Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimetr cyfrowy Uni-T UT70A - czas pomiaru prądu?

08 Lut 2008 21:37 2355 4
 • Poziom 20  
  Witam!
  Mam pytanie co do pomiaru prądu w multimerach cyfrowych, ja mam akurat Uni-T UT70A i w instrukcji pisze, że na zakresie 10A prąd mogę mierzyć tylko przez 10 sekund z przerwą 15 minut do następnego pomiaru, czemu tak jest?
  I jeszcze jedno pytanie, ten czas jest podany przy prądzie 10A i jeżeli będzie płynął prąd 5A to czas pomiaru zwiększy sie do 20 sekund?

  Pozdrawiam!
 • Poziom 24  
  To wynika ze sposobu pomiaru. W mierniku jest rezystor o niewielkiej rezystancji, na którym tak właściwie układ mierzy napięcie i skaluje na prąd. Jak to zwykle bywa, aby ograniczyć koszty produkcji do minimum, ten rezystor, jak również kable od sond oraz ich połączenia z miernikiem są dość cienkie i nieprzystosowane do prądu ciągłego o takim natężeniu.
  Przy 5A czas pomiaru oczywiście się wydłuży, ale nie jest to zależność liniowa, zależy od temperatury otoczenia i innych rzeczy. Będzie to napewno więcej niż 20 sekund, dla dla bezpieczeństwa, w przybliżeniu możesz tak przyjąć.
 • Spec od Falowników
  nyquist napisał:
  ... nie jest to zależność liniowa, zależy od temperatury otoczenia i innych rzeczy. Będzie to napewno więcej niż 20 sekund, dla dla bezpieczeństwa, w przybliżeniu możesz tak przyjąć.


  Jest to zależność kwadratowa Q=I²Rt, więc śmiało można 40 sekund, a nawet nieco więcej.
 • Poziom 20  
  Z tego co zauważyłem gdy zmieniałem bezpiecznik, to bocznik jest zrobiony z dość grubego drutu, a co do sond to nie są zbyt grube.
 • Poziom 25  
  Pamiętaj też o temperaturowym współczynniku rezystancji bocznika. Podczas pomiaru bocznik nagrzewa się, co powoduje dodatkowe błędy pomiaru. Naprawiałem już mierniki gdzie bocznik wytopił dziurę w obudowie. Informacje zawarte w instrukcji służą bezpieczeństwu użytkowania i nie należy ich lekceważyć.