Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy można połączyć kilka alarmów? tj. np. 3 centrale

McCaban 13 Feb 2008 17:44 5369 23
Optex
 • #1
  McCaban
  Level 10  
  Posiadam kilka zabudowań dom , sklep , sklep(budowa)
  W jednym sklepie jest już zainstalowany alarm bodajże satel Ca-6
  wszystkie budynki sa polaczone ze saba przynajmniej 3 kablami ftp
  I tutaj pojawia sie pytanie...ponieważ zamierzam kupić jeszcze 2 centrale alarmowe to czy jest możliwośc spięcia ich razem?? Chodzi o to że jedna centrala miałaby dialer który dzwoni do ochrony a reszta central np po wzbudzeniu dawała sygnał do niej o wzbudzeniu. I odwrotnie a kiedy zaczna wyć 3 syreny to jakoś złodziejowi zawsze głośniej będzie.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Optex
 • #2
  Stan-Mar

  Level 26  
  Są systemy integrujące kilka systemów alarmowych, jednak nie należą do tanich (np. Ulisses firmy STEKOP). Z tego co słyszałem SATEL pracuje nad systemem integrującym ich centrale (są na razie w fazie projektów).
 • Helpful post
  #3
  alster1
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Najprościej spiąć wyjścia dwóch central z wejściami trzeciej z dialerem. Wtedy alarm w którejkolwiek centrali uruchomi alarm w centrali nadrzędnej która powiadomi ochronę.
 • Optex
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  McCaban
  Level 10  
  Dobry pomysł z Integrą i ekspanderami tylko 3 ftp to jedak bedzie mało lokale maja po 400m2 wiec przewiduje tam min. po 8 czujek i kontraktrony najzwyczajniej braknie linii.

  Odnośnie spięcia dwóch wyjść z wejściem trzeciej(dialer) ta opcja bedzie dostepna w CA-10?? Chodzi o wyjścia niskoprądowe OC?? Ktoś używał może podobnej konfiguracji? Spodobał mi się ten pomysł.
  Dziękuję za zainteresowaniem tematem
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  alster1
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Co do wersji z ekspanderami to nie wiem jak magistrale zniosą kable ftp, satel ich podobno nie zaleca. Poza tym trzeba ciągnąć dwie magistrale (ekspandery i klawiatury). W wersji ze spinaniem central wystarczą dwie żyły z jednego i dwie żyły z drugiego lokalu. Na pewno pomysł kol. sharpa z integrą jest bardziej elegancki, daje podgląd i obsługę wszystkich systemów na klawiaturze lub komputerze w obiekcie nadrzędnym, tylko bał bym się zakłóceń na magistralach.
 • #8
  bartek_p
  Level 31  
  Ja bym zrobił tak jak sharp radzi. Powinno hulać bez problemu
 • #9
  s6spn6
  Level 24  
  alster1 wrote:
  Poza tym trzeba ciągnąć dwie magistrale (ekspandery i klawiatury).  Dlatego Wole DSC ;)
 • #10
  McCaban
  Level 10  
  Panowie dziekuje za przyblizenie tamatu z INTEGRA ta wlasnie wybiore.
  Pytanie do was aby sie upewnic co do konfiguracji.
  Mam nadzieje ze napisze to w miare logicznie.
  Połączenie:

  Sklep(ekspander CA-64E) 6 czujek <-->Dom (Centrala Integra 32)6 czujek<--Sklep (stary CA-6)wpięty do Integry

  Czy zasilanie(awaryjne) do ekspandera może być wzięte z Integry ??
  Czy w sklepie mogę użyć tańszego manipulatora bez LCD??
  Kwestia drugiej syreny chcę ją mieć też na zewnatrz sklepu , rozumiem ze musze wiec ja podlaczyc z Integry w domu.
  Ostatnie pytanie uwzgledniajac manipulator,syrene,ekspander ,zasilanie do ekspandera, to ile to ma byc żył które powinny być miedzy domem a sklepem.
  Czym z punktu praktycznego dla mnie różni się ekspander adresowalny CA-64ADR od CA-64E
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #11
  Stan-Mar

  Level 26  
  Bieżesz ekspander CA-64 EPS z zasilaniem, więc zasilania nie musisz ciągnąć z centrali. Zamiast klawiatur LCD stosujesz klawiatury strefowe lub INT-SCR-BL (klawiatura strefowa z czytnikiem kart) i podłączasz je do tej samej magistrali co ekspander. zasilanie do ekspandera bierzesz z 230V. należy pamiętać tylko o połaczeniu mas centrali i ekspandera. Jeżeli w sklepie chcesz użyć sygnalizatora zewnętrznego, to albo wyprowadzasz z centrali, lub dostawiasz moduł wyjść, który podpinasz do magistrali ekspanderów.
  Jeżeli używasz tylko magistrali do komunikacji z ekspanderem(nie puszczasz w niej zasilania, to potrzebujesz 4 żyły COM, 2 żyły DTM, 2 żyły CKM, drugie tyle do manipulatora LCD (jeżeli go wstawiasz - zasilić możesz go z ekspandera CA-64 EPS) i resztę żył do syreny lub jak wcześniej pisałem dokupić moduł wyść i wpiąć go w szynę ekspanderów (czyli te samą, co ekspander)
 • #12
  joy
  Level 20  
  Pamiętaj że z klawiatury strefowej obsłużysz tylko jedną strefę. Jeśli nie chcesz sterować np. ze sklepu domem do oczywiście wystarczy strefowa.
 • #13
  McCaban
  Level 10  
  Rozumiem.
  Myślałem nad ekspanderem z zasilaniem tylko powstrzymała mnie myśl że kiedy np wyłączą prąd to w domu alarm nadal będzie działał a w sklepie nie! chyba że się mylę
 • #14
  joy
  Level 20  
  Mylisz się expander z zasilaniem wymaga też akumulatora, czyli obudowy jak centrala alarmowa.
 • #15
  McCaban
  Level 10  
  A nie mógłbym go podpiąć do centrali mam kabel 4 x 0,5 to by wystarczyło a zaoszczędziłbym 200zl.
  Odległość to 10m.
 • Helpful post
  #16
  joy
  Level 20  
  To przy takiej odległości wystarczy bez zasilacza, daj samą obudowę.
 • Helpful post
  #17
  Silverek
  Level 14  
  Inwestycja jednorazowa a ma chronić sklep. Wybrał bym opcję jaką przedstawił VIKI B lub zastosował bym podcentralę.
 • Helpful post
  #19
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #20
  Silverek
  Level 14  
  Prawie OK. Akustykę sygnalizatorów albo wyzwalaj z OUT2 Integry albo przez przekaźnik z wyjścia niskoprądowego...tak jak narysowałeś uszkodzisz OUT3. Samo przyłaczenie CA6 do Integry...wyjście niskoprądowe CA6 jako "alarm włamaniowy" poprzez przekaźnik albo bezpośrednio z wyjścia z rezystorem podciągającym ( z tego co pamiętam rysunki są w instrukcji) podłaczasz do wej w integrze tak jak narysowałeś i programujesz to wejście jako NO lub NC. Typ reakcji wejścia musisz zaprogramować w zależności od tego czy: alarm ma być bez względu na to czy Integra czuwa czy nie, albo czy alarm ma być tylko jeśli Integra też czuwa.
  pzdr
 • #21
  McCaban
  Level 10  
  Kupiłem podpiąłem na stole wszystko pięknie działało do czasu gdy nie odkleiła mi sie sprezynka od sabotazu, zaczelo pikac skasowalem alarm i bawilem sie dalej i tak kilka razy.
  Teraz jest problem Caly czas swieci mi sie na wyswietlaczu Byl sabotaz wezwij serwis klikam pikam nic sie nie zmienia wylaczam wlaczam nawet zwarlem ckm do dtm i nic. czyzby sie cos zepsulo.

  Gdzie to sie kasuje w menu manipulatora ?? zeby ten komunikat nie wyskakiwal
 • Helpful post
  #22
  User removed account
  Level 1  
 • #23
  SMDmaniak
  Level 23  
  Vicki B to z siecia central to bardzo ciekawe rozwiazanie, np podlaczenie INTEGRY 32 jako expander z wlasnym nadzorem i raportujacym dalej zdarzenia do dalszych jednostek, to jest rozwiazanie znacznie szybsze niz budowa calkiej nowej centrali, przyda sie przed EURO´12 a nowa centrale (seria EURO) mozna sobie powili budowac bez stresu a opragramowanie sieciowe do integry (III) bedzie w sam raz do 2012
 • #24
  McCaban
  Level 10  
  Wiatam ponownie!! Alarm działa ,dziękuję za pomoc!! Szczególnie koledze Sharp. Integra spisuje się świetnie i teraz już wiem że żałowałbym gdybym założył coś mniejszego. Pozdrawiam