Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diody RGB na discolitez

13 Feb 2008 22:51 1818 8
  • Level 15  
    Szukam schematu do sterowania diodami RGB przez discolitez. Chodzi mi o to żeby zmieniały kolor płynnie (ostatecznie niepłynnie) zależnie od kanału.
    Dodam jeszcze, że szukałem na elektrodzie i nie znalazłem. Wierze, że ktoś wie jak to zrobić

Pozdrawiam jgrupa
  • Level 22  
    Raczej nie zrobisz tego na discolitezie. Można by zrobić np dla jednej diody RGB żeby zmieniała kolor w takt muzyki. Potrzebne są trzy generatory PWM i jakieś ich sterowanie przez LPT.Znacznie prościej: mikrokontroler odbierający dane od discoliteza i sterujący przez PWM diodą RGB.

Ewentulanie zrobić wersje 32 kanały. Wtedy mógłbyś przez demultiplekser podłączyć max 256 diod led RGB a pozostałe 24 wolne kanały przeznaczyć na informacje o kolorze (po 8 bitów na barwę składową).Cały problem z tym że discolitez jest za głupi do takiej zabawy.Ewentualnie zbudowanie rozbudowanego riga by trochę pomogło,ale to by była orka na ugorze...
  • Level 15  
    Właśnie chodziło mi o Deluxe32. Chciałbym w diodzie zrobić 7 kolorów podstawowych, a diody były by połączone szeregowo. Jak to zrobić?
  • Level 22  
    Ale napisz mi jak widzisz te kolory.Bo można bez większych komplikacji zrobić układ który będzie migał 7 diodami (tak jak w zwykłym),tylko że kolor diod będzie sterowany w rytm muzyk,ale wszystkie siedem będą miały zawsze tą samą barwę.
  • Level 15  
    To akurat wiem, że można zrobić żeby 7 diod migało ale chodzi mi o to żeby dioda RGB świeciła siedmioma kolorami, a kolory zmieniały się płynnie.
  • Level 22  
    krótko opisz założenia:
    -Ilość diod RGB sterowanych oddzielnie
    -Ilość możliwych do uzyskania kolorów
    -Czy zmiana kolorów ma być sterowana przez program czy układowo?
    -W takt muzyki czy po prostu mają sie zmieniać i tyle?

Bez dokładnych założeń można gdybać przez miesiąc,a gdy dokładnie opiszesz efekt jakich chcesz uzyskać to zawsze można jakoś to rozwiązać

Quote:
    Właśnie chodziło mi o Deluxe32. Chciałbym w diodzie zrobić 7 kolorów podstawowych, a diody były by połączone szeregowo. Jak to zrobić?

Quote:
    To akurat wiem, że można zrobić żeby 7 diod migało ale chodzi mi o to żeby dioda RGB świeciła siedmioma kolorami, a kolory zmieniały się płynnie.

Szeregowo?
    -Diody połączone szeregowo (jako układ elektryczny) ?
    -Diody połączone szeregowo (jako rodzaj transmisji) ?
  • Level 15  
    magik128 wrote:
    krótko opisz założenia:
    -Ilość diod RGB sterowanych oddzielnie
    -Ilość możliwych do uzyskania kolorów
    -Czy zmiana kolorów ma być sterowana przez program czy układowo?
    -W takt muzyki czy po prostu mają sie zmieniać i tyle?

-3 diody RGB sterowane oddzielnie
    -7 kolorów podstawowych (czerwony, zielony, niebieski, żółty, pomarańczowy, fioletowy, błekitny)
    -przez program i układ *
    -jeżeli przez discolitez to wiadomo, że przez muzykę

A z połączeniem szeregowym to mi odbiło :D oczywiście muszą być połączone równolegle, sorry

* Aha, zauważyłem jeszcze jedną rzecz: żeby 3 diody niezależnie świeciły 7 kolorami to z discoliteza musi wyjść 21 kanałów.
  • Level 22  
    Dla trzech diod można bez problemu i stosowania mikroprocka uzyskać takie barwy jak na obrazku

Diody RGB na discolitez

Jeżeli chcesz barwy pośrednie to już potrzebny będzie mikroprocesor
  • Level 15  
    To z barw pośrednich zrezygnuje ponieważ nie mam doświadczenia z mikroprocesorami