Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Multimetr cyfrowy Uni-T UT70A - czas pomiaru prądu?

_barman5 08 Feb 2008 21:37 2544 4
Testo
 • #1
  _barman5
  Level 20  
  Witam!
  Mam pytanie co do pomiaru prądu w multimerach cyfrowych, ja mam akurat Uni-T UT70A i w instrukcji pisze, że na zakresie 10A prąd mogę mierzyć tylko przez 10 sekund z przerwą 15 minut do następnego pomiaru, czemu tak jest?
  I jeszcze jedno pytanie, ten czas jest podany przy prądzie 10A i jeżeli będzie płynął prąd 5A to czas pomiaru zwiększy sie do 20 sekund?

  Pozdrawiam!
 • Testo
 • #2
  nyquist
  Level 25  
  To wynika ze sposobu pomiaru. W mierniku jest rezystor o niewielkiej rezystancji, na którym tak właściwie układ mierzy napięcie i skaluje na prąd. Jak to zwykle bywa, aby ograniczyć koszty produkcji do minimum, ten rezystor, jak również kable od sond oraz ich połączenia z miernikiem są dość cienkie i nieprzystosowane do prądu ciągłego o takim natężeniu.
  Przy 5A czas pomiaru oczywiście się wydłuży, ale nie jest to zależność liniowa, zależy od temperatury otoczenia i innych rzeczy. Będzie to napewno więcej niż 20 sekund, dla dla bezpieczeństwa, w przybliżeniu możesz tak przyjąć.
 • Testo
 • #3
  bonanza
  Power inverters specialist
  nyquist wrote:
  ... nie jest to zależność liniowa, zależy od temperatury otoczenia i innych rzeczy. Będzie to napewno więcej niż 20 sekund, dla dla bezpieczeństwa, w przybliżeniu możesz tak przyjąć.


  Jest to zależność kwadratowa Q=I²Rt, więc śmiało można 40 sekund, a nawet nieco więcej.
 • #4
  _barman5
  Level 20  
  Z tego co zauważyłem gdy zmieniałem bezpiecznik, to bocznik jest zrobiony z dość grubego drutu, a co do sond to nie są zbyt grube.
 • #5
  hkuhn
  Level 25  
  Pamiętaj też o temperaturowym współczynniku rezystancji bocznika. Podczas pomiaru bocznik nagrzewa się, co powoduje dodatkowe błędy pomiaru. Naprawiałem już mierniki gdzie bocznik wytopił dziurę w obudowie. Informacje zawarte w instrukcji służą bezpieczeństwu użytkowania i nie należy ich lekceważyć.