Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kablówka i skomplikowana podzbiorcza?

SzymonKc 10 Lut 2008 02:09 7283 8
  • #1 10 Lut 2008 02:09
    SzymonKc
    Poziom 9  

Witam.

Mam kablówkę z multimedii, w której idzie ok. 50 programów analogowych, kilkanaście radiowych UKF, internet, telefon i jeszcze tv cyfrowa a w niej ze 40 programów + VOD.

Ja mam wszystkie te usługi wykupione z wyjątkiem telefonu, no i zrobił się niemały bałagan w okablowaniu. Sygnał jest w tej chwili rozdzielony na 2 TV, 2 modemy kablowe i katrę TV w kompie. Przyznam że sam to kiedyś rozdzielałem nie znając się na rzeczy i użyłem jakiegoś taniego rozgałęźnika z 3 wyjściami (oprócz gniazd założonych przez monterów). Teraz jak mi zakładali tuner do cyfrówki, dorzucili gdzieś jeszcze 1 rozgałęźnik na 2 wyjścia, cyfrówka działa, ale obraz TV analogowej trochę się pogorszył.

Tuner cyfrowy ma opcję wyświetlania parametrów sygnału, więc zacząłem mierzyć różne konfigurację podziału sygnału.

I tak na starcie miałem
    43-44dBuV i s/n=36dB

Zacząłem omijać kolejne elementy instalacji uzyskując odpowiednio wrost sygnału o:

1,5dBuV dla filtra HBO
    19dBuV i s/n=40,9dB dla 3-way splittera marki BZT
    4dBuV dla gniazda R/TV
    6dBuV dla rozdzielacza RTV/Data (Telmor GMF 350)
    9dBuV dla 2-way splittera (Teleste DSS2)

Po podłączeniu kabla prosto ze ściany bez żadnych gniazd otrzymałem
    83dBuV i s/n=40,9dB

Po puszczeniu tego przez gniazdo wyszłoby poniżej 80dBuV, więc w normie, ale s/n nie powinien wynosić minimum 43dB? Czy może raczej nie należy ufać pomiarom pokazywanym przez tuner.

Czy to normalne, że
    splitter Teleste z tłumieniem znamionowym 3,5dB zabiera 9dBuV,
    Telmor GMF 350 (2,5dB) zabiera 6dBuV,
    BTZ (nieoznaczony) zabiera 19dBuV a inne 3-way splittery zwykle są oznaczone (5-7dB)?

Ale przechodząc do sedna, na razie prowizorycznie poprzepinałem to tak, że mam 61dBuV na najważniejszym TV i właściwie jest OK, ale chciałbym jednak rozwiązać to bardziej profesjonalnie, tymbardziej że w planach mam zakup jakiegoś LCDka albo Plazmy (teraz mam CRT) i chciałbym dostarczyć mu sygnał najlepszy jaki się da.
    Generalnie jestem zielony w tym temacie, czytałem trochę postów na forum i wiem że trzeba zatosować odgałęźniki + rezystory, zamiast rozgałęźników, byćmoże również wzmacniacz. Ale nie wiem czy stosować jakieś rozdzielanie RTV/Data, czy modem można łączyć przez odgałęźnik (który chyba tłumi kanał zwrotny), czy powinno się odfiltrować pasmo UKF dla radia czy to bez znaczenia (nie wszystkie gniazda abonenckie R/TV filtrują).

Dlatego poniżej zamieszczam strukturę okablowania i rozmieszczenie odbiorników, i prosiłbym o wskazówki jak i czym te kable połączyć, żeby było dobrze i nie za drogo.

Kablówka i skomplikowana podzbiorcza?

W pokoju 1 wszystkie odbiorniki stoją blisko wejścia kablówki, długość kabli przyłączeniowych nie przekroczy 2m.
    Do pokoju 3 idą 2 kable, można wszystko puścić jednym i rozdzielić na modem i kartę TV w pokoju 3, ale można też rozdzielić w pokoju 1 i puścić dwoma kablami, nie wiem jak będzie lepiej bo może sygnał do karty TV powinien być wzmocniony a do modemu niekoniecznie.
    Generalnie uzyskanie jak najlepszego sygnału na TV1 jest priorytetem, można go podłączyć przelotowo przez DVB, ale wolałbym bezpośrednio.
    Na rysunku nie umieściłem filtra od HBO, który powinien być wpięty w takim miejscu, żeby instalacja do TV1, TV2 i PC TV3 szła przez niego.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Jeszcze jedno pytanie - jakiej firmy urzędzenia kupować, żeby trzymały parametry znamionowe i żeby w praktyce nie odbiegały zbytnio od założeń projektowych?

Pozdrawiam
    Szymon

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 10 Lut 2008 17:12
    kondensator
    Poziom 36  

Większość informacji o dobrych instalacjach antenowych
    (także podzbiorczych) i ich elementach znajdziesz w moich postach
    tu, na Radiopolska.pl, ForumSEP.pl.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic822849-30.html - to tylko jeden z nich
    Co jeszcze:
    1. Rozgałężnik vel "splitter" NIE SŁUŻY do "rozdzielania telewizorów; Do
    tego służy ODGAŁĘŹNIK vel "tap" -podstawowy element sieci MATV, CATV
    2. Zwrotnica multimedialna i wydzielenie toru DATA na początku instalacji.
    Jeśli chcesz więcej komputerów to jaki router, switch -zajrzyj do działu PC.
    3. Na końcu każdego pionu rezystor 75ohm we wt. F (są gotowe), nie OTV!
    4. Potrzebny wzmacniacz 87...860MHz o jak największym max. poziomie
    wyjściowym (podawanym dla 1 programu, przy kilkudziesięciu ta wartość
    bardzo spada !), co oznacza droższy. Wzmocnienie nie powinno być
    większe od 20dB (co trudno znaleźć, przeważnie są ~30dB)
    5. Minimalne promienie zgięcia przewodów koncentrycznych śr. ~7mm to 100mm.
    6. Większość elementów instalacji antenowych łatwych do kupienia
    zazwyczaj służy głównie do... sprzedawania, szybkiej samodestrukcji,
    i często produkcji zakłóceń
    7. Tzw. gniazda antenowe- źródło strat sygnału (nieraz znacznych)
    i często zakłóceń (np. wbudowany rozdzielacz...) - nie są potrzebne
    do zbudowania poprawnej instalacji z odgałęźnikami
    Może wystarczy, nie chcę powtarzać poprzednio napisanych postów.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 11 Lut 2008 20:29
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witaj
    Napiszę może w ten sposób.
    Twoja instalacja nie należy do skomplikowanych.
    Sygnał odczytany na cyfrowym tunerze może różnić się od sygnału cyfrowego. Dziwi mnie fakt, że masz 83dB (przeważnie kanały cyfrowe nadawane są z mniejszą mocą) taki poziom w zupełności wystarczyłby na zasilenie 10-mieszkaniowej klatki w bloku. Dobrze byłoby pomierzyć sygnał miernikiem.

Jeżeli masz możliwość przebudowy to:

Przyłącze koniecznie wprowadź na zwrotnicę multimedialną. Tor DANE - za nim zainstaluj rozg. 1/2 http://www.tratec.net/products/TypeSearchSpecs.asp?ID=1155 lub innej firmy może być telmor, multiline od rozgałęźnika do każdego modemu osobny przewód, wszystkie połączenia powinieneś wykonać na F-kach stożkowych zaciskanych - pewnie nie posiadasz zaciskarki - przygotuj instalację, pogadaj z monterami niech zarobią F-ki.
    (możesz odczytać jak obecnie pracują modemy 192.168.100.1)

Wyjście RTV - jeżeli napisane, że tłumi 2 dB - dopuszczalne do 4dB - powyżej tego zgłoś - ale tu także powinieneś upewnić się na mierniku.

Za wyjściem RTV rozgałęźnik 1/3 - tutaj także szukaj Trateca - chociaż mniej jest to ważne niż na torze DANE. rozgałęźnik tak maksymalnie powinien tłumić 7dB (nigdy 16!!!) tutaj możesz zastosować zwykłe F-ki nakręcane - aczkolwiek zalecane są także stożkowe. na każdym przewodzie załóż gniazdka końcowe (telmor, satel) tłumienność około 2-3dB.

Podsumowując 84 db - zwrotnica 80dB - rozg 1/3 74dB - przewód (przy tych odcinkach maksymalnie powinien stłumić 5dB czyli 69dB minus gniazdko - na każdym odbiorniku powinieneś otrzymać min 64dB - powinno chodzić idealnie. Dla tv LCD może nie pomóc także wzmacniacz, jeżeli masz możliwości - tv plazmowy będzie chodził lepiej.
    pzdr

0
  • #4 12 Lut 2008 02:00
    SzymonKc
    Poziom 9  

kondensator, czytałem sporo Twoich postów zanim tu napisałem, pomogły mi w zrozumieniu zagadnienia, mimo wszystko sporo wątpliwości pozostało. Problem leży pewnie w tym, że jestem bardziej zielony niż przeciętny użytkownik tego forum i nie jestem pewien jak się liczy te tłumienia w dB i spadek sygnału w dBuV.
    Z informacji o projektowaniu takich instalacji, które znalazłem na dipol.com.pl zrozumiałem, że to się zwyczajnie odejmuje, tymczasem moje pomiary pokazały, że albo ja się myle, albo żaden z elementów które posiadam nie trzyma znamionowych parametrów, mimo że każdy jest z innej firmy, a jeden to nóweczka zostawiona kilka dni temu przez instalatorów.

Również nie do końca chyba rozumiem zagadnienie wzmocnienia sygnału. Policzyłem, że przy np. 60 programach w kablu poziom wyjścia ze wzmacniacza powinien być o jakieś 15dB niższy od maksymalnego. Nie wiem jak się liczy programy ukf i cyfrowe, ale samych analogowych TV jest ponad 50. Tak więc kupując wzmacniacz o max poziomie 105-107dBuV będę mogł uzyskać coś około 90dBuV (startując z 80) - dobrze zrozumiałem?
    Ale to nie koniec wątpliwości, czy jak wzmacniacz ma 20dB to na wyjściu dostanę 100dB czyli za dużo? Czy w takim razie wzmacniacz powinien mieć 10dB albo regulację wzmocnienia, żeby nie przekroczyć "bezpiecznego" poziomu na wyjściu?

kasprzyk, to nie jest tak prosto jak mówisz.
    Dziś ponownie zacząłem spinać to na róźne sposoby i mierzyć.
    No więc na wejściu na gołym kablu bez gniazdek mam
    85dB i s/n=40,9.

Zapinam rozdzielacz multimedialny TELMOR GMF-350 (RTV -2,5dB, Data -10,5dB), z pomiaru wychodzi RTV 79-80dB, Data 56-58dB (zależy co jest na drugim wyjściu przypięte). Na moje oko wytłumił 2 razy więcej niż powinien, dlatego nie wiem czy źle liczę, czy ten egzemplarz jest do wyrzucenia. Umiem to sobie na gałęzie rozpisać i poodejmować, ale jak widzisz to na nic.

Ale idąc dalej, do gniazda Data zapinam 2-way splitter firmy TELESTE (nówka z tłumieniem znamionowym 3,5dB), następuje spadek z 56dB do 50dB i s/n spada do 38dB. Ale ten splitter jest mi bardziej w innym miejscu potrzebny, zamiast niego zapinam tymczasowo jakiś badziewny 3-way splitter i otrzymuję 38-42dB (z 56 na wejściu) i s/n=35dB - puszczam to na 2 modemy i o dziwo działają elegancko.

Przejdźmy do toru RTV, startujemy z 79dB.
    Filtr HBO obniża sygnał do 77dB, dalej idzie 2-way splitter (teleste) i otrzymuję 68-69dB, ale gdy drugie wyjście też jest zajęte to na tym pierwszym jest 67dB. Puszczam to do DVB, a z DVB dalej na główny TV.
    Do drugiego wyjścia splittera przypinam rozdzielacz R/TV Unicor, i z wyjścia TV jakieś 64dB idą na drugi telewizor, a kanał R wpinam do radia.

Wszystko teraz działa w miarę dobrze, ale nie mam podpiętej karty TV w PC, a główny TV idzie przez DVB zamiast bezpośrednio.

Wiem że to nie jest dobrze i że powinny być odgałęźniki, wszystkie nieużywane wejścia i wyjścia zakończone rezystorem, itd. Ale póki co bawie się tym co mam starając się zrozumieć zagadnienie. Niestety nadal nie umiem policzyć jakie odgałęźniki będą mi potrzebne (ewentualnie jaki wzmacniacz), tymbardziej że wszystko co wpinam do instalacji na moje oko tłumi 2 razy mocniej niż powinno. :)
    Tzn. może i umiem policzyć, np. za filtrem HBO mając 77dBuV wpinam np. odgałęźnik 4x8dB (zakładając że taki istnieje) i otrzymuje 4 x 69dBuV. Ale coś mi podpowiada, że jak taki kupię i go pomierze to wyjdzie po 50dBuV na każdym wyjściu.

Cześć F-ek robionych przez instalatorów to zaciskowe stożki (niektóre z wystającym oplotem), f-ki robione przeze mnie są nakręcane. Z tym że jak mierzyłem poszczególne elementy to na tych samych kablach i F-kach, więc różnice pomiarów chyba nie zawierają w sobie strat na F-kach i kablach.

Pytam Was bo nie chcę wydać kasy na odgałęźniki i wzmacniacz, które nie poprawią sytuacji, na pomoc instalatorów też nie mogę liczyć bo jak mi ostatnio zmontowali sieć to wszędzie grubo poniżej 50dBuV miałem. Wiem, że na tym forum są dobrzy fachowcy, ale w praktyce spotyka się takiego raz na 10, dlatego bezpieczniej tu zapytać, niż kogoś przypadkowego do domu wzywać.

BTW. Norma mówi, że stosunek s/n w sieciach kablowych powinien wynosić minimum 43dB dla TV i chyba 53dB dla programów radiowych stereo. Czy wynik 40,9dB (zakładając że tuner dobrze mierzy) jest uzasadnieniem do zawrcania tyłka technikom z kablówki, żeby coś z tym zrobili?

Pozdrawiam
    Szymon

0
  • #5 12 Lut 2008 08:50
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

SzymonKc napisał:

No więc na wejściu na gołym kablu bez gniazdek mam
    85dB i s/n=40,9.

Zapinam rozdzielacz multimedialny TELMOR GMF-350 (RTV -2,5dB, Data -10,5dB), z pomiaru wychodzi RTV 79-80dB, Data 56-58dB (zależy co jest na drugim wyjściu przypięte).

Wydaje mi się, że nie powinieneś sugerować się wskazaniami poziomu sygnału z tunera. Jeżeli chcesz się już dalej w to bawić odczytuj parametry downstream z modemu internetowego - wejdź na stronę 192.168.100.1. Pamiętaj o jednej rzeczy - wszystkie pomiary w tym wypadku rób bez zwrotnicy multimedialnej lub możesz tłumienność wszystkich elementów pomierzyć na sucho.
    Podłącz modem pod przyłącze - odczytaj poziom downstream - dołącz przed modem pierwszy rozg. - odczytaj poziom, podstaw ten drugi i odczytaj poziom (istnieje możliwość, że modem bez zwrotnicy się nie zaloguje - ze względu na zbyt wysoki poziom, wtedy podłącz zwrotnicę, modem podepnij pod wyjście DANE i reszta analogicznie (pamiętaj o tłumieniu dowstreamu w zwrotnicy o 10 dB - jeżeli na modemie po zwrotnicy będzie dużo więcej - możesz na tej podstawie reklamować do kablówki (tylko zwracaj uwagę, czy częstotliwość dowstream po zalogowaniu modemu jest zawsze taka sama.

Tłumienność musi się zgadzać - 3,5 dB to na pewno nie 6dB max 4, 4,5, ważne jest także żebyś pomiary robił przy obciążonych rozg. lub zamkniętych rezystorem 75om.

SzymonKc napisał:

Cześć F-ek robionych przez instalatorów to zaciskowe stożki (niektóre z wystającym oplotem), f-ki robione przeze mnie są nakręcane. Z tym że jak mierzyłem poszczególne elementy to na tych samych kablach i F-kach, więc różnice pomiarów chyba nie zawierają w sobie strat na F-kach i kablach.

Rozchodzi się o mikroodbicia (chodzi o internet i modemy kablowe), na jakości obrazu nie zauważysz. Jeżeli monterzy robią według zaleceń, powinni wszystkie F-ki wymieniać (włącznie na torze RTV) - jeżeli któreś z F-ek pozmieniałeś - mogą się czepić.
    Pzdr

0
  • #6 12 Lut 2008 11:39
    SzymonKc
    Poziom 9  

Widziałem dziś technika z Multimedii, mówi że tuner pokazuje parametry sygnału cyfrowego i żeby się tym nie sugerować, bo nie wiem nic na temat sygnału analogowego który mnie interesuje.
    Mówił że nawet jeśli jakiś splitter pokazuje np. starty rzędu 20dB w sygnale cyfrowym, to w analogowym straty mogą być rzędu 7dB - możliwe to jest?

Modemy na 192.168.100.1 pokazują mi tylko ogólne informacje i helpa, nie mam możliwości sprawdzenia parametrów.

Może jest jakiś soft, który przy pomocy karty TV mierzy poziom sygnału?

Ponieważ nie wiem nawet jaki mam sygnał analogowy na wejściu, to wszystkie obliczenia na niewiele się zdadzą. W takim razie może poprostu na torze Data dać 2-way splitter, a na RTV odgałęźnik z jak najmniejszym tłumieniem odgałęzienia na główny telewizor, a dalej odgałęźniki na pozostałe odbiorniki.

Czyli rozdzielacz multimedialny -2,5, odgałęźnik -6 na główny tv (razem -8,5 na głównym), dalej przelot 1 odgałęźnika -3 i odgałęźnik np. 3 x 10 (czyli 3 wyjścia -15,5 na każdym). Ale to już może być za mało, a jeszcze radia nie wpiąłem.

0
  • #7 12 Lut 2008 14:34
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

SzymonKc napisał:

Mówił że nawet jeśli jakiś splitter pokazuje np. starty rzędu 20dB w sygnale cyfrowym, to w analogowym straty mogą być rzędu 7dB - możliwe to jest?

nie wiem, nie powinno tak być, dla sygnału cyfrowego dowstream (przy internecie) straty są pokazywane dokładnie, analogicznie jak w analogówce.

SzymonKc napisał:

Modemy na 192.168.100.1 pokazują mi tylko ogólne informacje i helpa, nie mam możliwości sprawdzenia parametrów.

na jednym i drugim modemie ? możesz zrobić zrzut?

Co do reszty Twoich pytań, - prawidłową instalację zaproponowałem Tobie w poprzednich postach, dokładnie w ten sposób (inny jeżeli nie byłoby możliwości technicznej prowadzenia przewodów) wykonałby każdy instalator, będąc na Twoim miejscu, jeżeli okazałoby się, że sygnał jest zbyt niski, dołożyłbym wzmacniacz na torze RTV.
    Jeżeli chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze proponuję jednak wezwać montera kablówki do mieszkania lub kogoś z miernikiem, kto ma pojęcie o kablówkach.
    Pzdr

0
  • #8 12 Lut 2008 16:24
    kondensator
    Poziom 36  

Nie jesteś "zielony" Kolego SzymonKc. ! Chcesz się czegoś dobrze
    dowiedzieć i coś dobrze zrobić (a to coraz rzadsze...)

Wyniki pomiarów zbliżone do prawdziwych wymagają prawidłowej metody
    pomiarów i prawidłowego sprzętu pomiarowego (metrologia...); tutaj, jak
    na razie nie za wiele jednego i drugiego...

Odbiornik nie jest szerokopasmowym bezreaktancyjnym dopasowaniem
    75ohm. Jak do tego podłączysz "rozdzielacz" i przypadkowe długości
    przewodów, to o dopasowaniu i o pomiarach można tylko marzyć.
    Pomiar wbudowany w tuner cyfrowy (DVB-C MPEG2 ? nie znam się...),
    też nie koniecznie musi mieć dużo wspólnego z rzeczywistością.
    Jeżeli jest znaczny zapas sygnału, dopasowanie można poprawić przez
    wpięcie tłumika 6...10dB (SWR na wyjściu będzie dobry, ale pogorszy się
    odstęp S/N (C/N), ale też parametrów izolacji wyjść samego "rozdzielacza"
    nie zmieni...
    Co do liczenia max. U wyjściowego wzmacniacza, to programów radia UKF
    nie wlicza się w uproszczonych obliczeniach POD WARUNKIEM że będą one
    słabsze min. 10dB niż najsłabszy program TV (tu widać dlaczego zwykle
    programy UKF w CATV są iluzją: są często odbierane z nieodpowiednich
    anten, nieodpowiednio obrobione (brak pułapek na za silne stacje),
    po czym stłumione 10dB, aby można było ich nie liczyć do max. U wyj.
    i zakładać tańsze wzmacniacze, dalej w gniazdach abonenckich tłumi się je
    ok. 4dB ("rozdzielacz") lub ok. 8dB (sprzęgacz kierunkowy i prosty filtr
    dolnoprzepustowy) - to po to aby na siłę wpuszczać TV już od 110MHz
    (co powinno być zabronione) ! Efekt - "nikt nie słucha radia w naszej
    sieci, to je (całkiem) wyłączymy, zwłaszcza że jest w pakiecie najtańszym
    z którego mało co mamy"
    - coraz częstsze zjawisko w CATV... (które
    powinno skłaniać do budowy mniejszych własnych bezopłatowych MATV)
    Żeby było jeszcze ciekawiej tłumienie długich kabli dla 87-108MHz jest
    znacznie mniejsze niż przy 800MHz, dlatego niskie częstotliwości stłumią
    za pomocą korektorów nachylenia charakterystyki tłumienia zakładanymi
    przed wzmacniaczami lub wbudowanymi w nie...
    Tymczasem możliwe jest zrobienie zwrotnicy- gniazda abonenckiego
    TV/UKF z tłumieniem przepustowym <1dBTV i <1dB UKF (Matt MG24).

Programy cyfrowe TV trzeba liczyć dla max. U wyj. co najmniej jak
    analogowe TV. Niestety analizator widma (prawdziwy, nie "softwarowy")
    będzie coraz bardziej niezbędny do ustawiania MATV, CATV, nawet anten.
    Miernik za który dałem kilka lat temu ponad 4000zł wkrótce będzie tylko
    historyczną ciekawostką, mimo że mierzy C/N analogowej TV.
    Ponieważ jak na razie mierniki z dekodowaniem DVB-T MPEG4 występują
    głównie w teorii i w cenach zaporowych, lepszy będzie przenośny
    analizator widma (mam niestety na razie tylko mało przenośny: 3x30kg...)
    Do obsługi CATV powinien być z przenośną drukarką, spisywanie wyników

trwało by znacznie dłużej niż pomiary....
    Gdyby udało Ci się załatwić pomiar analizatorem widma na początku
    Twojej instalacji (najlepiej wydruk) wszystkiego (!) co wchodzi z kabla
    przez kogoś nie związanego z Twoim operatorem CATV, to wiele wyjaśni:
    - jak zbudować instalację podzbiorczą
    - czy jest podstawa do reklamacji (i uzyskania bonifikaty za okres miniony
    z powodu niezgodności towaru z opisem i normami). Jeśli pomiary wykona
    się u kilku osób jednego dnia, to warto zapłacić, koszt będzie mniejszy,
    a może i żaden jeśli dostaniesz bonifikatę, lub uda Ci się załatwić pomiar
    przez UKE - możliwe zwłaszcza jeśli kilka osób napisze wspólną skargę na
    słaby sygnał, zakłócenia - ale muszą mieć tylko 1 odbiornik podłączony
    do CATV !)

Odgałęźniki i tak są potrzebne czy podzbiorcza do CATV, czy własna MATV
    Najwięcej będzie potrzeba 2 (lub 3 lub 4) x -8, -10, -12, -14dB
    Pojedyncze 1x -20dB mogą być wpięte jako punkt pomiarowy
    na wejściu lub wyjściu wzmacniacza (w mniejszych i tańszych wzm. brak)

Wtyczki F zaciskanie nie są niezbędne. zakręcane też mogą być
    (raz tylko miałem zgłoszenie że klientowi się odkręcały: instalacja leżała
    na syficie podwieszanym obok klimatyzatora...)
    Dużo ważniejszy jest kabel koncentryczny, jego ułożenie oraz trwałość
    (uwaga na wszechobecne tanie imitacje przewodów z Al+Cu, Al+CuSn !)
    Odbicia w kablu na skutek uszkodzenia od za mocnego skręcenia, zgięcia
    (nawet na chwilę !) oraz wad fabrycznych kabla (wielokrotnie spotykałem,
    mam czym mierzyć) to też powód "dziwnych" wyników pomiarów
    i np. złego odbioru niektórych programów, złej pracy modemu.

Dwa modemy zamiast modemu i routera ? Nie wygląda to ani zachęcająco
    ani rozsądnie, ani sensownie. Ale ja się nie znam...

Zakup obecnie jakiegokolwiek nowego OTV to wyrzucone pieniądze
    http://new.radiopolska.pl/forum/index.php?showtopic=12639&view=findpost&p=131013
    Trzeba poczekać albo się wstrzymać i pomyśleć (tego sprzedawcy
    u klientów często nie lubią...). Dodatkowo nowe często nie znaczy lepsze:
    Oprócz większego poboru prądu (tak !), mniejszej trwałości, często
    większa jest podatność za zakłócenia i mniejsza dynamika głowicy w.cz,
    a nawet większe zakłócanie różnych zakresów częstotliwości (także przez
    promieniowanie odbiornika przez obudowę i przez wyjście antenowe -
    w różnych pasmach KF oraz VHF/UHF Tego wszystkiego w "salonie
    sprzedaży RTV" nie widać, a sprzedawca zasłania się magicznymi
    naklejkami "CE", "klasa A", "nowa technologia" itp... Do tego dochodzą
    jeszcze wymuszanie (!) zakupu ogromnych (i prądożernych) odbiorników
    (dobrych na salę TV w wojsku) do pokoi mieszkalnych gdzie widać będzie
    dokładnie pojedyncze oddzielne pixele - bo tylko największe i najdroższe
    odbiorniki mają więcej niż 1 lub 2 eurozłącza...
    Choć często też zakup jest na zasadzie "sąsiadów stać na 38 cali to
    musimy kupić 42 cale"
    ) - a odbiornik z ekranem >25 cali w mieszkaniu
    to nieporozumienie... - co dopiero za jakiś czas uświadomią lekarze
    okuliści i rachunki za prąd... Śmiali się z "Rubinów", a proszę policzyć ile
    prądu pobiera duży najczęściej kupowany odbiornik + do tego dekoder
    DVB-T MPEG2 + karta transkodera MPEG2->MPEG4. Proszę o prawdziwy
    pomiar posiadaczy amperomierzy z TrueRMS (inny nie pokaże prawdy).
    Dodatkowo "Rubin" nie wprowadzał do sieci wyższych harmonicznych,
    miał zasilacz z transformatorem 50Hz (ciężkim) ale nie powodował
    zakłóceń do sieci i zwiększenia zagrożenia przez wyższe harmoniczne
    prądu (jak obecnie >90% elektroniki konsumenckiej zasilanej z sieci)
    http://www.utrzymanieruchu.pl/elektryka_4.php4?num=96
    http://www.ngi.com.pl/www/medcom/dl/WE_AB_3-2004.pdf
    gogle: wyższe harmoniczne
    Tak więc wyższa sprawność zasilaczy "nowoczesnego sprzętu"
    wychodzi bokiem wszystkim, nie zawsze akurat właścicielowi urządzenia
    (podobnie jak wyższa sprawność silnika spalinowego bez tłumika...)
    Jak na razie najoszczędniejszy odbiornik TV (duży, nie przenośny) jaki
    widziałem był radziecki, z ok. 1990r - miał kineskop z odchylaniem
    90 stopni: pobór prądu ok. 65W (~22cale), pilot, 8 pamięci, wejście AV...

Za duże wzmocnienie wzmacniacza będzie dalej za duże mimo
    zastosowania przed nim tłumika który zapobiegnie jego przesterowaniu
    (Kol. Kasprzyk przekonał się na własnej skórze...) - będziemy wzmacniać
    szum, miernik pokaże dużo dBuV, a odstęp C/N mizerny...
    Prymitywna regulacja wzmocnienia przez zmniejszanie napięcia zasilania
    ("zasilacz z regulacją do wzmacniacza" - nowa moda) powoduje całkowitą
    zmianę parametrów dopasowania wejścia i wyjścia wzmacniacza, a co
    najważniejsze - drastyczne zmniejszenie dynamiki (max. U wyjściowego)
    Dlatego co podzbiorczej instalacji MATV/CATV są produkowane np.
    dobre wzmacniacze o G=10...20dB (Kathrein VOS11F, VOS20FB).
    (Możliwe jest przerobienie wzmacniacza o dużej dynamice i dużym
    wzmocnieniu na mniejsze wzmocnienie, poprzez pozbawienie go 1 lub 2
    pierwszych stopni wzmacniających - wymag. doświadczenie i sprzęt pom.)

Odgałęźniki (prawidłowo podłączone, zapięte 75ohm na wyjściu) mogą też
    służyć jako tłumiki w dodatku z separacją "do tyłu" przy pomiarach
    porównawczych czułości różnych odbiorników, tłumienia np. kabli.

0
  • #9 12 Lut 2008 19:37
    SzymonKc
    Poziom 9  

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.

Czyli sprawa sprowadza się do tego, że bez pomiarów to można sobie zestawić instalację która może będzie dobra, a może nie będzie.

Co do modemów, nie chce mi się screenów robić ale zaufaj, że wiem co mówię. Jest strona z podstawowymi informacjami typu "gdy ci coś nie działa sprawdź czy świecą diody, czy podłączyłeś kabel, itp", jest informacja o wersji softu i jest strona ze statusem modemu, na której w miejscu gdzie powinny być zaincludowane dane czytamy "page not available". Na obu modemach tak samo (motorola SB4100E i SB5100E).
    Być może operator kablówki coś w tych modemach namieszał, że nie chcą tego pokazywać, a może producent specjalny soft dla multimedii przygotował - w końcu biorą tych modemów tysiące więc wszystko możliwe.

A dlaczego bez routera. Nie znam się na takich sieciach, ale sądzę że tak można i chyba w skrzynce na klatce schodowej też routera nie ma, pomimo że większość sąsiadów ma podłączony internet.
    U mnie jeden modem jest do internetu, a drugi wymagany jest przez DVB, chyba jakieś informacje o prawach dostępu do poszczególnych programów tym modemem idą.

Zresztą w zwykłym ethernecie na hubie (nie na switchu) to też te pakiety po wszystkich kabelkach sobie latają i jakoś to działa.

Jeszcze raz dziękuję za wyjaśnienie sprawy, postaram się znaleźć kogoś z miernikiem.

0