Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar mocy z wykorzystaniem ADE7759

smyku22 14 Lut 2008 03:29 3949 7
  • #1 14 Lut 2008 03:29
    smyku22
    Poziom 16  

Witam!

Zrobiłem ostatnio miernik mocy czynnej z wykorzystaniem układu ADE7759. Projektując schemat wzorowałem sie na schemacie z artykułu z elektroniki praktycznej 12/2003. Cały artykuł jest tutaj zamieszczony:

http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT555.pdf

Całość będzie obsługiwać ATmega32. Doszedłem do miejsca w którym otrzymaną energie i zapisaną w rejestrze "AENERGY" należy zamienić na dobrze znane wszystkim waty. Nie bardzo mam pomysł jak to zrobić. Poza tym nie wiem czy tak powinno być ale przy stałym obciążeniu w postaci żarówki wartość tego rejestru się zmienia i to bardzo znacząco na dwóch ostatnich bajtach. Wdzięczny był bym za kawałek kodu w C lub jakąś taką w miarę zrozumiałą podpowiedz jak to przeliczyć i czy w ogóle taka duża zmiana wartości rejestru jest do przyjęcia.
    Pozdrawiam

0 7
  • #2 15 Lut 2008 00:13
    elektryk
    Poziom 42  

smyku22 napisał:
    Poza tym nie wiem czy tak powinno być ale przy stałym obciążeniu w postaci żarówki wartość tego rejestru się zmienia i to bardzo znacząco na dwóch ostatnich bajtach.
    To jest normalny objaw prawidłowego pomiaru ;) Zacytuje z datasheeta:
    Active Energy Register. Active power is accumulated (Integrated)
    over time in this 40-bit, read-only register. The energy register
    can hold a minimum of 11.53 seconds of active energy information
    with full-scale analog inputs before it overflows—see Energy Calculation
    section.
    Po prostu ten rejestr zawiera scałkowaną energię, czyli moc pobraną.

0
  • #3 15 Lut 2008 02:02
    smyku22
    Poziom 16  

No ok. Ale jak to w mądry sposób przeliczyć na Waty? O ile dobrze rozumiem to jest liczba zapisana w kodzie U2. Da się to w jakiś mądry sposób przeliczyć czy trzeba podłączyć jakieś obciążenie "wzorcowe" i według niego skalować tak żeby mniej więcej dobrze wyszło?

0
  • #4 15 Lut 2008 22:37
    elektryk
    Poziom 42  

smyku22 napisał:
    No ok. Ale jak to w mądry sposób przeliczyć na Waty? O ile dobrze rozumiem to jest liczba zapisana w kodzie U2. Da się to w jakiś mądry sposób przeliczyć czy trzeba podłączyć jakieś obciążenie "wzorcowe" i według niego skalować tak żeby mniej więcej dobrze wyszło?

Zacytuje z datasheeta:
    Active Energy Register. Active power is accumulated (Integrated)
    over time in this 40-bit, read-only register. The energy register
    can hold a minimum of 11.53 seconds of active energy information
    with full-scale analog inputs before it overflows—see Energy Calculation
    section
    .
    A w tej sekcji mamy napisane że AENERGY to suma iloczynów prąd x napięcie. Można by sobie podłączyć żarówkę i odczytywać moc chwilową w innym rejestrze, albo popatrzeć w datasheeta na schemat blokowy i zastanowić się skąd pochodzą sygnały prądu i napięcia. A na końcu uwzględnić w swoich rozważaniach że istnieją jeszcze jakieś układy zewnętrzne które wpływają na wartość napięcia i prądu jaką widzi układ.

0
  • #5 20 Lut 2008 16:13
    smyku22
    Poziom 16  

A w którym rejestrze przechowywana jest moc chwilowa?

0
  • #6 20 Lut 2008 21:46
    elektryk
    Poziom 42  

smyku22 napisał:
    A w którym rejestrze przechowywana jest moc chwilowa?
    W tym rejestrze który jest opisany w manualu.

0
  • #7 15 Sty 2009 14:36
    arturromarr
    Poziom 17  

Witam.
    Ponieważ chciałem zbudować watomierz mam pytanko w temacie.
    Czym dokładnie różnią się scalaki z rodziny ade7753? (bo troszkę kiepsko z tłumaczeniem u mnie)
    czy czy tylko te z "di/dt sensor interface" np. 7753 , 7759 nadają się tylko do układu z pomiarem prądu na przekładniku a reszta na rezystancji?
    Co oznacza "active energy metering" np. w 7759?
    czy układy bez SPI dają tylko pomiar energii na CF i nic więcej, chodzi mi głównie o 7757 bo ma oscylator wewnętrzny?
    Jeśli tak to czy ma sens mierzenie częstotliwości na CF w celu przeliczenia na waty czy wyjdzie za mała rozdzielczość?
    Czy jest gdzieś w necie łatwy (polski :) ) opis komunikacji ze scalakiem?
    Czy odczytywane wartości trzeba jakoś przeliczać, czy może jest rejestr z czystą mocą czynną?

Proszę o poradę

0
  • #8 04 Sty 2011 00:19
    pawel.skiba
    Poziom 11  

Przeglądałem dokumentacje tych układów ADE775x i w notach aplikacyjnych natknąłem się na intrygującą rzecz - sygnał dla kanału prądowego jest doprowadzany do układu z bocznika przez 1k rezystory. Co się stanie jeśli przy takim układzie jako obciążenie podłączy się kondensator idealny w chwili szczytu napięcia. Obwód zamknięty na kondensatorze na początku 0v wiec całe napięcie zasilające jest na boczniku podłączonym przez 1k do wejść układu. Czy układ się spali zanim padnie bezpiecznik czy nie? Oto jest pytanie. :)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo