Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Altus 300 - Czym je napędzać ?

misieqq 15 Feb 2008 09:15 3105 20
Telkom Telmor
    misieqq
    Level 11  
    Witam. Od 2 miesięcy przymierzam sie do zakupu jakiegoś lepszego sprzętu grającego. Po przeczytaniu wielu tekstów o różnych kolumnach mój wybór padł na altus 300 tym bardziej, że mam z nimi kontakt prawie codziennie. Są napędzane jakimś LDMem. Lecz ja bym wolał coś bardziej domowego ;) więc co byście plecali ? jakiś wzmacniacz czy przedwzmacniacz + końcówke mocy? co wyszło by taniej. Oczywiście napęd musi umieć wykożystać te altusy w 100%. na allegro są nowe altusy 300 za ponad 1000zł i za niecałe 600.

Czemu jest taka różnica w cenie? te 2 są od kogoś prywatnego i dlatego sa tańsze czy może to jakaś podróbka ?
    Proszę o podanie konkretnych modeli wzmacniaczy itp.

Na forum nie podajemy linków do aukcji internetowych.
    Regulamin p.10.11
    Link usunąłem.
    [Art]
  • Telkom Telmor
    md
    Level 39  
    Proponuję poczytać jeszcze raz oferty. Jedna dotyczy kompletu, a druga pojedynczej sztuki. Obydwie oferty są porównywalne - różnica w cenie wynosi 1zł.
  • Telkom Telmor
    dkwasss
    Level 11  
    Ponieważ te niby tańsze to cena za jedną sztukę, a te niby droższe to cena za dwie... ;] Ale wybór jest bardzo dobry, polecam te kolumny.
    Do tego jakaś Diorka np. WS 704, WS 504...

Pozdro.
    misieqq
    Level 11  
    ahh. no tak. Jak sie sprawa ma gdy postawie te kolumny na otwartej przestrzeni? Wiem że te kolumny są przeznaczone do grania w pomieszczeniu więc nie wiem jak to bedzie grało na otwartej przestrzeni.
    czacha01
    Level 21  
    Dokładnie Diorke ws-504 b lub bez b,to jest i tak to samo.
    U mnie gra z Altusami 140 i wyciska z nich ostatnie poty.
    Sam planuje przezucic się na jakies mocniejsze glosniki:)
    md
    Level 39  
    Mowa o otwartej przestrzeni całkowicie zmienia sytuację, zarówno jeżeli chodzi o kolumny, jak i napędzający je wzmacniacz. Należy w tej sytuacji myśleć o kolumnach estradowych i takim samym wzmacniaczu. Granie w plenerze wiąże się z długotrwałą pracą na mocy bliskiej maksymalnej, co nie jest domeną wzmacniaczy domowych.
    Określ dokładnie o jakie zastosowanie Ci chodzi, bo na plenery nie stosuje się wzmacniaczy z końcówkami na układach scalonych, a kolumny do takiego grania zbudowane są na głośnikach estradowych o dużej efektywności i o mocach większych niż te stosowane w Altusach.
    tojaa
    Level 13  
    u mnie altusy graly ze wzmacniaczem na STK, kolo 150W na kanal i wtedy faktycznie glosniki dostawaly popalic. (trzeba bylo uwazac z potencjometrem).

na wstepie pisales ze szukasz lepszego sprzetu, Altusy maja wiecej basu i jezeli w/g tych kryteriow oceniasz to ok, jezeli szukasz czegos do muzyki zroznicowanej to przemysl jeszcze wybor.
    czacha01
    Level 21  
    Nie wiem jak mogły przyjac 150W,musiala byc masakra:)
    U mnie z Diorą i EQ boje sie podkrecac powyżej 1/3 pokrętła:)
    User removed account
    User removed account  
    czacha01
    Level 21  
    Tez mi porównanie, x razy droższa koncówka mocy do Diory.
    Zes wyskoczył.
    Swoją drogą ta Diora z powodzeniem napędza scherzo 350.
    tojaa
    Level 13  
    czacha01 wrote:
    U mnie z Diorą i EQ boje sie podkrecac powyżej 1/3 pokrętła:)

ja sie nie balem dlatego wysokie musialem zmieniac co 3 miesiace, niskotonowy wymieniony na najmocniejszy z oferty tonsila, a sredniak jako jedyny nie ucierpial.
    wczesniej gralo to na srebrnym radmorze (lekko ulepszonym) i basu bylo duuuuuuzo :)
    jezeli chodzi o jakosc muzyki to duzo bardziej podobaly mi sie scherzo 350, ale jako ucznia technikum nie bylo mnie na nie stac...
    shamanix
    Level 17  
    Quote:
    mnie z Diorą i EQ boje sie podkrecac powyżej 1/3 pokrętła:)
    itd, itd;) To juz zapewne cala moc z Twopjej diory. A co do napedu Altusów 300, to zadna Diora, Radmor i wile innych wzmacniaczy i amplitunerów swiata domowych nie da rady napedzic Altusów300 na maks a czesto nawet w połowie! Potrzebna tu poządna koncówka mocy około 2*200W zyby jeszcze zapasutroszke bylo, a nie 30-100W załózmy w domowych sprzetach jak to zwykle bywa. Ja A300 byjam Yamaha 2*100W i gra to bardzo poteznie! Lecz zeby je w pelni wykorzystac to tak jak pisze...

Dodano po 2 [minuty]:

Toja;) to ladnie palilem glosniki zbyt slabym wzmacniaczem!!

Dodano po 46 [sekundy]:

i kompletnym brakiem nie wiedzy...

Dodano po 10 [minuty]:

Czaha01!!
    Quote:
    Dokładnie Diorke ws-504 b lub bez b,to jest i tak to samo.
    U mnie gra z Altusami 140 i wyciska z nich ostatnie poty.
    Sam planuje przezucic się na jakies mocniejsze glosniki:)
    Nauczcie sie wywszystcy ze to iz galka glosnosci jest np. w polowie a memrana w glosniku lata jak szmata swiadczy o slabym-zbyt slabym wzmacniaczu a nie o tym ze wysysa wszystkie mozliwosci glosnika bo jestescie w wielkim bledzie! Altusy140 maja 110W mocy znam. Potrzebują bardzo mocnego wzmacniacza aby dac s siebie wszystko! a co dopiero Altusy300, Vojager350 itd. Smiac mi sie chce... Poczytajcie troche najpierw!

Dodano po 32 [minuty]:

Jakby któs chciał to ja sprzedam swoje Altusy300, - jak nowe, stan idealny kupione w Tonsilu, delikatnie eksplatowane... gg 12884389
    czacha01
    Level 21  
    Zapasu by się przydało.
    Ale z tą koncowka 200W rmsu to przesadziłes.
    Kupisz taką a poózniej uważaj na gałke potencjometru.
    Wzmacniacz do altusów 100w rms styka.

A co do Diory i jej 80W rmsu i 1/3 gałki.
    Jak to możliwe by nie dawała już rady.

Mam także w domu Pioneera który ma niby 60w rmsu na kanal i nie robi takiego zamieszania nawet w polowie.I wiem co pisze.
    A nie zasłyszałem gdzies opinii.

Gdzie napisałem,ze lata jak szmata.......?
    Poprostu jest uderzenie mocne i jest tak głosno,ze trudno wytrzymac...
    Micharlito
    Level 35  
    Głupoty! Końcówka 200W RMS jest jak najbardziej OK altusy mogą przyjąć zdecydowanie więcej niż 200W, ktoś tu pisał o 100W widać że jeszcze nie zauważył różnicy silnego wzmacniacza że daje kontrolę. Kres głośników to bicie cewki o dno lub zniekształcenia wywołane zbyt dużą mocą. To że wzmacniacz 100W podłączone pod te kolumny i zauważymy zniekształcenia dźwięku to przesterowanie wzmacniacza. Także moc GDN podawanych przez tonsila to 100h pracy pod tym określonym obciążeniem.
    PS. Altus140 ma 100W sin
    Jeszcze mała korekta dajmy na to wzmacniacz 2X80W kolumny napędzi wszystkie przecież tyle że jedne wykorzysta w całości inne w połowie a jeszcze inne w 1/4 tak więc obojętnie jaki dasz wzmacniacz czy to będzie 2X50 2X100 czy 2X200 będzie zawsze grało ciszej i głośniej jednak żeby wykorzystać max możliwości kolumn (czego większość i tak nie robi) potrzebny jest silny wzmacniacz a nie byle jaki radmor którego możliwości są znikome. Choć jakość dźwięku dobra.
    shamanix
    Level 17  
    Quote:
    Gdzie napisałem,ze lata jak szmata.......?
    Poprostu jest uderzenie mocne i jest tak głosno,ze trudno wytrzymac...[/code]
    daj jeszcze kawalek glosniej to juz zobaczysz, Diorki maja te najlepsze moze po 80W albe stk i bardzo ograniczony mocowo zasilacz to utrudnia! 100W wogole nie styka Altusom300, ja mam 100W z dobrego kloca o duzej rezerwie pradowej i wcale to nie styka! Altusy300 mają znam. 150W, moga pare dni chodzic nbez przerwy na takiej mocy i bez znieksztalcen, dlatego tez zapas mocy sie przydaje zawsze, a co do 200W to spokojnie mozesz przez nie puscic i tanczyc cala noc bez obawy. Poczytaj bo na Elektrodzie jest o tym jak piasku na pustyni. Krecąc gałka glosnosci i zaczynajac slyszec znieksztalcenia to tylko i wylacznie wzmacniacz ktopry jest duzo za slaby nie wyrabia... zaczynaja sie impulsy pradu stalego ktore sa smiertelne dla najbardziej narazonych wysokotonówek-dlatego padają i nic nie da ze wstawisz tam mocniejsze. w kolumnie 500W spalisz wzmakiem 20W jezeli przesterujesz na dluzej! Kup taniego chocby sharpa8800 i wtedy podlacz to z Altusami300, zobaczysz co to trzesienie ziemi, a nie tylko glosno jak z kazdym wzmakiem domowym... Nie pisz mi ze nie mozna wyrobic, bo to zalezy wszystko tez od muzy, nie raz 100W zabierze Ci ze wzmaka a wcale nie bedzie bardzo glosno, a czasami Cie nawet rozniesie. pamietaj ze nie sztuka jest np. wylaczyc niskie i wtedy krecic az od sopranow uszy odpadna. Daj sporo basy i wtedy krec, jak uslyszysz znieksztalcenia dosc szybko to wtedy ocen jak glosno jest i to Twoj wzmak daje z siebie, bo co Altusów to grubo za mało.
    Micharlito
    Level 35  
    Kolega wyżej ma rację co do redukcji tonacji to decydujące znacznie ma także jakość MP3 lub ogólnie sygnału wejściowego ilość szumów i innych pasożytniczych dźwięków może zabrać znaczną ilość mocy wzmacniacza. Poza tym tonacja niska (bass) ciągnie najwięcej z wzmacniacza bo pobiera najwięcej prądu no i ogólnie mocy
    czacha01
    Level 21  
    No niby sie zgodze.
    A o tym ze najpierw radio nie daje rady,wiedziałem już z instalacji CA:)
    Ale powiedziawszy szczerze,bez korektora nie gra już tak mocno.I tak fajnie.
    Choc watów on nie daje.Przy tych wrażeniach,które opisywałem miałem włączony Loudness.
    Na pewno Diora mocowo to nie Sharp.Przydałby sie zapas mocy o którym tak mowisz.
    Ale w porównaniu z Pioneerem,to juz coś:)
    User removed account
    User removed account  
    czacha01
    Level 21  
    W takim razie zwracam honor.
    Diorka była droższa:)
    kortyleski
    Level 42  
    Koledzy!!! jakie 80 w z diory ws 504???? Trafo 120W, sprawność końca mocy niech i 60% to 72W na dwa kanały- koło 35W/ kanał, zresztą i producent się do tego przyznaje...
    Kolega ma altki 300 i stary wzmacniacz FISHER - jeszcze z dobrych lat, 120 RMS na kanał z trafa 400W :) Po odsłuchach - Za mało mocy - na 100 W ze wzmacniacza pojawiają się zniekształcenia|(oscyloskop) głośniki nawet nie chłodne - są zimne.
    Diorka spali te kolumny bardzo łatwo - zniekształceniami, prostokątem na wyjściu.
    Za parę godzin odpalamy na nich 2X holton 400 z trafami 600 w osobno na każdy kanał... Opiszę wrażenia.
    wiezlak
    Level 35  
    kortyleski wrote:
    Koledzy!!! jakie 80 w z diory ws 504???? Trafo 120W, sprawność końca mocy niech i 60% to 72W na dwa kanały- koło 35W/ kanał, zresztą i producent się do tego przyznaje...

Jedno ale. Trafo toroidalne można znacznie przeciążać i producent tak właśnie zaplanował tą konstrukcję - maksymalne żyłowanie tego, co nakładł do środka. Czyli faktycznie osiągana jest moc rzędu 80W na kanał ale z ograniczeniem do 15 minut odsłuchu przy tej mocy (instrukcja) :).

Tak na marginesie jeszcze. Owa Diorka ma bardzo mizerny współczynnik tłumienia (damping factor) - bodaj 13,7. Ciekaw jestem, jak wygląda sprawa szybkości narastania napięcia na wyjściu (slew rate) - pewnie pod tym względem też jest skromniutko. Dlatego - jak słusznie zauważył barthezz - WS 504 nie kontroluje dobrze bardziej wymagających głośników.