Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumienki 2way. Znowu Tesla.

Lord_Wejder 09 Lut 2008 14:51 5207 13

• Kolumienki 2way. Znowu Tesla.

Witam was!!

Widzę, że ostatnio coś mało nowych konstrukcji, więc postanowiłem coś od siebie. Głośniki dosyć obcykane na tym 4rum, dlatego też nie spodziewajcie się jakiegoś halo, konstrukcje także dosyć podobne już były.

Do rzeczy teraz:
    Potrzebowałem parę kolumienek które będą w przyszłości robiły za monitory do kina domowego. Takie, które będą pasowały do mebli u mnie w pokoju i ogólnego wystroju...

Przetworniki:
    Nasze kochane Tesle :P tj:
    ARN 188-03/4
    ARV 104-04/8
    Zwrotki Janbo(sam nie umiem robić zwrotek a potrzebowałem coś na szybkiego)

Konstrukcja:
    Skrzynki br 18,6L neto strojone na ok 40Hz
    Wykonane w wiórówki 18mm, klejone i skręcane klasycznymi drewnowkretami.

Odsłuch:
    Jak dla mnie grają rewelacyjnie jak na swój rozmiar jak i moc. Basik dosyć szybki, miękki i głęboki. Pomimo rozmiaru niskotonowego potrafi nisko zejść(jak na ten głośnik) Wysokie tony delikatne i czyste. W sumie nie spodziewałem sie takiego efektu...

Fotki: (sorki za bajzel :P )
    Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla. Kolumienki 2way. Znowu Tesla.

Fajne!
  • #2 09 Lut 2008 15:54
    dybas
    Poziom 37  

Witam Kolegę. Na temat samych głośników, brzmienia wiadomo (prawie)
    wszystko. Samego wykonania nie będę oceniał. Proszę o wyjaśnienie
    istnego grochu z kapustą czyli:
    - dlaczego użyto głośników o różnych impedancjach (4 i 8Ω)
    - dlaczego częstotliwość strojenia wypada poniżej rezonansu

• #3 09 Lut 2008 15:55
    oleczek1988
    Poziom 21  

Nie chcę się powtarzać po raz kolejny ale pomysł to kolega raczej wziął ode mnie :P

Całość ok jedynie co spaprałeś to piankę pod panele się klei do obudowy na butapren i by było o wiele lepiej tak samo skaj i wychodzi malina :D

3+/6

• #4 09 Lut 2008 17:24
    Lord_Wejder
    Poziom 14  

Cytat:
    dlaczego użyto głośników o różnych impedancjach (4 i 8Ω)

Ponieważ nie znalazłem nigdzie informacji aby to miało jakiś wpływ na brzmienie, jakość dźwięku czy działanie głośników w takim połączeniu. Wziąłem takie ponieważ 4Ohm-we niskotonowce z reguły mają lepsze charakterystki i brzmienie. Czemu 8Ohm na wysokotonowym?? Nie było 4Ohmo-wych w sklepie, a z tego co mi wiadomo to impedancje w kolumnie wyznacza niskotonowy... Chyba, że źle wiem to poprawiać mnie od razu :)

Cytat:
    dlaczego częstotliwość strojenia wypada poniżej rezonansu
    A jakie strojenie byś zaproponował żeby było ok?? Akurat przy takiej obudowie jak i strojeniu wykresy w winisd wyglądały wg mnie najlepiej... Żadnych zwariowanych wzniesień czy dolin a i impuls tez nie był jakiś tragiczny.

Oleczek bo Twoja koncepcja jest jedną z najprzyjemniejszych i łatwiejszych w wykańczaniu :) Co do klejenia itp to sprawdzam narazie inne metody :) jak żadna nie poskutkuje to zrobie tak jak piszesz :)

Chwilowo wszystko jest takim swoistym experymentem. Konstrukcyjnie jak i koncepcyjnie... Czasem warto popróbować i poexperymentować niż iść za jakimiś gotowcami. Owszem Dybas mogłem zrobić tak jak pewnie myślisz. Ta sama impedancja głośników i strojenie na linii rezonansu... ale wtedy to już nie byłby żaden experyment tylko zwykła oklepana konstrukcja jakich tysiące... Owszem nie mówię teraz, że dobrze zrobiłem :P ale od tego są experymenty...

• #5 10 Lut 2008 00:51
    izbic
    Poziom 28  

Konstrukcja troszke oklepana, ale za to sprawdzona. Troszeczke nieciekawe zestawienie bo tu lepiej by sie spisał ARN 150 bo lepiej sobie radzi na średnicy, a dobre monitory powinny charakteryzować sie nienaganną sceną i stereofonią. Wykończenie modne ostatnio, ale mogłeś się bardziej postarać bo wykończenie skajem jest naprawdę łatwe i niewymagające. Po pierwsze to gąbke pod panele przykleja sie do ścianek i ścina równo z krawędziami, po drugie mogłeś troszeczke bardziej postarac sie na kantach. Co do strojenia to fakt niefajnie, że zestroiłes poniżej częst. rezonansowej. Poza tym to chyba ta tesla lepiej czuje sie w closed...

• #6 10 Lut 2008 01:24
    Lord_Wejder
    Poziom 14  

Ok panowie. Dzięki bardzo za krytykę i porady. Zastosuję się do tego co piszecie przy najbliższych konstrukcjach. Teraz prośba do was :) możecie mi podać strojenie i litraż budy do tego ARN'a?? Bo chciałbym zapodać sobie do winisd i zobaczyć to jak to wszystko się prezentuje.

Co do ARN 150 to będą dwa do centralnego pakowane. I tutaj sie już od razu zapytam żeby nie zrobić znowu jakiejś głupoty :) jaka paka i jakie strojenie do tego arn150??

• #8 10 Lut 2008 08:47
    Lord_Wejder
    Poziom 14  

Tylko, że ja sie uparłem na monitorki br :P Nie lubie closed... Zrobiłem kiedyś suba closed i mnie nie zadowalał więc teraz w większości chce w br iść...

Przy robieniu monitorów stosowałem się do tego tematu... litraż i strojenie zaproponował Dybas... dałem trochę niższe strojenie bo wole niższy basik (fakt że z litrażem zawaliłem trochę)...

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...=arn+188&sid=8905c88bc80a6151840cf3b03a927897

• #9 10 Lut 2008 11:49
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

No nawet ale zdejmij to badziewie co arv zaslania...

• #10 19 Lut 2008 17:39
    skal1985
    Poziom 10  

Konstrukcja fajna, ale gdybyś wymienił w przyszłości wysokotonówkę na coś lepszego, to napewno usłyszałbyś różnice! :) Kolejna modyfikacja to wymiana uniwersalnej zwroty. Następnym razem spróbuj okleić kolumnę samym skajem, moim zdaniem wygląda wtedy dużo lepiej!

Moderowany przez Artur k.:

Z treści postu usunąłem zdania niezwiązane z tematem dyskusji.
    Regulamin p.7.2

• #11 20 Lut 2008 09:55
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sama konstrukcja nie przypadała mi do gustu.
    1.Przetworniki.
    2.Pomarszczony "skaj".
    3.Osłona tweetera.

Moderowany przez Artur k.:

Z treści postu usunąłem zdania niezwiązane z tematem dyskusji.
    Regulamin p.7.2

• #12 22 Lut 2008 12:39
    djdinitro
    Poziom 25  

Ta osłona wysokotonowca jak dresiarskie tuningi basu w samochodach,skaj...nie no to mi sie nie podobało nigdy-wyglada jak piec gitarowy z przed wiecza.Te drewniane boczki to oki ale cała powinna tak wygladac i bez sladów po wkretach i tym bardziej dziur.głosniki 5/6 obudowa 3/6.

• #13 24 Lut 2008 20:33
    korki89
    Poziom 12  

Lord_Wejder napisał:
    Wziąłem takie ponieważ 4Ohm-we niskotonowce z reguły mają lepsze charakterystki i brzmienie.

Od kiedy impedancja głośnika decyduje o brzmieniu i charakterystyce???

• #14 24 Lut 2008 21:40
    turek86
    Poziom 14  

Jak już się zdecydowałeś na skaj to mogłeś go porządnie naciągnąć i zrobić to profesjonalnie. Wkurza mnie, że kolega Oleczek1988 uważa, że to jego pomysł. Ja sam taki miałem zanim trafiłem na Elektrodę, więc czemu i kolega Lord_Wejder nie mógł mieć podobnego?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME