Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Beretta Super Kompakt 12/24i - niedogrzewa wody

Darius_M 14 Feb 2008 13:00 7479 11
 • #1
  Darius_M
  Level 2  
  Witam, mam problem z piecem dwufunkcyjnym jak w temacie. Pierwsze objawy złej pracy zaczeły się w lato - piec miał problem z odpaleniem tzn. po odkreceniu wody nie włączała się elektroda zapłaonu a lampka migała pulsacyjnie co 0,5sek nawet po zakręceniu wody, później albo przechodziła w stan czuwania, albo blokowała piec świecąc na czerwono. Waże co zauważyłem to to, że problem ten nasilał się jeżeli temperatura wody była poniżej 40 st., jeżeli udało mi się podciagnąć temp. wody powyżej, to piec odpalał bez problemów. Był sewisant kilka razy ale nie potrafił zidentyfikować przyczyny tego zjawiska.
  Problem zniknął po właczeniu c.o. (nie dokonca, poniewaz nie zawieszał się , ale odpalał sie kilka krotnie po odkręceniu c.w.u. zanim załapał) i tak było, aż do teraz ponieważ teraz zachowuje sie jeszcze ciekawiej, do tej pory miałem potencjometr temp. ustawiony na godzinie 3, ale piec po odpaleniu modulował przez chwilę wysoki płomień,a nastepnie obniżał płomnień tak, że nie dogrzewa wody co wcześniej przy tej nastawie dawało temp. wody ok 60 st. Kombinowałem rózne ustawienia potencjometru, ale tylko sensownie działa przy ustawieniu na MAX, tyle tylko, że nadal odpala sie dwa lub trzy razy zanim zaskoczy, a wodę grzeje do ok 80 st. co powoduje niepotrzebne straty gazu, bo nie jest mi potrzebna tak goraca woda i trzeba kombinowac mieszaczem.
  Piec był czyszczony i miał przegląd, ale nic to nie pomogło.
  PROSZĘ O POMOC.
 • #2
  Rost1943
  Level 1  
  mam taki sam problem - prosze o pomoc
 • #3
  zybie
  Level 30  
  wypucuj kolego elektrodę jonizacyjną papierem ściernym do czystego metalu
 • #5
  Darius_M
  Level 2  
  Już sobie poradziłem, przyczyną był NTC na głównym obiegu, ale podobne objawy daje kamień na wymienniku cwu.

  U mnie pomogła wymiana właśnie NTC na głównym obiegu i spokój.
  Pozdrawiam
 • #6
  jerrypi
  Level 11  
  Widząc tak cenne uwagi proszę o pomoc. Mam problem z kotłem Super Compact 12/24 i . Jestem elektronikiem więc sprawdziłem wszystkie elementy typu,czujniki NTC czy termostat temperatury Granicznej a także presostat ,choć nie jestm pewien jego działania-pokazuje rezystancję bardzo niską,prawie zwarcie. Piec po wyłączeniu i załączeniu wszystkich czujników i podzespołów do płytki, na chwilę -ok. 4 sek. zapalił a następnie płomień wolno spadł by się wygasić.Póżniej już nie zapałał.Sądziłem ,że to czujnik płomienia mieszczący się wspólnie z cewką zapłonnika pod palnikiem-faktycznie był totalnie zabrudzony lecz nie zdążyłem jeszcze zresetować urządzenia,nadmieniam ,że resetowanie przełącznikiem OFF/reset nic nie daje a jedynie odłączenie zasilania lub wyłączenie większości elementów z płytki. Używam go jedynie do ogrzewania mieszkania . Czy mogę wyłączyć funkcję CWU poprzez zwarcie JP-1 na płytce. Mikroswitch nad zaworem dopełniającym na wejściu wody zimnej ,pomimo prawidłowego ciśnienia na manometrze nie pokazuje zwarcia-czy on może być przyczyną usterki i w jaką powinien mieć rezystancję. Oba NTC mają po ok.11 K, termostaty ,spalin i granicznej temp. są zwarte. Co to jest modulator i gdzie jest w piecu..

  Dodano po 23 [minuty]:

  Oczywiście usterka pieca zaczęła się już latem i dlatego zdecydowałem się założyć elektryczny podgrzewacz wody,jednakże jako piec do centralnego ogrzewania ,do piatku ,działał znakomicie,choć na poczatku parę razy się zawieszał i dioda dignostyczna świeciła na czerwono. Teraz dioda zielona mruga ze zwiększoną częstotliwością by po jakimś czasie zmienić kolor na czerwony,sygnalizując awarię. Próbowałem przełączyć w tryb analizy spalin czyli przełącznik funkcji do siebie i w skrajną pozycję gdzie według instrukcji powinna się zapalić dioda pomarańczowa i powinien zapalić się palnik na maksa. lecz to nie nastąpiło. Teraz nie wiem co mam sprawdzić. Czy moduł zapłonowy steruje również elektrozaworem do gazu? Dzwoniłem już do serwisantów we Wrocławiu ,których nalepkę miałem na piecu i którzy przed dwoma laty robili wymianę nagrzewnicy,NTC i zaworuCO tak było napisane na piecu. Teraz ,niestety ,pomimo umówienia się telefonicznego,jak usłyszą jakie są objawy -nie przyjeżdżają. Proszę o pomoc
 • #7
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  Może to byc sonda NTC po stronie CO, zobacz również okablowanie od sondy.
 • #8
  jerrypi
  Level 11  
  Odnośnie NTC ,także tak myślałem ale sprawdziłem dokładnie ciągłość kabli,jakośc styków na samym termistorze(czujniku).Rezystancja jest ok 11 kiloomów w temp. pokojowej. Po włączeniu kotła do zasilania 230 V uruchamia się silniczek zaworu trójdrożnego a następnie pompka, czasami a teraz coraz rzadziej odpala na 4 sekundy palnik i przygasa by całkiem zgasnąć.W dalszym ciągu słychać pompkę wody i co jakiś czas słychać takie pyknięcia jakby chciał zapalić. A może przyczyną być uszkodzony elektrozawór na zaworze gazowym i nie podawać gazu na palnik?Chciałbym dodać ,że chyba uszkodzony jest mikrowłacznik przelotowy na dojściu zimnej wody gdyż ,niezależnie od ciśnienia wody zawsze pokazuje rezystancję -nieskończonośc a powinien chyba po włączeniu zaworu wody dochodzącej zewrzeć.Jak sprawdzić czy gaz jest podawany do palnika? nadmieniam ,że już trzeci serwisant z mojej listy ,którą miałem przyklejoną na piecu-nie przyjechał jak mu opowiedziałem o objawach. Odnoszę wrażenie ,że wiem już więcej na temat działania tego urządzenia niż ci serwisanci. czy nie ma już ludzi solidnych?
 • #9
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  Ja przyjadę Ci zrobić :)
  Sprawdź elektrodę jonizującą moze gdzie jest przerwa.
  Sprawdź oporność sondy NTC w innych temperaturach.
 • #10
  jerrypi
  Level 11  
  Zapraszam do naprawy.podaję telefon 600203487 Wrocław pl.Grunwaldzki. Sprawdzę oczywiście,tę sondę NTC ale nie sądzę aby po 4 sekundach przy malejacym płomieniu temperatura wzrosła wiecej niz 1 stopień.Czy sonda w wymienniku cwu jest taka sama i czy krosując JP-1 mozna ten obwód na płytce wyłączyć i podmienić NTC. Jakie napiecie powinno być na elektrozaworze sterującym dopływ gazu do palnika. Są tam jeszcze jakieś czujniki bo widzę czarną wtyczkę pod elektrozaworem. Co to jest modulator .Czy to jest właśnie ten elektrozawór?
 • #11
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  jerrypi wrote:
  Wrocław

  Jestem z Wielkopolski więc za dojazd bys sporo zapłacił :)
  Sondy sa takie same. Ma modulacje odpowiada własnie sonda a ta wtyczka wpięta jest do cewki. Sprawdź przewody od anod jonizujących tych które wychodzą nad palnik.
 • #12
  jerrypi
  Level 11  
  Eureka! Zaoszczędziłem sporo pieniędzy.Serwisanci będą zawiedzeni. Trzeba mjednak czytać uważnie wszystkie posty. Piec działa idealnie. Powodem tych wyłączeń były zamienione kable .Faza nie była na punkcie oznaczonym na listwie jako"L" chociaż kolory kabli były zbieżne.Brązowy szadł na brązowy a niebieski na niebieski a tymczasem w gniazdku było zamienione w czasie jego wymiany ,przy remoncie. Dziekuję zatem wszystkim zyczliwym uczestnikom forum. Teraz już wiem b.dużo na temat kotła grzewczego Beretta Super Compact 12/24 i służę innym rada na priv. Pozdrawiam moderatora i Elektrodę.Polecam wszystkim i zawsze będę korzystał z waszych cennych uwag.