Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus 75 - HGS electronic - Drugie Życie!!!

Demiurg 09 Lut 2008 14:10 5584 8
  • #1 09 Lut 2008 14:10
    Demiurg
    Poziom 9  

Witam Szanownych Forumowiczów!

Sprawa dotyczy reaktywacji kolumn Altus 75 – HGS electonic, okleina drewnopodobna. Głośniki średnio i niskotonowe z uszkodzonymi zawieszeniami i membranami zostały przeze mnie sprzedane, ponieważ nie dopuszczałem możliwości regeneracji głośników. Prawdopodobnie już u kogoś grają zregenerowane, pewnie z gumowym zawieszeniem:) Głośniki wysokotonowe zostawiłem te, które były. Zaznaczam, że moim zamiarem nie jest „tuning” tych kolumn ale tylko poprawienie jakości użytych materiałów. Mam kilka pytań:

1.) pierwotnie w kolumnach Altus 75 zamontowane były głośniki:

- niskotonowe: Tonsil GDN 25/40/3 40W 8 Ohm,
    - średniotonowe: Tonsil GDM 10/60/? 8 Ohm – nie wiem jaki jest ten trzeci parametr,
    - wysokotonowe: Tonsil GDWT 9/40/3 (?) – 8 Ohm – oznaczenie wyczytałem na forum, nie jestem jego pewien, ale te głośniki zostają,

Mam zamiar zamontować tam fabrycznie nowe głośniki Tonsil (koszt w granicach 300PLN) ale nurtuje mnie czy mogę zamontować tam głośniki mocniejsze tzn.

- niskotonowe: Tonsil GDN 25/80/1 80W 8 Ohm,
    - średniotonowe: Tonsil GDM 10/80/2 8 Ohm,
    - wysokotonowe: Tonsil GDWT 9/40/3 (?) – 8 Ohm - oznaczenie wyczytałem na forum, nie jestem jego pewien, ale te głośniki zostają,

By the way co oznacza ten trzeci parametr w symbolu głośnika? Czy można od tak sobie zamontować głośniki o innych parametrach, przy tej samej zwrotnicy i siłą rzeczy tej samej skrzyni kolumn?

2.) na czym polega użycie lepszej jakości kabli (beztlenowych), gdzie się je wymienia i jakie to mają być kable? Zwrotnice mam umieszczoną z tyłu obudowy plastikowej głośnika średniotonowego. Jest tam pełno kabli, nie mam zielonego pojęcia czy wymienia się wszystkie kable czy jakieś konkretne? Czy przy ich wymianie mam się posługiwać zwykłą lutownicą i cyną lutowniczą?

3.) aktualnie wytłumienie skrzyń to paczki chyba włókna szklanego w torbach foliowych, wielokrotnie na forum pisane był, że to jest dziadostwo i należy się tego niezwłocznie pozbyć i zmienić wytłumienie na…no właśnie na co? I w jaki sposób to zamocować i na jakiej powierzchni wewnętrznej skrzyń? Te paczki umieszczone są do wysokości głośnika niskotonowego. Proszę o konkretne propozycje, najlepiej z linkiem gdzie mogę dany materiał zakupić.

4.) tymczasowo kolumny będą podłączone do wzmacniacza Unitra PW 3015 o mocy 2x15W – domyślam się, że jest to zbyt mały wzmacniacz do tych kolumn. Wobec tego proszę o propozycję jaki optymalny wzmacniacz nadaje się do tych kolumn i czy mogę tymczasowo użyć PW 3015 ?.

5.) może dziwne pytanie ale zastanawiam się jaka jest funkcja maskownic; ja ich nie posiadam, wolałbym żeby głośniki prezentowały się bez nich ale czy stracę coś na charakterystyce dźwięku?

6.) czy użycie kolców w tego rodzaju kolumnach ma jakikolwiek sens?

7.) jak wymontowywałem stare głośniki to po prostu je wylutowałem. Na nowych głośnikach widzę blaszki sugerujące, że powinny być użyte na kablach wtyczki? Czy mam rację? Na starych głośnikach nie było blaszek.
    Czy powinienem mieć najpierw dolutowane właśnie te wtyczki do kabli i wetknięte w nowe głośniki?

Podsumowując chciałbym podkreślić, że jest to klimat sentymentalny – restauracja kultowych głośników. Nie mogę ścierpieć widząc te pozornie tanie badziewie w sklepach, które niby jakoś tam wygląda ale w brzmieniu brakuje mu tego czegoś. Dlatego chcę aby Altusy znowu odżyły! Koszt reaktywacji w granicach 300PLN, może ktoś ma lepszą propozycję w tej kwestii. Proszę również aby podarować sobie komentarze negatywne dotyczące Altusów, przypominam, temat dotyczy Altusów 75, a nie B&W Nautilus i np. gramofonu Transrotor Gravity.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi i proszę o jak najwięcej szczegółów, czekam tylko na info i od razu kupuję sprzęt :)

0 8
  • #2 09 Lut 2008 14:27
    altus80
    Poziom 15  

Cytat:
    5.) może dziwne pytanie ale zastanawiam się jaka jest funkcja maskownic; ja ich nie posiadam, wolałbym żeby głośniki prezentowały się bez nich ale czy stracę coś na charakterystyce dźwięku?

Funkcja maskownic polega na chronieniu głośników i chyba tyle. Przynajmniej ja nie widzę, różnicy w dźwięku.
    Dobrze robisz odświeżając te cudowne kolumny. Na prawdę warte są tego ;)
    Sam mam 110 i też mam zamiar je jeszcze odświeżyć, ale jednak tak jak fabryka dała. Wolę takie stare, ale piękne kolumny niż jakiś badziewny sprzęt ze sklepu za 500zł, który gra gorzej od altusów.

0
  • #3 09 Lut 2008 19:03
    kam223
    Poziom 20  

Jeżeli chodzi o wytłumienie to chociażby tu masz http://www.e-tonsil.pl/index.php?d=produkt&id=150 myślę, że przyklejenie tego dobrym klejem nie powinno zaszkodzić. Jeżeli chodzi o wzmacniacz, to może być to każdy z mocą w granicach 25-40W na kanał, np ZRK AT9100, Diora WS 354 lub WS 442 bądz też Radmor 5412.

0
  • #4 09 Lut 2008 20:51
    Altus_140
    Poziom 23  

Gdm i Gdwt zostaje oryginalny.Bas proszę wymienić na Gdn 25/60
    Użycie grubszych kabli nie poprawi na tyle jakości dźwięku aby było to słyszalne.
    Diora WS 442 zagra bardzo dobrze z altusami 75.
    Maskownica nie zmienia w najmniejszym stopniu charakterystyki zestawu.
    Jeżeli kolumny posiadają oryginalne podstawki to nie ma sensu kupować kolców.
    Nic nie wiem na temat blaszek w nowych głośnikach tonsila.Normalnie lutuje się kable do głośników.
    Wytłumienie polecam wymienić na białą ociepline stosowaną w kurtkach.Można ją dostać w sklepach z tkaninami za grosze.Proszę przykleić jej 2-4 warstwy(Zależnie od grubości) tylko na tylną ściankę .Dobrym rozwiązaniem jest niższe zestrojenie obudowy a koniecznie wywalenie tej krateczki na otworze stratnym! Można również pominąć przełączniki dla toru wysoko i średnio tonowego które wprowadzają zniekształcenia.

0
  • #5 13 Maj 2009 18:41
    mati240596
    Poziom 1  

Ja mam też altusy 75 i przeprowadziłem w nich generalny remont. Membrany w głośnikach średnio i nisko tonowych rozsypały się zawieszenia ,a mębrany były podziurawione. wymieniłem je na nowe z gumowymi zawieszeniami. Wytłumienie też poprawiłem , wyciągnołem te worki ,rozdarłem je i wkleiłem samą watę. Zamiast pseudo bass reflexu wsadziłem oryginalny ,a także wyjołem przełącznik od głośnika GDM i tam terz wsadziłem taki bass refleks. Podłączyłem je pod wzmacniacz ws315 oraz korektor fs015. Kolumny grają świetnie. kiedy znalazłem je na strychu to grały koszmarnie.

0
  • #6 13 Maj 2009 22:02
    restig
    Poziom 15  

mati240596 napisał:
    Ja mam też altusy 75 i przeprowadziłem w nich generalny remont. Membrany w głośnikach średnio i nisko tonowych rozsypały się zawieszenia ,a mębrany były podziurawione. wymieniłem je na nowe z gumowymi zawieszeniami. Wytłumienie też poprawiłem , wyciągnołem te worki ,rozdarłem je i wkleiłem samą watę. Zamiast pseudo bass reflexu wsadziłem oryginalny ,a także wyjołem przełącznik od głośnika GDM i tam terz wsadziłem taki bass refleks. Podłączyłem je pod wzmacniacz ws315 oraz korektor fs015. Kolumny grają świetnie. kiedy znalazłem je na strychu to grały koszmarnie.

Nie żebym się czepiał ale br kupiony w sklepie nie może być oryginalny bo oryginalny był zamontowany fabrycznie w kolumnach.
    Co do waty szklanej bez worka nie polecam gdyż po tym zabiegu przez br może być wywiewany pył szklany.
    Wymiana zawieszenia na gumowe nie jest dobrym pomysłem, zmieniają się parametry głośnika...
    No i czy te nowe br zostały zestrojone jak tak to na ile hz ?

Do autora tematu:
    Wygłuszenie jak kolega wyżej poradził takie ocieplenie do kurtek nie wie jak to nazwać...
    i wymiana br ew niższe zestrojenie, może kolega nawet przykleić aluminiową obręcz z oryginału na nowy, dzięki czemu kolumny nie stracą na wyglądzie :)

pozdrawiam :)

0
  • #7 01 Sty 2010 14:02
    mateusz2496
    Poziom 9  

restig wytłumienie zmieniłem na watoline , a te worki zdjołem bo miałem kolumny wziąść na imieniny i nie miałem czasu kupić czegoś porządniejszego.
    Nic sie wydmuchiwało z kolumn, ale membrany są piankowe a zawieszenia gumowe. a z tym basem to próbowałem różnie. Kiedy włożyłem te tuby 10cm to bas nie grał za ładnie więc skracałem je troche i odsłuchiwałem, aż bas zaczą grać w miare dobrze

Pisownia niechlujna.
    Regulamin p.15
    Jakiś nowy rodzaj membran - z pianki?
    (dj-MatyAS)

0
  • #8 21 Sty 2010 14:29
    Daro Shadow
    Poziom 12  

membrany z pianki xD pierwsze słyszę

0
  • #9 23 Sty 2010 08:06
    mateusz2496