Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jakie głośniki do kolumn o pojemności ok. 30l ??

15 Feb 2008 15:09 1886 13
  • Level 12  
    Witam!!
    Posiadam 2 stare kolumny o wymiarach: 28.4cm x 51cm x 20cm, ale głośniki, które w nich siedzą są zniszczone (popalone i podarte). Chciał bym dokupic do tych kolumienek nowe głośniczki. Nie wiem jednak jakie. Czy może mi ktoś doradzic w tej sprawie. A no i chce żeby te kolumienki miały 8ohm i w miarę dobrze grały przy wzmacniaczu DENON PMA-757 (4x40W przy 8ohm).
    Otwory na głośniki w kolumnach:basowy- ok. 22cm
    średnio tonowy- ok. 8,5cm
    wysoko tonowy- ok. 8,5 x 22,5
    Wysoko tonowy to tuba o podanych wyżej wymiarach. Jest do niej przykręcony głośnik o wymiarach- wys. 7cm i szer. 7cm
    W kolumnie znajduje się również mała zwrotnica, ale nic o niej nie mogę powiedziec.
    Z tyłu w kolumnach znajdują się otwory na br, jednak go tam nie ma.Czy mam wstawic??
    Niżej dorzucam kilka fotek.
    Proszę o propozycje potrzebnych głośników w przestępnej cenie.

• Level 12  
    Mógłbyś zdjąć te punkty kolego...
  • Level 15  
    Najtaniej będzie zregenerować głośniki przy odrobinie wprawy sam wymienisz zawieszenia.
    Nowe głośniki to już większy wydatek. Jeżeli zdecydujesz się na wymianę to tylko na te same oryginalne przetworniki bo to właśnie do nich zaprojektowano obudowę i zwrotnicę.
  • Level 12  
    Tak sobie pomyślałem, że mogę na tym basowcu poeksperymentowac, tylko jak dobrac do niego ten kołnierz, czy trzeba całą membranę od razu? Co do niskich i średnich to są spalone, nie wiem, czy da się je samemu naprawic. Jest to możliwe?
  • Level 15  
    "Ten kołnierz" to jest resor górny i można go kupić ale koniecznie oryginalny. Tylko jeżeli bas i średni są spalone to regeneracja nie bardzo się opłaca. Zakup nowych głośników to też duży wydatek.
    Jeżeli w dalszym ciągu chcesz naprawić te kolumny to tylko na oryginalnych głośnikach bo zakup regenerowanych chińskimi membranami to nienajlepszy wybór.
  • Level 12  
    Przepraszam, pomyliłem się nie bas jest spalony tylko wysoko i średnio tonowy. No właśnie, ciekawe, czy da się kupic oryginalny resor. Kupiłbym to już nie po to aby tą kolumnę naprawi, ale żeby się pobawic i czegoś się nauczyc.

Dodano po 1 [minuty]:

A, co do średniego i wysokiego, da się je naprawic (spalone)?
  • Level 15  
    Oryginalny resor do niskotonowego to wydatek ok. 15zł podobnie membrana wysokotonowego (razem z cewką) a co do średniotonowego to pozostaje zakup nowego ok. 60zł sztuka.
  • Level 12  
    Tylko gdzie kupic te części? Coś mi przeleciało przed oczami, że to jest to samo co Tonsil. Może z niego?

Dodano po 3 [godziny] 32 [minuty]:

Z tego co widac tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic20688.html
    a dokładniej tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/file/g_o_nik_pw-250-2154_to_gdn25.55.1.jpg
    jest to to samo co Tonsil GDN 25/55/1-8R
    Chyba z tego trzeba prac części. Co o tym myślisz?
  • Helpful post
    Level 15  
    Oryginalne resory i membrany można kupić przez neta. Nie pamiętam adresu ale na pewno znajdziesz go na elektrodzie tak więc "Oryginalne membrany Tonsil" i szukaj.
  • Level 12  
    Ok, czyli z tego Tonsila, tak?

Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

Znalazłem takie strony:
    http://pabel.pl/
    i
    http://www.umifon.pl/
    Pono oryginały, ale jeszcze nie miałem czasu sprawdzi oferty.
    P.Które lepsze?
  • Level 15  
    Westra to exportowa seria Tonsila więc OK.
    O unifonie słyszałem dobre opinie więc chyba warto o nich pomyśleć. Na temat pebel nie wypowiadam się bo nie znam.
    Acha i jeszcze jedno na elektrodzie jest kilka ciekawych postów na temat regeneracji więc warto poczytać.
    A co do regeneracji to najmniej kłopotliwym sposobem byłaby wymiana kompletnej membrany czyli wraz z resorem. Jeżeli jednak membrana jest cała tak jak u ciebie to wystarczy samo zawieszenie bo cała membrana to już większy koszt.
    Przed zakupem resorów spróbuj odkleić kopułki przeciw kurzowe jeżeli nie uda się to też będziesz musiał je kupić. Kopułki niestety musisz odkleić aby poprawnie wycentrować cewkę. Centrowanie dokonuje się wkładając kilka pasków papieru pomiędzy cewkę a rdzeń magnesu.
  • Level 12  
    No właśnie a jak to bezpiecznie i ładnie wszystko porozklejac? Jeżeli wymieniałbym też membranę to i resor dolny też muszę? A i przy wymianie samego górnego zawieszenia trzeba centrowac cewkę?

Dodano po 2 [minuty]:

Właściwie to ja tam muszę zajżec bo może i cewki są uszkodzone-kolumna chyba grała już z rozdartym zawieszeniem.
  • Level 15  
    Tylko nie demontuj cewki bo później będzie Ci to ciężko poprawnie złożyć. Niestety cewkę należy wycentrować także po wymianie górnego.
    Jeżeli cewka jest uszkodzona to naprawa raczej się nie opłaca.

Pozdrawiam
  • Level 12  
    A da się do niej zajżec (cewki) bez jej demontowania? Jak to bezpiecznie porozklejac?

Dodano po 3 [godziny] 26 [minuty]:

A więc "doświadczalnie, w przyśpieszonym tempie" rozebrałem ten głośnik i teraz już wiem jak to wygląda "od wewnątrz". Jak się pewnie domyślasz z głośnika dużo nie zostało, ale to nic, bo jak się wybiorę do wujka będę miał jeszcze dwa, chyba takie same głośniki (też z rozwalonym zawieszeniem górnym) mam tylko nadzieje, że z dobrą cewką, bo ta jest, a właściwie była dobra. Co do centrowania to już wiem o co chodzi i to chyba nie jest trudne w porównaniu z rozklejeniem kopułki i membrany (zwłaszcza takiej starej). Czy to w ogóle jest wykonalne bez uszkodzeń, jak ty to robisz? A i to co mnie zadziwiło: pod tą srebrną kopułką była druga, czarniutka, nawet nie zadrapana kopułka (oczywiście już jest w kawałkach). Jak następnym razem to rozklejac, żeby się do czegoś jeszcze zdało?