Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat - Kirchhoff - jak rozwiązać?

m.a.t. 09 Lut 2008 10:34 1647 5
  • #1 09 Lut 2008 10:34
    m.a.t.
    Poziom 2  

Witam!
    Mógłbym prosić o pomoc w rozwiązaniu tego schematu?
    chodzi o obliczenie wszystkich możliwych U i I... proszę o podopowiedzi - nie chce gotowego rozwiązania, bo muszę się tego wreszcie nauczyć.... Pod schematem podane są R, ja obliczyłem Rzastępcze i Icałkowite... mam nadzieje, że dobrze :P
    Z góry wielkie dzięki ;)

Schemat - Kirchhoff - jak rozwiązać?

0 5
  • #2 09 Lut 2008 12:12
    yo5
    Poziom 10  

siemano, po pierwsze spadek napięcia na R1= napięciu zasilania ponieważ jest on połaczony równolegle.
    Według mnie aby obliczyc wartościuprądów majac podane tylko rezystancje musisz po kolei rozwijac obwód gdy masz schemat narysowany rezystancji zastepczej. bo zeby ja obliczyc to krok po kroku dodajesz ze soba rezystancje;] i żeby w danej gazłezi obliczyc prad musisz jakby sie cofnac i zostawic np. 2 rezystancje zeby obliczyc prad w danej gałezi i tak dalej.

0
  • #3 09 Lut 2008 14:00
    jiwaniuk
    Poziom 30  

Pierwsza podpowiedź:
    - I prawo Kirchhoffa - suma prądów w węźle równa się zero,
    - II prawo Kirchhoffa - suma spadków napięć w oczku równa się zero.
    Z powyższych dwóch praw układasz układ równań dla prądów w węzłach i spadków napięć w oczkach, rozwiązujesz ten układ i to wszystko (należy jeszcze pamiętać o konsekwentnym kierunku strzałkowania prądów i spadków napięć). Ilość równań musi być równa ilości zmiennych (szukanych wartości). W tym konkretnym układzie możesz ograniczyć ilość równań, bo np. prądy płynące przez R2 i R3 są równe. Reszta to już tylko matematyka na poziomie szkoły podstawowej (no może gimnazjum).

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

0
  • #4 10 Lut 2008 10:08
    m.a.t.
    Poziom 2  

Ok... dzięki wielkie.
    Tak dla pewności:
    I1=U/R1
    I2=Ic-I1
    U2=I2*R2
    U3=I2*R3
    U4=U1-U2-U3
    I4=U4/R4
    i teraz co dalej...
    Ten prąd I2 rozgałęzia się na I4, I5, I6....
    jak to dalej rozgryźć?

0
  • #5 10 Lut 2008 10:41
    kruko
    Poziom 13  

[quote="jiwaniuk"]Pierwsza podpowiedź:
    - I prawo Kirchhoffa - suma prądów w węźle równa się zero,
    - II prawo Kirchhoffa - suma spadków napięć w oczku równa się zero.

I prawo - suma algebraiczna natężeń prądów w węźle obwodu elektrycznego jest równa zeru, co oznacza, że suma prądów wpływających do węzła obwodu elektrycznego jest równa sumie prądów wypływających z tego węzła.

II prawo - suma algebraiczna wszystkich napięć w oczku obwodu elektrycznego jest równa zeru, co oznacza, że suma spadków napięć na elementach rezystancyjnych oczka jest równa sumie działających w tym oczku sił elektromotorycznych.

0
  • Pomocny post
    #6 10 Lut 2008 10:41
    Madrik
    Moderator Robotyka

Mogę ci pomóc w objaśnienieniu kolejności liczenia. Z tym jest często najwięcej problemów.

To układ równoległy.
    Kolejne odbiory to:

R10 i R11 połączone szeregowo
    następny to (R10 i R11) i R9 połączony z nimi równolegle.
    Potem (R5 i R8) szeregowow ze sobą.
    (R5 i R8) równolegle ze (R10,R11 i R9)
    (R5, R8, R10,R11 i R9) równolegle z R6
    (R5, R8, R10,R11, R9 i R6) szeregowo z R7
    (R5, R8, R10,R11, R9, R6, R7) równolegle z R4
    (R5, R8, R10,R11, R9,R6, R7 i R4) szeregowo z R2 i R3
    (R5, R8, R10,R11, R9,R6, R7, R4, R3, i R2) równolegle z R1
    Wg wspomnianych założeń liczysz rezystancję poszczególnych "odbiorów"
    To chyba pamiętasz?
    Rz=R1+R2+...Rn dla szeregu
    i 1/Rz=1/R1+1/R2+...1/Rn dla równoległego.
    Oraz wzór zastępczy dla małej liczby rezystorów:
    RZ=(R1*R2)/R1+R2
    oraz
    RZ=(R1*R2*R3)/(R1*R2)+(R2*R3)+(R1*R3).

(PS - wyliczenie RZ masz dobre.)

Potem od końca (początku układu liczysz spadki napięć na poszczególnych odbiorach. Znając spadek napięcia i RZ, znasz prąd w gałęzi lub płynący przez odbiornik.
    Zaczynasz od R1 i (R5, R8, R10,R11, R9,R6, R7, R4, R3, i R2) Napięcie na tych dwóch odbiorach jest identyczne jak napięcie źródła (połączenie równoległe). Łatwo obliczyć spadek na R1. Reszta napięcia "idzie" na (R5, R8, R10,R11, R9,R6, R7, R4, R3, i R2).
    Napięcie na (R5, R8, R10,R11, R9,R6, R7, R4, R3, i R2) to suma spadków napięć na szeregowym układzie R2, R3 i (R5, R8, R10,R11, R9,R6, R7, R4). R2 i R3 już łatwo obliczyć. To co zostanie z napięcia po odjęciu spadków na R2 i R3, przypada na połaczenie równoległe (R5, R8, R10,R11, R9, R6, R7) równolegle z R4
    itd - odwrotnie do kolejności liczenia RZ.
    Powodzenia - mnie tym meczyli przez pół szkoły średniej, to i ty dasz radę. :D

0