Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ściemniacz 230V na PWM bez triaka

Bogus105 13 Lut 2008 02:17 6742 18
  • #1 13 Lut 2008 02:17
    Bogus105
    Poziom 16  

wiem, wiem temat niby wałkowany ale pytanie do kolegów fachowców:
    z różnych względów zależy mi żeby sterować jasnością kilku żarówek 230V w pokoju, chciałbym to zrobić prostując napięcie sieciowe tak aby było tętniące a nie przemienne a następnie nie dodawać kondensatora jak w zasilaczu tylko podłączyć tranzystor MOSFET na 800V (np. IRF820) który to będzie sterowany sygnałem PWM z mikrokontrolera poprzez optoizolację.

mają koledzy pomysł jak to ze sobą połączyć i czy ma to szansę BEZPIECZNIE I BEZAWARYJNIE działać??

proszę o dyskusję na ten temat.

0 18
  • #3 13 Lut 2008 06:40
    Bogus105
    Poziom 16  

dlaczego tak sądzisz?
    napięcie w sieci 230V to wartość skuteczna, w peak'u jest 230*1,41=325V. ja je chcę tylko "wyprostować" mostkiem, napięcie będzie takie samo (no, pomniejszone o spadek na mostku)

chodzi mi jak podłączyć mosfet i optoizolację?

0
  • #4 13 Lut 2008 07:54
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    I tak musisz zrobić układ synchronizowany do sieci i wyłączać prąd w zerze. Na pewno nie będzie więcej napięcia, ponieważ nie będzie kondensatorów za mostkiem. Żarówka podczas włączania, gdy jest zimna, pobiera 10x więcej prądu, to musisz wziąć pod uwagę a gdy kończy swój żywot jeszcze więcej. Jeśli chodzi o sprawność układu będzie gorsza, bardzo dużo traci się na mostku prostowniczym, tak z 2V. Długo tak pisać, układ jest nie ekonomiczny, bardziej podatny na awarię i bardziej skomplikowany.

0
  • #5 13 Lut 2008 13:57
    Bogus105
    Poziom 16  

napięcie czy z kondensatorami czy bez i tak w peaku wynosi te 325V więc nie o to chodzi, co do strat też bym dyskutował bo przecież jaki tam prąd płynie przez dwie góra 50W żarówki (100/230=około 400mA, więc strata na mostku P=2V*0,4A=niecały 1W)
    gorzej bo dla 10 kanałów PWM z żarówkami halogenowymi 20W 12V z trafa pójdzie 17A przez mostek co da jakieś 35W strat na mostku:/

chcę po prostu przerobić schemat kolegi markosik20, który to zrobił dla 12V, tylko elementy wsadzić które dadzą rady przy zasilaniu z sieci.

0
  • #6 13 Lut 2008 14:26
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Nie rozumiem dlaczego nie chcesz zastosować optotriaka + triaka. Tranzystory wysokonapięciowe są dużo droższe.

0
  • #7 13 Lut 2008 14:53
    Bogus105
    Poziom 16  

pisałem wcześniej dlaczego: po prostu nie widzę kodu procka żeby obsłużył 10 kanałów programowego PWMa i jeszcze 3 kanały sterowania triakami z detekcją zera, mierzył temperaturę urządzenia i komunikował się z urządzeniem nadrzędnym przez i2c. i to wszystko tak żeby nie było nieprzyjemnych mrugnięć na żadnej żarówce...

1
  • #8 13 Lut 2008 17:41
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Nie podałeś linka do tego projektu, więc nie mogę nic więcej powiedzieć. Jeżeli ten PWM jest synchronizowany z częstotliwością sieci i prąd wyłączany w zerze to może być, w innym przypadku zapomnij.

0
  • #9 13 Lut 2008 19:20
    markosik20
    Poziom 33  

Bogus105 napisał:
    pisałem wcześniej dlaczego: po prostu nie widzę kodu procka żeby obsłużył 10 kanałów programowego PWMa i jeszcze 3 kanały sterowania triakami z detekcją zera, mierzył temperaturę urządzenia i komunikował się z urządzeniem nadrzędnym przez i2c. i to wszystko tak żeby nie było nieprzyjemnych mrugnięć na żadnej żarówce...

To że Ty nie widzisz nie znaczy że to niemożliwe :wink:. Wykonanie ściemniacza PWM 230V na MOSFET'cie bez synchronizacji z zerem...to jak wykonanie maszyny do generowania zakłóceń. A jak będzie synchronizacja to stosowanie MOSFET'ów jest bezsensu. Już pisałem że do mojego projektu zamiast czujnika ruchu wystarczy podpiąć układ synchronizacji a zamiast MOSFET'ów optotriaki. Zmiana kodu byłaby niewielka.

0
  • #10 14 Lut 2008 01:49
    Bogus105
    Poziom 16  

Dar.El - jedynie tak jak piszesz.
    zrobię synchronizację pwm 12V z 230V z zerem sieci, 230V na triakach z optoizolacją na moc3020 i 12V na BUZ11 tez z optoizolacja na cny17.
    detekcja zera z optoizolacja na cny17.
    pomiar temp z 1Wire.
    komunikacja na i2c.
    gitara:)
    w programie:
    - pwm programowy w przerwaniach z licznika
    - pomiar temp jeszcze nie wiem
    - komunikacja i2c w pętli głównej razem z "miękkim" wprowadzaniem nastaw do pwm

naszkicuję schemat później i czekam na uwagi:):):):):)

0
  • #11 14 Lut 2008 06:47
    Poziom 35  

a ja mam przed soba uklad regulacji mocy 8 odbiornikow na '51 ...
    jeden transoptor jest podpiety bezposrednio do sieci i wykrywa 0 reszta to zalaczanie optotraiaka...
    jak chesz uzyc mos'ow to prad powinen byc wyprostowany czyli zarowki musza byc na wyzsze napiecie ...
    co do twojego szkicu
    BUZ11 ? przeciez on wytrzyma 50V ...chyba ze mam jakas polska note katalogowa :)
    i po 3 PWM dla pradu zmiennego - totalne nieporozumienie
    -_-Regulacja fazowa-_-
    ---------------------

0
  • #12 14 Lut 2008 06:51
    -RoMan-
    Poziom 42  

"12V na BUZ11" - czytaj ze zrozumieniem.

0
  • #13 14 Lut 2008 09:58
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    :arrow: avatar
    Coś się tak uparł na te żarówki na wyższe napięcie :!: . Po wyprostowaniu nadal jest 230V skuteczne, żarówce jest obojętne w którą stronę płynie prąd.

0
  • #14 14 Lut 2008 10:24
    Bogus105
    Poziom 16  

:arrow: avatar
    pisałem że BUZ11 jest do halogenów 12V...
    a z tym nieporozumieniem z pwm na 230V... no jakby na to nie popatrzyć chodzi o to samo bo w pwm na 12V przyjmę okres 10ms zsynchronizowany z napięciem sieci i będę go "wypełniał":)

co do tych żarówek... jak mi pokażesz mostek który po wyprostowaniu napięcia przemiennego spowoduje że będzie ono większe to zgłoszę to do urzędu patentowego:D

0
  • #15 14 Lut 2008 10:41
    solar1
    Poziom 15  

W zasilaczach komputerowych jest mostek prostowniczy i filtry C
    tak wiec po takim mostku masz wieksze napiecie
    Ustale = √ 2 * U zmienne - Ud (Ud spadek na diodach)
    (230V*1,41)-1,4V=322,9V
    to gdzie ten patent ? tylko dla mnie bo ja znam tylko podstawy elektrotechniki

0
  • #16 14 Lut 2008 14:35
    Dar.El
    Poziom 40  

Jak nie ma kondensatorów elektrolitycznych za mostkiem to napięcie skuteczne nie zmienia się. Kondensatory ładują się do napięcia szczytowego a nie skutecznego, stąd ta różnica.
    Dla czepialskich:
    Po mostku prostowniczym napięcie skuteczne będzie mniejsze o napięcie przewodzenia diod.

0
  • #17 14 Lut 2008 19:27
    Bogus105
    Poziom 16  

mówimy o zwykłym, prostym, prostackim mostku greatza, patentu nie będzie bo napięcie skuteczne jakoś mniejsze a nie większe(o to przewodzenie diod):):):)
    ale ale nie odbiegajmy od tematu wątku.

0
  • #18 15 Lut 2008 09:12
    Linoge
    Poziom 26  

@Bogus105
    dlaczego piszesz o programowym pwm'iem ? nie mozesz uzyc sprzetowego ? i tak pewnie bedziesz uzywal licznikow do odmierzania czasu :| Nie wydaje mi sie ze moze wystepowac mruganie atmega@16MHz powinien sobie spokojnie z tym poradzic nawet jesli ja co zajmie i straci 1ms to i tak wlokno zarowki nie zdarzy zgasnac :)
    do tego optymalizacja kolejnosci wykonywania programu ze komunikacja nastepuje zaraz po wykyciu zera itd zdanie wydaje mi sie w pelni wykonalne :) Natomiast pomysl z prostowanie i pwm wydaje mi sie zupelnie nie trafiony bo w tym wypadku i tak musisz zrobic detekcje zera ;]
    powodzenia

0
  • #19 15 Lut 2008 09:35
    Bogus105
    Poziom 16  

:arrow:

Cytat:
    Natomiast pomysl z prostowanie i pwm wydaje mi sie zupelnie nie trafiony bo w tym wypadku i tak musisz zrobic detekcje zera ;]
    powodzenia

chodzi Ci o 12V czy 230V?
    co do 230V już zdecydowałem że triak+detekcja=fazowe.
    co do 12V to pwm jest sprawdzone przez kolegę markosik20 i mu działa więc nie ma co kombinować:)

cały czas ślęczę nad schematem ale jestem w pracy więc cały czas nie mogę nad tym siedzieć.

0