Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz mikrofonowy - po montażu, co dalej?

Michalek23 15 Lut 2008 23:36 4123 22
  • #1 15 Lut 2008 23:36
    Michalek23
    Poziom 9  

Witam. Niedawno pytałem na Tym Forum jak polepszyć jakość nagrywanego dźwięku mikrofonem na komputer. Dowiedziałem się że w moim wypadku będzie to tani przedwzmacniacz. Kupiłem http://www.jabel.pl/j_zest/j_072s.htm i właśnie wróciłem od kolegi który zna trochę podstaw, więc jakoś to zlutowaliśmy;) Jednak co dalej? Jak podłączyć do niego i jakie zasilanie? Jak podłączyć mikrofon IN i OUT. Słyszałem coś o ekranowaniu, ale jak to ma wyglądać? Nie jestem specem w tej dziedzinie więc proszę Was moi Drodzy o pomoc.

W załączniku "posklejany" przedwzmacniacz i fotki schematów.

0 22
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 15 Lut 2008 23:47
    zygu666
    Poziom 17  

no więc zasilacz potrzebujesz na 24 volty na ok.500mA i jak dałeś to zdjęcie schematu to: GND to masa wspólna dla zasilania i sygnału czyli jak np przetniesz przewód mikrofonu to będziesz miał w środku kabelek owinięty gołymi drucikami i te druciki to właśnie ekran przewodu i ten ekran podłączasz do masy swojego wzmacniacza i odpowiednio od przewód w środku do in- wejście out wyjście :) zasilanie czyli 24V dajesz plus tam gdzie napis +24 a minus na GND

0
  • #3 16 Lut 2008 00:05
    Michalek23
    Poziom 9  

Czyli reasumując. Kupuję tani http://www.allegro.pl/item313993565_zasilacz_24v_850ma_ac_adaptor_super_tanio_.html bo i tak idzie pod "skalpel". Rozcinam kabel od mikrofonu i zewnętrzne druciki (ekran) lutuje do IN. Drugą część kabla z minijack'iem (też ekran) lutuje do OUT. I teraz chyba czegoś nie rozumie. Mam podzielić rozerwany zasilacz na 3 przewody podłączone do "GND IN", "GND OUT" i "+"?

0
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #5 16 Lut 2008 00:33
    oj
    Poziom 42  

Bez przesady a po co 500mA, wystarczy 50mA i to z zapasem na 4-ry takie przedwzmacniacze.

A jaki jest to mikrofon, komputerowy czy kupiony dynamiczny. Komputerowy potrzebuje polaryzowania go napięciem.

Po za tym dodanie przedwzmacniacza jest sens tylko przy kupnie mikrofonu dynamicznego. Przedwzmacniacz należy podłączyć pod wejście liniowe, pod dwa wejścia jednocześnie - zwierając je.

Zasilacz z linku się nie nadaje; musi być dobrej jakości zasilacz stabilizowany; na razie to możecie uruchomić z dwóch baterii 6F22

0
  • #6 16 Lut 2008 00:41
    Michalek23
    Poziom 9  

Przepraszam za mój brak nie wiedzy. Wiem że wyciągam może już śmieszne wnioski... Czyli Kabel od mikrofonu (ekran) lutuje do IN oraz GND od strony wejścia. Następnie przewód zasilacza rozdzielam na dwa lutując jeden do +24, a drugi do GND wyjścia i dołączyć do tego przewodu jeszcze druga część kabla mikrofonu z minijackiem(?!) Kurcze... :(

0
  • Pomocny post
    #7 16 Lut 2008 09:42
    zygu666
    Poziom 17  

tak ekran przewodów podłączasz do GND a ten kabelek co jest w środku od strony jacka do out a od strony mikrofonu do in zasilający do +24 i do GND tylko zasilający ma dwa bieguny dodatni i ujemny to oczywiście dodatni na +24 a ujemny na GND

0
  • #11 16 Lut 2008 21:19
    Michalek23
    Poziom 9  

OK, Artur, sorry za kłopot.
    OK, Zygu666. Czyli po za tym schemat ok?
    Któryś z wyżej wymienionych mikrofonów będzie dobry?
    Pomożecie? :(

0
  • #12 17 Lut 2008 11:58
    mkpl
    Poziom 37  

Panowie spokojnie zacznijmy od tego jaki masz mikrofon bo jak pojemnosciowy ( wiekszosc tanich mikrofonow do pc) to nie zadziala przeciez trzeba go jakos spolaryzowac :|

0
  • Pomocny post
    #13 17 Lut 2008 13:30
    elek555
    Poziom 37  

ten drugi -zadziała bez żadnych zmian. Przy pierwszym cały preamp możesz pominąć, wystarczy podać polaryzację przez 10k z (+) zasilania na styk mikrofonu odłączony od masy (korpusu). Następnie z tego styku wchodzisz przez 100nF na WE wzmacniacza.

0
  • Pomocny post
    #14 17 Lut 2008 13:36
    mkpl
    Poziom 37  

tak dla ścislosci Przedwzmacniacz mikrofonowy - po montażu, co dalej? rezystor nalezalo by dobrać doswiaczczalnie w zakresie od 1 do 10kohm

0
  • #15 17 Lut 2008 17:45
    Michalek23
    Poziom 9  

No więc Panowie. Najkrótsza droga do sukcesu... Ten drugi mikrofon który mam to dynamiczny.
    Elek, czyli rozumie że on będzie dobry bez żadnego polaryzowania.
    Mkpl, do dynamicznego ta przeróbka również będzie potrzebna?

0
  • #16 17 Lut 2008 18:32
    elek555
    Poziom 37  

bez przeróbek jesli to faktycznie dynamiczny 600om

0
  • #18 17 Lut 2008 20:14
    elek555
    Poziom 37  

w zasadzie pójdzie na każdym od kilkunastu do tych 24V DC, wydajność dowolna (kilkanaście mA max). Możesz nawet na próbę sprawdzić na zasilaniu z gałęzi +12V z kompa. Zrób ekranowanie!

0
  • #19 17 Lut 2008 21:13
    mkpl
    Poziom 37  

No i pozadnie odfiltrowac i odtlumic zasilacz zeby nie bylo brumu

0
  • #20 17 Lut 2008 22:55
    Michalek23
    Poziom 9  

Panowie, a tak w "nie zaawansowanym języku? ;)

Cytat:
    Możesz nawet na próbę sprawdzić na zasilaniu z gałęzi +12V z kompa. Zrób ekranowanie!

Galezi +12V?
    Ekranowanie od przewodu mikrofonowego?

Cytat:
    No i pozadnie odfiltrowac i odtlumic zasilacz zeby nie bylo brumu

Odfiltrowac i odtlumic zeby nie bylo brumu?

:|

0
  • #21 18 Lut 2008 16:52
    zygu666
    Poziom 17  

gałąź 12 to jest jak otworzysz obudowę kompa to masz wtyczki do dysków i innych są tam 4 przewody 2 czarne czerwony i żółty i miedzy czarnym a żółtym jest 12v czarny obojętnie który jak to podłączysz i będziesz miał bumy i trzaski to pomyśli sie o odfiltrowaniu

0
  • #22 28 Mar 2008 19:42
    -janusz
    Poziom 11  

Witam.
    Chciałbym zapytać jakiej jakości jest dźwięk po 'skleceniu' takiego przedwzmacniacza? Czy to jest rzeczywiście takie proste? ;p
    Dziwi mnie fakt że sam układzik kosztuje 8 zł, a gotowy przedwzmacniacz najtańszy to 50zł z kawałkiem. Gdzie różnice?

0
  • #23 28 Mar 2008 19:57
    elek555
    Poziom 37  

Po skleceniu jakość będzie poklecona. Ale po normalnym montażu, odfiltrowaniu zasilania, zaekranowaniu obwodów sygnałowych, będzie normalnie -dobra.
    "Dziwi mnie fakt że sam układzik kosztuje 8 zł, a gotowy przedwzmacniacz najtańszy to 50zł z kawałkiem. Gdzie różnice?" -w kieszeni tego który zwinął rękawki i odwalił kawałek roboty, nie klecąc. Myślałem że takie pytania zdechły na zawsze razem z komuną a tu nagle -janusz-reaktywacja :)
    Ponieważ temat zaistniał w dziale układy...-to można od autora i uczestników oczekiwać pewnej samodzielności i współpracy z wyszukiwarką. W przeciwnym razie ..:cry:

0