Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop KR7203A - regulacja jasności

15 Lut 2008 23:43 1042 1
  • Poziom 10  
    Mam problem z oscyloskopem KR7203A prod.Radiotechniki Wrocław. Nie działa potencjometr "jasność", są linie lecz nie można ich sciemnić ani rozjasnić. Z zasilacza wychodza wszystkie napięcia.
  • Poziom 7  
    Prawdopodobnie nie działa układy rozjaśniania trasy i odtwarzania składowej stałej, schemat Z16 dokumentacji.
    Dołącz drugi oscyloskop do emiterów tranzystorów T1608 i T1609 albo do anody diody D1607 płytka P4 i sprawdź zachowywanie się impulsu
    rozjaśniającego kręcąc potencjometrem jasności.
    Powinien zmieniać wysokość i mieć obwiednię wypełnioną przebiegiem o częstotliwości 20 kHz oscylogram nr 3 na Z16.

W najgorszym przypadku jest to delikatne zwarcie (obsypanymi tlenkami) pomiędzy katodą a siatką S1 tak miałem w OS710
    Udało mi się to przestrzelić kondensatorem. Robiłem to też z powodzeniem generatorem na UCY7400 zasilającym poprzez tranzystor mocy cewkę zapłonową 12V z samochodu. Uzyskujemy na wyjściu cewki wyładowanie szczotkowe o częstotliwości generatora np 1kHz .
    Ładnie piszczy przy przepalaniu , można tak potrzymać pomiędzy katodą a siatką około 5 sek i sprawdzić megaomomierzem skuteczność, a w razie
    konieczności powtórzyć