Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wzmocnić sygnał karty muzycznej?

maciekzd 13 Lut 2008 17:09 2422 7
  • #1 13 Lut 2008 17:09
    maciekzd
    Poziom 2  

Witam

Mam następujacy problem: przełączyłem sobie głośniki od wieży z pro logic bezpośrednio do kompa aby uzyskać pełne 5.1; generalnie wszystko działa ale strasznie cicho :| i w związu z tym pytanie: jak pogłośnić kartę muzyczną??? używam zintegrowanej karty na ga-m59sli-s5
    Zanim ktoś mi powie że się nie da bo karta jest za słaba albo coś to powiem że karta na pewno da sobie radę bo jak przypiszę głośniki jako "słuchawki" a nie jako "głosniki przednie" to jest aż za głośno (100% głosników przednich = ok 20% słuchawek albo jeszcze mniej).
    Wbudowany menadżer realteka ma co prawda wzmocnienie 0-10db ale jest to i tak zdecydowanie za mało ;/.
    Ktoś ma jakiś pomysł? (inny niż zewnetrzny wzmacniacz)

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 13 Lut 2008 17:18
    tronic1
    Spec od komputerów

Innych pomysłów nie ma. Karta nie wysteruje samych głośników, musi być wzmacniacz mocy. Dlaczego nie podłączysz do wieży ?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 13 Lut 2008 17:29
    maciekzd
    Poziom 2  

Ale karta może dawać głośniej tylko nie wiem gdzie to zmienić -może gdzies w rejestrze?

W wieży mam tylko wejście stereo więc nie ma szans na pełne 5.1 np z dvd - dźwiek idzie okrojony + wieża ma już swoje lata i jak jest włączona a nic nie jest odtwarzane to z głosników leci ustawiczny szum - niezbyt głośny ale przeszkadza

0
  • #4 13 Lut 2008 20:06
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 14 Lut 2008 08:09
    Rudolf_
    Poziom 24  

A jeśli już chcesz głośniki bezpośrednio do komputera, to i tak i tak musisz coś kupić.
    W tym przypadku poszukaj w serwisach aukcyjnych karty ze zintegrowanym wzmacniaczem mocy m.cz.
    Przykładowo ja mam (na półce, bo nie używam już) kartę Labway XWave 6000 oparta o układ Yamaha YMF 724. Co prawda nie obsługuje ona prawdziwego 5.1, tylko ma przetwarzanie fazy i rozbicie na 5 kanałów, ale dla wszystkich tych kanałów na pokładzie posiada wzmacniacze TDA20xx i wówczas można zrobić naprawdę głośno podłączając bezpośrednio.

Ja jednak unikałbym takiego rozwiązania ze względu na fakt praktycznego braku kontroli nad ustawieniami balansu i fadera.

Jeśli już chcesz mieć to dobrze zrobione i 5.1, to zapomnij o tej starej wieży, zapomnij o podpinaniu się bezpośrednio w komputer i zbieraj kasę na jakiś nawet prosty amplituner z DD lub DTS. Następnie podłącz go z komputerem za pomocą cyfrową (SPDIF lub TOSlink), do amplitunera podłącz odpowiednie głośniki (to kolejny zakup) i ciesz się prawdziwym dźwiękiem 5.0 lub 5.1.

A nawet karty które nie mają 5.1 (ATrend Harmony A3DS724 na układzie Yamaha YMF724) a posiadają wyjście SPDIF potrafią przez nie przekazać pełną cyfrową informację 5.1.

0
  • #6 14 Lut 2008 21:01
    maciekzd
    Poziom 2  

No właśnie patrzyłem na amplitunery z 5.1 ale to grubsza kasa (ok 400zł )a przy tańszych pewnie będzie szumieć więc szkoda sie bawić. Zewnętrzna karta raczej mi niepotrzeba; poszukam sobie jakiś schematów i spróbuję coś wymodzić ze wzmacniaczami...

0
  • #7 14 Lut 2008 22:23
    Platon
    Spec od komputerów

Rudolf_ - pełna informacja bedzie tylko w filmach. W gry z 5.1 juz nie pograsz - brak kodera DD.

0
  • #8 15 Lut 2008 07:19
    Rudolf_
    Poziom 24  

Platon - wiem... już to przechodziłem... Zmieniam wówczas na Dolby Pro Logic II, tryb Movie i jest znośnie, a przewód sygnałowy mam nadal tylko jeden.
    A co do kodowania 5.1, to po analogu niektóre gry i karty chodzą bez kodowania, przykładowo Max Payne działa w wielokanałówce na Zoltrix Night-In-Gale (CMI 8738) w wielokanałówce (grałem wówczas z dwoma wzmacniaczami: front i tył) i pełna informacja 4.0 była obsługiwana - a przecież to jest prosty układ dźwiękowy.

Co do amplitunera. Tak jak wspomniałem - to są koszta.
    Jednak jeśli już chcesz zaczynać zabawę w jakiekolwiek audio - z tym trzeba się liczyć.

0