Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebny stabilny generator wzorcowy

Gizmoń 13 Lut 2008 11:35 2520 4
  • #1 13 Lut 2008 11:35
    Gizmoń
    Poziom 28  

Jest dokładnie tak jak w temacie. Muszę ustawić odpowiednio generator podstawy czasu w analogowym częstotliwościomierzu. Ma on zakres 0,1 ~ 99,9 kHz. I należy podłączyć do wejścia sygnał o znanej częstotliwości, a następnie dopasować częstotliwościomierz, by pokazywał tę wartość. I tu jest problem. Muszę wykonać stabilny generator (np. 1kHz), tymczasem różne dostępne w Internecie schematy mają opis "około XXX Hz...". Mam pomysł, by złożyć coś na NE555, ale czy jest 100% gwarancji (oczywiście elementy dobre, sprawdzone), że sygnał będzie miał ten 1kHz?
    No i jakiś schemat by się przydał.
    Kształt fali dowolny, najlepiej jednak prostokąt.

PS. A może podłączyć jakiś sygnał CLK np. z klawiatury komputerowej? Ma on chyba znaną wartość i niezależną od typu.

0 4
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #2 13 Lut 2008 12:44
    me_super
    Poziom 29  

Gizmoń napisał:
    Jest dokładnie tak jak w temacie. Muszę ustawić odpowiednio generator podstawy czasu w analogowym częstotliwościomierzu. Ma on zakres 0,1 ~ 99,9 kHz. I należy podłączyć do wejścia sygnał o znanej częstotliwości, a następnie dopasować częstotliwościomierz, by pokazywał tę wartość. I tu jest problem. Muszę wykonać stabilny generator (np. 1kHz), tymczasem różne dostępne w Internecie schematy mają opis "około XXX Hz...". Mam pomysł, by złożyć coś na NE555, ale czy jest 100% gwarancji (oczywiście elementy dobre, sprawdzone), że sygnał będzie miał ten 1kHz?

PS. A może podłączyć jakiś sygnał CLK np. z klawiatury komputerowej? Ma on chyba znaną wartość i niezależną od typu.

Kup na allegro TCXO Maxima DS32kHz, na przykład tutaj:

http://allegro.pl/item312435775_ds32khz_oscylator_z_kompensacja_temp_.html

za te pieniądze nic dokładniejszego nie znajdziesz. Wszelkie samoróbki z internetu są nic nie warte, bo trzeba je zazwyczaj ze wzorcem porównać (chyba że w domu zrobisz sobie zegar atomowy).

I jeszcze jedna uwaga: pamiętaj że niezależnie jak się napniesz to i tak generator podstawy w częstościomierzu odjedzie od ustawionej wartości. Więc lepiej bawić się w pomiary zaopatrz się w dobry generator do częstościomierza - jeśli oczywiście wymagana jest duża precyzja.

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #3 13 Lut 2008 14:16
    Gizmoń
    Poziom 28  

Dzięki! Dobry generator do częstotliwościomierza w tym przypadku nie jest potrzebny - generator ma dokładność do 0,1 kHz...
    No i co do kalibracji - znowu Commodore 64 górą - napisałem programik, podłączyłem przyrząd i wyregulowałem :D
    Potem zanotowałem wskazania częstotliwościomierza z tym generatorem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=881142&highlight=
    na pewnych zakresach, co umożliwi w przyszłości kompensację działania kurzu bez użycia komputera.
    Ale mimo wszystko dziękuję i pozdrawiam!

0
  • #4 13 Lut 2008 16:14
    me_super
    Poziom 29  

Gizmoń napisał:
    Dzięki! Dobry generator do częstotliwościomierza w tym przypadku nie jest potrzebny - generator ma dokładność do 0,1 kHz...
    No i co do kalibracji - znowu Commodore 64 górą - napisałem programik, podłączyłem przyrząd i wyregulowałem :D

O co innego mi chodziło -- generator który jest W ŚRODKU częstościomierza. Jak działa częstościomierz? Odmierza ilość impulsów w mierzonym sygnale przez jakiś okres czasu. A skąd częstościomierz wie przez jaki okres czasu? Ano ma sam w sobie generator, który odmierza okres. To jedna rzecz.

No i pamiętaj że generator w Commodore też nie musi być dokładny, więc sygnał generowany z też jest niedokładny.

0