Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można połączyć kilka alarmów? tj. np. 3 centrale

McCaban 13 Lut 2008 17:44 4763 23
  • #1 13 Lut 2008 17:44
    McCaban
    Poziom 9  

Posiadam kilka zabudowań dom , sklep , sklep(budowa)
    W jednym sklepie jest już zainstalowany alarm bodajże satel Ca-6
    wszystkie budynki sa polaczone ze saba przynajmniej 3 kablami ftp
    I tutaj pojawia sie pytanie...ponieważ zamierzam kupić jeszcze 2 centrale alarmowe to czy jest możliwośc spięcia ich razem?? Chodzi o to że jedna centrala miałaby dialer który dzwoni do ochrony a reszta central np po wzbudzeniu dawała sygnał do niej o wzbudzeniu. I odwrotnie a kiedy zaczna wyć 3 syreny to jakoś złodziejowi zawsze głośniej będzie.

0 23
  • #2 13 Lut 2008 18:04
    Stan-Mar
    Poziom 25  

Są systemy integrujące kilka systemów alarmowych, jednak nie należą do tanich (np. Ulisses firmy STEKOP). Z tego co słyszałem SATEL pracuje nad systemem integrującym ich centrale (są na razie w fazie projektów).

0
  • Pomocny post
    #3 13 Lut 2008 18:07
    alster1
    Poziom 27  

Najprościej spiąć wyjścia dwóch central z wejściami trzeciej z dialerem. Wtedy alarm w którejkolwiek centrali uruchomi alarm w centrali nadrzędnej która powiadomi ochronę.

0
  • Pomocny post
    #4 13 Lut 2008 18:14
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli w nowo budowanych lokalach nie ma systemu może warto byłoby pokusić się na zamianę tej CA-6 na coś większego z możliwością rozbudowy np Integra z modułami rozszerzeń. Miałbyś wtedy jedną centralę, w każdym lokalu ekspander - "podcentralę" z manipulatorem (-ami), jedno powiadamianie itp.

M.

0
  • #5 13 Lut 2008 20:56
    McCaban
    Poziom 9  

Dobry pomysł z Integrą i ekspanderami tylko 3 ftp to jedak bedzie mało lokale maja po 400m2 wiec przewiduje tam min. po 8 czujek i kontraktrony najzwyczajniej braknie linii.

Odnośnie spięcia dwóch wyjść z wejściem trzeciej(dialer) ta opcja bedzie dostepna w CA-10?? Chodzi o wyjścia niskoprądowe OC?? Ktoś używał może podobnej konfiguracji? Spodobał mi się ten pomysł.
    Dziękuję za zainteresowaniem tematem

0
  • #6 13 Lut 2008 21:31
    sharp

W wersji z ekspanderami miałem na myśli takie rozwiązanie, że w jednym lokalu będzie centrala (z manipulatorem), do niej na jednej skrętce podłączony będzie ekspander z manipulatorem (ale umiejscowiony fizycznie w drugim już lokalu) i tak samo ekspander w lokalu trzecim. Aby zapewnić prawidłowe ich działanie trzeba by zastosować ekspandery z zasilaczami (także ze względu na zasilanie czujek).
    Co do drugiej części pytania - to zadziała na pewno. Można podpiąć dwa wyjścia z różnych central do jednego wejścia (najlepiej przez jakieś przekaźniczki), można kaze z wyjść dołączyć do osobnych wejść - do wyboru, do koloru...;-).

M.

0
  • #7 13 Lut 2008 22:31
    alster1
    Poziom 27  

Co do wersji z ekspanderami to nie wiem jak magistrale zniosą kable ftp, satel ich podobno nie zaleca. Poza tym trzeba ciągnąć dwie magistrale (ekspandery i klawiatury). W wersji ze spinaniem central wystarczą dwie żyły z jednego i dwie żyły z drugiego lokalu. Na pewno pomysł kol. sharpa z integrą jest bardziej elegancki, daje podgląd i obsługę wszystkich systemów na klawiaturze lub komputerze w obiekcie nadrzędnym, tylko bał bym się zakłóceń na magistralach.

0
  • #8 13 Lut 2008 23:20
    bartek_p
    Poziom 31  

Ja bym zrobił tak jak sharp radzi. Powinno hulać bez problemu

0
  • #9 13 Lut 2008 23:55
    s6spn6
    Poziom 24  

alster1 napisał:
    Poza tym trzeba ciągnąć dwie magistrale (ekspandery i klawiatury).

Dlatego Wole DSC ;)

0
  • #10 14 Lut 2008 14:02
    McCaban
    Poziom 9  

Panowie dziekuje za przyblizenie tamatu z INTEGRA ta wlasnie wybiore.
    Pytanie do was aby sie upewnic co do konfiguracji.
    Mam nadzieje ze napisze to w miare logicznie.
    Połączenie:

Sklep(ekspander CA-64E) 6 czujek <-->Dom (Centrala Integra 32)6 czujek<--Sklep (stary CA-6)wpięty do Integry

Czy zasilanie(awaryjne) do ekspandera może być wzięte z Integry ??
    Czy w sklepie mogę użyć tańszego manipulatora bez LCD??
    Kwestia drugiej syreny chcę ją mieć też na zewnatrz sklepu , rozumiem ze musze wiec ja podlaczyc z Integry w domu.
    Ostatnie pytanie uwzgledniajac manipulator,syrene,ekspander ,zasilanie do ekspandera, to ile to ma byc żył które powinny być miedzy domem a sklepem.
    Czym z punktu praktycznego dla mnie różni się ekspander adresowalny CA-64ADR od CA-64E
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #11 14 Lut 2008 17:36
    Stan-Mar
    Poziom 25  

Bieżesz ekspander CA-64 EPS z zasilaniem, więc zasilania nie musisz ciągnąć z centrali. Zamiast klawiatur LCD stosujesz klawiatury strefowe lub INT-SCR-BL (klawiatura strefowa z czytnikiem kart) i podłączasz je do tej samej magistrali co ekspander. zasilanie do ekspandera bierzesz z 230V. należy pamiętać tylko o połaczeniu mas centrali i ekspandera. Jeżeli w sklepie chcesz użyć sygnalizatora zewnętrznego, to albo wyprowadzasz z centrali, lub dostawiasz moduł wyjść, który podpinasz do magistrali ekspanderów.
    Jeżeli używasz tylko magistrali do komunikacji z ekspanderem(nie puszczasz w niej zasilania, to potrzebujesz 4 żyły COM, 2 żyły DTM, 2 żyły CKM, drugie tyle do manipulatora LCD (jeżeli go wstawiasz - zasilić możesz go z ekspandera CA-64 EPS) i resztę żył do syreny lub jak wcześniej pisałem dokupić moduł wyść i wpiąć go w szynę ekspanderów (czyli te samą, co ekspander)

0
  • #12 14 Lut 2008 17:55
    joy
    Poziom 20  

Pamiętaj że z klawiatury strefowej obsłużysz tylko jedną strefę. Jeśli nie chcesz sterować np. ze sklepu domem do oczywiście wystarczy strefowa.

0
  • #13 14 Lut 2008 17:58
    McCaban
    Poziom 9  

Rozumiem.
    Myślałem nad ekspanderem z zasilaniem tylko powstrzymała mnie myśl że kiedy np wyłączą prąd to w domu alarm nadal będzie działał a w sklepie nie! chyba że się mylę

0
  • #14 14 Lut 2008 18:37
    joy
    Poziom 20  

Mylisz się expander z zasilaniem wymaga też akumulatora, czyli obudowy jak centrala alarmowa.

0
  • #15 14 Lut 2008 19:33
    McCaban
    Poziom 9  

A nie mógłbym go podpiąć do centrali mam kabel 4 x 0,5 to by wystarczyło a zaoszczędziłbym 200zl.
    Odległość to 10m.

0
  • Pomocny post
    #16 14 Lut 2008 19:49
    joy
    Poziom 20  

To przy takiej odległości wystarczy bez zasilacza, daj samą obudowę.

0
  • Pomocny post
    #17 14 Lut 2008 23:31
    Silverek
    Poziom 14  

Inwestycja jednorazowa a ma chronić sklep. Wybrał bym opcję jaką przedstawił VIKI B lub zastosował bym podcentralę.

0
  • Pomocny post
    #19 17 Lut 2008 21:08
    sharp

Na pewno nie wysterujesz dwóch takich sygnalizatorów (optyki) z OUT-a 3, bo jego wydajność to zaledwie 50 mA, a Ty na dwa potrzebujesz min 0,5A. Jeśli Ci nie zależy na oddzielnym sygnalizowaniu to możesz zewrzeć je z akustyką.
    Poza tym klawiaturę strefową podłącza się do magistrali ekspanderów, a nie klawiatur!
    A co do połączeń central - najlepiej zastosować przekaźnik sterowany od strony CA6 z jakiegoś OUT-a zaprogramowanego jako "alarm włamaniowy", od strony Integry wpięty w zacisk liniowy Zx oprogramowany jako linia 24-godzinna. Jeśli zakombinujesz dobrze z rezystorami to tą linię też zabezpieczysz dwuparametrycznie (ochrona antysabotażowa)

M.

0
  • Pomocny post
    #20 17 Lut 2008 21:17
    Silverek
    Poziom 14  

Prawie OK. Akustykę sygnalizatorów albo wyzwalaj z OUT2 Integry albo przez przekaźnik z wyjścia niskoprądowego...tak jak narysowałeś uszkodzisz OUT3. Samo przyłaczenie CA6 do Integry...wyjście niskoprądowe CA6 jako "alarm włamaniowy" poprzez przekaźnik albo bezpośrednio z wyjścia z rezystorem podciągającym ( z tego co pamiętam rysunki są w instrukcji) podłaczasz do wej w integrze tak jak narysowałeś i programujesz to wejście jako NO lub NC. Typ reakcji wejścia musisz zaprogramować w zależności od tego czy: alarm ma być bez względu na to czy Integra czuwa czy nie, albo czy alarm ma być tylko jeśli Integra też czuwa.
    pzdr

0
  • #21 22 Lut 2008 23:10
    McCaban
    Poziom 9  

Kupiłem podpiąłem na stole wszystko pięknie działało do czasu gdy nie odkleiła mi sie sprezynka od sabotazu, zaczelo pikac skasowalem alarm i bawilem sie dalej i tak kilka razy.
    Teraz jest problem Caly czas swieci mi sie na wyswietlaczu Byl sabotaz wezwij serwis klikam pikam nic sie nie zmienia wylaczam wlaczam nawet zwarlem ckm do dtm i nic. czyzby sie cos zepsulo.

Gdzie to sie kasuje w menu manipulatora ?? zeby ten komunikat nie wyskakiwal

0
  • #23 24 Lut 2008 16:59
    SMDmaniak
    Poziom 23  

Vicki B to z siecia central to bardzo ciekawe rozwiazanie, np podlaczenie INTEGRY 32 jako expander z wlasnym nadzorem i raportujacym dalej zdarzenia do dalszych jednostek, to jest rozwiazanie znacznie szybsze niz budowa calkiej nowej centrali, przyda sie przed EURO´12 a nowa centrale (seria EURO) mozna sobie powili budowac bez stresu a opragramowanie sieciowe do integry (III) bedzie w sam raz do 2012

0
  • #24 01 Mar 2008 21:39
    McCaban
    Poziom 9  

Wiatam ponownie!! Alarm działa ,dziękuję za pomoc!! Szczególnie koledze Sharp. Integra spisuje się świetnie i teraz już wiem że żałowałbym gdybym założył coś mniejszego. Pozdrawiam

0