Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel - bezprzewodowy dwukierunkowy ABAX - jak w praktyce?

kasprzyk 09 Feb 2008 22:50 10348 15
Optex
  • #1
    kasprzyk
    Electrician specialist
    I znowu trzeba się uczyć, ale uproszczę sobie robotę Waszą wiedzą ;)

    Poczytałem instrukcję, mam kilka pytań.

    ACU-100, rozumiem że to moduł odpowiedzialny za bezprzewodową komunikację, można go sprzężyć poprzez szynę danych np.: z Integrą
    pierwsze pytanie:
    1) jak sytuacja z zasięgiem - według specyfikacji w otwartym terenie zasięg do 150m - czy 50m na jednym poziomie bądź przez strop domku jednorodzinnego będzie pewne?

    2) to samo pytanie dla czujek: APD-100, AMD-100 i czujki stłuczenia szyb.

    3) co daje nam połączenie z Integrą - wejścia modułu ACU-100, raczej nie są traktowane jako wejścia centrali np Integry32 ? czy takie połączenie to tylko możliwość programowania z istniejącego już manipulatora czy coś więcej?

    4) czy każdą z bezprzewodowych czujek, można niezależnie rozpoznawać w systemie ACU i przyporządkować ją odrębnym wyjściom ?(jedna czujka jedno wyjście, które będzie sterowało przydzielonym wejściem w integrze)

    5) Jak z fałszywkami (nie wywołanymi reakcją czujki, tylko np. falami radiowymi z zewnątrz) - czy się zdarzają ?

    Pzdr
  • Optex
  • #2
    Silverek
    Level 14  
    Witam.
    Ad1. 50m na jednym poziomie jest zależne od ilości ścian i materiału z jakiego są wykonane natomiast strop bez problemu. Nie stosowałem w blokach z wielkiej żelbetowej płyty, a w zabudowie jednorodzinnej poroterm + pustak chodzi bez problemu.
    Ad2. Zasięg jest mierzony od czujek do ACU.
    Ad3. ACU nie stanowi dodatkowego ekspandera dla INTEGRY 32, zajmuje wejścia centrali a programować najlepiej z kompa
    Ad4. Każda czujka jest niezależnie rozpoznawana przez ACU a info o jej stanie jest przesyłane przez szynę do centrali, więc dodatkowe połączenia wyjść ACU do wejść INTEGRY są zbędne.
    Ad5. Pracują na czastocie 868 z indywidualnym dynamicznym kodem. Próby zakłócenia transmisji generatorem dużej mocy są rejestrowane przez ACU i przesyłane do centrali....a od Ciebie zależy jak zaprogramujesz co z tym zrobić.
    pzdr
  • #3
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Silverek wrote:
    Witam.

    Ad3. ACU nie stanowi dodatkowego ekspandera dla INTEGRY 32, zajmuje wejścia centrali a programować najlepiej z kompa
    Ad4. Każda czujka jest niezależnie rozpoznawana przez ACU a info o jej stanie jest przesyłane przez szynę do centrali, więc dodatkowe połączenia wyjść ACU do wejść INTEGRY są zbędne.


    Witam

    Czyli:
    Płyta główna centrali Integra 32 - 1-8 wejść
    Jeden manipulator LCD 9,10 wejście
    Ekspander 8 wejść CA-64E 11-18 wejście
    i teraz ACU 100, podłączam pod szynę
    danych (oczywiście mogę programować
    poprzez komp. przy połączeniu z płytą
    integry) Wprogramowuje do AKU 100
    pierwszą czujkę bezprzewodową.
    Czy płyta integry automatycznie "widzi" ją
    jako wejście 19-ste w systemie ?

    Bo jeżeli tak, to Twoja odpowiedzi wzajemnie się wykluczają - piszesz że ACU nie stanowi dodatkowego ekspandera do centrali i że dodatkowe połączenia wyjść z AKU do Integry są zbędne..

    Czy źle coś zrozumiałem ?

    Pzdr
  • Helpful post
    #4
    Silverek
    Level 14  
    Źle zinterpretowałeś odpowiedź. Miałem na myśli że ACU nie zwiększy liczby wejść powyżej 32. Czyli wej 1-8 płyta, 9-16 ekspander, kolejne wejścia ACU i na końcu wejścia LCD.
  • Helpful post
    #5
    SMDmaniak
    Level 23  
    sprawdzone w realu


    1. poziom sygnalu poprzez 3 pietra uzbrojonego 30cm betonu 45% odleglosc ok 20 m, 120 m poprzez 1 sciane betonowa na parking 75% syg.

    2. patrz punkt 1

    3. polaczenie ACU-100 z Integra ma takie same wlasciwosci co ca-64e

    4. jezeli wystapi zagluszanie to jet mierzona sila i jest liczone, jest mozliwosc diagnostyki zagluszen poprzez Tryb serwisowy ustalenie czasu wykrycia
  • Optex
  • Helpful post
    #6
    joy
    Level 21  
    Co do zasięgu, radze nie montować czujek z marszu, przymocuj je najpierw np taśmą w docelowym miejscu i troszkę potestuj, trzeba sprawdzić np. jak się zachowuje zasięg przy różnym uchyleniu drzwi, może będzie jej trzeba zmienić miejsce, a ma to znaczenie przekonałem się o tym na własnej skórze. Komunikacja z ABAX z INTEGRY oczywiście pełna po szynie danych. Co do fałszywek, co zauważyłem jeśli zasięg nie spada po niżej 40% będzie OK, mam jeden taki systemik z CA6 i ACU-100 i jedna czujka w garażu(rozbudowa), musiała być bezprzewodowa, zasięg 50% budynek nie ogrzewany, i około 1,5 roku zero fałszywek. Mam też parę mieszanych systemów z czujkami bezprzewodowymi i przewodowymi, ACU-100 połączone z centralą po szynie(INTEGRA) jak i wejściami i większych kłopotów nie miałem. Staraj się umieścić kontroler centralnie, a jak masz duże odległości wewnątrz to lepiej daj sobie spokój. Według mnie co kabel to kabel.
  • #7
    kasprzyk
    Electrician specialist
    joy wrote:
    .... Według mnie co kabel to kabel.


    Jestem wielkim przeciwnikiem wszelkich instalacji bezprzewodowych i zgadzam się co kabel to kabel ;) I chociaż uważam się za dobrego fachowca w prowadzeniu przewodów w użytkowanych lokalach - tutaj pewnych rzeczy nie przeskoczę ;) Np: łazienka muszę dojść do okna, wszędzie płytki, a klient nie życzy sobie centymetra przewodu na nich.

    Pzdr
  • #11
    SMDmaniak
    Level 23  
    nowe ABAX`y,sa jeszcze dwa ASD-100(dym) wyglada jak mala buleczka i AVD-100(udar) taki sam wyglad jak AMD-100
  • #13
    joy
    Level 21  
    Kolego po co to wstawiasz, myślę że każdy potrafi wejść na stronę SATELA, lub oglądnąć sobie u dystrybutora, ważniejsze są parametry techniczne, i odbiegasz od tematu to nie galeria.
  • #14
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Pojawił się problem bezprzewodowej czujki dualnej - nie widzę takiej w ofercie.

    Jak byście estetycznie i praktycznie rozwiązali sygnalizację informującą o załączonym alarmie? Taka sygnalizacja miałaby być w kilku miejscach mieszkania. np Dioda świecąca się na czerwono - ale także bezprzewodowo...
    pzdr
  • #15
    Silverek
    Level 14  
    Z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że bezprzewodowy Dual niebawem trafi na rynek. Co do sygnalizacji czuwania...możesz zrobić partyzantkę typu... do wyjścia niskoprądowego centrali przyłączasz pilota radiolinii przez przekaźnik. Wylutuj mikroswicha i w jego miejsce podlutuj przewody i do przekaźnika. Przekaźnik wysterujesz z wyjścia niskoprądowego jako "wskaźnik czuwania". Jedyny problem to musisz radiolinię umieścić w mało widocznym miejscu i do niej podczepić LEDa albo buzzerek.
    pzdr
  • #16
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Witam

    No i masz rację - wczoraj ich nie było a dzisiaj już są.
    pzdr