Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BUDERUS G124X Ecomatic HS2102 Temperatura Projektowa

15 Lut 2008 12:28 7813 7
 • Poziom 10  
  Witam fachowców ;) Dawno się nie odzywałem na tym forum, chociaż z informacji tu zawartych korzystałem nie raz ( Opcja SZUKAJ jest całkiem przydatna)...

  Powracając do problemu. Jak to jest z tą temperaturą projektową? W piecu w nastawie "Temperatura projektowa, założeniowa, obliczeniowa" mam ustawioną temperaturę 75C (z funkcji tej krzywej odczytuje, że dla wartości 0C na zewnątrz wartość temperatury wody grzewczej powinna wynosić 60C) zaś funkcji "Test charakterystyki grzania ( opcja w piecu" KRZYWA GR") mam nastawy dla temperatur na zewnątrz +10C/0C/-10C odpowiednio wartości 29C/46C/61C. Dziś jest na dworze 0C i obserwując prace pieca zauwarzyłem że wyłączył palniki przy temperaturze kotła 57C. Włącza je zaś gdy temperatura kotła spadnie do 34C.

  Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć, czemu te wartości tak od siebie odbiegają? Czy piec chodzi poprawnie? Trochę się martwię o ten piec bo często są z nim problemy (szczególnie BŁĄD PALNIKA co ustaje po wymianie elektrod).

  KOLEJNE OBSERWACJE:
  Temperatura na zwenątrz 1C Palniki gasną przy tem kotła 56C.

  Wpadłem na pomysł wyznaczenia krzywej przechodzącej przez 3 punkty otrzymane z testu charakterystyki grzania i porównania jej z krzywą projektową usrawiona w moim piecu ( Nastaw Fabryczny dla -10C na zewnątrz 75C wody grzewczej, reszte potrzebnych punktów zczytałem z krzywej) i okazało sie że są one praktycznie jednakowe jedynie zaś przesunięte o stałą wartość (14C temperatury wody grzewczej) względem siebie. Zaznacze że nie mam ustawionego Offset-u ( odsunięcia który w przypadku mojego sterownika i tak mógł by sie mieścic w granicach <-5C,+5C>. Wie ktoś z kąd 14 stopniowa różnica krzywych?? Krzywe te umieściłem w pliku ponizej.

  Krzywe Projektowe

  Ale nadal nie wiem czemu w takim razie palniki się wyłączają dopiero przy 56C przy temperaturze zewnętrznej 0C. Jest tu ktos kto się w tym orientuje? Prosze, pomóżcie.

  Znalazłem w opisie nastawu grzania pieca BUDERUS GB162 taki fragment:

  Cytat:
  Przebieg procesu regulacji
  Na podstawie wartości temperatury zewnętrznej oraz rodzaju
  krzywej grzewczej obliczana jest przez układ regulacji
  wartość zadana dla temperatury obiegowej wody grzewczej
  na zasilaniu. Wartość zadana temperatury wody grzewczej
  na zasilaniu i wartość zmierzona przez czujnik temperatury
  wody w kotle porównywane są przez uniwersalny automat
  palnikowy UBA 3. Jeżeli pomiędzy tymi wartościami
  występuje różnica (tzw. uchyb regulacji) następuje
  dopasowanie mocy kotła do zapotrzebowania na energię
  cieplną, poprzez odpowiednie wysterowanie mocy palnika
  modulowanego.


  Czy tak samo jest w moim piecu? W jaki sposób piec wyznacza testową krzywą grzania?? Zaznaczam że nie posiadam żadnego czujnika temperatury wewnetrznej (w pomieszczeniu)
 • Poziom 21  
  witam kolego
  przyklad ktory podales tyczy sie zupelnie inaczej sterowanego pieca(posiada modulacje palnika)twoj ma palnik niemodulowany a wyłącza sie przy 56 (przy 0 na zewnatrz)poniewaz najprawdopodobniej odnosi sie do temp kotla a nie obiegu grzewczego (prawdopodobnie masz tylko czujnik temp kotla)podaj wiecej danych (jaki masz uklad co- ile obiegow - mieszaczy itd.) a pozniej napisz czego oczekujesz
  pozdrawiam
  mariusz
 • Poziom 10  
  Nie jestem specjalistą w tej dziezinie więc wybaczcie słownictwo poniższego opisu. Wejście i wyjście obiegu grzewczego c.o są podłączone przez takie grube poziome rury do 3 pionów z kaloryferami (do tej rury wejściowej jest jeszcze podłączony manometr i zawór spóstowy). Na wyjąciu z pieca jest pompa. I to tyle nie ma żadnych mieszaczy. Na zakończeniu każdego pionu kaloryferów są odpowietrzniki. Dość prosta konfiguracja. W piecu mam czujnik temperatury wody w kotle oraz czujnik temperatury powietrza na dworze. W piecu ustawiona jest tempoeratura projektowa 75C przy -10C, lecz kocioł wyłacza się przy nizszej temperaturze niż tej jaka by wynikała z krzywej. Na jakiej zasadzie piec oblicza krzywą temperatur pracy posiadając tylko temperature kotła,zadaną krzywą projektową i temperature na dworze??
 • Poziom 12  
  Witam
  Podepnę się do tematu szukam instrukcji do sterownika HS2102
  Z góry dzięki za pomoc
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Instrukcję obsługi szukasz ?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Są już do pobrania na stronach Buderusa.
 • Poziom 12  
  Cytat:
  Są już do pobrania na stronach Buderusa.

  Niestety nie ma tego modelu na stronie.
 • Poziom 12  
  wawryl napisał:
  Cytat:
  Są już do pobrania na stronach Buderusa.

  Niestety nie ma tego modelu na stronie.

  Mam obsługi i serwisówkę, podaj maila to prześlę. Pozdrawiam