Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega128 - przetwornik ADC

12 Lut 2008 11:29 2350 6
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich,
    prauje nad własną makietą i właśnie podłączam piny do przetworika ADC przetwornika ADC ,stosuję oczywiście elementy odszumiające podane w dokumentacji Atmegi (cewki - 10mH,kondesatory 100nF ),jednak pomimo tego,kiedy nic nie podłącze pojawiają sie szumy dochodzące nawet do 400 mV.Kiedy podaje napięcie na przetwornik ,róznica pomiedzy prawdziwą wartością a tą ,którą pokazuje przetwornik wzrasta wraz z poziomem podawanego napięcia.(przykładową dla 1 V przetwornik zawyża napięcie do 1,15V , a w przypadku 3,6V do 4,1V).Nie rozumiem dlaczego przetwornik pokazuje więkze napięcie ,pomimo tego ze na jego nożkach są napięcia 1 V i 3,6(sprawdzałem miernikiem). Kiedy do tej samej płytki włoze inny procesor Atmega 128 ,wówczas przetwornik pokzuje prawidłowe wartości (przy tym samym sofcie).W związku z tym mam pytanie ,czy ktoś wie dlaczego tak jest ? Czy musze go w jakich sposób skalibrować i jak?
    Pozdrwiam!!!
  • Poziom 30  
    Jakie masz napięcie referencyjne?
  • Poziom 27  
    Z kolei AVCC podłączyłeś może do VCC ?
    Domyślam się, że Vcc=5V?
    jeśli tak to mam nadzieję, że przed i za stabilizatorem stoi chociaż tantal 10uF. Nie wiem co się dzieje z resztą pinów które sa na porcie F: powinny być podciągnięte w górę lub w dół.
  • Poziom 9  
    Przepraszam,zapomniałem o ważnej rzeczy ,podłączyłem napięcie referencyjne do AVCC.
  • Poziom 17  
    Do AVCC podłączasz napięcie zasilania, a napięcie referencyjne do jednego z pinów ADC [AREF]. Przykład masz w dokumentacji.
  • Poziom 9  
    Owszem ,ale po ustawieniu odpowiedniego bitu w rejestrze ADC pin napięcia referencyjnego jest podłączony do AVCC i tak właśnie zrobiłem.Nie wiem,dlaczego w momencie ,kiedy do któregoś z wejść nic nie podłącze i zczytuje jego stan wówczas ,pojawiają mi sie szumy rzędu 200-400mV(również sprawdzałem miernikiem)

Dodano po 9 [minuty]:

Jeżeli chodzi o kondensator za stabilizatorem to wstawiłem 0,1uF(zgodnie z dokumentacją L7805),oczywiście spróbuje zmienić na większy,może poskutkuje.
    Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    radzik300 napisał:
    Owszem ,ale po ustawieniu odpowiedniego bitu w rejestrze ADC pin napięcia referencyjnego jest podłączony do AVCC i tak właśnie zrobiłem.Nie wiem,dlaczego w momencie ,kiedy do któregoś z wejść nic nie podłącze i zczytuje jego stan wówczas ,pojawiają mi sie szumy rzędu 200-400mV(również sprawdzałem miernikiem)

To chyba dość nieortodoksyjne podejście. Ja bym tam AREF zostawił w spokoju i nie łączył z zasilaniem. Połącz go tylko przez kilkaset nanofaradów do masy. Niezerowy odczyt przy wiszącym wejściu to też chyba nie jest powód do zmartwień - to jest wejście o wysokiej impedancji i może właśnie odbierasz jakieś radio.

radzik300 napisał:

Jeżeli chodzi o kondensator za stabilizatorem to wstawiłem 0,1uF(zgodnie z dokumentacją L7805),oczywiście spróbuje zmienić na większy,może poskutkuje.
    Pozdrawiam

Na każdy układ cyfrowy powinien przypadać kondensator - a ściśle - kilka różnych kondensatorów, np. 100nF i 100pF połączone równolegle tuż przy jego nóżkach.