Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

praca równoległa tansformatorów

15 Lut 2008 14:38 7691 10
  • Poziom 10  
    Mam pytanie trywialne - definicja sprzęgła prądowego - budowa, opis działania i zastosowania. googlam, ale nie mogę nigdzie znaleźć/

pozdrawiam

pluto
  • Moderator Robotyka
    Bo sprzęgło, to funkcja, a nie aparat.
    Aparatem jest łącznik energetyczny, użyty w ch-rze sprzęgła - w zależności od projektu i wykonania, odłącznik, rozłącznik lub wyłącznik.
    Definicje tych trzech aparatów i różnice pomiędzy nimi powinieneś wygooglać bez problemu.
    Odłącznik łączenie w stanie beznapięciowym i bezpradowym
    Rozłącznik łączenie przy prądach znamionowych i lekkich przeciążeniowych.
    Wyłącznik łączy takze przy prądach zwarciowych.

Sprzęgło łączy ze sobą (lub rozdziela) osobne sekcje zasilania.
    Np, sprzęgło pomiędzy podwójnym zasileniem rozdzielni. Każda część jest zasilana osobno z różnych trafo, ale za pomocą sprzęgła można zasilić część która utraciłą zasilenie (np. awaria linii), z drugiej sekcji.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Robotyka
    geguś napisał:
    Odłącza obwody pod napięciem, bez obciążenia

Czyli już połaczyć obwodów nie możemy?

geguś napisał:
    Rozłącza obwody pod obciążeniem max 10xIz

Czyli załączyć już się nie da?
    A 10xIz to raczej nieduże przeciążenie w porównaniu ze zwarciem.

geguś napisał:
    Wyłącza obwody także przy prądach zwarciowych, działając automatycznie.

A jak te obwody włączamy? A układy samoczynnego załączenia to nie automatyka?

Jak łatwo czepiać się słówek ;)
  • Specjalista elektryk
    Generalnie wyłącznik jest aparatem który może przerywać prądy zwarciowe, jest do tego konstrukcyjnie przystosowany ale czy działa samoczynnie to zależy od sterowania wyłącznikiem przez jakieś zabezpieczenia. Akurat w polach sprzęgłowych często blokuje się zabezpieczenia i wtedy wyłącznik nie działa samoczynnie.
  • Moderator Robotyka
    geguś napisał:
    Kolego, nie widzisz najważniejszych błędów w tym co podałeś a żal masz o słówka.
    Od kiedy to odłącznikiem możemy manewrować tylko w stanie beznapięciowym?

Wybacz kolego, ale widzę że sztuka czytania ze zrozumieniem u ciebie umiera.
    GDZIE napisałem, że odłącznik pracuje TYLKO w stanie beznapięciowym? Możesz użyć odłącznika w stanie beznapięciowym do stworzenia bezpiecznej przerwy izolacyjnej i jest to częsta praktyka, nawet gdy linia jest wyłączona. Nawet zaleca się operować odłącznikiem w takim stanie, bo masz pewność iż napewno nie płynie przez niego prąd. Sytuacja, kiedy trzeba operować odłącznikiem pod napięciem jest raczej sytuacją awaryjną i zawsze ryzykowną. Nigdy nie ma się pewności, że wszystkie odbiory zostały odpięte. Może 10 lat w branży, to niedużo, ale jakoś przy stanie beznapięciowym prądy nie chciały mi płynąć. Stąd chyba łatwo wysnuć przypuszczenie, że stan beznapięciowy jest zawsze stanem bezprądowym. I to napisałem.

Cechą wyłączników jest ich zdolność do tłumienia łuku elektrycznego, podczas wyłączania prądów zwarciowych, a nie automatyka.
    Wyłączniki posiadają co najwyżej napęd, ale nigdzie nie klasifikuje się łączników pod względem wyposażenia dodatkowego.
    W automatykę możesz wyposażyć i rozłącznik i odłącznik, ale to z nich nie zrobi wyłącznika.
    Jak cię słucham, to przypomina mi się stary dowcip:

"Stary major egzaminuje żołnierza:
    - Z czego zrobiona jest lufa karabinu?
    - Ze stali, obywatelu majorze!
    - Dobrze. Z czego jest zrobiony zamek karabinu?
    - Też ze stali, obywatelu majorze!
    - ŹLE!
    - Jak to źle?
    - O! tu w książce piszą: Zamek jest zrobiony z tego samego materiału"
  • Poziom 10  
    Dziekuję za wyczerpującą odpowiedź, a zatem sprzęgło pracuje w polu rozdzielni do przełączania zasilania pomiedzy poszczególnymi liniami?

pozdrawiam

Pluto
  • Specjalista elektryk
    Nie. Sprzęgła służą do SPRZĘGANIA dwóch lub więcej systemów (sprzęgła poprzeczne) lub sekcji (sprzęgła podłużne) szyn zbiorczych. Występują też sprzęgła poprzeczno-podłużne w rozdzielniach wielosystemowych z sekcjonowanymi systemami szyn. A czy ono zasilanie przełacza czy nie, czy jest załączone czy nie i czy pracuje w jakiejś automatyce to zależy od operatora danej stacji.
  • Użytkownik obserwowany
    Tak jak stomat napisał przeważnie w rozdzielniach jest kilka transformatorów pracujących na wspólne szyny i odbiory są podzielone tak aby można było przeprowadzać prace na sekcji bez wstrzymania ruchu. I sprzęgła dzielą na sekcjie rozdzielnie zwiększając niezawodność i elastyczność zakłądu.
    Także można odciąć jakąs stacje i tak wymanewrować ukłąd żeby żadna linia nie była przeciążona.
    Np u mnie w stacji 400/110 kV był przez pół roku wyłączony główny trafo 330MW a stacja jedynie rozdzielała 110kV z innych lini zasilających.
    Można jedynie wnioskować że nieprawdą jest to że polska nie ma rezerw mocy na WN bo ma, bo po upadku hut i fabryk które są głównym mocobiorcą, system odetchnął.