Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z wykrywaczem metali.

30 Gru 2003 14:40 1809 1
  • Poziom 35  
    Jest to schemat prostego wykrywacza metali o zasięgu do 50 cm. C1 i C3 powinny być zwijane, tranzystory T2 i T1 powinny być w.cz. (w książce podano AF 427 – 430, o wzmocnieniu prądowym 30 – 40). Jako T1 i T2 wykorzystałem współczesne BF 421, natomiast jako T3 tranzystor BC 556. Jako kondensator 0,25 uF użyłem czterech kondensatorów elektrolitycznych 1 uF połączonych szeregowo. Powiedzcie mi co robię źle, bo to dziadostwo nie działa !!! Co oznaczają oznaczenia kondensatorów ceramicznych i zwijanych, które podaję poniżej: 220 Kd, 1000 J, 100 J ? Wiem, że tranzystory BF 421 mają inne niż standardowe wyprowadzenia. Cewka L2 ma 31 zwojów DNE 0,38 ułożonych na pierścieniu drewnianym lub z tworzywa sztucznego o średnicy 250 mm (odczep 10 zwojów od góry, według schematu). Cewka L1 to filtr pośredniej częstotliwości 465 KHz. Proszę o szybką pomoc.
  • e-miernikie-mierniki
  • Specjalista od radiokomunikacji
    W kolejności podane przez Ciebie kondensatory to : 220pF, 1000pF (1nF), 100pF. Jako 0,25uF daj typu MKSE lub MKT 0,22uF.
    Co do przyczyn nie działania, to typuję dwie:
    -jeden lub oba generatory nie chodzą (nie generują)
    -są rozstrojone znacznie od siebie i po zmieszaniu nie wchodzą w zakres akustyczny
    Może też być, że nieprawidłową pracę układu spowodowała zmiana tranzystorów z germanowych na krzemowe -jest różnica między wartością polaryzacji bazy jednych i drugich.
    Chętnie coś dopowiem jeszcze, ale nie ma załącznika (ze schematem), którego zamieściłeś (błąd wyświetla mi).
    Żeby sprawdzić, czy generatory działają, możesz spróbować wyłapać coś radiem na długich lub średnich, starając się np wkładać jakiś rdzeń do cewek -w ten sposób możesz się też zorientować czy bardzo są rozstrojone (o ile działają) -najlepszy oczywiście byłby miernik częstotliwości.....