Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa plazmowa.. Mój pierwszy DIY

pawel_elo 20 Lut 2008 16:14 19412 48
  • #31 20 Lut 2008 16:14
    lechoo
    Poziom 39  

"Trafopowielacz" nie nadaje się do lampy plazmowej gdyż ma wbudowaną diodę prostowniczą (na wyjściu będzie napięcie stałe), ale możesz wykorzystać go do budowy innych zabawek takich jak np. jonolot.

• #32 20 Lut 2008 16:47
    rafixs
    Poziom 24  

W orginalnych lampach są używane trafopowielacze z diodą - sprawdzone, bo rozkręcałem

• #33 20 Lut 2008 17:26
    slu_1982
    Poziom 26  

Rozkręcić trafopowielacz ? :lol: :lol: On jest zalany akrylem i nie da się rozkręcić. Nawet jak magicznym sposobem go rozłożysz zachowując w całości uzwojenia to jak znajdziesz drut uzwojenia wtórnego który ma być podłączony do uziomu ? Kiedyś niedawno chciałem go podłączać pod 220... bez komentarza

• #34 20 Lut 2008 19:47
    rafixs
    Poziom 24  

Nie rozkręcałem trafopowielacza tylko lampę, a to że jest zalany akrylem to wiedziałem i widziałem

• #35 20 Lut 2008 20:54
    slu_1982
    Poziom 26  

:) A ja mam pytanie o tranzystor ten TRANZYSTOR IRF540 (T1) Czy moge użyć zamiast niego tranzystora S2055AF ? Czytałem że:
    Max 1500V na baze kolektor transmiter a minimalne 5V Znalazłem go pod nazwą S2055N A z prądem to na kolektor Ic 8A, Icp 15A na baze 4A jest to 50 watówka. A R= tylko 50Ω cały opis na:
    http://www.iele.polsl.pl/elenota/Toshiba/en_s2055n_20040802_datasheet.pdf

Mam jeszcze http://www.iele.polsl.pl/elenota/Philips/bu508df_2.pdf chyba oby dwa bardzo drogie ....

• #36 21 Lut 2008 13:47
    pawol
    Poziom 22  

współczynnik wypełnienia sygnału prostokątnego określany jest w % czasy trwania stanu H . Np. równiutki prostokąt HLHLH gdzie czas trwania H i L jest równy wynosi 50%.

Zobacz np. w tv. trafo wn w telewizorze 29 cali zasilane jest szpilkami i przeciętnie ze 150V idzie do trafa i nie ma w nim wiatraka :). Gdy masz za duze wypełnienie to nadmiar energi idzie w atmosferę - jak u ciebie.

• #37 23 Lut 2008 20:47
    Żychw@
    Poziom 16  

Czy to musi być trafo z telewizora? nie może być takie ze sklepu? np toroidalne albo zwykłe? jak może być takie to napiszcie jakie ma mieć parametry? :)

• #38 24 Lut 2008 10:51
    max-energy
    Poziom 22  

Moim zdaniem to powinien byc to transformator wn. Takie trafo to dostaniesz po 10zł w serwisach rtv. nie widziałem jeszcze toroida który podnosi napięcie do około 25kv

• #39 24 Lut 2008 19:45
    Żychw@
    Poziom 16  

czyli iść do sklepu i poprosic o transformator 25kV?? a natężenie? Moc? cośkolwiek jeszcze?

• #40 24 Lut 2008 20:10
    max-energy
    Poziom 22  

Ja kupiłem w serwisie RTV. Najlepiej jak byś też go tak nabył. Ze starych tv są najlepsze np rubin. Jak nie będziesz wiedział co ma byc to serwisant ci doradzi. Tu masz przykładowe transformatory wysokiego napięcia:
    http://mylab.pwii.pl/trafawn.htm

• #41 02 Mar 2008 13:29
    Żychw@
    Poziom 16  

a co to znaczy że trafo jest "wn"?

• #42 02 Mar 2008 15:34
    max-energy
    Poziom 22  

trafo wn ----> transformator wysokiego napięcia

• #43 08 Mar 2008 09:50
    slu_1982
    Poziom 26  

Może ktoś powiedzieć jak podłączyć IRF540 ? Aha i jeszcze jedno :

jak na schemacie jest C3, C2 podłączone pod 12 v na dole mają GND i jeszcze jest ten C1 100nF to on od razu jest do trafa czy tu jest połączony z wejściem na stabilizator? złożyłem to i jakoś nie działa.

Proszę o opis jak podłączyć ten nieszczęsny tranzystor

Ps. A ne555 to może być DIL8 ?

• #45 08 Mar 2008 11:35
    slu_1982
    Poziom 26  

ahha Przeoczyłem :) pochwałę bym ci dał jak bym mógł ;)

• #46 12 Mar 2008 13:52
    Johnycompl
    Poziom 13  

Witam. Mam nadzieje ze ktos postara sie o odp na moje pytanie. Zamierzam zrobic ta lampe plazmowa... i znalazlem trafo WN z starego TV Unitry jeszcze czarnobialego :P Ale moje pytanie jest takie gdzie mam podlaczyc zasilanie pierwotne ?? a gdzie bede otrzymywal napiecie wtorne?? czy musze je jakos przerabiac ?? nizej zamieszczam fotki. Pozdrawiam.

• #47 12 Mar 2008 16:57
    max-energy
    Poziom 22  

Wszystkie informacje znajdziesz na stronie http://mylab.pwii.pl/
    A dokładnie o to chodzi:

"DO NASZYCH CELÓW POTRZEBNA BĘDZIE MODYFIKACJA UZWOJENIA PIERWOTNEGO. JEŚLI MASZ JUŻ TRAFO WN POSTĘPUJESZ TAK:

ZNAJDUJESZ NAKRĘTKI NA FERRYTOWEJ RAMCE, ROZKRĘCASZ JE I MASZ DWIE CZĘŚCI RAMKI PRZYPOMINAJĄCE KSZTAŁTEM LITERĘ 'C', JEDNOCZEŚNIE WYSUWAJĄ SIĘ NAM OBA UZWOJENIA. TERAZ MUSISZ ROZPOZNAĆ KTÓRE Z NICH BYŁO TYM PIERWOTNYM (POWYŻEJ NIEBIESKIE) I JE WYRZUCIĆ (UZWOJENIE PIERWOTNE MOŻEMY POZNAĆ, PO WIĘKSZEJ ILOŚCI ODCHODZĄCYCH Z NIEGO DRUTÓW, PO MNIEJSZEJ ŚREDNICY, PO TYM ŻE WIDAĆ NA NIM NAWINIĘTY KABELEK [WTÓRNE JEST ZALANE I NIC NIE WIDAĆ PRÓCZ PLASTIKU], OGÓLNIE TO UZW. JEST MNIEJSZE OD DRUGIEGO; JEŚLI MASZ PROBLEM KTÓRE JEST KTÓRE MOŻESZ JE ZE SKANOWAĆ [NARYSOWAĆ] I MI PRZESŁAĆ). UZWOJENIE WTÓRNE (ZWYKLE Z NIEBIESKIM I CZARNYM LUB CZERWONYM KABELKIEM; NA ZDJĘCIU UZW. CZERWONE) ZOSTAWIAMY NA RAMCE TAK JAK BYŁO, PO CZYM SKRĘCAMY RAMKĘ (BEZ PIERWOTNEGO). JEŚLI RAZEM Z TRAFEM MASZ TAKIE COŚ (DIODA) JAK NA ZDJĘCIU (KOLOR ZIELONY) MOŻESZ TO WYRZUCIĆ. POZOSTAJE NAM TYLKO RAMKA (KOL. ŻÓŁTY) Z WTÓRNYM (CZERWONY). TERAZ MUSIMY W MIEJSCE USUNIĘTEGO PIERWOTNEGO NAWINĄĆ 10 ZWOI GRUBEGO IZOLOWANEGO KABLA. MOŻE TO BYĆ TAKI EMALIOWANY JAKIM PRZEWIJA SIĘ TRANSFORMATORY, ALE NIE MUSI. JA ZASTOSOWAŁEM TAKI W CZARNEJ GRUBEJ IZOLACJI DZIĘKI KTÓREJ KABEL 'ZGRUBŁ' DO 3mm ŚREDNICY I IDEALNIE PASOWAŁ NA RAMKĘ (ZAJĄŁ CAŁĄ DŁUGOŚĆ PO ŚCIĄGNIĘTYM PIERWOTNYM).
    JEŚLI JUŻ ZROBISZ WSZYSTKIE TE CZYNNOŚCI I BĘDZIESZ MIAŁ PRZEROBIONE TRAFO WN, POZOSTAJE CI JUŻ JEDYNIE POSKŁADAĆ WSZYSTKO W CAŁOŚĆ.

ZANIM WSZYSTKO ZŁOŻYSZ POSTARAJ SIĘ O KAWAŁEK CZEGOŚ SZTYWNEGO DO CZEGO BĘDZIESZ MÓGŁ TO PRZYMOCOWAĆ (DESKA, PLEXI ITP.).

JAKO PIERWSZE PRZYMOCUJ TRAFO OBNIŻAJĄCE NAPIĘCIE Z SIECIOWEGO NA 12-16V. DO UZWOJENIA PIERWOTNEGO (TO Z WIĘKSZĄ ILOŚCIĄ UZWOJEŃ) DOLUTUJ KABEL Z WTYCZKĄ, BĘDZIE TO KABEL ZASILAJĄCY. OD RAZU MOŻESZ ZAMOCOWAĆ GDZIEŚ NA NIM WŁĄCZNIK/WYŁĄCZNIK. TERAZ DO DRUGIEGO UZWOJENIA TEGO TRAFA DOLUTOWUJESZ KABELKI, KTÓRE MUSISZ POŁĄCZYĆ Z WYKONANĄ WCZEŚNIEJ PŁYTKĄ Z ELEKTRONIKĄ, OD STRONY GDZIE JEST PODPIS 12-16V ~. DO DRUGIEJ STRONY PŁYTKI PRZYMOCOWUJESZ KOŃCÓWKI Z WŁASNORĘCZNIE NAWINIĘTEGO UZWOJENIA PIERWOTNEGO TRAFA WN. I POZOSTAŁO NAM JESZCZE JEDNO. DOTYCHCZAS NIE BYŁO ZNACZENIA, KTÓRY Z DWÓCH MOŻLIWYCH KABELKÓW PRZYLUTOWAĆ, BO NIE BYŁO ANI + ANI -. TERAZ TEŻ NIE BĘDZIE +/-, LECZ PRZYJĘŁO SIĘ KTÓRY KABELEK Z UZWOJENIA WTÓRNEGO TRAFA WN PODŁĄCZYĆ DO ŻARÓWKI. NAJLEPIEJ GDYBY DAŁO SIĘ TO ROZRÓŻNIĆ. W TRAFACH Z TYLKO DWOMA KABLAMI DO ŻARÓWKI PODŁĄCZAMY TEN, KTÓRY WYCHODZI Z MIEJSCA BARDZIEJ ODLEGŁEGO OD RDZENIA, WYRAŹNIE ZE ŚRODKOWEJ CZĘŚCI TRAFA GDY PATRZYMY NA NIEGO Z POZYCJI DRUGIEJ (WG. ZDJ. POWYŻEJ). DO ŻARÓWKI MA IŚĆ TYLKO JEDEN KABEL, I MOŻE LECZ NIE MUSI DOCHODZIĆ DO CAŁEGO ŻELASTWA - WKRĘTU I CYPLA. KABEL TEN MUSIMY DLA BEZPIECZEŃSTWA BARDZO GRUBO ZAIZOLOWAĆ, GDYŻ TAKIE NAPIĘCIE JAKIE UZYSKAMY MOŻE PRZEBIĆ SIĘ NAWET PRZEZ 5mm GUMY. NAJLEPIEJ GDYBY NIGDY NIE BYŁ ON NA WIERZCHU LECZ GDZIEŚ SCHOWANY. OSTATNIĄ SPRAWĄ JEST UZIEMIENIE DRUGIEGO DRUTU Z WTÓRNEGO. BEZ TEGO LAMPA DAJE ZNACZNIE GORSZE EFEKTY NIE MÓWIĄC JUŻ O MOŻLIWOŚCI PRZEPALENIU TRAFA. JEST TO WIĘC NIEZBĘDNE! LAMPĘ MOŻEMY UZIEMIĆ NP. PRZEZ KALORYFER. W MOJEJ LAMPIE JEST DO TEGO KILKUMETROWY KABEL ŻEBY ZAWSZE SIĘGNĄĆ W MIEJSCE UZIEMIENIA. I TO BY BYŁO NA TYLE."

• #48 12 Mar 2008 20:43
    Johnycompl
    Poziom 13  

Dzieki wielkie za pomoc... :):):) szukalem na tej strnie ale widac ze nie za dokladnie :P
    Pozdrawiam

• #49 17 Kwi 2008 19:19
    matzaz
    Poziom 10  

no właśnie, po dodaniu większego radiatora i wentylatora działał bez przerwy. Ja dałem jakiś stary radiator, wentylatora nie dałem i odpaliłem układ. Podziałał jakieś 2 sekundy po czym pojawił się szary dym. I moja lampa poszła z dymem.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo