Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oscyloskop KR7203A - regulacja jasności

suchan 15 Feb 2008 23:43 1177 1
Tespol
    suchan
    Level 11  
    Mam problem z oscyloskopem KR7203A prod.Radiotechniki Wrocław. Nie działa potencjometr "jasność", są linie lecz nie można ich sciemnić ani rozjasnić. Z zasilacza wychodza wszystkie napięcia.
  • Tespol
    Stanbi
    Level 9  
    Prawdopodobnie nie działa układy rozjaśniania trasy i odtwarzania składowej stałej, schemat Z16 dokumentacji.
    Dołącz drugi oscyloskop do emiterów tranzystorów T1608 i T1609 albo do anody diody D1607 płytka P4 i sprawdź zachowywanie się impulsu
    rozjaśniającego kręcąc potencjometrem jasności.
    Powinien zmieniać wysokość i mieć obwiednię wypełnioną przebiegiem o częstotliwości 20 kHz oscylogram nr 3 na Z16.

W najgorszym przypadku jest to delikatne zwarcie (obsypanymi tlenkami) pomiędzy katodą a siatką S1 tak miałem w OS710
    Udało mi się to przestrzelić kondensatorem. Robiłem to też z powodzeniem generatorem na UCY7400 zasilającym poprzez tranzystor mocy cewkę zapłonową 12V z samochodu. Uzyskujemy na wyjściu cewki wyładowanie szczotkowe o częstotliwości generatora np 1kHz .
    Ładnie piszczy przy przepalaniu , można tak potrzymać pomiędzy katodą a siatką około 5 sek i sprawdzić megaomomierzem skuteczność, a w razie
    konieczności powtórzyć