Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Preamp lampowy do basu z korektorem

bb84 14 Feb 2008 00:06 6084 10
lampy.pl
    bb84
    Level 21  
    Witam serdecznie.

Posiadam wzmacniacz basowy Ashdowna EB-180 na tranzystorze. W zupełności mi wystarcza na koncerty knajpowe. Jednak nie zadawala mnie do końca pod względem brzmienia. Gram głównie bluesa oraz blues-rocka. Pomyślałem więc o preampie lampowym w kształcie efektu np. coś takiego http://www.musik-schmidt.de/osc-schmidt/catal...-valve-drive-tube-bass-overdrive-p-15216.html
    Jestem w posiadaniu trzech lamp ECC83. Moje pytanie - czy ktoś robił już preamp do basu i mógłby polecić dobry schemat na ECC83 wraz z min. 5-stopniowym korektorem konkretnie pod ww. rodzaje muzyki ? byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam.
  • lampy.pl
    bb84
    Level 21  
    Widzę, że nikt nie jest w stanie pomóc. Może podejde do tematu z innej strony. Znalazłem tutaj taki schemat przedwzmacniacza bez korektora
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic647544.html
    1. Jak już wspomniałem chciałbym to zrobić w postaci efektu. Wymagane jest napięcie 227 VDC. Czy można zastosować zasilacz na 12V i później przetwornicę impulsową, czy wymagany jest transformator ?
    2. Jaki korektor zastosować ? (prosiłbym o link/schemat)
    3. Czy taki preamp podłącza się do pętli efektów w sposób gitara> preamp> return w pętli efektów ?

Pozdrawiam.
  • lampy.pl
    Blues-66
    Level 11  
    To, co teraz napiszę trochę jest niezgodne z ideą tego Forum ale sam jestem basistą (i też gram na Ashdownie :D - Mag300) więc napiszę jak rozwiązałem ten problem.
    Okazyjnie dostałem LDM BA-160 ze spalona końcówką mocy, którą wywaliłem, a sam preamp wymontowałem z obudowy i zamontowałem w racku. Teraz muszę tylko zmienić trafo na jakieś mniejsze, bo to wszystko trochę za dużo waży :D
    Tu masz fotkę:
    http://img266.imageshack.us/my.php?image=jazzprecelzestaw2iv8.jpg
    jeszcze bez racka.
    Oczywiście zachęcam do zrobienia jakiejś własnej konstrukcji, a nie drogę na skróty, którą ja niestety wybrałem :D

Tak przy okazji dodam tylko, że do obudowy po LDM-ie zrobię pełnolampowy wzmak gitarowy ... kiedyś ;)
    atube
    Level 12  
    bb84 wrote:
    Widzę, że nikt nie jest w stanie pomóc. Może podejde do tematu z innej strony. Znalazłem tutaj taki schemat przedwzmacniacza bez korektora
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic647544.html
    1. Jak już wspomniałem chciałbym to zrobić w postaci efektu. Wymagane jest napięcie 227 VDC. Czy można zastosować zasilacz na 12V i później przetwornicę impulsową, czy wymagany jest transformator ?
    2. Jaki korektor zastosować ? (prosiłbym o link/schemat)
    3. Czy taki preamp podłącza się do pętli efektów w sposób gitara> preamp> return w pętli efektów ?

Pozdrawiam.

Czy kolega ma sprecyzowane wymagania co do efektu uwypuklenia basu?
    Z korektorów polecam :
    1) układ Marshall
    2) układ E-series
    Wpięcie korektora to gitara-->korektor-->i kolejne urządzenia. Należy oczywiście pamiętać o podstawach czyli o dopasowaniu tego wszystkiego ze sobą.
    Co do zasilania układów zwłaszcza lampowych - ja osobiście nie jestem zwolennikiem przetwornic napięcia. Jest wiele układów sprawdzonych i zapewniających uzyskiwanie zadawalających parametrów.
    Jeśli kolega jest zainteresowany mogę dorzucić obliczony układ któregoś z korektorów, po podaniu szczegółów typu:
    - jaki przedział pasma ma uzyskiwać max. efekty wzmocnienia.
    Należy się także zastanowić nad wyborem samego układu elektronicznego - czyli na jakich lampach.
    bb84
    Level 21  
    Najchętniej zrobiłbym to na ECC83. Zależy mi głównie na dolnym paśmie. Jak już wspominałem muzyka to blues oraz blues-rock. Chodzi głównie o nadanie ciepłego, czystego brzmienia lampy. Mogło by to być nawet coś w rodzaju buforu lampowego. Jeśli posiadasz schematy korektórów oraz preampów na ECC83 byłbym bardzo wdzięczny za umieszczenie.

Pozdrawiam.
    kolu$
    Level 17  
    Możesz spróbować zrobić przedwzmacniacz z Fendera Bassmana - świetnie brzmi, ale ma tylko 3 punktowy korektor (co IMO w zupełności wystarcza), ale z tranzystorową końcówką mocy i tak nie osiągniesz "lampowego" brzmienia.
    atube
    Level 12  
    bb84 wrote:
    Najchętniej zrobiłbym to na ECC83. Zależy mi głównie na dolnym paśmie. Jak już wspominałem muzyka to blues oraz blues-rock. Chodzi głównie o nadanie ciepłego, czystego brzmienia lampy. Mogło by to być nawet coś w rodzaju buforu lampowego. Jeśli posiadasz schematy korektórów oraz preampów na ECC83 byłbym bardzo wdzięczny za umieszczenie.

Pozdrawiam.

Załączam dwie charakterystyki korektorów
    - Marshall
    - E-Series
    pliki w formacie pdf
    bb84
    Level 21  
    W sumie to mam jeszcze 4 sztuki EL34 więc może w przyszłości pokusze się o budowę 100tki lampowej. Narazie chodzi o sam preamp z korektorem. Myślę, że preamp z korektorem fendera bassman będzie odpowiedni do moich celów. Z tego co wyczytałem wersja 59' jest na 3xECC83.

1. Prosiłbym o dokładny schemat z wartościami przedwzmacniacza oraz korektora bassmana 59' (oraz w miarę możliwości PCB jeśli takowe istnieje).
    2. Co dokładnie trzeba zrobić/przerobić/dorobić aby podłączyć taki preamp pod końcówkę tranzystorową (nie jestem w tym temacie zbytnio obeznany).

Pozdrawiam.
    atube
    Level 12  
    kolu$ wrote:
    Tutaj masz schemat i rozmieszczenie elementów:
    https://tremolo.elektroda.pl/Firmowe/FENDER/bassman-5f6-a-schematic.gif
    https://tremolo.elektroda.pl/Firmowe/FENDER/bassman-5f6-a-layout.gif
    trzecia lampa to odwracacz fazy, jeśli chcesz sam przedwzmacniacz, to kończy się on na potencjometrze treble.

Dla układu korekcji wg układu Fendera i z wartościami jak na linku pierwszym
    /załączam ch-kę jak to będzie działać - załącznik w pdf /