Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

avr i ledy, jak zaprojektować taki prosty układ?

acmelabs.pl 10 Lut 2008 14:42 1199 1
  • #1 10 Lut 2008 14:42
    acmelabs.pl
    Poziom 10  

Witam
    Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu prostego układu, przyjmijmy ze jest to coś w rodzaju testera refleksu.

Mam 8 dwukolorowych diod LED, każda z nich jest zamocowana na osobnym mikroswitchu (wciśnięte-on, puszczone-off, nie "zatrzaskuje" na stałe-to chyba sie nazywa wyłącznik astabilny, ale nie jestem pewien ;).

Do tego mam jeszcze 3 liczbowy licznik punktów i 3 liczbowy zegar (wyświetlacze LED).

Chcę to wszystko wysterować AVRem.
    Moja bardzo amatorska koncepcja przedstawia sie tak:jeden port (8 pinów) wykorzystuje do sterowania czerwonym kolorem diod, drugi port do sterowania zielonym kolorem diod, trzeci port skonfigurowany jako wejście do odbierania sygnału z wyłączników, no i już w zasadzie nie starcza pinów na wyświetlacze...

Zasada działania prosta: uruchamiamy układ, zegar ustawiony np na minute i odlicza do 0, zapala sie losowo zielona dioda i gdy ja wciśniemy wzrasta ilość punktów i zmienia sie "lampka", gdy zapali sie czerwona musimy przeczekać np 1 sekundę aż sie zmieni na zielony.

Moj problem jest w sposobie połączenia tego z mikrokontrolerem, myślę że do wysterowania w praktyce 16 diod (8x2 kolory) wystarcza max 4 piny z AVRa, podobnie ze sprzezeniem zwrotnym czyli sygnałem wciśnięcia z mikroswitchy, wg mnie wystarcza 3 piny żeby to obsłużyć.

Co proponujecie, jakis dekoder?myslałem żeby wykorzystać multiplekser dla diod i demultiplekser dla switchy. dla wyświetlaczy najprędzej dekoder 7447.

Co Wy proponujecie i czy moja koncepcja z multiplekserami ma racje bytu?

Dzięki za pomoc.
    Pablo

0 1
  • #2 10 Lut 2008 15:44
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Diody LED możesz podłączyć np. tak.

avr i ledy, jak zaprojektować taki prosty układ?

Na przemian włączacz diody zielone i czerwone, ustawiając 0 na nóżkach
    PB.0 i PB.1 i jedynki na PA.0 do PA.7

Szybkość zmian dla uniknęcia migotania > 20Hz.

0