Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja TV (40 odbiorników) - WWK-911 lub WWK-861

glide87 15 Lut 2008 02:26 4196 9
  • #1 15 Lut 2008 02:26
    glide87
    Poziom 9  

Witam!
    Chciałbym prosić o radę w sprawie montażu wzmacniacza TV dla ok. 40gniazdek końcowych:
    (z tym, że instalacja jest paskudna - gniazdka połączone są ze sobą po 2 lub 3 w konfiguracji 1(trójnik)-2(trójnik)-3 i główne kable leca na strych (budynek: parter,1 i 2 piętro) i tam są rozdzielone rozgałęznikami (takie zwyczajne). Kiedyś były gniazdka przelotowe zamiast trójników ale wywaliłem bo było jeszcze gorzej).
    Aktualnie napędza to wzmacniacz wielozakresowy AMIGO 1WE/1WY + antena szerokopasmowa.
    Odbiór niestety na większości wyjść jest osłabiony a na niektórych nie ma wszystkich kanałów.
    Chciałbym przebudować system na antenę VHF + 2 anteny kierunkowe UHF + może antena szerokopasmowa jak będzie konieczność). W niedalekiej przyszłości dołączone będzie 1-3 kanałów (cyfrowy polsat lub cyfra+ modulatorami) i 2 kamery z monitoringu przemysłowego). To chciałbym wrzucić w WWK-861 lub WWK-911 (ten bardziej mi odpowiada). Tylko przed wydaniem pieniędzy chciałbym upewnić się czy taki zakup jest opłacany i poprawi mi obrazy. Jeśłi nie to co Państwo radzicie?
    Dodatkowe pyt: czy limit 8 kanałów dla WWK-911 tyczy się tylko UHF oraz czy jest jakiś limit kanałów na dodatkowe pasmowe wejścia (i czy będą one selektywnie wzmacniane)?

pozdrawiam i proszę o pomoc :|
    Karol

0 9
  • #2 15 Lut 2008 09:02
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witaj

Temat wzmacniacza tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic936567.html

ten mniejszy wzmacniacz powinien już wystarczyć, oczywiście przy dalszej rozbudowie sieci wskazany większy.

Nie wiem jakie uzyskałeś poziomy programów z anten. Jeżeli sygnał wystarczył na pełne wysterowanie (powiedzmy koło 100dB) obecnego wzmacniacza, a obraz nadal był zły - problemem Twojej instalacji jest jej zła budowa bądź usterki które musiałbyś stopniowo wykluczać.
    teoretycznie dla 40 odbiorników nie wystarczy jeden wzmacniacz tym bardzie dla tak zbudowanej sieci.
    Przydałby się schemat, długości przewodów, rodzaj gniazdek, no i oczywiście poziomy sygnałów.
    pzdr

0
  • #3 15 Lut 2008 10:10
    lancet
    Poziom 16  

Witam. Przeczytaj uważnie posty kolegi Jerzego Cieślańskiego to mądry gość i wie co pisze.Moim zdaniem powinieneś podzielić instalację na 2 lub 3 części.Każdą część dopalić przez ''Amigo''[moja ulubiona dopałka] i powinno działać.Na WWK nie uciągniesz całego budynku.

[quote="kasprzyk"]
    Przydałby się schemat, długości przewodów, rodzaj gniazdek, no i oczywiście poziomy sygnałów. Co racja to racja.Trudno coś doradzać nie znając realiów.Powodzenia:D.

0
  • #4 15 Lut 2008 13:23
    glide87
    Poziom 9  

Dzięki za zainteresowanie :)

lancet napisał:
    Przeczytaj uważnie posty kolegi Jerzego Cieślańskiego to mądry gość i wie co pisze.Moim zdaniem powinieneś podzielić instalację na 2 lub 3 części.Każdą część dopalić przez ''Amigo''[moja ulubiona dopałka] i powinno działać.Na WWK nie uciągniesz całego budynku.

Myślisz, że na WWK-921 bedzie tak samo ze wzmocnieniem jak dla AMIGO?
    Może kanały będą "powycinane" i wtedy łatwiej będzie dostroić wzmocnienie każdego z kanałów?
    Myślałem o podłączeniu WWK-911 (2 wyjścia) lub (1 wyjście wzmocnione i jedno odłączyć przed wzmacniaczem i wzmocnić obecnym AMIGO) - ale nie wiem czy opłacalny jest 911.
    Czy może lepiej warto pobawić się samemu w skomponowanie takiej sieci? Z tym, że nie bardzo na razie mam pojęcie, żeby składać wszystko ręcznie (filtry, przeciwzmacniacze itp).

Spróbuję zrobić jakiś schemat sieci i zamieszczę dzisiaj.
    (ogólnie to pracę dałem wykonać elektrykom, którzy podjęli się tego zadania (niby potrafili ;]) ... a skopali całą instalację. Po wizytach kilku specjalistów sam zacząłem się szkolić w tym kierunku i myślę, że spróbuję to sam wykonać.
    pozdrawiam
    Karol

//edit: dorzucam schemat obecnej instalacji (przepraszam, że nie jest zbyt ładny ale robiony dość szybko (po co bawić się nad schematem instalacji, która trzeba zmodernizowac :) ).
    Na zdjęciu widoczne 3 splitery (ogólnie to każdy jest mniej więcej na piętro (3 piętra) i na każdym 11 odbiorników=33odbiorniki). Podana przeze mnie liczba 40 jest orientacyjna gdyż w piwnicy jest jeszcze kilka gniazdek z czego używanych jest ok. 5.
    Pozdrawiam i czekam na opinie.

0
  • #5 15 Lut 2008 19:19
    Jerzy Cieślański
    Poziom 19  

Jeśli twierdzisz, że nie znasz się na tym, a chcesz samemu ulepszyć sieć na 40 odbiorników, to albo jesteć oszczędnym sprzedawcą w sklepie z telewizorami albo zaradnym właścicielem pensjonatu w miejscowości wczasowej, w okresie oziębienia klimatu. :)
    Moim zdaniem najlepiej było by zatrudnić fachowca.
    Przy 40 odbiornikach ktoś musi zrobić to dobrze i bezpiecznie dla użytkowników, czyli wziąc na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo przeciwporażeniowe.

Podaj dokładne typy i producenta tych ośmio drogowych spliterów i "trójników" albo wklej ich fotografie od strony naklejek z napisami.
    Podane są na nich zapewne przybliżone parametry tłumienia.
    Ktoś ci pewnie coś doradzi.
    Na razie, z twojego opisu, ci co zajmują się tym zawodowo mogą raczej sądzić, że instalacja od początku jest żle wykonana i bez stosownych obliczeń.
    A jeślii jest żle wykonana, to bez wizyty montera, który sobie obejrzy to co jest, pomierzy odległości przewodów oraz rozkład przestrzenny budynku i możliwości prowadzenia kabli, raczej nie obejdzie się.
    Doradzać, tak aby zadziałało, nawet na podstawie wklejonego na forum planu przestrzennego, też się raczej nie da.
    Bo tu chodzi o dostosowanie wiedzy praktycznej i teoretycznej do zastanych, rzeczywistych warunków.
    Najwyżej można pomóc zrozumieć zasady tworzenia projektu takiej sieci rozdzielczej.
    Nie jest to strasznie trudne, więc samemmu też warto próbować
    Tak czy siak, o projektowaniu sieci rozdzielczej, w antenowej instalacji zbiorowej, warto sobie poczytać w Biliotece Dipola jeśli się chce samemu coś zrobić albo przynajmniej wiedzieć czego się domagać od wykonawcy.
    link; Antenowe instalacje zbiorowe. Podstawy projektowania
    link; Antenowe instalacje zbiorowe

0
  • #6 15 Lut 2008 21:02
    glide87
    Poziom 9  

Jerzy Cieślański dziękuję za rady ... domyślam się, że trudno jest pomóc przy tak ogólnych informacjach. Ale czy próba ze wzmacniaczem WWK-911 + anteny kierunkowe i VHF mogą przynieść jakieś korzyści w porównaniu z tym co jest teraz?

Jeśli chodzi o:

Jerzy Cieślański napisał:
    Moim zdaniem najlepiej było by zatrudnić fachowca.

Jerzy Cieślański napisał:
    Nie jest to strasznie trudne, więc samemmu też warto próbować

to wystąpiła mała zbieżność :D

W podsumowaniu jestem zaradny i chciałbym sam spobować swoich sił :D

0
  • #7 16 Lut 2008 20:56
    glide87
    Poziom 9  

Witam ponownie!
    Dzisiaj dokonałem kilku prób i pomiarów. Wyszło, iż wzmacniacz AMIGO idealnie radzi sobie ale z mniejsza liczba odbiorników ... przy większej ilości wydaje się za słaby na ta instalację (Przy 10-15 odbiornikach było ok). Instalacja jest ok tylko troche za bardzo "zagnieżdżona". Więc moim zdaniem dodatkowy WWK-911 + nowe anteny (na poprawe programów) i dodatkowo ten AMIGO powinny spisywać sie znakomicie. Jak Panowie myślicie?

Mam tylko pytanie jeśli chodzi o WWK-911 ... czy montując anteny kierunkowe do tego wzmacniacza potrzebne są jakieś separatory i zasilacze do anten? Nie mogę nigdzie znaleźć takich info.

pozdrawiam
    Karol

0
  • #8 19 Lut 2008 16:00
    Marcin91
    Poziom 23  

Witam, różnica między WWK-861 a WWK-911 jest taka że w 911 jest jedno wiecej wejście UHF i 8 pól strojonych ( 861 - 6 pól ) , ale nie ma podawania napiecia na przedwzacniacze w antenach , jak to ma miejsce przy WWK-861 , cena oczywiście jest wyższa o ponad 300 złotych , i jeszcze jedna róznica 911 ma dwa wyjści + test , a 861 ma 1 wyjście + test . Poziom max. wyjściowy w obu taki sam czyli 112 dB , na 861 wykonałem instalację ( nowa ) 50 odbiorników , a na 911 instalacja równiez nowa na 110 odbiorników :) i gra do te pory .
    Pozdrawiam Marcin

0
  • #9 19 Lut 2008 16:08
    glide87
    Poziom 9  

Marcin91 napisał:
    różnica między WWK-861 a WWK-911 jest taka że w 911 jest jedno wiecej wejście UHF i 8 pól strojonych ( 861 - 6 pól ) , ale nie ma podawania napiecia na przedwzacniacze w antenach , jak to ma miejsce przy WWK-861 , cena oczywiście jest wyższa o ponad 300 złotych , i jeszcze jedna róznica 911 ma dwa wyjści + test , a 861 ma 1 wyjście + test

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale tzn. że w WWK-861 jest napięcie na przedzwzmacniacze w antenach a w WWK-911 nie ma?

0
  • Pomocny post
    #10 21 Lut 2008 15:20
    Marcin91
    Poziom 23  

Przepraszam ... pomyliłem z starym modelem 910 , w tych nowych 861,911,921 automatycznie wykrywa przedwzmacniacz i puszcza napięcie 50 mA , i zapomniałem dodać jeszcze jedną rónicę między 861 a 911/921 - strojenie w 911/921 jest cyfrowe.
    Teraz nawet specjanie wziełem wszystkie trzy z półki i potwierdzam zasilanie automatycznie podawane, jak i pozostale parametry które zapisałem.
    Pozdrawiam

0