Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radar na podczerwień

mi_ma 09 Lut 2008 09:00 10101 19
  • Radar na podczerwień

Pomysł na projekt radaru używającego wiązki podczerwonej powstał przy realizacji projektów uczelnianych. Projekt został wykonany w ramach jednego z kursów. Jest to stosunkowo prosta konstrukcja wykorzystująca jedno serwo, mikrokontroler PIC18F162, diody podczerwonej i czujnika podczerwieni. Projekt ma na celu stworzenie działającego radaru, który będzie mógł określić odległość przedmiotu od czujnika. Ponieważ system ten może badać wiązkę padającą prostopadle, konieczne jest użycie serwa, który obraca czujnikiem zwiększając jego zakres działania. W zależności od czujnika jaki zostanie użyty, radar będzie działał na odległość 4-30cm, 20-150cm, 1m-1.50m. Odległość jest sygnalizowana na diodach (przypominając trochę działania standardowych radarów). Schemat zamieszczam poniżej. Na stronie źródłowej znajduje się filmik pokazujący działanie układu.

Radar na podczerwień

Źródło http://www.pyroelectro.com/projects/ir_radar/index.html

Fajne! Ranking DIY
  • #2 09 Lut 2008 13:49
    pixel7
    Poziom 22  

W układzie został wykorzystany specjalistyczny układ podczerwieni. Czy jest możliwość zastąpienia go diodą ir i jakimś odbiornikiem tsop? W jaki sposób realizować pomiar takim zestawem?

• #3 09 Lut 2008 16:47
    Tomek515
    Poziom 21  

Bardzo fajny bajer i nie tak trudny w budowie :) tylko skąd to serwo hmm, chyba jakieś modelarskie czy coś... Może dały by się tak zrobić aby nie musiało się ruszać, hmm

Swoją droga dobry ten gość z pistoletem na filmiku hehehe

• #4 09 Lut 2008 19:56
    Damianryba
    Poziom 12  

Takie serwo można kupić w sklepie modelarskim lub w internecie nie jest takie grogie.

• #5 09 Lut 2008 23:51
    dturczak
    Poziom 19  

ten 74HCT373 rozumiem dziala jako zatrzask stanow,ale rezystorow ograniczajacych na diody nie trzeba ?

• #6 10 Lut 2008 07:04
    *seba*
    Poziom 12  

Calkiem ciekawa taka zabawka. A co ze wsadem do pica ?

• #7 10 Lut 2008 11:03
    Erwin008
    Poziom 13  

pixel7 W tym projekcie zastosowano czujnik SHARPA jest on ciężko dostępny w polsce jednakże nie można go zastąpić diodą i odbiornikiem IR ponieważ korzysta on z metody triangulacji i wyznacza on dokładną odległość a dioda wyznaczała by tylko czy coś jest czy nie. Ale na upartego można by zastosować czujnik ultradźwiękowy tylko wtedy całe oprogramowanie musiało by być inne.

Tomek515 Tak to serwo modelarskie. Można by zrobić bez niego ale wtedy trzeba by albo zastosować pare czujników umieszczonych pod różnym kątem (nie są one tanie) albo mierzyć odległość tylko w jednej lini.[/quote]

• #8 10 Lut 2008 12:53
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Z tymi czujnikami nie jest wcale tak źle - są co prawda drogie, ale dostać je można bez problemu. Dobrze przy okazji kupić kabelek, chyba że ktoś się nie boi lutować ;)

• #9 10 Lut 2008 13:14
    Erwin008
    Poziom 13  

McRancor Jeżeli powiesz mi gdzie w polsce można je dostać w normalnych cenach przy ilości detalicznej nie czekając pół roku to będę wdzięczny. Bo jak chciałem je kupić pół roku temu w ilości sztuk 3 (model był mi z grubsza obojętny ale musiały być 3) to dwa dostałem w sklepie (były to dwie sztuki bo kiedyś zamówili na próbę parnaście sztuk i te dwie zostały i od wtedy można tylko na zamówienie w ilości 25+ sztuk) a jeden na allegro się pojawił w cenie no comment.

• #10 10 Lut 2008 13:25
    dturczak
    Poziom 19  

np MS Elektronik com.pl ;)
    tylko niestety jedyna opcja to wysylka za pobraniem i trzeba vat doliczyc.
    p.s co z tymi rezystorami,wewn budowa scalaka zapewnia ograniczenia ?

• #11 10 Lut 2008 13:34
    Erwin008
    Poziom 13  

dturczak Dzięki faktycznie mają. Wtedy jak szukałem to nic nie mieli z nich ale teraz pełen wybór.

Swoją drogą zastanawia mnie tylko jakim sposobem czujnik GP2Y0A710-KIT ma u nich zasięg zasięg 5500m? Bo według strony http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/190301/SHARP/GP2Y0A710K0F.html to tylko 550 i to cm a nie m. Chyba im się m z mm pomyliło.

Rezystorów nie trzeba. W środku wszystkim steruje jakiś układ scalony i on sam ogranicza prąd.

• #12 10 Lut 2008 13:47
    dturczak
    Poziom 19  

nie wydaje mi sie ze czujnik bylby na 5 km :D
    prad pradem,ale przewaznie diody są na 1,5-2 V a nie 5.

• #13 10 Lut 2008 14:24
    Erwin008
    Poziom 13  

W tym PDF'ie do którego dałem link na schemacie blokowym dokładnie widać że najpierw jest regulator napięcia a potem dopiero driver dla diody więc te 5V to jest głównie po to aby nie było potrzebne następne inny napięcie a 5V występuje prawie w każdym układzie elektronicznym Gorzej jak ktoś robi całość na 3,3V :)

• #14 11 Lut 2008 00:10
    McRancor

Na szarpa daje się normalnie 5V, dobrze jest sobie odfiltrować napięcie zasilające. Nie trzeba żadnych rezystorów, w środku jest dużo sprytnej elektroniki - to nie transoptor ;). W czasie pracy czujnik generuje dość spore szpile na zasilaniu i może zakłócać inne urządzenia.

Polecam:
    http://www.konar.ict.pwr.wroc.pl/uploads/download/raporty/Raport1-bolo.pdf

Co ciekawe, elektronika w czujnikach analogowych szarpa przynajmniej w dwóch modelach których opis podlinkowałem jest ta sama - różnią się optyką.

• #15 11 Lut 2008 00:13
    dturczak
    Poziom 19  

ale ja sie pytam o diody LED "radaru" a nie o czujnik ;)

• #16 11 Lut 2008 00:29
    McRancor

Powinny tam jakieś rezystory być...

• #18 16 Lut 2008 18:13
    ogordarek
    Poziom 13  

wszystko było by fajne jak by miało to jeszcze większy zasięg ...

• #20 19 Lut 2008 23:42
    McRancor

Dobry, ale zasięg będzie ~20-150cm