Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel - bezprzewodowy dwukierunkowy ABAX - jak w praktyce?

kasprzyk 09 Feb 2008 22:50 10348 15
Optex
 • #1
  kasprzyk
  Electrician specialist
  I znowu trzeba się uczyć, ale uproszczę sobie robotę Waszą wiedzą ;)

  Poczytałem instrukcję, mam kilka pytań.

  ACU-100, rozumiem że to moduł odpowiedzialny za bezprzewodową komunikację, można go sprzężyć poprzez szynę danych np.: z Integrą
  pierwsze pytanie:
  1) jak sytuacja z zasięgiem - według specyfikacji w otwartym terenie zasięg do 150m - czy 50m na jednym poziomie bądź przez strop domku jednorodzinnego będzie pewne?

  2) to samo pytanie dla czujek: APD-100, AMD-100 i czujki stłuczenia szyb.

  3) co daje nam połączenie z Integrą - wejścia modułu ACU-100, raczej nie są traktowane jako wejścia centrali np Integry32 ? czy takie połączenie to tylko możliwość programowania z istniejącego już manipulatora czy coś więcej?

  4) czy każdą z bezprzewodowych czujek, można niezależnie rozpoznawać w systemie ACU i przyporządkować ją odrębnym wyjściom ?(jedna czujka jedno wyjście, które będzie sterowało przydzielonym wejściem w integrze)

  5) Jak z fałszywkami (nie wywołanymi reakcją czujki, tylko np. falami radiowymi z zewnątrz) - czy się zdarzają ?

  Pzdr
 • Optex
 • #2
  Silverek
  Level 14  
  Witam.
  Ad1. 50m na jednym poziomie jest zależne od ilości ścian i materiału z jakiego są wykonane natomiast strop bez problemu. Nie stosowałem w blokach z wielkiej żelbetowej płyty, a w zabudowie jednorodzinnej poroterm + pustak chodzi bez problemu.
  Ad2. Zasięg jest mierzony od czujek do ACU.
  Ad3. ACU nie stanowi dodatkowego ekspandera dla INTEGRY 32, zajmuje wejścia centrali a programować najlepiej z kompa
  Ad4. Każda czujka jest niezależnie rozpoznawana przez ACU a info o jej stanie jest przesyłane przez szynę do centrali, więc dodatkowe połączenia wyjść ACU do wejść INTEGRY są zbędne.
  Ad5. Pracują na czastocie 868 z indywidualnym dynamicznym kodem. Próby zakłócenia transmisji generatorem dużej mocy są rejestrowane przez ACU i przesyłane do centrali....a od Ciebie zależy jak zaprogramujesz co z tym zrobić.
  pzdr
 • #3
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Silverek wrote:
  Witam.

  Ad3. ACU nie stanowi dodatkowego ekspandera dla INTEGRY 32, zajmuje wejścia centrali a programować najlepiej z kompa
  Ad4. Każda czujka jest niezależnie rozpoznawana przez ACU a info o jej stanie jest przesyłane przez szynę do centrali, więc dodatkowe połączenia wyjść ACU do wejść INTEGRY są zbędne.


  Witam

  Czyli:
  Płyta główna centrali Integra 32 - 1-8 wejść
  Jeden manipulator LCD 9,10 wejście
  Ekspander 8 wejść CA-64E 11-18 wejście
  i teraz ACU 100, podłączam pod szynę
  danych (oczywiście mogę programować
  poprzez komp. przy połączeniu z płytą
  integry) Wprogramowuje do AKU 100
  pierwszą czujkę bezprzewodową.
  Czy płyta integry automatycznie "widzi" ją
  jako wejście 19-ste w systemie ?

  Bo jeżeli tak, to Twoja odpowiedzi wzajemnie się wykluczają - piszesz że ACU nie stanowi dodatkowego ekspandera do centrali i że dodatkowe połączenia wyjść z AKU do Integry są zbędne..

  Czy źle coś zrozumiałem ?

  Pzdr
 • Helpful post
  #4
  Silverek
  Level 14  
  Źle zinterpretowałeś odpowiedź. Miałem na myśli że ACU nie zwiększy liczby wejść powyżej 32. Czyli wej 1-8 płyta, 9-16 ekspander, kolejne wejścia ACU i na końcu wejścia LCD.
 • Helpful post
  #5
  SMDmaniak
  Level 23  
  sprawdzone w realu


  1. poziom sygnalu poprzez 3 pietra uzbrojonego 30cm betonu 45% odleglosc ok 20 m, 120 m poprzez 1 sciane betonowa na parking 75% syg.

  2. patrz punkt 1

  3. polaczenie ACU-100 z Integra ma takie same wlasciwosci co ca-64e

  4. jezeli wystapi zagluszanie to jet mierzona sila i jest liczone, jest mozliwosc diagnostyki zagluszen poprzez Tryb serwisowy ustalenie czasu wykrycia
 • Optex
 • Helpful post
  #6
  joy
  Level 21  
  Co do zasięgu, radze nie montować czujek z marszu, przymocuj je najpierw np taśmą w docelowym miejscu i troszkę potestuj, trzeba sprawdzić np. jak się zachowuje zasięg przy różnym uchyleniu drzwi, może będzie jej trzeba zmienić miejsce, a ma to znaczenie przekonałem się o tym na własnej skórze. Komunikacja z ABAX z INTEGRY oczywiście pełna po szynie danych. Co do fałszywek, co zauważyłem jeśli zasięg nie spada po niżej 40% będzie OK, mam jeden taki systemik z CA6 i ACU-100 i jedna czujka w garażu(rozbudowa), musiała być bezprzewodowa, zasięg 50% budynek nie ogrzewany, i około 1,5 roku zero fałszywek. Mam też parę mieszanych systemów z czujkami bezprzewodowymi i przewodowymi, ACU-100 połączone z centralą po szynie(INTEGRA) jak i wejściami i większych kłopotów nie miałem. Staraj się umieścić kontroler centralnie, a jak masz duże odległości wewnątrz to lepiej daj sobie spokój. Według mnie co kabel to kabel.
 • #7
  kasprzyk
  Electrician specialist
  joy wrote:
  .... Według mnie co kabel to kabel.


  Jestem wielkim przeciwnikiem wszelkich instalacji bezprzewodowych i zgadzam się co kabel to kabel ;) I chociaż uważam się za dobrego fachowca w prowadzeniu przewodów w użytkowanych lokalach - tutaj pewnych rzeczy nie przeskoczę ;) Np: łazienka muszę dojść do okna, wszędzie płytki, a klient nie życzy sobie centymetra przewodu na nich.

  Pzdr
 • #11
  SMDmaniak
  Level 23  
  nowe ABAX`y,sa jeszcze dwa ASD-100(dym) wyglada jak mala buleczka i AVD-100(udar) taki sam wyglad jak AMD-100
 • #13
  joy
  Level 21  
  Kolego po co to wstawiasz, myślę że każdy potrafi wejść na stronę SATELA, lub oglądnąć sobie u dystrybutora, ważniejsze są parametry techniczne, i odbiegasz od tematu to nie galeria.
 • #14
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Pojawił się problem bezprzewodowej czujki dualnej - nie widzę takiej w ofercie.

  Jak byście estetycznie i praktycznie rozwiązali sygnalizację informującą o załączonym alarmie? Taka sygnalizacja miałaby być w kilku miejscach mieszkania. np Dioda świecąca się na czerwono - ale także bezprzewodowo...
  pzdr
 • #15
  Silverek
  Level 14  
  Z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że bezprzewodowy Dual niebawem trafi na rynek. Co do sygnalizacji czuwania...możesz zrobić partyzantkę typu... do wyjścia niskoprądowego centrali przyłączasz pilota radiolinii przez przekaźnik. Wylutuj mikroswicha i w jego miejsce podlutuj przewody i do przekaźnika. Przekaźnik wysterujesz z wyjścia niskoprądowego jako "wskaźnik czuwania". Jedyny problem to musisz radiolinię umieścić w mało widocznym miejscu i do niej podczepić LEDa albo buzzerek.
  pzdr
 • #16
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  No i masz rację - wczoraj ich nie było a dzisiaj już są.
  pzdr