Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zwrotnice i obudowy TONSIL SPACE'86 - czy warto poprawiać ?

13 Lut 2008 13:37 7905 7
  • Poziom 13  
    Witam

wpadły mi ostatnio w ręce dwie kolumny Tonsil Space'86, niestety w nieco opłakanym stanie, za to praktycznie za bezcen (4 Tyskie). Kolumny są nawet na chodzie, ale:
    - obudowy w opłakanym stanie, być może ktoś tym rzucał, a na pewno służyły jako podstawki do czegoś ciężkiego, z jednej część odpiłowano;
    - głośniki basowe oryginalne, ale oczywiście ze sparciałym zawieszeniem i powgniatanymi kopułkami;
    - głośniki średniotonowe w stanie jak wyżej, w jednym rozdarta membrana, też oryginały;
    - głośniki wysokotonowe Tonsil ale nie takie jak powinny być w oryginale, dla odmiany w całości i sprawne.
    W najlepszym stanie jak widzę są zwrotnice, nie noszą śladów żadnej ingerencji, obydwie są sprawne.

Myślałem o tym, żeby takie fajne kolumienki odrestaurować, nie ptrzebuję żadnych kolosalnych mocy, ma to grać w pokoju ok. 15m², posiadam wzmacniacz Technics SUVX500, do napędzenia takich kolumn powinien moim zdaniem wystarczyć.

I teraz pytania:
    1) czy warto coś modyfikować w konstrukcjach zwrotnic (głośniki zostaną zregenerowane i dokupione oryginalne wysokotonowe);
    2) czy warto zmieniać parametry pojemnościowe obudowy - ponieważ aktualne obudowy nadają się tylko na opał, musze wykonać nowe - wymyśliłem że można by zrobić jakieś niewielkie podłogówki, z osobnymi komorami na głośnik basowy i średnio + wysokotonowy;
    3) czy w nowej obudowie głośniki mogą być ułożone współosiowo (w oryginalnych nie są);
    4) czy ewentualnie zamiast oryginalnych wysokotonowców zastosować jakieś inne i co mi to ewentualnie da jeśli chodzi o jakość dźwięku;
    5) czy niewielkie powiększenie komory głośnika basowego coś poprawi (rozumiem że powinna to być obudowa typu zamkniętego jak w oryginale) - lubię bas nisko schodzący ale dość "miękki".

Proszę o podpowiedzi, najlepiej od razu z wyjaśnieniem dlaczego tak a nie inaczej, nie jestem fachowcem od audio, ale mam nadzieję że uda się te kolumienki "odświeżyć". Dołączam zdjęcie jednej ze zwrotnic.

zwrotnice i obudowy TONSIL SPACE'86 - czy warto poprawiać ?
  • Poziom 21  
    Litraż obudowy pozostawiłbym taki sam-jego powiększenie może da niższe zejście ale zmniejszy się wytrzymałość mocowa głośnika i dynamika basu,co do zwroty mógłbyś dać inne kondensatory mkse lub mkt o wartościach jak w oryginale,wysokotonowe zostaw te same wymienisz cewki za pare groszy (o ile są uszk.) i gra dalej,zawsze taniej niż kupno innych głośników,co do rozmieszczenia głośników to oczywiście możesz dać w jednej lini( bo za pewne o to Ci chodziło pisząc współosiowo)
  • Poziom 13  
    Dzięki Kamil, a czy mógłbyś mi wyjaśnić co zyskam na wymianie kondensatorów w zwrotnicy ? Głośniki wysokotonowe raczej wypadałoby wymienić, bo w oryginale powinny być GDWK 7/50 , a ja mam tutaj GDWT 9/70/1. No właśnie, czy zamiast GDWK 7/50 można zastosować GDWK 7/50/19, czy nie spowoduje to zbytniej piskliwości całego zestawu ?Pisząc "współosiowo" faktycznie chodziło mi o umieszczenie głośników w jednej linii. Czekam na dalsze sugestie, mam nadzieję że uda się zrobić z tego fajne kolumny.

pozdrawiam
  • Poziom 13  
    1) zwrotnicy nie warto modyfikować , należy ją wymienić ( oryginalna jest delikatnie mówiąc bardzo średnia). Jeżeli masz GDWT 9/70/1 zamiast GDWK 7/50 to niema już powrotu do oryginalnego GDWK 7/50 ( większa średnica otworu , GDWK 7/50 wpadnie do środka obudowy). GDWT 9/70/1 warto wymienić na GDWK 9/80/ ( bardzo ładnie pasuje wzorniczo do pozostałych głośników. Ponadto do układu głośników GDN 20/40 + gdm 10/60 + GDWK 9/80/ jest dobra zwrotnica Tonsila od ZgC-50-8-44

SPACE 86

GDN--- cewka 1mH + kondensator 4,7uF + rezystor 8,2 ohm,
    GDM ---- kondensator 2,2 uF+, cewka 0,4 mH
    GDWK --- kondensator 2,2 uF+ cewka 0,34 mH

ZgC-50-8-44

GDN 20/40 ---- szeregowo cewka 2,2mH + równolegle kondensator 10 mF
    GDM 10/60 -- szeregowo cewka 3.3 mF + kondensator 1.0 mH, równolegle cewka 1,35 mH + kondensator 2,2 mF
    GDWK 9/80/ --- kondensator 2,2 mF równolegle cewka 0,44 mH

2) Obudowy nie warto zmieniać , pozostawiając gdn 20/40 prawie nic nie uzyskasz zwiększając pojemność obwodowy .

3) W nowej obudowie głośniki mogą być ułożone współosiowo.

4) Możesz zastosować GDWK 9/80 , ( inny się nie zmieści, na płycie czołowej jest b. mało miejsca ) .

5) Powiększenie komory głośnika basowego praktycznie nic nie poprawi z gdn 20/40 nie będzie, ani niskiego ,ani miękkiego basu .

Dodano po 7 [minuty]:

Dla ZgC-50-8-44 pownino być

GDN 20/40 ---- szeregowo cewka 2,2mH + równolegle kondensator 10 mF
    GDM 10/60 -- szeregowo cewka 3.3 mF + kondensator 1.0 mH, równolegle cewka 1,35 mH + kondensator 2,2 mF
    GDWK 9/80/ --- szeregowo kondensator 2,2 mF + równolegle cewka 0,44 mH + szeregowo kondensator 3,3 mF

( filtr dla gdwk jest 18 dB)
  • Poziom 13  
    Wielkie dzięki za podpowiedzi, wiem już coraz więcej, ale mam kilka małych "ale". Nie chcę wymieniać całych zwrotnic, bo z tego co mi wiadomo to jest kosztowna zabawa, natomiast wymiana 6 kondensatorów po kilka zł / szt jest do przeżycia. Średnica głośnika wysokotonowego nie ma żadnego znaczenia, ponieważ obudowy i tak trzeba zrobić od nowa - te są w stanie nadającym się na opał do kominka, a chciałbym żeby głośniki był jak w oryginale, bo chyba panowie z Tonsila jakoś sensownie policzyli kolumnę z takimi właśnie głośnikami.
    Jedyne co mnie niepokoi to ten brak basu (ale czy naprawdę jest aż tak tragicznie ?), więc ewentualna modyfikacja na jaką mógłbym się zgodzić to wymiana głośnika niskotonowego na inny, ale też z Tonsila, nie chcę podmiany na STX ani czegoś w tym stylu, i to też bez konieczności modyfikacji cewek w zwrotnicy, kondensatory jak wspomniałem wyżej mogę wymienić.

Dziękuję za podpowiedzi, pozdrawiam i oczywiście czekam na więcej :D
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam problem.... chcę wymienić głośniki w moich "spejsach86". Potrzebuję GDWK7/50/1 a w sklepach są 7/50/19 albo GND 20/40/10 a w sklepach 20/40/14. I tu pojawia się moje pytanie czy moge takowe zamontować?? Z góry dzięki za odpoweidź. https://obrazki.elektroda.pl/16_1206656797.jpg
    oto link do moich kolumn...... druga wygląda troszkę lepiej:D
  • Poziom 23  
    Tak. W space 86 oryginalnie były montowane przetworniki GDN 20/40/10 lub GDN20/40/16. Te drugie siedzą w mojej wersji. Ja poprostu zadzwoniłem do Tonsila, później złożyłem zamówienie i otrzymałem za niecałe 400PLN 6 nowych głośników. Co do zwrotnic: sprawdziłem indukcję cewek, wymieniłem kędziory i chodzi. Gra przepięknie - zestawy są zasilane starym wzmacholem NAD 2x50W. Obecnie jestem w posiadaniu zdezolowanych kolumn space 86, ale w nich siedzą GDN 20/40/10. Oczywiście kupię nowe głośniki, odnowię obudowy i bendą grać. To co kiedyś robił Tonsil jest super (zresztą obecnie też) i niema sensu tego przerabiać. Jeśli ktoś ma pojęcie o takich parametrach jak FS, T i S to może sam wykonać skorupę. Jednak jeśli posiada się sprawdzoną obudowę i dostępne są nowe przetworniki, to uważam, że niema sensu bawić się.
    Tonsil zawsze był potęgą wśród przetworników akustycznych. I tak zostało. Ceny są lekko mówiąc śmieszne. Nie warto bawić się w jakieś dziwne głośniki tańsze o 20PLN.
    Tonsil jest Tonsil.
    Pozdrawiam wszystkich

Dodano po 20 [minuty]:

YR1 napisał:
    Tak. W space 86 oryginalnie były montowane przetworniki GDN 20/40/10 lub GDN20/40/16. Te drugie siedzą w mojej wersji. Ja poprostu zadzwoniłem do Tonsila, później złożyłem zamówienie i otrzymałem za niecałe 400PLN 6 nowych głośników. Co do zwrotnic: sprawdziłem indukcję cewek, wymieniłem kędziory i chodzi. Gra przepięknie - zestawy są zasilane starym wzmacholem NAD 2x50W. Obecnie jestem w posiadaniu zdezolowanych kolumn space 86, ale w nich siedzą GDN 20/40/10. Oczywiście kupię nowe głośniki, odnowię obudowy i bendą grać. To co kiedyś robił Tonsil jest super (zresztą obecnie też) i niema sensu tego przerabiać. Jeśli ktoś ma pojęcie o takich parametrach jak FS, T i S to może sam wykonać skorupę. Jednak jeśli posiada się sprawdzoną obudowę i dostępne są nowe przetworniki, to uważam, że niema sensu bawić się.
    Tonsil zawsze był potęgą wśród przetworników akustycznych. I tak zostało. Ceny są lekko mówiąc śmieszne. Nie warto bawić się w jakieś dziwne głośniki tańsze o 20PLN.
    Tonsil jest Tonsil.
    Pozdrawiam wszystkich

http://www.tonsilproducent.pl/pl/glosniki-montazowe/glosniki-niskotonowe/gdn-25-40-3
    To jest ofercie, jednak dzwoniąc, można zamówić konkretny głośnik

Dodano po 3 [minuty]:

YR1 napisał:
    Tonsil jest Tonsil.
    Pozdrawiam wszystkich

Dodano po 20 [minuty]:

YR1 napisał:
    Tonsil jest Tonsil.
    Pozdrawiam wszystkich

http://www.tonsilproducent.pl/pl/glosniki-montazowe/glosniki-niskotonowe/gdn-25-40-3
    To jest ofercie, jednak dzwoniąc, można zamówić konkretny głośnik

Przepraszam pomyłka http://www.tonsilproducent.pl/pl/glosniki-montazowe/glosniki-niskotonowe/gdn-20-40-8
    To jest odpowiednik starego GDN20/40/16, ale można dostać w Tonsilu przetwornik z 10 na końsu (diametralna różnica - FS45Hz)