Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak zaprojektowac si³omierz tensometryczny?

30 Dec 2003 18:28 11556 14
  • Level 1  
    cze¶æ
    mamy(ja i kolega ze studiow) za zadanie zaprojektowac si³omierz tensometryczny. korzystajac z porad zawartych na tym forum chcielismy to zrobic na jakims gotowym mikrokontrolerze(AD7710 zdaje sie). ale nasz opiekun æwiczenia stwierdzi³, ¿e to rozwiazanie nie spe³nia za³ozeñ projektu, bo jest za drogie :? wiec robimy to tak:
    wybieramy jakies 2 tensometry z http://www.tenmex.pl (po 15 z³ :) )uk³adamy je w mostek i dajemy na wzmacniacz i aktywny filtr dolnoprzepustowy (w sumie dwa OP07 po 1.60 kazdy :wink: ), do tego jakis przetwornik PIC (8 bitowy wystarczy, dok³adno¶æ wyników nie musi byæ du¿a), z którego przez LPT ma i¶æ wszystko prosto do komputera.
    nie wiem czy to bedzie dzia³aæ (niekoniecznie musi) ale czy to mniej wiecej trzyma siê kupy :P ? bede wdziêczny za jakie¶ wskazówki (dobór przetwornika, przyk³adowe rozwi±zania albo jaka¶ literatura) oraz linki do firm które robia takie rzeczy
    dziêki wielkie
    i szczê¶liwego nowego roku
    Tomek
  • Level 19  
    Mam trochê ma³o czasu, ale spróbujê zwróciæ uwagê na aparê spraw:
    1) o pomiarach decyduje zarówno elektronika jak i mechanika. To niez³a sztuka prawid³owo zaprojektowaæ uk³ad mechaniczny do pomiaru si³y. Wiedzieæ, gdzie nakleiæ tensometry (najlepiej a¿ 4 sztuki do prawid³owej kompensacji wp³ywu temp. i zwiêkszenia czy³o¶ci pomiarów przez zbudowanie pe³nego mostka) itd. Dobrym rozwi±zaniem jest po prostu kupiæ czujnik si³y z ju¿ naklejonymi tensometrami. Koszt nowego to nieca³e 200z³. Dla pracy mo¿e móg³by to byæ czujnik niepe³nowarto¶ciowy (!!!np. o nieco zani¿onej liniowi¶ci lub podobne, gdzie uszkodzenie uk³adu jest np. na poziomie 0.5% - co dla was nie ma znaczenia, a nie mo¿e byæ dopuszczonu do produkcji), odkupiony od jakiej¶ firmy produkuj±cej wagi. Mo¿na napisaæ do kilku firm jaki¶ list, ¿e wykonujecie pracê, ¿e siê uczycie itd...., mo¿e sprzedadz± co¶ wybrakowanego.
    2) Najlepiej, zeby to co¶ kupione mia³o ju¿ tensometry. Dlaczego? To prosre (choæ cholernie skomplikowane):
    - sztuk± jest nakleiæ tensometry - wybraæ prawid³owo miejsce naklejenia, po dok³adnych wyliczeniach naprê¿eñ - i to w miejscach, gdzie zmiana temperatury nie bêdzie wprowadza³a b³êdnych naprê¿eñ;-kupiæ tensometry pomiarowe i kompensacyjne (³±cznie 6 szt); - kupiæ specjalne kleje do tensometrów (drogie) i umieæ je zastosowaæ - nie mo¿e tu byæ dowolny klej; - prawid³owo klej utwardziæ i przeprowadziæ wygrzewanie; - itd. - ju¿ dalej nie bêdê pisa³, bo technologia jest d³uga
    3) Pamiêtaæ nale¿y o kupieniu i naklejeniu oprócz tensometrów pomiarowych równie¿ tensometrów kompencacyjnych - do przeprowadzenie pocz±tkowego zerowanie mostka
    4) Problemem jest przeprowadzenie kompensacji temperaturowej - tak, aby zmiany temp. elementu pomiarowego wraz z tensometrami nie powodowa³o bêdnego rozjechania siê mostka
    5) Pamiêtaæ nale¿y, ¿e sygna³ z mostka posiada napiêcia w zakresie pojedynczych MIKROwoltów (tylko czasami a¿ do ok. 20mikro) - a wiêc aby uzysakæ jak±¶ rozdzielczo¶æ pomiaru (chocia¿by 8-bitow±) trzeba mierzyæ z rozdzielczo¶ciami PONI¯EJ 1mikrowolta. I tu niestety k³ania siê stabilno¶æ elektroniki - warto¶æ wspó³czynnika napiêcia niezrównowa¿enia dla wzm. op07 to ok. 1mikrowolta/na 1stopieñ celsjusza - A WIÊC wielokrotnie za du¿o - uk³ad zacznie mierzyæ temperaturê elektroniki a nie si³ê. Zastosowaæ trzebaby np. stabilne wzmacniacze z przetwarzaniem - a to kosztuje...
    6) Nie zawsze redukcja kosztów pozwala w ogóle zrealizowaæ uk³ad. Aby prawid³owo zbudowaæ uk³ad pomiarowy porponujê mimo wszystko !!!zakupiæ za ok. 40z³ specjalizowany uk³ad AD7730L; nie bêdzie potrzeba ¯ADNYCH dodatkowych wzmacniaczy operacyjnych, dodatkowych przetworników A/D, stabilnych zasilaczy itd. !!! Ca³a aplikacja to mostek tensometryczny(podpiêty bezpo¶rednio do scalaka) + scalak + pod³±czenie np. do PC do portu drukarkowego (szeregowa transmisja danych - w sumie dosyæ ³atwa) + oczywi¶cie zasilacz 5V. PO CO siê mêczyæ, skoro w sumie za relatywnie niewielkie pieni±dze mo¿na dobrze mierzyæ, a oszczêdno¶æ rzêdu 50 z³ spowoduje, ze po kilku tygodniach wysi³ków i tak uk³ad nie bêdzie mierzy³.

    To tyle. Budowa uk³adów tensometrycznych wydaje sie byc prosta. Ale ¿eby faktycznie mierzyæ si³ê a nie np. temperaturê i nie mieæ na wy¶wietlaczu np. lataj±cych wskazañ - to trzeba siê nie¼le napracowaæ.
    Pozdrawiam w nowym roku i ¿yczê sukcesów.
    Witek
  • Level 12  
    Planuje zrobic wage w oparciu o uklad AD7730L. By³bym wdzieczny za schemat ,jakas aplikacje.
  • Level 12  
    Witgol gdize mozna kupic AD7730 w cenie okolo 40 zl :-)?
  • Level 19  
    Witam
    Przepraszam, mo¿e wprowadzi³em w b³±d, ale jest to cena netto (sorry, zbyt mocno siedzê w firmie i czasem wymyka mi siê cena netto i to jeszcze przy zakupach firmowych...). Byæ mo¿e w rzeczywisto¶ci w sklepach przy cenie brutto i z do³o¿on± kosmiczn± mar¿± sklepu bêdzie nieco wiêcej. ALE WA¯NIEJSZE jest to, ¿e poda³em cenê uk³adu AD7730L, a nie AD7730 ! To niestety jest zasdnicza ró¿nica w cenach! I tak dla uk³adu AD7730 cena wynosi ok. 65z³ netto (czyli ok. 80z³ brutto). Niestety, podajê orientacyjne kwoty zakupów hurtowych, nie bardzo orientujê siê w rzeczywistych cenach sklepowych - przepraszam.
    Co do ró¿nicy w uk³adach ró¿ni± sie zasdniczo (tak na pierwszy rzut oka) rozdzielczo¶ci± pomiarow± - AD7730L jest ponad DWA razy gorszy od AD7730 !
    Acha - co do schematów aplikacyjnych - oczywi¶cie zawarte s± w dokumentacji pdf dla uk³adu scalonego. Co do oprogramowania na PC, o którym wspomina³em, dostêpne jest chyba (?) nawet na stronach Analoga. Pamiêtam jak przez mg³ê (to by³o ju¿ bardzo dawno...), ¿e pierwsze próby tego uk³adu polega³y w³a¶nie na stworzeniu najprostrzej aplikacji mostka tensometrycznego i pod³±czeniu uk³adu pod PC z oprogramowaniem znalezionym w sieci. Po prostu minimum wysi³ku na pocz±tek.
    Pozdrawiam
  • Level 15  
    Czy kto¶ móg³ by co¶ napisaæ na temat tego przetwornika AD7730. Chodzi mi mianowicie o po³±czenie go Mikrokontrolerem i jaki¶ przyk³adowy programik do odczytu danych z tego przetwornika.
    Ja ju¿ od miesi±ca próbuje zgraæ ten uk³ad z moim Kontrolerem i nic wiec prosze o lito¶æ i pomoc.
    Pozdrawiam
    Piotr
    Ps. Note katalogow± znam juz na pamiêæ, przeszuka³em te¿ ca³y internet i nadal nic.
  • Level 19  
    Na pewno gdzie¶ jeszcze pl±cze mi siê na dysku jakie¶ stare oprogramowanie demonstracyjne, rozdawane kiedy¶ przez Analoga. Je¿eli faktycznie Analog ju¿ nie ma na swioich stronach tego programiku (a by³bym dziwiony...), to nie ma sprawy, mogê go odszukaæ i przes³aæ. I ile dobrze pamiêtam, to programik by³ chyba pod Win3.11, ale ja go uruchamia³em wtedy na Win98 i by³o o'k. Czy bêdzie chodzi³ na XP, nie wiem - w±tpiê, bo XP mocno blokuje bezpo¶rednie dostêpy do portów.
    W zwi±zku z du¿± objêto¶ci± programiku - chyba co¶ pod 1MB (jak na pogram do Win do niewiele, ale jak dla przesy³ania po sieci, to ju¿ trochê...) mogê go podes³aæ na priva. Chyba, ¿e bêdzie zainteresowanie i zezwolenie Admina na takie du¿e pliki....
    Nie pamiêtam ju¿ szczegó³ów, ale podpiêcie AD7730 by³o bezpo¶rednio z p³ytki (testowej, zgodnie z aplikacjami) do portu drukarkowego. Jedynie wymagane by³o do³o¿enie 5V zasilania czê¶ci cyfrowej oraz 5V zasilania czê¶ci analogowej przetwornika. Dla wstêpnych badañ, dla których nie jest wa¿na stabilno¶æ wskazañ, mo¿na oczywi¶cie te napiêcia po³±czyæ razem.
    To tyle, je¿eli chodzi o wstêpne zabawy z AD7730, jego uruchomienie i przebadanie - a nawet wstêpne zabawy z pob³±czonym mostkiem tensometrycznym. Chocia¿ programik Analga nie dokonuje ¿adnych przeliczeñ, tylko wy¶wietla warto¶ci z przetwornika.
    Je¿eli chodzi o podpiêcie do uP, to mo¿na z powodzeniem zastosowaæ znacznie mniej linii do pod³±czenia, ni¿ jest to u¿ywane przez programik testowy na PC. Jednak z do¶wiadczenia nie polecam stosowania absolutnego minimum (tzn. tyko 3 linii) - choæ oczywi¶cie jest to mo¿liwe.
    Sposób transmisji - nie ma sensu siê rozpisywaæ, trzeba to zrobiæ dok³adnie jak w dokumentacji uk³adu. Musi dzia³aæ. Oczywi¶cie jest trochê niedopowiedzeñw dokumentacji, ale przy eksperymentowaniu z w³asnym to wyjdzie. To tyle.
    Pozdrawiam i ¿yczê powodzenia.
  • Level 15  
    Dok³adnie to próbuje skontaktowaæ AD7730 z uP typu AVR i ci±gle nic tzn.
    wysy³am Byte do communications register zeby odczytac co kolwiek z dowolnego rejestru i nic nie otrzymuje z powrotem.
    Staram siê robiæ to zgodnie z dokumentacj± niestety nie dzia³a.
    Da³em kwarc 4MHz i kondensator 10pF
    Pol podci±gam do Vcc
    Sync do Vcc
    standby do Vcc
    reset do Vcc
    CS do masy
    Transmisja odbywa sie po przez SPI i tak
    Dout z MISO
    Din z MOSI
    SCLK z SCK
    Nie sprawdzam stanu koncówki RDY a¿ bêdzie stan LOW tylko programowo usatawiam opó¼nienie miêdzy wpisaniem do AD7730 i odczytaniem.

    Je¶li ma kto¶ jaki¶ stary schemat po³±czenia z uP i przyk³adowy programik w C lub BASCOM lub ASM to bêde wdzieczny.
    A je¶li kto¶ ma jakie¶ wstkazówki w g³owie i móg³ by sie nimi podzieliæ to bêde bardzo wdziêczny.

    Dziêki za zainteresowanie.
    Pozdrawiam Piotr
  • Level 19  
    O'K.
    Po kolei.
    - z kwarcem 4MHz te¿ powinno dzia³aæ, ale nie polecam. Po to w dokumentacji pisz± o kwarcu 4,9152MHz (czyli prawie 5M, a nie 4M) , aby po podzia³ach wewnêtrznych filtry cyfrowe wycina³y 50Hz - inaczej bêd± pomiary p³ywa³y strasznie, jak siê nie zastosuje rygorów ekranowania itd. Dodatkowo - TYPOWE warto¶ci DWUCH kondensatorków przy kwarcu wynosz± po 20-30 pF (zgodnie z danymi kwarcu!!!) oraz pamiêtaæ trzeba o do³o¿eniu opornika 1MOhm równolegle z kwarcem, jak zalecaj± w aplikacjach. NIE gwarantujê, ¿e z kondesat. 10pF i bez tego opornika generator wewn. uk³adu w ogóle siê wzbudzi.
    - Pol, Sync, Standby, Reset - ok, do plusa, ale polecam przez oporniczki, a nie bezpo¶rednio (takie stare przyzwyczajenia, a przy okazji zawsze mo¿na potem na p³ytce pod³±czyæ jaki¶ kabelek, jakby by³o trzeba)
    - CS ok, do masy, ale osobi¶cie NIE polecam (dlaczego to dalej)
    - reszta - MOSI, MISO, CLK o'k
    - Mo¿na te¿, je¿eli nie zale¿y na szybko¶ci odczytów, faktycznie zrezygnowaæ z RDY, ale trzeba uwa¿aæ, ¿eby nie uruchamiaæ trybu ci±g³ego odczytu, bo mo¿na odczytywaæ bzdury.

    1. Dlaczego polecam korzystaæ z CS? Bo przy transmisji 3 liniami SPI trzeba pioruñsko pilnowaæ ilo¶ci impulsów zegarowych, pamiêtaæ o odpowiednim stanie lini zegarowej miêdzy kolejnymi wpisami/odczytami i ³atwo siê pomyliæ. A wtedy ju¿ tylko pozozstaje wys³aæ sekwencjê zeruj±c±, bo nie ma innej metody odzyskania synchronizacji na liniach transmisyjnych - a bez tego WSZYSTKIE nastêpne próby komunikacji bêd± b³êdne i mog± byæ bez odpowiedzi.
    2.Pamiêtaæ trzeba o tym, ¿e podpiêcie lini POL do plusa wymusza odpowiedniê zbocze sygna³u zegarowego do komunikacji (tutaj L->H)
    3.Jak wspomina³em - trzymaæ liniê danych na High pomiêdzy kolejnymi odczytami/zapisami.
    4. Pilnowaæ jak oka w g³owie dok³adnie ILO¦CI impulsów clocka zgodnie z dokumentacj± - i to pamiêtaj±c ilo bitow± liczbê ob³ugujemy - 8,16,czy 24
    5. Bezwzglêdnie sprawdziæ, jak ustawiona jest transmisja w procku - tzn. jakie bity najpierw s± wysy³ane - AD7730 chce (chyba) dostawaæ najpierw MSB, i tak samo wysy³a (czêsto procek wysy³a w odwrotnej kolejno¶ci i trzeba to sprawdziæ i akurat w AVR chyba da siê to przestawiaæ).
    To musi dzia³aæ, o ile wszystko zgodne z dokumentacjê i oczywi¶cie scalaczek jest sprawny.....
    Pozdrawiam

    Dodano po 5 [minuty]:

    Przepraszam - w p. 3 napisa³em trzymaæ liniê danych na High - a przecie¿ mia³o byæ napisane - trzymaæ liniê CLOCK na High w czasie przerwy w transmisjach....
    Sorry....
  • Level 15  
    Wielkie Dziêki za odpowied¼!!!
    Ju¿ widze, ¿e pope³nia³em kilka b³êdów o których nawet nie mia³em pojêcia.
    Ju¿ robie now± p³ytke pod uk³ad i mam nadzieje, ¿e tym razem bêdzie graæ.
  • Level 11  
    Cieszê siê bardzo, ¿e kto¶ w³a¶nie w tej chwili walczy ostro z AD7730. Ja równie¿ od kilku dni próbujê go pokonaæ wiêc mo¿e wspó³nymi si³ami bêdzie ³atwiej.
    Mój problem polega na tym, ¿e po wys³aniu pierwszej, podstawowej komendy konfiguracyjnej - zgodnie np. z pseudo kodem podanym w aplikacji - czekam na RDY i niestety zero na tej linii nie pojawia siê. Praktycznie mia³em tylko mo¿e dwa albo trzy przypadki gdy sie pojawi³o i program zale¿ny od niego poszed³ dalej. Wydaje mi siê, ¿e przynajmniej we wstêpnej fazie uruchamiania uk³adu trzeba sprawdzaæ tê nogê, czy flagê rejestru statusowego aby mieæ w ogóle pewno¶æ, ¿e scalak co¶ poprawnie zrobi³.
    Druga sprawa, która budzi moj± w±tpliwo¶æ to napiêcie zasilania i napiêcie referencji. W/g dokumentacji AVdd i DVdd oraz REF IN(+) s± z regu³y zwarte i jeszcze s³u¿± do zasilania mostka tensometrycznego (w werscji DC) - czy to nie przesada? No chyba, ¿e to wszystko jest zasilone z jakiego¶ stabilnego ¿ród³a referencyjnego np. AD780. Tylko, ¿e wtedy takie ¿ród³o powinno mieæ obci±¿alno¶æ na poziomie 20-30mA bior±c pod uwagê typow± rezystancjê tensometrów 120ohm.
    Tyle na razie.
    Pozdrawiam
    tomr
  • Level 19  
    Uwaga na AV i DV.!!!
    Oczywi¶cie, ¿e mo¿na je po³±czyæ racem i ju¿ - ale to niezbyt fajnie ³±czyæ zasilania cyfrówki i analogówki razem. Najlepiej zasilaæ osobno. ALE Uwaga! O ile dobrze pamiêtam, s± du¿e ograniczenia na te napiêcia - je¿eli chodzi o moment ich pojawiania siê. Jedno nie mo¿e pojawiæ siê wcze¶niej ni¿ drugie i nie mo¿e byæ ró¿nica miêdzy nimi wiêksza ni¿ ile¶ tam. Tak wiêc stosowanie odrêbnych zasilaczy jest ma³o bezpieczne. Bo zawsze mo¿e jeden wcze¶niej podaæ napiêcie ni¿ drugi, chocia¿by z powodu innego obci±¿enia czy innej pojemno¶ci (tolerancje) kondensatora w zasilaczu. A znowu po³±czenie to zaszumione pomiary...
    Ja kiedy¶ wybrn±³em z sytuacji inaczej. Ale to ju¿ inna sprawa i ka¿dy mo¿e wymy¶leæ co¶ innego.
    A wiêc uwaga, ¿eby nie wywaliæ uk³adu...

    Co do rezystancji tensometrów - to typowo jest ok. 350 OHm. Niestety czêsto zasilanych jest kilka (nawet do 4) mostków jednocze¶nie, co daje pr±d zasilania nawet do ok. 60 mA. To niedu¿o, ale je¿eli kto¶ chcia³by zastosowaæ czteroprzewodow± matodê zamiast sze¶cioprzewodowej, to spadki napiêcia ma przewodach mog± nie¼le namieszaæ...szczególnie, je¿eli jest trochê metrów do pokonania. Zreszt±, proponujê popatrzyæ w dokumentacje mierników wagowych renomowanych firm.

    Dodano po 6 [minuty]:

    Acha - co do zasilania ze ¼ród³a referencyjnego. To nie ma sensu, wiedz±c, ¿e pomiary dokonywane s± metod± relatywn± - tzn. wszystkie warto¶ci z przetwornika a/d s± wzglêdem napiêcia zasilania mostka!
    Tak zreszt± dzia³a mostek tensometryczny - nie wa¿na jest bezwzglêdna warto¶æ mapiêcia z mostka, wa¿ny jest stosunek mapiêcia z mostka do napiêcia zasilania mostka! Nie ma sensu stosowaæ jakichkolwiek ¼róde³ referencyjnych. Chyba, ¿e tym zamym (referencyjnym) napiêciem zasilamy zarówno mostek, jak i sam uk³ad przetwornika.
    Pozdrawiam.
  • Level 15  
    Ratujcie!!!
    Mêczê siê z AD7730 ju¿ od miesiêcy, tak siê upar³em, ¿e nie robie nic innego tylko walczê z tym i nic, a¿ mi siê odechciewa ca³ej elektroniki.

    Wykona³em p³ytkê pod AD7730 i ³±cze go z AVR M8, program pisze w Bascom (bo jest prosty) i wygl±da on tak:
    $regfile = "m8def.dat"
    $crystal = 8000000
    Config Lcd = 20 * 4
    Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portc.3 , Db5 = Portc.2 , Db6 = Portc.1 , Db7 = Portc.0 , E = Portc.5 , Rs = Portc.4
    Config Spi = Hard , Data Order = Msb , Master = Yes , Polarity = High , Phase = 0 , Clockrate = 128 , Noss = 1
    Config Watchdog = 2048
    Config Kbd = Portd , Debounce = 100

    Dim Tekst As String * 3
    Dim Dana(4) As Byte , A As Byte

    CS Alias Portb.1
    RDY Alias Pinb.0

    cls
    Lcd "Test AD7730"
    CS = 1

    do
    Cls
    Lcd "Wprowadz Hex"
    Locate 2 , 1
    Lcd "A"
    Gosub Klawiaturka
    A = Klawisz * 16
    Gosub Klawiaturka
    A = A + Klawisz
    Tekst = Hex(a)
    Lcd Tekst

    wait 1
    Start Watchdog
    Spiinit
    CS = 0
    Waitms 10
    Spiout A , 1
    Do
    Loop Until RDY = 0 oczekiwanie RDY
    Spiin Dana(1) , 2
    CS = 1
    Reset Watchdog
    Stop Watchdog
    Call Wynik
    End If
    loop

    end

    Oczywi¶cie to nie ca³o¶æ programu.
    Watchdog resetuje uk³ad przy oczekiwaniu na RDY, co bym nie wysy³a³ i z jakiego rejestru nie chcia³ bym czytaæ

    Ratujcie mnie i moje zainteresowanie do elektroniki.
    Wielkie dzieki za wszystkich pomocnych.
  • Level 11  
    Mnie natomiast uda³o sie odnie¶æ jaki taki sukces w walce z AD7730. Uk³ad komunikuje siê po szynie SPI i dostajê zmianê sygna³u RDY po operacjach, które taka zmiane powoduj±. Co zmieni³em od ostatniego razu:
    - sprawdzi³em bardzo dok³adnie zasilanie i znalaz³em, ¿e zasilacz nie wstaje czysto i zbyt szybko - wymieni³em zasilacz
    - do³o¿y³em pojemno¶ci blokuj±ce wszêdzie gdzie jest to potrzebne kieruj±c sie dokumentacj± Evaluation Board for Transducer ADC EVAL-AD7730EB
    - do³o¿y³em sygna³ CS (wcze¶niej by³ na sta³e do masy) gdy¿ zaobserwowa³em, ¿e sekwencja inicjuj±ca dzia³anie SPI w procku (ustawienie parametrów SPI tak aby zgadza³y siê one z tymi które s± hardwarowo wybrane w AD7730) zmienia stan linii SCLK co powoduje wpisanie 1-bitu ¶mieci do rejestru przesuwnego AD7730 i wszystkie dalsze komendy, które po SPI id± do AD7730 s± bzdurami !!!

    Komunikuj±c sie po SPI na pocz±tku nie tworzy³em ¿adnych swoich sekwencji kalibruj±cych czy programuj±cych tylko skorzysta³em z gotowych pseudo kodów zamieszczonych w tabelach XIX i XX na stronie 37 dokumentacji od AD7730.
    Zauwa¿y³em równie¿, ¿e trzeba byæ niezmiernie uwa¿nym je¶li chodzi o liczenie impulsów zegarowych gdy¿ na pocz±tku w sekwencji odczytywania przetwornika, przez pomy³kê, czyta³em 32-bity zamiast 24 i to ju¿ og³upi³o uk³ad i sygna³ gotowo¶ci RDY nie pojawia³ sie po sekwencji odczytu.
    tomr
  • Level 19  
    Czyli wszystko o'k - dok³adnie tak, jak pisa³em nieco wcze¶niej.....trzeba du¿o uwagi....
    Pozdrawiam