Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dioda Zenera 10-15W - jakie dostępne obudowy

joozwa 10 Lut 2008 13:49 3021 4
  • #1 10 Lut 2008 13:49
    joozwa
    Poziom 31  

Witam wszystkich
    Mam pytanie jak w tytule, mianowicie czy diody Zenera 5,1V na 10 lub 15W można kupić jedynie w obudowach "wkręcanych w radiator", np. DO4?
    Czy spotkał się ktoś z tak dużymi diodami w obudowach z wyprowadzeniami osiowymi, czyli np. takimi, jak te diody prostownicze: http://www.jaycar.com.au/images_uploaded/P600A.PDF
    Szukałem w sieci i nie spotkałem (jest pełno, ale 5-watowych).
    Pozdrawiam

0 4
  • Pomocny post
    #2 10 Lut 2008 14:07
    Ptolek
    Poziom 36  

Podstawowy problem, to jak rozproszyć tak dużą moc przez tak małą obudowę? Nie spotkałem się z żadną diodą, w obudowie z wyprowadzeniami osiowymi, o mocy strat większej niż 5W. Bo pewnie takich nie ma (choć mogłyby być ale jak miałyby wyglądać? musiałyby mieć dużą powierzchnię, żeby się chłodzić).
    Diody w obudowach wkręcanych w radiator można wlutować w płytkę jako osiowe, i dołożyć jakiś radiatorek, no przy 10W to już nie będzie taki "radiatorek", to już spora moc strat...

0
  • #3 10 Lut 2008 14:39
    joozwa
    Poziom 31  

Witam
    Wyczytałem, że diody prostownicze 3A np. typu 1N5401-5408 mają max moc strat 6,25W (1N4001-07 mają 3W)...
    Więc te sześcioamperowe będą miały gdzieś koło 10? ... (oczywiście przy odpowiednim montażu). Wiem, że 10W to już "jakaś" moc strat :)...

Mój problem właściwie polega na tym, że w urządzeniu mam stabilizator równoległy i tam ma być dioda Zenera, która ma wydzielać maksymalnie ok. 1,5W ciepła. Czy mogę zastosować tu diodę 5W (DO201)?
    http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/1/N/5/3/1N5338B.shtml
    Montować mógłbym bez skracania wyprowadzeń, z obu stron ścieżki mają powierzchnię ok. 3 centymetrów kwadratowych (z tym, że są wspólne z rezystorami dużej mocy :( ). W urządzeniu będzie max 40°C ...
    Rozumiem takie pojęcia, jak rezystancja termiczna złącze-obudowa, obudowa powietrze...
    Czy ta dioda ma szansę trochę pożyć?
    Pzdr.

0
  • Pomocny post
    #4 10 Lut 2008 15:03
    Ptolek
    Poziom 36  

Fakt, 1N540x mają ok. 6,25W. Przy odpowiednim montażu wytrzymają nawet 10W (np. przylutowane jedną nogą do radiatora).
    Jeżeli dioda ma wydzielać 1,5W ciepła, to nie widzę powodu do zmartwienia :) To też jest sporo jak na małą diodę, szczególnie jeśli w pobliżu są rezystory dużej mocy. Można użyć ekranu cieplnego, najlepiej w postaci pionowej blachy między rezystorami a diodą, przykręconej z jednej strony do niezbyt ciepłego elementu metalowego, ale to pewnie tylko marzenie w zaprojektowanym już układzie.
    Skoro powierzchnie ścieżek są wspólne z rezystorami dużej mocy, to chyba lepiej przylutować diodę na długich wyprowadzeniach, trzeba by było to przeliczyć (choć to skomplikowane, z jednej strony temperatura warstwy miedzi przy rezystorach, z drugiej temperatura otoczenia).

0
  • #5 10 Lut 2008 15:31
    joozwa
    Poziom 31  

Próbowałem coś wywnioskować z noty katalogowej, ale jakoś to pogmatwane...
    dioda Zenera 10-15W - jakie dostępne obudowy
    podana jest rezystancja termiczna złącze-wyprowadzenia o długości 10mm, ale jaka jest wartość pomiędzy tymi wyprowadzeniami, a otoczeniem? Całkowita Rth złącze-otoczenie podana jest tylko dla montażu na jakieś płytce FR4 (nie bardzo kumam, co to właściwie jest).
    A mam jeszcze pytanie, czy diody w obudowach wkręcanych są dostępne w odwróconej polaryzacji (R)? Typowo katoda jest chyba na gwincie, a czy są dostępne takie z anodą na gwincie?
    -----------------
    Update: Widzę, że są, ale niekoniecznie na 5,1V :(

0