Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet gco-dp-23-47 - losowe wybuchowe zapalanie

14 Feb 2008 12:41 11147 11
 • Level 15  
  Posiadam piec Termet gco-dp-23-47 inwest term ( bez opcji turbo). Przy piecu było już kilku fachowców Termeta jak i kilku gazowników bez autoryzacji , wszyscy tylko cmokali , snuli wydumane teorie o uszkodzeniu komputera, kiepskim gazie, kominie itd,itd , ale uszkodzenie na złość nie pojawiało się ,więc pukali się w głowę że wymyślam sobie problem i kasowali za dojazd skromne kilkanaście dyszek .Wydałem na pseudo fachowców już kilka stówek a problem dalej istnieje.
  A problem jest następujący . Losowo występujące wybuchowe zapalanie gazu przy starcie pieca . Piec grzeje tylko wodę użytkową , nie pracuje jako ogrzewanie centrale.
  Przy włączeniu poboru ciepłej wody użytkowej piec startuje słychać wypływ gazu z palnika , na iskrownikach widac przeskok iskry ale nie zapala się palnik przez kilka sekwencji podawania iskry. Niestety często bywa tak że przy ostatnim podaniu iskry nagle mieszanka gazowa sie zapala i ogień wyłazi wszystkimi otworami z pieca , niekiedy spada przy tym klapa obudowy , po czym piec działa poprawnie , można kilka razy wyłaczać i włączać pobór wody i zapalanie następuje po dwóch ,trzech iskrach bez efektu wybuchowego. Bywa też że piec ma chwilkę przerwy ok 10-15 i kolejny pobór wody powoduje wybuchowe zapalenie gazu.
  Zdarza się też że mija czas podawania iskry ,palnik nie zapala i piec zgłasza awarię .
  Efekt jest bardzo losowy . Piec potrafi działać poprawnie przez tydzień ,miesiąc i dłużej a bywa taki dzień lub tydzień że wybucha co któryś start przy poborze ciepłej wody.
  Piec jest regularnie przezemie czyszczony , elektrody zapłonu i kontroli płomienia czyszczone z osadu i czasem to pomaga czasem nie .
  Czym może być spowodowany taki efekt ?
  Czy może być zakurzony wewnątrz palnik i gaz nie dochodzi do skrajnych dyszy przy iskrowniku ? Gaz jest zapowietrzony ? Chociaż inne urządzenia gazowe w budynku nie wykazują problemów z zapłonem.
  Czy można prosić o jakieś wskazówki do odszukania problemu i usunięcia awari pieca ? Czy macie serwisówkę tego pieca jak dokonać ewentualnego przedmuchu palnika głównego jego demontaż-montaż , czy sprawdzenia wartości wysokiego napięcia podawanego na elektrody.
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 16  
  Miałem kiedyś podobny problem, ale z innym kotłem.
  Przyczyna okazała się być banalna - zepsuty licznik gazowy (zacierał sie i powodował obniżenie ciśnienia gazu)
  Wymianę licznika gazu powinni zrobić za friko, nie wahałbym sie spróbować.
 • Heating systems specialist
  czy jestes pewien ze w tym nietypowym zapalaniu wybuchowym jest iskra na elektrodach, mysle ze moze byc kilka problemów z których wynika taki bład
  1 trzeba wzmocnic izolacje na przewodach iskrownika zwłaszcz przy podłaczeni przy elektrodach(uszkodzona izolacja, woda)np rurki silikonowe
  2 wymienic same elektrody moga byc peknięte + wilgoć
  czy elektrody sa ustawione wg specyfikacji?
  3 uszkodzenie centralki zapłonowej (nie znam tego kotła)
  4 uszkodzenie zaworu gazowego (zawór do wymiany nie naprawia sie zaworów)
  5 uszkodzenie licznika lub uszkodzenie reduktora gazu

  ps jak juz czysciłes kocioł to czysciłes wnetrze palnika? np szczotką do butelek tam czesto jest bardzo durzo kurzu
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 15  
  Dziękuje za wszystkie podpowiedzi.
  Tak więc palnik wyczyszczony przedmuchany , dysze przedmuchane , kable sprawdzone przebić nie mają , porcelanka też cała na elektrodach i nie przebija, faza na wtyczce 230 V po lewej stronie patrząc gdy bolec w gniazdku na górze. Płyta przeglądnięta pod kątem lutów ,przeginana nic nie znaleziono, zasilanie 5 V w normie.
  Co prawda nie ustawiłem elektrod na określoną przerwę bo z dokumentacji jaką mam od producenta nic o tym się nie wspomina.
  Licznik gazowy sprawy i nie zacina się .Iskra na pewno jest również przy wybuchowym zapalaniu .Ciąg kominowy sprawdzony i kontrolnie zmieniany nie daje żadnych zmian.
  Ustawiono moc startową kotła na ok 25 % . Wybuchowość zmalała o ok 50 % jak i zgłaszany alarm braku możliwości uruchomienia kotła.
  Chwilowy pomiar ciśnienia gazu w instalacji nie wykazuje istotnych wahań ale jest prawdopodobne że przy pomiarze kilkudniowym z rejestracją wahania takie mogły by wystąpić. Domniemywam tak po obserwacji palnika kuchenki gazowej na bardzo małym płomieniu. W pewnych okresach dnia potrafi samoistnie zgasnąć jak i być bardzo wahliwym ( taka obserwacja optyczna) .
  Wyciągam wnioski że występują krótkotrwałe gwałtowne skoki ciśnienia gazu w sieci miejskiej lub gaz jest tzw. pusty( zimny ) co sugeruje zmiana mocy startowej kotła i zmniejszenie wybuchów ,czy się mylę ?
  Piec po tych zabiegach działał 5 dni poprawnie, jednego dnia praktycznie co zapłon to łomot i kolejne dni działanie poprawne.

 • Moderator on vacation ...
  Ciśnienie gazu w instalacji powinno zawierać się w granicach 16-25 mbar. Sprawdza się go manometrem u-rurkowym, lub elektronicznym przed zespołem gazowym. Przy innym ciśnieniu nie wolno eksploatować urządzenia gazowego, a nieprawidłowości zgłosić do dostawcy gazu.
 • Level 2  
  Witam. Mam gorącą prośbę o napisanie jak problem wybuchowego zapalania został rozwiązany. Pojawił się u mnie ten sam problem w tym samym modelu kotła.
 • Level 15  
  Problem wybuchowego zapalania nie został naprawiony.Jedynie został zmniejszony wybuch do minimum przez regulacje potencjometrem mocy zapłonu na ok 15% , ale przez to uzyskuje się dosyć często zatrzymanie pieca i wejście w tryb awarii z powodu braku zapłonu głównego palnika. Niestety jest źle napisane oprogramowanie pieca ponieważ proces zapłonu ma jednokrotną fazę a nie ja na C.O dwukrotną procedurę zapłonu .Producent czyli Termet bierze elektronikę z zachodu a ciołki z Termetu nie są w stanie poprawić oprogramowania na fazę co najmniej dwukrotnej próby podjęcia zapalenia palnika dla wody ciepłej.
  Główny problem tego wybuchowego zapłonu jest w składzie gazu. Oczywiście wcześniej trzeba wyczyścić elektrody ,palnik , dysze ,sprawdzić czy nie ma zwiększonego ciągu w kominie który wyciąga gaz przy zapłonie z komory spalania.Ale wielomiesięczne obserwacje wskazują na pojawianie się chwilowych frakcji w gazie ziemnym które ciężko się zapalają a jak się zapalą to płomień jest czerwony.Konstrukcja niestety nie udana producent odciął się od dyskusji poprawy konstrukcji a serwisy nie mają żadnego pomysłu oprócz brania stosownej stawki na przyjazd i pseudo-regulacje którą możesz zrobić sam .
 • Level 14  
  Proponuję wyczyścić elektrody zapłonowe i odkręcić palnik (4 śruby) i wyczyścić powierzchnię pod elektrodami zapłonowymi papierem ściernym. Pomimo, że palnik wykonany jest ze stali nierdzewnej to się utlenia i przeskok iskry jest utrudniony.
  Gazu bym się nie czepiał, bo nie mamy wpływu na jego skład. Wybuchowość wynika z opóźnionego zapłonu i tu bym szukał przyczyn.
 • Level 15  
  Oczywiście ze trzeba wyczyścić elektrody , palnik do którego idzie wyładowanie z elektrody , sprawdzić czy elektrody nie mają przebicia. Ale prawda jest jedna bynajmniej u mnie , sezon grzewczy się praktycznie skończył piec włącza się sporadycznie i od tego czasu wybuchowe zapalanie zaczeło się pojawiać coraz częściej gdzie w okresie pełnego zapotrzebowania na Co nigdy przez 4 miesiące efekt ani razu nie wystąpił. Ja mam piec poniżej przyłącza gazowego w najniższym punkcie -1,5 m poniżej poziomu ziemi , na górze na 2 piętrze jest junkers ze świeczką prowadzącą i mimo wolnie ciężkie frakcje gazu przez kilka godzin osiadają w najniższym punkcie instalacji gazowej tam gdzie jest piec c.o. i stąd utrudniony zapłon.Zaprzyjaźniony gazownik -chemik pobrał próbkę gazu i azotu było ok 50-60 % w stosunku do typowego składu gazu ziemnego gdzie azot waha się w granicach 10-15 %. Z reszta co tu gdybać , prosty test . Jeżeli masz kuchenkę z elektronicznym zapłonem sprawdź ile czasu zajmuje zapalenie palnika gazowego na kuchence gazowej .U mnie jeżeli jest gaz chrzczony zapalenie trwa 4-5 sek , przy normalnym składzie gazu deklarowanym przez gazowanie Rumia zapłon następuje 1-2 sek.Niestety piece bez świeczki prowadzącej są najgorszym rozwiązaniem tam gdzie gazowania nie jest w stanie utrzymać parametrów gazu ziemnego co w przypadku Rumi to efekt nagminny. Żeby nie było że zacina się licznik czy ciśnienie gazu spada bo ciśnienie w pomiarze całodobowym przez 6 dni chwilami odbiegało od normy o 2-3 % z czym piec spokojnie sobie poradzi. Ja bynajmniej żałuje że pozbyłem sie starego pieca z lat 80 ze świeczką prowadząca bo tam nigdy nie wystąpił taki efekt , to był mercedes w swojej klasie .
 • Level 14  
  Skład gazu określają PN, na wejściu do systemu PL są urządzenia do pomiaru składu gazu i musi być odpowiedni. Gaz w 3mieście otrzymujecie z systemu tak jak np. Warszawa i jest to ten sam gaz. Przesył pod wysokim ciśnieniem uniemożliwia dodawanie azotu i to trzeba włożyć między bajki (praktycznie istnieje taka możliwość, ale azot też kosztuje i nie ma to sensu). W stacji redukcyjnej w Rumi zmniejsza się ciśnienie (dodaje się nawaniacz aby gaz „pachniał” w celu lepszego wykrycia nieszczelności) i doprowadza do gospodarstw domowych. Dodawanie tam azotu też należy włożyć między bajki, ponieważ stacje redukcyjne pracują jako bezobsługowe i wtłaczanie azotu nie jest sprawą prostą. Jest to technicznie możliwe, ale wątpię, aby ktoś to robił. Azot trzeba kupić i nie jest taki tani, rozumiem, że spółka gazownicza musi to zrobić (kupić azot) wpuścić go i zarobić różnicę na cenie azat/metan. Wątpię, aby ktoś to zrobił, bo za azot trzeba zapłacić, faktury, księgowość itp. Jest jeszcze bilansowanie zużycia gazu w systemie. Nie wierzę w dopuszczanie azotu. Co do mierzenia składu gazu to są dokładne chromatografy do tego typu pomiarów, w podanym przypadku nie wiem jak gaz został pobrany (czy w naczyniu była próżnia ?) i dokładność pomiaru.
  Wyczyścić palnik i powinno być lepiej, bo kocioł przecież działa a to się dzieje sporadycznie.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Skład gazu stanowi ok. 96% metanu w praktyce.