Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ scalony MTA001M co to jest?

tomato1508 13 Feb 2008 21:43 2924 15
    tomato1508
    Level 16  
    Mój problem polega na tym iż układ wspomniany w temacie grzeje się i śmierci. Jest nawet pęknięcie widoczne na napisie. Jest to urządzenie drukujące CITIZEN iDP3420 według ustalonego programu przez interfejs COM. Instrukcje obsługi umieściłem na forum elektroda. Natomiast problem jest taki iż na początku zauważyłem spalony termistor na trafie zasilającym potem kiedy ominąłem go przez mostek okazało się że śmierdzi pewien scalak MTA001M który strasznie się grzeje aż nawet się poparzyłem. Nie mam pojęcia czy coś dalej nie padło. Ale najdziwniejsze jest to że urządzenie to działa normalnie tylko po 1 min wywala bezpiecznik i zaczyna lecieć z tego scalaka dym. Nie orientuje się czy jest jakiś zamiennik na niego czy chociaż jest możliwość dostania takiego scalaka w sklepie elektronicznym i jaka by była jego cena. Jeśli ktoś jest w tym zorientowany to proszę o informacje i pomoc w dalszej naprawie tego urządzenia.
    wamp
    Level 16  
    Witaj.
    Złóż zapytanie o ten układ w electronicpool. Tam mają części wycofane z produkcji i trudno dostępne.
    tomato1508
    Level 16  
    Ok. A czy jest szansa na zamiennik lub można go dostać gdzieś taniej bo 75 zł to strasznie jest przerażająco?
  • Helpful post
    r2d2004
    Level 31  
    Witam!

Patrząc na wewnętrzną architekturę tego scalaka można wywnioskować, że steruje on 9-punktową głowicą drukującą. Można go spokojnie "zrobić" we własnym zakresie (jesli jest trochę miejsca w urządzeniu i da się własnego "hybryda" zmieścić, który wyjdzie taniej w złotówkach jeśli chodzi o zakup części, nie licząc rzecz jasna roboty jaaką trzeba włożyć w zmajstrowanie tego "dziwoląga"):

np.

9 x BD681 = 8,-zł (obudowa TO-126: npn Darlingron zintegrowany z diodą)
    http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=BD681
    9 x BY299 = 3,- zł
    http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=BY299
    3 x CD4081/SMD= 2,30 zł
    http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=4081-SMD

... co daje razem ok 14,- zł (pomijam jakieś tam drobiazgi typu podkładki izolacyjne, tulejki, śrubki, ewentualne rezystorki - bo to się ma najczęściej na warsztacie).

Pozdrawiam
    PS Jeśli chodzi o te bramki logiczne, to powinny to być chyba ANDy (dwuwejściowe - realizują funkcję blokowania i buforowania), ale pewności nie mam, czy są poprawnie zaznaczone na rysunku, przez producenta. Trzeba przeanalizować sygnały sterujące, docierające do scalaka i wychodzące do obciążenia i wyciągnąć stosowne wnioski ;-) (dobrze byłoby to zrobić póki urządzenia jeszcze działa - zwróc uwagę, czy masz wszystkie punkty na wydrukach poprawnie "odbite") .
    tomato1508
    Level 16  
    takiego doświadczenia w elektronice jeszcze nie mam żeby zbudować taki układ własnej roboty przemyśle to ale nie wiem od czego zacząć czy to ma być robione na zwykłym laminacie 1 czy 2 stronnym? A po za tym skąd schemat takiej budowy i rozmieszczenie ścieżek to jest sporo roboty a najgorsze to że nie mam oscyloskopu do takiej zabawy i obawy że poświęcony czas może okazać się straconym z powodu błędnego zmontowania układu a to by bardziej bolało niż te 75 zł.

Ale wielkie dzięki za radę jak nie będę miał wyjścia to się będę musiał porządnie do tego zabrać by takie coś zbudować.

Mam jeszcze nadzieję że gdzieś w Polsce znajdę tani lub skołuje jakiś zamiennik.
    tomato1508
    Level 16  
    A tak ogólnie to masz dokładny schemat tego jak tak dobrze znasz ten układ jak tak to było by miło jak byś mi go przesłał na maila?oki?
    r2d2004
    Level 31  
    Witam!

Przecież sześć postów wyżej masz linka do pdf'a tego drivera. A niech tam podam jeszcze raz na innym serwerze:

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/43924/SHINDENGEN/MTA001M.html

... na stronie 2 masz podaną wewnętrzną architekturę. Jak z niej wynika, jest to dziewięciokrotny driver (wzmacniacz prądowy) z tranzystorami Darlingtona npn, 80V, 2A i dodatkowymi diodami zabezpieczającymi półprzewodniki przed przepięciami, oraz prostą logiką cyfrową na wejściu. Układ może być używany do sterowania silnikami, selenoidami, a więc generalnie obciążeniem o charakterze indukcyjnym.

Pozdrawiam
    PS Jest nawet tabelka "prawdy", której wcześniej nie zauważyłem. Wynika z niej, że bramki logiczne dwuwejściowe to będą NORy (NIE ANDy, aktywny sygnał na wejściu L, a nie H), jakby wynikało z rysunku struktury, a więc potrzebne będą np.CD4001 (a nie tak jak pisałem wcześniej CD4081). Ponieważ logika tego układu scalonego przystosowana jest w zasadzie do pracy przy napięciu Vcc = +5V, to zamiast CMOSów można użyć np. szybszych bramek NAND TTL/LS/HCT (gdyby zaistniała taka potrzeba), np. 74LS/HCT02 (najlepiej 74LS/HCT33 z otwartym kolektorem, ale te trudniej dostać zwłaszcza w wersji SMD)

Jeśli chodzi o wymiary to układ ma 4 cm szerokości. Jak zrobisz własnego hybryda to będzie miał 6,9 cm szerokości (9 x BD681 w obudowie TO-126, umieszczone obok siebie tyle właśnie zajmują), a więc niestety trochę więcej, dlatego na początku pytałem, czy znajdzie się na to miejsce. Można poszukać mniejszych Darlingtonów zintegrowanych z diodą i wytrzymujących min. 2A, np. w obudowie TO92 (powiększonej). Prym w tym wiodą Japończycy. Szukaj tranzystorów z grupy 2SCxxxx lub 2SDXXXX (ale będą pewnie trochę droższe)
    tomato1508
    Level 16  
    No a ilu omowe muszą być te rezystory i czy można uaktywnić sygnał L na TTL/ALS. Nie znam się totalnie na logice układów cyfrowych, gdzie można liznąć trochę wiedzy o tym.
    r2d2004
    Level 31  
    ... może Ktoś jeszcze "podepnie" się do tematu i narysuje schemat hybryda, zastępującego MTA001M (chociażby z wykorzystaniem tych elementów, które podałem powyżej). Myślę, że gra jest już "warta świeczki", skoro MTA001M kosztuje 75,- zł (i nie ma gwarancji, czy na pewno jest dostępny). Dajmy szansę wypowiedzieć się innym. ;-)

Quote:
    Nie znam się totalnie na logice układów cyfrowych, gdzie można liznąć trochę wiedzy o tym.

Technika cyfrowa to bardzo obszerna gałąź elektroniki i nie da się jej tak "łyknąć" w paru lekcjach. Dla początkującego, najlepszy będzie chyba cykl artykułów, jaki ukazał się (parę lat temu) w miesięczniku "Elektronika dla wszystkich". Wejdź na "elportal" i pogrzeb tam (będą pewnie jakieś darmowe materiały na ten temat):

http://www.edw.com.pl/

... może znajdziesz też coś na "elce" ("męczyć" "elkową" wyszukiwarkę) ;-)
    tomato1508
    Level 16  
    OK poczekamy może ktoś wstawi schemacik takiego układu, ktoś odważny co się do tego zabierze albo ktoś już go ma.
  • Helpful post
    r2d2004
    Level 31  
    Witam!

W załączniku suplement MTA001M do dalszej dyskusji. Wykorzystałem elementy, które można nabyć od ręki w TME: 9 x BD681 (TO-126), 9 X BYW56 (wybrałem taką ze względu na małe wymiary: SOD57), 3 x 74HCT02SMD (SOP14). Cena wszystkiego: ok 20,- PLN. Rezystorów RB nie trzeba montować, gdyż ich odpowiedniki znajdują się wewnątrz struktury tranzystora BD681 (podobnie jak jedna z diod przepięciowych). Suplement będzie "mocniejszy" od oryginału (tranzystory 4A, a nie 2A), ale niestety trochę większy gabarytowo.

Pozdrawiam
    PS Całość hybrydy zmontowałbym na kawałku blachy aluminiowej (radiator) dokręcając do niej tranzystory przez podkładki mikowe (tak aby można było wymienić w razie usterki - jeśli dokręcimy po obu stronach blachy, układ nie będzie szerszy od oryginału tylko grubszy i wyższy), tulejek izolacyjnych nie trzeba do obudowy TO-126, a pozostałe elementy lutując na "pająka" srebrzanką (z której zrobione będą również "nogi" układu) i kynarem (zalane potem jakąś chemo-żywicą w celu zaizolowania i połączenia mechanicznego z całością). BD681 na poniższym schemacie narysowałem w uproszczeniu, ma on o wiele bardziej złożoną strukturę wewnętrzną (jw). Do przeanalizowania pozostaje czas propagacji zamiennika - niestety producent MTA001M nic nie pisze na ten temat w swoim datashit'cie (brak parametrów dynamicznych, są tylko elektryczne), a więc może wersja suplementu przeze mnie zaproponowana zda egzamin.
    tomato1508
    Level 16  
    A ten rezystor RL1 ile on ma?

Jeżeli tak połączę jak kolega narysował to będę miał 9 OUT`ów i 9 mas. Czy jak połącze je razem te masy to coś będzie to zmieniało?

Z połączeniem tranzystora i diody nie będzie problemu, gorzej z tym układem logicznym, myślęże rozpiska na datasheet jest?

PS. Czy kolega to montował już jak tak to prośił bym o fotki tego żebym to sobie oglądną. No i prosty rozkład ścieżek potrzebny mi by był bo jak ja to będę robił sam to z 10 lat?!!!
    r2d2004
    Level 31  
    Witam!

Biorąc pod uwagę Twoje pytania, odradzałbym jednak tego typu "eksperymenty". Pisząc to co wyżej, chciałem tylko pokazać, że czasami można próbować postępować niestandardowo, zgodnie z zasadą: "gdy się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma" ;-) , jednak wymaga to doświadczenia. Układ ten zaproponowałem, całkowicie teoretycznie (na podstawie opisu MTA001M) i nigdy go nie testowałem praktycznie, bo nie miałem takiej potrzeby (chociaż podobnych układów "popełniłem" już trochę i często pracują lepiej niż oryginały :-) ). W Twoim przypadku układ hybryda trzeba na dodatek zminiaturyzować (dodatkowa trudność), bo w drukarce raczej nie ma zbyt wiele miejsca (potrzebny przynajmniej podstawowy warsztat narzędziowy i niezwykle precyzyjne ustalenie co, jak i w jaki sposób dociąć, połączyć ze sobą itp. itd.), poza tym trzeba mieć praktykę w lutowaniu elementów "na żywca" (po schemacie) i analizować na bieżąco możliwości zamontowania hybryda w urządzeniu w trakcie jego tworzenia. Dla Kogoś, kto dysponuje tym wszystkim (jw), zmontowanie takiego hybryda, to pół godziny sprawnej roboty.
    W związku z powyższym, większej pomocy nie jestem już w stanie Ci udzielić - potrzebny jest Ktoś na miejscu u Ciebie.

Pozdrawiam
    tomato1508
    Level 16  
    Oki wielkie dzięki za pomoc. W takim razie i tak muszę się zabrać za zmontowanie tego układu bo innego wyjścia nie mam. Chociaż niech go konstruuje 10 lat ważne żeby zadziałał tak jak potrzeba. Wykorzystam twoją wiedzę zawartą w temacie, poszperam trochę w pismach i może coś wyjdzie. Myślę że z budową techniczną tego hybryda nie będę miał problemu. Z kolei przypadnie mi problem poukładania tego w teoretyki i w logiczne poskładanie. Choć wiem że przede mną długa droga to jak już to zbuduje to postaram się umieścić ten wspaniały model tego układu na elektrodzie.

Jeszcze raz dzięki.