Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrawiarka PCB

mati0032 09 Lut 2008 18:11 17795 76
  • Wytrawiarka PCB
    Przedstawiam wykonaną przez siebie wytrawiawrke do płytek drukowanych.Zastosowałem w niej grzałke 60W.Pojemność akwarium wypełnionego do połowy to ok. 700ml.Bąbelki powietrza reguluje małym zaworkiem.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mati0032
    Poziom 14  
    Specjalizuje się w: automatyka
    mati0032 napisał 115 postów o ocenie 19, pomógł 9 razy. Mieszka w mieście Mielec. Jest z nami od 2007 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Andgos
    Poziom 12  
    Dostarczanie powietrza przyspiesza trawienie, ogólnie OK, tylko efekt psują Polsko-Angielskie napisy na urządzeniu. trzeba było w jednym języku, lecz z uwagi na to, że to ma pracować, a nie zdobić gościnny pokój jest OK.

Akwarium kleiłeś zwykłym silikonem i resztę uszczelnień :?: Nie ma jakichś problemów?
    mati0032
    Poziom 14  
    Na całe polskie napisy zabrakło niestety miejsca...myśle, że lepiej wyglada on/off niż wył/wł :D akwarium kleiłem silikonem (2 warstwy) nic nie przecieka
    włuczykij
    Poziom 27  
    Jaką pompkę dokładnie zastosowałeś??
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam

Nawet ładnie sie prezentuje. Podoba mi sie, ale napisz coś więcej o sterowniku itd. bo marny opis. Coś więcej poprosimy ;)

Pozdrawiam
    Karol966
    Poziom 30  
    Silikonu nawaliłes za dużo, źle to wygląda. W castoramie mają specjalny klej do szyb za cenę ok kilkunastu zł/ tubka. Wytrzymałośc dużo wyższa a i esteycznie było by to lepiej. Grzałka nie za mocna? masz tam jakiś termostat?
    kora98
    Poziom 19  
    o Pan Szklarz, Pokaż nam jak sie to wykonuje profesjonalnie akwarium , a nie Krytyke rozsiewasz
    mati0032
    Poziom 14  
    Silikonu może troszke za dużo ale ważne,że nie przecieka:D co do pompki to Sonic 9103 zakupiona okazyjnie.Grzałka 60W zupełnie wystarcza(można ją włączyć 10 minut przed trawieniem).Wężyk z otworami umieszczony na samym dnie służy także do zlewania wytrawiacza,właśnie w tym celu zawór zwrotny umieszczony jest na zewnątrz.
    pele14014
    Poziom 10  
    witam urządzenie bardzo praktyczne i estetyka też niczego sobie. bravo. tylko jak jest zrobione zasilanie tego urządzonka??? bo na zdjęciu widać że ztyłu wchodzą dwa kable. jeden 230V, a drugi...???
    mati0032
    Poziom 14  
    Pompka jest na 12V orginalnie posiada zasilacz który niestety nie zmiescił sie w obudowie.Drugi przewód zasila grzałke.
    daroslav15
    Poziom 15  
    Cytat:
    Dostarczanie powietrza przyspiesza trawienie

Chyba raczej chodzi o to, że bąbelki unoszące się w roztworze powodują jego ruch, na opakowaniu od wytrawiacza napisane "Zapewnić ruch kąpieli".
    Jeśli ciecz jest w ruchu, to płytka się trawi o wiele szybciej i mniejsze ryzyko nadtrawienia ścieżek.
    Wytrawiarka ok, a tym sylikonem się nie przejmuj, ważne, że to co zbudowałeś spełnia swoje zadanie. Pozdrawiam daroslav15

EDIT:
    I pytanie do autora. Wytrawiarka jest przykryta czymś? Ze szkła wyciąłeś również przykrywke, bo przecież podgrzany wytrawiacz zacznie parować. Pozdrawiam
    mati0032
    Poziom 14  
    Tak,przykrywka jest również ze szkła
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Witam
    jak szybko Ci trawi taką płytkę jak na zdjęciu?
    nie lepiej było zrobić trochę węższe ?
    boszek
    Poziom 11  
    Mam małe zastrzeżenie co do rurki z powietrzem, otóż wg mnie lepiej byłoby wprowadzić ją od góry niż stosować zaworek zapobiegający cofaniu, bo przypadkiem wyleci i ładnie zacznie się wylewać roztwór.
    mati0032
    Poziom 14  
    Grubość akwarium to 19mm(taka jest grubość grzałki)
    Tak płytka co na zdjęciu wytrawiała się ok.15 minut. Długość trawienia zależy także od stężenia B327.
    Wężyk sam nie spadnie ponieważ ciśnienie jest znikome :D zaworek zwrotny działa w jedna stronę i zapobiega zalaniu pompki.
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    u mnie roztwór zrobiony tak jak pisało. Płytki gdy już zaczną sie trawić to trawią się na oczach :) bardzo szybko.
    Karol966
    Poziom 30  
    kora98 napisał:
    o Pan Szklarz, Pokaż nam jak sie to wykonuje profesjonalnie akwarium , a nie Krytyke rozsiewasz

Nie pan szklarz, tylko jak juz technik, specjalista automatyk :) a poza tym po to jest forum by wyrażać opinie aby inni mogli z nich korzystać. Twoja wypowiedź zaniża poziom tego form. Żenada człowieku :(
    Wracając do tematu. Mam takie aluminiowe kształtowniki o przekroju kwadratu (15x15) z nich chiałem zrobić wytrawiarkę a co do grzałki to mam dwie opcje, po 1 myślałem aby w te kształtowniki upakować rezystory 5W o małej rezystancji, zalać olejem i to była by grzałka lub tez myslałem o zastosowaniu grzałki od drukarki laserowej (tylko te dwie rzeczy mam dostępne) Co o tym sądzicie?
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam

Ja swoja wytrawiarkę też zrobiłem rok temu z szkła i silikonu. Ale była za szeroka bo aż 5cm :D i mi sie zbyt wolno roztwór nagrzewał bo za dużo wody. Więc ją dzisiaj rozkleiłem a w poniedziałek przytnę boli i skleję od nowa. Dodatkowo chce zrobić termostat na atmega8, a właściwie już mam tylko muszę ino płytę zrobić bo ta jest nie praktyczna. Postaram sie moją wytrawiarkę zamieścić bo dawno nic nie zamieszczałem.

Karol966 moim zdaniem nie ma sensu bawienia się rezystorami. Nie lepiej kupić grzałkę za 10zł?

Pozdrawiam
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Też myślę że lepiej dać parę złotych i mieć grzałkę jak się patrzy ;)

-> DJpopak;) może podzielił byś się schematem i wsadem jak to zrobisz :P ?
    będzie jeszcze do tego sterowanie pompki,lcd i termometr?

Pozdrawiam
    lisek1988
    Poziom 14  
    No ladna wytrawiarka, bardzo mi sie podoba:)

A teraz pytanie, ktore chyba nie padlo jaki byl koszt?

Bo ja humorystycznie moge powiedziec ze kiedys probowalem sie za to brac to jak uslyszalem w zakladzie szklarskim cene za sam material 90zl ... to myslalem ze kwikne:)

Myslalem nad zrobieniem potem z plexi 5mm co myslicie?
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Mnie wytrawiarka wyszła tyle co za silikon. Szyby pociąłem sam :) Polecam dać podstawę do akwarium z płytki podłogowej, dużo trwalsze :)
    pozdrawiam
    mati0032
    Poziom 14  
    grzałka 13 zł
    pompka 10 zł
    sylikon,owudowa,przałączniki....szkło miałem swoje,razem coś ok.33 zł
    lisek1988
    Poziom 14  
    To naprawde tanio jak ja liczylem ale budowa z plexi to okolo 100zl.
    Doktor5
    Poziom 19  
    Witam!

Na prawdę fajna sprawa też musze sobie takie coś zrobić. Estetycznie wykonane gratuluje.

Pozdrawiam!
    Popak
    Moderator na urlopie...
    lisek1988 napisał:
    No ladna wytrawiarka, bardzo mi sie podoba:)
    A teraz pytanie, ktore chyba nie padlo jaki byl koszt?
    Bo ja humorystycznie moge powiedziec ze kiedys probowalem sie za to brac to jak uslyszalem w zakladzie szklarskim cene za sam material 90zl ... to myslalem ze kwikne:)
    Myslalem nad zrobieniem potem z plexi 5mm co myslicie?

Witam

90zł ?! to przecież zdzierstwo! Ja za materiał i docięcie dałem 20zł ;)

Mam do was takie pytanie jak zabezpieczyć czujnik temperatury na DS aby nie strawiło go i pokazywał dobrą temperaturę? Macie jakiś pomysł?

Pozdrawiam
    bakteria221
    Poziom 14  
    Fajny sprzęt, sam jestem w trakcie jego wykonywania, pozdro :)
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    DS'a jak by wsadzić w "pancerz" z silikonu to może by było :>? albo rurka termokurczliwa.
    ProeXtreme
    Poziom 12  
    DJpopak;) napisał:
    Dodatkowo chce zrobić termostat na atmega8, a właściwie już mam tylko muszę ino płytę zrobić bo ta jest nie praktyczna.

Wczoraj skończyłem szlifować kanty mojej szklanej wytrawiarki. Myślałem długo nad termostatem. Pierwsza myśl była taka, żeby podpiąć czujnik temperatury pod atmege8 i dołożyć LCD. Ale po co to komu?
    Po feriach (właśnie się zaczęły :D)pójdę do sklepu elektronicznego po czujnik bimetaliczny normalnie zamknięty na 50°C podłącze do tego jakiś tranzystor załączający przekaźnik, przekaźnik i będzie śmigać! (mam nadzieje:D)
    Ale jak zrobisz to się pochwal :D