Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega 8 nowy Bascom i fuse bit - problem

ePeter1234 11 Lut 2008 12:16 6312 8
  • #1 11 Lut 2008 12:16
    ePeter1234
    Poziom 18  

Witam!!!

Chcę ustawić w ATmega8 zewnętrzny kwarc na 12MHz za pomocą BASCOM'a. To co znalazłem na elektrodzie czy na innych portalach w ogóle nie pasuje do tego co mam w BASCOM. Mam do wyboru kilka opci z ext. crystal Hi-freq. Tam są jakieś czasy CK + ms i inne rzeczy:/ Już jedno ATmega8 zablokowałem i nie chcę powtórzyć tego błędu. proszę o pomoc.

0 8
  • #2 11 Lut 2008 13:25
    korrus666
    Poziom 40  

Musisz ustawić bity w ten sposób:
    HFUSE=0xc9
    LFUSE=0xef
    To jest ustawienie zewnętrznego kwarcu powyżej 8 MHz. Pamiętaj że jak przestawisz na zewnętrzny kwarc to musisz podłączyć rezonator żeby programować Atmegę. Jaki masz programator? Czego używasz do wrzucania programu i ustawiania bitów?

0
  • #3 11 Lut 2008 15:33
    ePeter1234
    Poziom 18  

Tylko problem polega na tym, że ja mogę to tylko zaprogramować w BASCOM a tam wybieram opcje z listy. Chyba będę musiał zbudować inny programator i zrobić to np. w PonyProg. Chyba, że ktoś wie jak to zrobić w BASCOM'ie.

0
  • #6 11 Lut 2008 17:49
    ePeter1234
    Poziom 18  

Nic nie mieszam:) BASCOM to język programowania. Ze strony www.mcselec.com można pobrać demonstracyjne oprogramowanie do nauki programowania. Ja używam tego oprogramowania i programatora Simple electronic programmer (5 kabelkow podłączonych do LPT). W tej aplikacji "BASCOM AVR" można pisać programy i programować procki. Można także ustawiać fusebity o które się rozchodzi. Problem polega na tym, że ja mam tylko wyżej wymieniony programator, który działa tylko tutaj i chce ustawić ATmega8 na zewnętrzy reonator kwarcowy 12MHz. Jest tam kilka pozycji do wybrania różniących się jakimiś dziwnymi parametrami i chciałbym się dowiedzieć którą z nich wybrać.

Code:
    Zerknij na to:http://www.henwyd.republika.pl/TekstyHTML/Atmega8.htm

To już przeglądałem. Według tego procek się blokuje:(

0
  • #8 12 Lut 2008 11:59
    ePeter1234
    Poziom 18  

Dzięki za tego linka:) Jutro kupie 3 ATmega8 i dam znać czy zaskoczyło:)

0
  Szukaj w 5mln produktów