Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linux - zakładanie kont SQL z poziomu konsoli

15 Lut 2008 16:48 6008 14
  • Poziom 36  
    Witam.

Ktoś mi podpowie jaka jest polityka tworzenia nowych kont w systemach linux i za pomocą jakich komend tworzy się nowe konta SQL?

Załóżmy że w systemie zarejestrowanych jest kilku użytkowników. Części z nich chciałbym utworzyć konta SQL, tak, aby każdy użytkownik miał swojego użytkownika i hasło do bazy SQL (dane niekoniecznie muszą zgadzać się z danymi użytkownika w systemie linux)

Rozumiem, że będą to oddzielne bazy na jednym serwerze SQL.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Tworzy się po prostu użytkownika i przypisuje do niego jakąś bazę. Konkretniej prawa do niej.
  • Poziom 17  
    Pokombijuj dalej z phpMyAdminem - będzie Ci łatwiej (wyedytuj linie podobne do tych w config.inc.php $cfgServers [user] = "root"
    $cfgServers [password] = "hasło"
    ) lub .... czytać, czytać, czytać manual do MySql'a :D
  • Poziom 36  
    Amanda napisał:
    Pokombijuj dalej z phpMyAdminem - będzie Ci łatwiej (wyedytuj linie podobne do tych w config.inc.php $cfgServers [user] = "root"
    $cfgServers [password] = "hasło"
    ) lub .... czytać, czytać, czytać manual do MySqla:D

PhpMyAdmina już uruchomiłem (napisałem o tym chyba w poprzednim poście :-)). Ale chciałbym wiedzieć, jak zakładać konta z poziomu konsoli.

Cytat:
    przypisuje do niego jakąś bazę. Konkretniej prawa do niej.

O tym bym się chętnie czegoś więcej dowiedział. Użytkowników już zakładałem, ale niczego po drodze przy procedurze adduser nie zauważyłem (odnośnie SQL).

Z tego wynika, że przypisanie praw do bazy to jedno, a założenie samej bazy to drugie? Interesują mnie obie rzeczy :-)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dla MySQL'a są polecenia:
    - mysqladmin
    - mysql
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    logujesz sie na root do sql i zakładasz :

Code:
    mysql> CREATA DATABASE jego_baza_sql

mysql> CREATE DATABASE uzytkownik_login CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_polish_ci;
    mysql> GRANT USAGE ON uzytkownik_login.* TO jego_baza_sql@localhost;
    mysql> GRANT ALL ON uzytkownik_login.* TO jego_baza_sql@localhost IDENTIFIED BY 'haslo_uzytkownika';

to tak w skrócie o zakładaniu baz w sql i nadawaniu im uprawnien z poziomu konsoli
  • Poziom 36  
    gothye napisał:
    logujesz sie na root do sql i zakładasz :

Code:
    mysql> CREATA DATABASE jego_baza_sql

mysql> CREATE DATABASE uzytkownik_login CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_polish_ci;
    mysql> GRANT USAGE ON uzytkownik_login.* TO jego_baza_sql(małpa)localhost;
    mysql> GRANT ALL ON uzytkownik_login.* TO jego_baza_sql(małpa)localhost IDENTIFIED BY 'haslo_uzytkownika';

to tak w skrócie o zakładaniu baz w sql i nadawaniu im uprawnien z poziomu konsoli

Rozumiem, że haslo_uzytkownika jest niezależne od hasła użytkownika w systemie?

Pytanie drugie - dlaczego u mnie zamiast mysql> kolejnymi znakami zachęty są ->

:?:
  • Poziom 33  
    hasło uzytkownika dowolne

ps w sql kazdą linie konczymy srednikiem ";" ;)
  • Moderator Samochody
    W ramach uzupełnienia dodam, że pytanie było bardzo ogólne i źle sformułowane, a odpowiedzi skupiły się koło jednego tylko rozwiązania... to jak zakłada się konta użytkowników bazy z konsoli zależy raczej od tego jaki serwer bazodanowy mamy zainstalowany, niż na jakim systemie pracujemy. MySQL nie jest jedyną bazą SQLową dostępną dla Linuksa, jest jeszcze np. Sybase ASE czy PostgreSQL.
  • Poziom 36  
    Ok. A tak wracając jeszcze do tematu (teraz z poziomu PhpMyAdmin-a) - domyślnie miałem utworzone dwie bazy:

Kojarzy ktoś 'information_shema' ? Czy to jakiś element - baza na potrzeby samego PhpMyAdmin - a?

W sumie dopiero teraz go postawiłem, więc nie za bardzo wiem, skąd się wzięły?

Ok. Z poziomu konsoli wiem już jak zakładać bazy i przypisywać im usera i hasło. A jak to się ma z poziomu PhpMyAdmina (zakładanie baz i nadawanie im usera i hasła)? Czyżbym (logując się jako root) miał wprowadzać te same polecenia do okienka Wykonanie zapytania/zapytań SQL do bazy danych nazwa co w konsoli mysql?
  • Poziom 17  
    Oj coś motasz - wcześniej pisałeś że
    MES Mariusz napisał:
    PhpMyAdmina już uruchomiłem (napisałem o tym chyba w poprzednim poście :-)).

a teraz zaś że
    MES Mariusz napisał:

Co do
    MES Mariusz napisał:
    jak to się ma z poziomu PhpMyAdmina (zakładanie baz i nadawanie im usera i hasła)? Czyżbym (logując się jako root) miał wprowadzać te same polecenia do okienka Wykonanie zapytania/zapytań SQL do bazy danych nazwa co w konsoli mysql?

można i tak (tzn wpisać te same polecenia co w konsoli) lub bardziej "okienkowo" - wystarczy popatrzeć co w samym phpadminie są za zakładki i polecenia ("utwórz bazę", zakładka "uprawnienia", itp, itd).
    Czytać i kombinować - jak sam do tego dojdziesz będzie to miało większą "wartość" :wink:
  • Poziom 36  
    Amanda napisał:
    Oj coś motasz - wcześniej pisałeś że
    MES Mariusz napisał:
    PhpMyAdmina już uruchomiłem (napisałem o tym chyba w poprzednim poście :-)).

a teraz zaś że
    MES Mariusz napisał:

Pisząc "dopiero teraz" miałem na myśli do kilku godzinek wstecz, uogólnijmy teraz = dzisiaj ;-)

Amanda napisał:

Co do
    MES Mariusz napisał:
    jak to się ma z poziomu PhpMyAdmina (zakładanie baz i nadawanie im usera i hasła)? Czyżbym (logując się jako root) miał wprowadzać te same polecenia do okienka Wykonanie zapytania/zapytań SQL do bazy danych nazwa co w konsoli mysql?

można i tak (tzn wpisać te same polecenia co w konsoli) lub bardziej "okienkowo" - wystarczy popatrzeć co w samym phpadminie są za zakładki i polecenia ("utwórz bazę", zakładka "uprawnienia", itp, itd).
    Czytać i kombinować - jak sam do tego dojdziesz będzie to miało większą "wartość" :wink:

No właśnie już odkryłem kilka ciekawych rzeczy. Na razie nie planuję mieś więcej problemów, ale jak coś, to się odezwę :-)
  • Poziom 36  
    Po kilku miesiącach odzywam się w tym samym temacie (świadomie post pod postem) by zadać kolejne pytanie a jednocześnie nie robić bałaganu.

Ktoś podpowie w jaki sposób usunąć użytkownika z bazy sql wraz z jego uprawnieniami ?

Pytam, bo usunięcie bazy danych baza_1 której przypisałem wcześniej usera uzytkownik_login za pomocą:

Code:
    GRANT ALL ON uzytkownik_login.* TO baza_1(małpa)localhost IDENTIFIED BY 'haslo_uzytkownika';

i ponowne utworzenie bazy danych o tej samej nazwie powoduje, że w zakładce uprawnienia dalej figuruje uzytkownik_login.

Chciałbym raz na zawsze usunąć tego użytkownika a bazę przypisać innemu użytkownikowi.

Ktoś pomoże?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    terminal napisał:
    [juzer@lokalchost ~]# man mysql | grep help
    Display a help message and exit.
    For a list of these commands, type help or \h at the mysql> prompt:
    ? (\?) Synonym for ‘help’.
    help (\h) Display this help.
    For server side help, type ’help contents’
    If you provide an argument to the help command, mysql uses it as a
    search string to access server-side help from the contents of the MySQL
    If you provide an argument to the help command, mysql uses it as a
    search string to access server-side help from the contents of the MySQL
    the help tables in the mysql database be initialized with help topic
    Please try to run ’help contents’ for a list of all accessible topics
    Use help contents to see a list of the help categories:
    You asked for help about help category: "Contents"
    For more information, type ’help <item>’, where <item> is one of the
    Many help items for your request exist.
    To make a more specific request, please type ’help <item>’,
    Use a topic as the search string to see the help entry for that topic:
    This section describes some techniques that can help you use mysql more
    --i-am-a-dummy, which has the same effect). It is helpful for cases
    specifying the key values that identify them. This helps prevent
    [juzer@lokalchost ~]# mysql -p
    Enter password:
    Welcome to the MySQL monitor. Commands end with ; or \g.
    Your MySQL connection id is 276 to server version: 5.0.27

Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the buffer.

mysql> help contents;
    You asked for help about help category: "Contents"
    For more information, type 'help <item>', where <item> is one of the following
    categories:
    Account Management
    Administration
    Data Definition
    Data Manipulation
    Data Types
    Functions
    Functions and Modifiers for Use with GROUP BY
    Geographic Features
    Language Structure
    Storage Engines
    Stored Routines
    Table Maintenance
    Transactions
    Triggers

mysql> help account management;
    You asked for help about help category: "Account Management"
    For more information, type 'help <item>', where <item> is one of the following
    topics:
    CREATE USER
    DROP USER
    GRANT
    RENAME USER
    REVOKE
    SET PASSWORD

mysql> ...

pozdrawiam stygma