Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

'Chrypiąca' fonia w Neptunie M515

30 Gru 2003 17:12 1412 9
  • Poziom 12  
    W OTV Unimor Neptun M515 podczas regulacji siły głosu z głośnika wydobywa się chrypiący dzwięk o maksymalnej głośności.
    Nie mając jeszcze schematu podejżewałem tylko potencjometr siły głosu.

Gdy znalazłem schemat (M 515) okazało się że owa regulacja jest wykonana na potencjometrze R757 (22kOhm) i układzie scalonym U201 (UL1244).

Ponieważ naprawy tego OTV nie będę wykonywał w swoim domu chciałbym zrobić to za jednym podejściem. W związku z powyższym mam pytania:

- jakiego typu to jest potencjometr A (liniowy), czy B (logarytmiczny)?
    Na schemacie nie ma żadnej informacji - można więc przyjąć że jest to A. Zastosowano tam jeszcze przecież ów IC. Ale jak powszechnie wiadomo do regulacji siły głosu stosuje się potencjometry typu B.
    Może ktoś potrafi rozwiać moje wątpliwości.
    Czy to jest napewno ten potencjometr?

- raczej nie, ale również zapytam: czy powyższe objawy mogą wskazywać na uszkodzenie UL1244?
  • Poziom 14  
    Najpierw wymień PR-ek siły głosu R757-22k (czasami wystarczy scisnąć jego nóżki ) ,póżniej wymieniłbym U201 UL1244N, jeżeli rzeczywiście fonia jest na max. Często duże zniekształcenie wprowadza FCM 6,5Mhz.
  • Poziom 12  
    Wymienić potencjometr - to oczywiście wiem że na początek należało by zrobić, ale jaki to typ A, czy B? To jest najważniejsze.
    A co jeszcze? Może ktoś wie z doświadczenia? Niemniej podejżewam, że to tylko on.
  • Poziom 16  
    Jeżeli jest to potencjometr głosu to sprawa jest jednoznaczna - typ B, no ale jeżeli wstawisz A to też będzie chodzić
  • Poziom 13  
    jeżeli przy regulacji siły głosu słychać trzaski i zniekształcenia to napewno
    potenjometr,nie musisz go od razu wymieniać wystarczy wstrzyknąć na suwak środek czyszczacy np "kONTAKT"
  • Poziom 20  
    Panowie! A odkąd to za zniekształcenia przy regulacji głosu (fonia na Max) odpowiadac może tylko potencjometr lu U 1244?. A wzmaniacz końcowy UL 14... a zasilanie tego układu scalonego (jesli dobrze pamietam to coś ok. 15V, a elka które mogły wyschnąc i nie przepuszczaja całego sygnału, a głośnik a.. wieleinnych
  • Poziom 12  
    Darek, wszystko się zgadza!
    Ale najpierw i tak chcę wymienić potencjometr aby być pewnym że to nie on.
    Pytanie tylko jaki to typ? Gdyby był on na wejścu UL14??, nie miał bym wątpliwości, ale on jest na którejś końcówce UL1244 (co to za układ?) i może on przecież posiadać wzmacniacz o wzmocnieniu regulowanym napięciem liniowym, a charakterystyce logarytmicznej. I to może być przyczyną nie umieszczenia na schemacie jego typu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    daruj sobie te potencjometry bo to nie to na 100% kup pudstawkę i ul 1244 i po wszystkim a podstawka dlatego że to pewnie nie poraz ostatni obwód często wysiada w czasie podłączanie do weścia wideo sygnału, Prawdopodobnie ladunki elektrostatyczne uszkadzają złącze w obwodzie scalonym. PR o którym mówisz to tylko regulacja wzmocnienia i nic poza niema żadnego znaczenia dla zniekształceń popatrz na schemat i zobaczysz że właściwa regulacja odbywa się gdzie indziej czemu więc nie szukasz tam a uparłeś się tego PR
  • Poziom 12  
    "popatrz na schemat i zobaczysz że właściwa regulacja odbywa się gdzie indziej"

Trochę patrzyłem, i... wydaje mi się że reg. siły głosu odbywa się właśnie na tym PR. Jeśli się mylę - daj znać gdzie. Schemat jest pod linkiem w pierwszym poście.
  • Poziom 39  
    to jest wzmacniacz sterowany napięciowo jeśli w trakcie reg. idzie na maxa no to wiadomo jest przerwa napięcie nie ma dzielnika ijest ful wysterowanie no i przesterowanie końcówki mocy a czy to a czy to b to dla koneserów będzie b to lepiej założysz a też będzie tu chodzi liniowość w funkcji obrotu ośki
    pozdrawiam-a napłytce foni jest demodulator po latach warto czasemruszyć rdzeniem-ale to nie to