Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie 1V - jak uzyskać? Jaki schemat?

11 Lut 2008 14:33 1737 9
  • Poziom 10  
    Witam.
    Potrzebuję uzyskać napięcie 1V i wykombinowałem taki układ jak na rysunku wyżej.
    Która gałąź jest prawidłowo podłączona i w jaki sposób mogę wyliczyć wartości rezystorów R1 (potencjometr) oraz R2 (dla prawidłowego przypadku oczywiście) wiedząc, że napięcie dochodzące do gałęzi to 2.5V a wychodzące (na porcie) ma być 1V?

PS
    Połączenie LM336-2.5 oraz LM334 znalazłem w karcie katalogowej tego pierwszego układu więc powinno być dobrze.

Mam nadzieję, że mi pomożecie. Dzięki
  • Poziom 43  
    Przede wszystkim, to napisz jaką wartością prądu chcesz to źródło jednego wolta obciążyć, oraz jaką ono ma mieć niepewność (względną, czy bezwględną)?
  • Poziom 10  
    W karcie katalogowej LM334 znalazłem coś takiego:
    Z tego wyniki, że zakładając napięcie wejściowe 9V to na wyjściu tego układu, z rezystorem 68Ω, będzie płynął prąd 1mA. Ale dołączając LM336-2.5V to chyba ten prąd się zmieni.

Jeżeli chodzi o prąd na wyjściu gałęzi o napięciu 1V to w sumie nie ma znaczenia. Ważne żeby było zachowane napięcie 1V, a co do niepewności to nie mam pojęcia. Jak łatwiej.
  • Poziom 36  
    Czyli nie wiesz czego chcesz. Może zadowoli Cię takie coś:
  • Poziom 10  
    Chce tylko uzyskać napięcie 1V. Reszta parametrów jest nieważna. Ktoś wysłał opinię do moderatora, że nie mam pojęcia. Właśnie dlatego napisałem to w dziale dla początkujących, gdyż dopiero się uczę i niestety nie wiem jeszcze wielu rzeczy i dlatego proszę was o pomoc.

Ptolek Twoje rozwiązanie jest niezłe, lecz chciałbym jednak pozostać przy swojej koncepcji jeśli to możliwe.
  • Poziom 36  
    Jeżeli mam brać dosłownie to co mówisz, to uzyskanie napięcia 1V nie jest możliwe. Zawsze będzie to np. 1,000001V, i nie wiadomo, czy cię to zadowoli. W dodatku napięcie to może zależeć od temperatury, i zmieniać się z upływem czasu.

Pozostając przy Twojej koncepcji, to jest prawie w porządku, ale dzielnik napięcia na wyjściu nie jest podłączony prawidłowo. Patrząc na mój schemat, zamiast rezystora R3 dajesz źródło prądowe na LM334 + odpowiedni rezystor ustalający wartość prądu. Zamiast TL431 dajesz LM336-2.5. Układy różnią się tylko zastosowanym źródłem napięcia odniesienia, i użyciem źródła prądowego. Źródło prądowe poprawia dokładność źródła napięcia odniesienia, jakim jest cały ten układ, ale nie zawsze jest potrzebne.
  • Poziom 10  
    OK. Faktycznie jeżeli chodzi o ten błąd to masz rację, że idealnie nie da się tego zrobić, więc chciałbym uzyskać jak najmniejszy błąd. 1,000001V mnie zadowala :P Myśle, że mogłoby być nawet nie więcej jak +- 0,1V

W moim schemacie napisałeś, że dzielnik napięcia jest źle podłączony (rozumiem że druga (na niebiesko) gałąź jest w takim razie prawidłowym rozwiązaniem), ale nie wspomniałeś co można z tym zrobić żeby coś było lepiej.

Jeżeli chodzi o Twój schemat to faktycznie widzę podobieństwo i dochodzę do wniosku, że stosując rezystor nastawny (potencjometr), zamiast R1 lub R2, można z większą dokładnością ustawić 1V? I jeszcze w jaki sposób wyliczyć wartość tych rezystorów, jakbym chciał uzyskać inne napięcie?
  • Poziom 36  
    Dzielnik napięcia jest źle podłączony i właśnie dlatego druga gałąź jest nieprawidłowym rozwiązaniem, tym bardziej pierwsza.
    Jeżeli zadowala cię dokładność 0,1V to z powodzeniem możesz zrobić układ z mojego schematu, podmieniając jedynie TL431 na LM336-2.5V.
  • Poziom 10  
    Czyli tak powinno działać.

Teraz zakładając R2=1k i Uwy=1V to ze wzoru wynika, iż R1=666...Ω

Jeżeli np. Uwy=1.95V i np. R2=270Ω to R1=0.957272....Ω
    Oczywiście takich rezystorów się nie dostanie więc potencjometrem ustawię najbliższą wartość.
    Czy teraz powinno działać i czy z praktyki lepiej potencjometr dać tak jak jest czy jako R2, czy nie ma żadnego znaczenia?

PS
    A czy ta dioda prostownicza do niczego nie jest potrzebna w takim wypadku?

[ Temat był raportowany. Proszę jaśniej opisać problem. Na schemacie widać dzielnik częściowo zwierany przez wyjście portu (jakiego?) lub podającego sygnał napięciowy na wejście. O tym, czy można tak zrobić decydują własności wyjścia (wejścia). Mariusz Ch.]

Może z tym portem to nie do końca dobrze napisałem. To jest po prostu wyjście, do którego można podłączyć np. woltomierz i zmierzyć napięcie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Teraz mamy większą jasność problemu. Moim zdaniem obrałeś niewłaściwą drogę. Zastosowanie LM 334 nie wiele daje. Jakiekolwiek obciążenie dzielnika spowoduje zmianę napięcia.

Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie TL 431 (ustawionego np. na 3V) dodatkowego dzielnika (np. 4k0 i 2k0 , tolerancja maximum 1% i TWR - 50 ppm/ °C) oraz bufora w postaci wzmacniacza operacyjnego OP 07.

Tak czy inaczej napięcie wyjściowe będzie ustawione z dokładnością na jaką pozwala przyrząd użyty do kalibracji.

Pzdr.