Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Doświadczenia fizyczne z akustyki

cybula 10 Lut 2008 19:41 8690 13
  • #1 10 Lut 2008 19:41
    cybula
    Poziom 9  

Witam!
    A więc mój problem polega na tym, że w tym roku muszę wykonać 'projekt' w szkole na dowolny temat. Każdy ma wybrać poprostu swój przedmiot i zrobić jakieś doświadczenia albo badania i później to dokładnie opisać.
    Moim przedmiotem na pewno bedzie fizyka i najchetniej zrobiłbym coś w dziale akustyki. Mam małe wytlumione studio w domu i fajnie było by je jakoś wykożystać.
    Moim pierwszym pomysłem było badanie głośników różnej jakości (ceny). Odtwarzanie jakieś muzyki, albo szumów, nagrywanie tego mikrofonem na komputer i sprawdzanie w jakich pasmach głośnik sprawuje sie najlepiej/najgorzej.

Może macie jakieś lepsze i ciekawsze pomysły, albo podobne doświadczenia już robiliście??

Dzieki za pomoc!!!

0 13
  • #2 10 Lut 2008 21:10
    polipropylen
    Poziom 14  

Proponuje abyś wykonał doświadczenie z tubą. Jaki ma ona wpływ na zwiększenie efektywności przetwarzania dźwięku.

0
  • #3 11 Lut 2008 00:00
    Tremolo
    Poziom 43  

Ja propnuje dźwiękochłonność + efekt Dopplera (ruchomy głosnik) do tego interferencja = dwa głosniki.

0
  • #4 11 Lut 2008 03:04
    El_liero
    Poziom 24  

Termolo konkretne przykłady zapodał, fajne doświadczenia, choć interferencję będzie ci trudno zarejestrować, musisz znaleść odpowiednie położenia głośników i mica.

0
  • #5 11 Lut 2008 06:39
    cybula
    Poziom 9  

Czyli dla różnych częstotliwości dźwięku badać miejsca (odległości od głośników) gdzie słychać wzmocnienia interferencyjne?

Badać to tylko dla jednego rodzaju głośników?

O co chodzi z dźwiękochłonnościa?

0
  • #6 11 Lut 2008 10:24
    El Brovarro
    Poziom 12  

El_liero napisał:
    Termolo konkretne przykłady zapodał, fajne doświadczenia, choć interferencję będzie ci trudno zarejestrować, musisz znaleść odpowiednie położenia głośników i mica.

Interferencje da się bez problemu zarejestrować - ponad 15 lat temu dokładnie takie doświadczenie miałem na fizyce - głośniki "kule" z szerokopasmowcami i interferencje w klasie było normalnie słychać.

0
  • #7 11 Lut 2008 12:14
    cybula
    Poziom 9  

El Brovarro, możesz coś więcej napisać o tych doświadczeniach? (jeśli pamietasz :D ). Na przykład czy robliście to dla różnych częstotliwości? Lub inne zmienne?

0
  • #8 11 Lut 2008 17:27
    El Brovarro
    Poziom 12  

Na pewno było częstotliwość 1kHz (sinusoida), czy inne nie pamiętam. Na pewno było kombinowanie z ustawieniem głośników (zmiana odległości względem siebie). Doświadczenia raczej miały uświadomić istnienie interferencji i nie zawierały zbyt wielu pomiarów. W końcu to była tylko podstawówka (6-7 klasa).

0
  • #9 11 Lut 2008 17:56
    cybula
    Poziom 9  

Hmm, no chyba potrzebne by mi były bardziej skomplikwoane pomiary i doświadczenia... albo jakies urozmaicenie tej interferencji.
    Moze ktoś ma jeszcze jakieś pomysły???

0
  • #10 11 Lut 2008 19:50
    niszar
    Poziom 15  

Można wykonać dodatkowo do jakiegoś doświadczenia, symulacje rozchodzenia sie fal wykożystując tafle wody:) w pojemniku o kształcie jakiegoś pomieszczenia lub z przeszkodą w środku.

0
  • #11 11 Lut 2008 19:53
    El_liero
    Poziom 24  

poczytaj o zjawisku dopplera, tam masz do uwzzględnienia prędkosć i częstosliwosć, wzory są, obliczenia itp

0
  • #12 12 Lut 2008 00:21
    Tremolo
    Poziom 43  

Ja mam teraz prace dyplomową mam komore pomiarową z płyty wiorowej w srodku siedzi głośnik calkiem niezłej firmy u wylotu wstawiam materiał dźwiękochłonny powiedzmy wełne mineralna, watę szklaną, trocinobetonowy klocek tak, zeby zatkać tą komorę. Na glośnik zadaje szum biały lub rosnący zbiór częstotliwosci powiedzmy od 400Hz do 10 000H z wyżej nie da rad mikrofon a poniżej to ograniczenia z fal stojących i błędów dużo. Porównuje to też z sygnałem bez materiału u wylotu, to co przejdzie przez materiał jest rejestrowane. Kazde doświadczenie kilka razy i usredniać ciśnienia akustyczne z przeliczonych decybeli dla kulku ułozeń mikrofonu. który jest u wylotu. Najlepiej to wszstko zrobić za pomoca spectralabu. W ten sposób okreslić można dźwiękoizolacyjność jak i efektywność ekranowania. Pomiar jest w miarę prosty i rzeczywiście daje dobre rezultaty porównawcze niestety nie jest to znormalizowana metoda pomiaru charakterystyk np. współczynnika pochłaniania dźwieku, współczynnika odbiciowego pochłaniania.

Można tez zrobić rurę Kundta i wstawic do środka materiał i dwa mikrofony. Lub też rura Kundta i rezonans w ciele stałym - długi pret wstawić do większej szklanej rurki z obu stron zamknąć słup powietrza, rurkę wypełnić korkiem następnie pocierając kalafonią doprowadzić do pisku(!! straszny pisk) - kiedyś wystarczała beczka pokryta kalafonią + smyczek od skrzypiec i miasto nie mogło spać.

W korku fale stojące zrobią dziury na powierzchni z ich odległości można wyliczyć moduł Younga rury ze środka.

Jest jeszcze coś takiego jak Rura Quinckiego.

Co do interferencji przykład zaczerpnąłem z książki Oreara do Fizyki na studia i liceum. Głosniki ustawione na 1kHz dwa równolegle i pomiędzy nimi stawiamy głowę w odległości 1 metr przed nimi. No i idziemy od lewej do prawej.

0
  • #13 12 Lut 2008 08:42
    El Brovarro
    Poziom 12  

Tremolo napisał:
    Co do interferencji przykład zaczerpnąłem z książki Oreara do Fizyki na studia i liceum. Głosniki ustawione na 1kHz dwa równolegle i pomiędzy nimi stawiamy głowę w odległości 1 metr przed nimi. No i idziemy od lewej do prawej.

Dokładnie tak wyglądało nasze doświadczenie - pomiar na "ucho".

0
  • #14 14 Lut 2008 19:26
    cybula
    Poziom 9  

W koncu temat zmienie na:
    Dzwiekochlonność i izolacja cieplna 10 roznych materialow uzywanych w budownictwie.
    Jeszcze nie wiem dokladnie jak co bede mierzyc ale temat mi sie podoba :).

0