Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytania odnośnie podłączenia, wyboru głośników itp.

Gandziorz 13 Lut 2008 23:00 2118 5
  • #1 13 Lut 2008 23:00
    Gandziorz
    Poziom 16  

Witam,
    Mam wzmacniacz Peiying 4B02R.
    Chce go zmostkować żeby wykorzystać 2x150W RMS.

Moje pytania:
    Czy 2 głośniki basowe Peiying HA300A7 podłączone pod ten wzmacniacz to dobre rozwiązanie? Jeżeli tak to ile powinno przypadać litrów na 1 głośnik w przypadku projektowania subwoofera z bass-reflex.
    Czy subwoofer powinien być oddzielony między głośnikami (ścianka wewnętrzna).

Specyfikacja wzmacniacza:
    * Moc maksymalna: 800W
    * Moc RMS: 13,8 VDC
    * Moc dla 4Ω: 50Wx4
    * Moc dla 2Ω: 80Wx4
    * Moc pomostowa dla 4Ω: 150Wx2
    * Min impedancja głośnika: 2Ω
    * Zniekształcenia THD: 0,08%
    * Zniekształcenia IMD: 0,08%
    * Pasmo przenoszenia: 20Hz-20kHz
    * Czułość na wejściu: 200mV-6V
    * Impedancja wejściowa: 15k
    * Stosunek sygnału do szumu: >90dB
    * Separacja kanałów: >50dB
    * Filtr górnego pasma: 80Hz-500Hz
    * Bezpiecznik: 15Ax2
    * Wymiary (D/S/W): 336x260x60mm

Specyfikacja głośnika:
    * Pasmo przenoszenia: 20-1500Hz
    * Efektywność: 88dB/W/M
    * Moc max: 600W
    * Magnes: 40OZ
    * Cewka: 50mm
    * Impedancja: 4ohm

Jestem zielony i wiem że ten wzmacniacz to nie jest jakiś cud, ale coś tam daje.

• #2 13 Lut 2008 23:57
    Tremolo
    Poziom 43  

Ten wzmacniacz nie ma takiej mocy. Masz bezpieczniki 15Amper zatem: 15A*12V = ? Watów * 80% około sprawności. I to podzielić na kanały. I wychodzi dużo mniej niż podałeś.

Do głośników pewnie zastosowałbym zamknięte obudowy. Oddzielanie obudowy w przypadku takich samych głośników jest niepotrzebne. Obudowa jakieś 25 litrów / głośnik w przypadku 20cm i do około 40 litrów w przypadku 30cm. Głośniki nie mają parametrów więc nie masz co liczyć na BR chyba, że dobierzesz na słuch.

• #3 15 Lut 2008 17:05
    Gandziorz
    Poziom 16  

Dobra postanowię że rozpiszę się w 1 temacie żeby nie tworzyć co rusz nowych tematów.

1. Podłączenie.
    Aby korzystać z 3 głośników na raz (tweeter, średniotonowy, niskotonowy) z 1 kanału trzeba użyć zwrotnicy/filtra który daje taki podział (3-kanałowy).

Pyt.: I jeżeli na kanał przypada np. 150W to każdy z głośników nie może mieć więcej niż 150W czy łącznie tyle nie mogą przekroczyć?

Bo przecież zwrotnica podaje odpowiednie częstotliwości do każdego głośnika, więc nie wiem jak z mocą.

Pyt. 2: Jeżeli na kanał przypada ok. 150W to zwrotnica powinna być od 150W tak?

2. Zabudowa do głośników
    Trzeba obliczyć "litraż" do każdego głośnika, to wiem.
    I trzeba skonstruować tak zabudowę żeby odpowiadała tej objętości, to też wiem.
    I ścianki wewn. obić ekranem akustycznym.

Pyt. Czy jeżeli chce korzystać z 3 różnych głośników to muszę je odizolować ścianką wewnętrzną.
    Jaki najlepszy jest materiał do obicia zewn. materiału, skaj, wykładzina, okleina co najlepiej się prezentuje?

Im więcej czytam tym mniej wiem :cry:

• #4 16 Lut 2008 10:06
    Kamil_153
    Poziom 21  

Ad 1 W układzie trójdrożnym następuje rozkład mocy na 6:3:1 (to rozkład orientacyjny,bo wszystko zalęży jeszcze od f podziału) i mniej więcej w takim stosunku powinna kształtować sie wytrz. mocowa głośników,oczywiście głośniki mogą być mocniejsze,ważniejsze żeby ich efektywność była zbliżona do siebie
    Ad 2 Tak jeżeli zwrotnica ma przenieść taką moc to powinna być przystosowana na takie obciążęnie,ale nie kieruj sie tak tym 150 W bo tak jak kolega Tremolo napisał te parametry są na pewno zawyżone
    Ad2.1 Tak powinny mieć oddzielne komory bo każdy głośnik wymaga innego litrażu,ale co z tego jak bez parametrów TS i tak tego nie policzysz,tu przede wszystkim kieruj sie słuchem,do wytłumienia możesz użyć watoliny albo wsadż do środka starą poduszke z piesza i też będzie dobrze:)

• #5 17 Lut 2008 13:41
    Gandziorz
    Poziom 16  

Kamil_153 napisał:
    Ad 1 W układzie trójdrożnym następuje rozkład mocy na 6:3:1 (to rozkład orientacyjny,bo wszystko zalęży jeszcze od f podziału) i mniej więcej w takim stosunku powinna kształtować sie wytrz. mocowa głośników,oczywiście głośniki mogą być mocniejsze,ważniejsze żeby ich efektywność była zbliżona do siebie
    Ad 2 Tak jeżeli zwrotnica ma przenieść taką moc to powinna być przystosowana na takie obciążęnie,ale nie kieruj sie tak tym 150 W bo tak jak kolega Tremolo napisał te parametry są na pewno zawyżone
    Ad2.1 Tak powinny mieć oddzielne komory bo każdy głośnik wymaga innego litrażu,ale co z tego jak bez parametrów TS i tak tego nie policzysz,tu przede wszystkim kieruj sie słuchem,do wytłumienia możesz użyć watoliny albo wsadż do środka starą poduszke z piesza i też będzie dobrze:)

Parametry TS bym miał, bo zastanawiam się nad głośnikami STX, Tonsil itp.
    Rozkład 6:3:1.
    To liczą bas, mid, tweeter?
    Jeżeli ma to ok. 150W to:
    na bas przypada 90W
    na midbas przypada 45W
    na tweeter przypada 15W
    Dobrze mówię?

A co jeżeli chodzi o obicie, co jest najefektywniejsze?

• #6 17 Lut 2008 19:47
    Gandziorz
    Poziom 16  

Dorzucam schemat jak mniej więcej chce to rozprowadzić.

Nie wiem jaką zwrotnicę trzy drożną potrzebuję oraz jakie głośniki i ich moce.

Mój pomysł:
    Na przód wrzuce głośniki dwudrożne Pioneer TS-G1301i (25W RMS).
    Jako niskotonowe zastosuje STX'y GDN-27-150-4-SS.

A dalej nie wiem, pomóżcie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME