Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ładować akumulatory żelowe ?

15 Lut 2008 14:02 45565 8
 • Poziom 27  
  Jak ładować taki akumulator:
  12V, 7Ah
  Czy wystarczy do tego zasilacz ograniczeniem prądowym ?  Poprawione ;)
 • Pomocny post
  Użytkownik obserwowany
  Najlepiej ładować podobnie jak ogniwa NiCd, choć można też zwyczajnie - ograniczenie napięcia do 14,2V i prądu do 5C - ale w praktyce najlepiej nie więcej niż 2C. Jeśli chcesz go używać w układzie stałego ładowania - np w centralce alarmowej lub UPS - to prąd doładowywania ustala się na 0,01-0,05C.
  Aby zwiększyć żwotność tego akumulatora zaleca się też cykliczne rozładowanie do poziomu 11V (nie mniej niż 9,5V) przynajmniej 4 razy w roku.
 • Poziom 27  
  Czyli jakim pradem go ladowac w koncu ?
  Jesli ma np. 10Ah to ladowac go 2A ?
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  unitral napisał:
  Najlepiej ładować podobnie jak ogniwa NiCd, choć można też zwyczajnie - ograniczenie napięcia do 14,2V i prądu do 5C - ale w praktyce najlepiej nie więcej niż 2C.


  Akumulatorów żelowych nie wolno ładować prądem wyższym niż 0.3C. Co oznacza, że akumulatora 7Ah nie wolno ładować prądem wyższym niż 2.1A.
  Ładując prądem 5C zakatujesz go błyskawicznie.
 • Poziom 27  
  Czyli jesli ustawie 2000mA ogranicznie pradowe i 13V to tak go naladuje bezpiecznie ?
  Jesli moj zasilacz (ten z el. lab) ma ogranicznie pradowe dzilajace tak ze zmniejsza napiecie aby utrzymac prad to sie nada ? :)
 • Poziom 42  
  Nada się. Tylko końcowe napięcia ładowania ma być 13.8V - jeśli podłączasz akumulator na stałe. Natomiast jeśli ładujesz pod kontrolą, to końcowe napięcie ładowania ma wynosić 15V i po jego osiągnięciu masz odłączyć ładowarkę.
 • Użytkownik obserwowany
  http://www.cyfronika.com.pl/zelowe_instrukcja.htm

  początkowy prąd ładowania nie więcej niż 0,3C ale efektywnie ładowałem nawet 5C bardzo rozładowane aku.
  Co do żywotności to jak napisałem wyżej - trzeba czasem rozładowywać.  Tam są parametry do ładowania powolnego jakie stosują markowe ładowarki.

  Pozdrawiam

  [Linki do aukcji usunąłem. Regulamin, punkt 10.11. Proszę inaczej sformułować odpowiedź. Mariusz Ch.]
 • Poziom 42  
  Podany przez Ciebie prąd ładowania i żądanie cyklicznego rozładowywania dotyczą akumulatorów NiCd i NiMH a nie żelowych. Żelowym niepotrzebne rozładowywanie zdecydowanie nie służy i najlepiej "czują się" w warunkach zasilania buforowego, z ewentualną kompensacją temperatury - jeśli jej wahania są duże.

  Natomiast od czasu do czasu warto akumulatory żelowe podładować tak jak w trybie cyklicznym - do 2.5V na ogniwo. Ale albo pod ścisłą kontrolą albo ładowarką, która na pewno przerwie ładowanie po osiągnięciu tego napięcia i przejdzie do trybu buforowego.
 • Poziom 30  
  Akumulatory żelowe to zwykłe akumulatory ołowiowe o ciut innej konstrukcji. Zabójcze jest dla nich długotrwałe przeładowanie (wysusza nieodwracalnie żel) jak i niedoładowanie (powoduje zasiarczanienie). Normalny cykl ładowania akumulatora 12V - 7Ah powinien wyglądać tak: ładowanie prądem 0,05 - 0,1C czyli 0,35 - 0,70 A do napięcia końcowego 14,8 - 15,0 V a potem przejście do pracy buforowej przy napięciu 13,6 - 13,8 V. Mniejszy prąd zapewnia lepsze przereagowanie masy czynnej płyt. Błędem jest zarówno ciągłe utrzymywanie na akumulatorze 15,0 V - ususzy go, jak i praca przez kilka lat przy 13,8 V - wystąpi coś w rodzaju "efektu pamięciowego" - akumulator pozornie dobry będzie miał ułamek znamionowej pojemności. Przynajmniej kilka razy w roku akumulator należy rozładować do 11,1 V i naładować do 15,0 V, żeby cała masa płyt popracowała. Akumulator żelowy może pracować z dużymi prądami ładowania / rozładowania, byle nie przegrzać go, bo to grozi nawet rozwaleniem obudowy. Vide praca w UPS-ach.
  A i tak dobry akumulator pożyje 3-4 lata, badziewiasty 1-2 lata. Natomiast wykończyć go można nawet po kilku miesiącach.