Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porównanie i dobieranie zasilaczy ATX.

16 Lut 2008 00:16 7934 25
  • Użytkownik obserwowany
    Mam problem w servisie ponieważ baardzo dużo sprzętów jest uszkodzona z powodu zasilacza. Kondensatory na płycie głównej grafiki zwisy systemu, blue screen ( gforce), dyski padaczki i inne.
    I po naprawie i poinstruowaniu delikfenta o zaistniałym fakcie klientela puszcza to mimochodem i później mają problemy że ja że to że tamto , Takich codegenów i tracerów to wogóle nie powinno się brać albo od razu poinformować że zasilacz do wymiany i 120 zł a nie 49,99 .
    Czy to jest normalka czy mieszkam w feralnym obszrze :idea:

Sorry ankiety nie moge włączyć i się doinformować w tym dziale. :(
    1. Megabajt, Tracer, Codegen, Topower, L&S
    2. Modecom, Fell , Pentagram
    3. Chieftec, Antec, Huntkey, Corsair

Który macie --- a który byście chcieli zaimplantować?
  • Poziom 23  
    po moich doświadczeniach z firmą Modecom, której to zasilacz powiedział papa, na szczęście odchodząc sam bez towarzystwa innych podzespołów kupuję wyłącznie firmowe

u rodzinki Chieftec, bodajże 430W, kupiony razem z obudową Chiefteca z seri BX
    u mnie aktualnie Antec TruePower Trio 650W
    napięcia pod obciążeniem:

+5V: 5,07V
    +12V: 12,13V
  • Poziom 34  
    Ja niestety mam Tracera 4life 400W :((szybko trzeba było kupić a nie było nic innego, niedziela wieczór więc tylko MM) a zmieniłbym na... nie wiem, sądzę, że zwykły Fortron FSP400-60PFN 400W wystarczyłby, do nowego komputera może Amacrox Warrior 450W, na prawdę porządnie wykonane a sprzęt wcale nie jest za drogi.
    pozdrawiam
    PS. Moje odczucia - na razie chodzi stabilnie, przy moim sprzęcie w miare obciążonym(3DMark chyba 03 na max detalach na 1280x1024x32 trzymał napięcia poprawnie, chociaż były powyżej idealnych, przed granicą, i były niewielkie wachania). Sprzęt - Athlon XP 1700+, 768MB RAM DDR, mobo ECS K7S5A, dysk Samsung 80GB, grafika Radeon 9600PRO.
  • Poziom 17  
    Witam,
    Do kompa siostry wrzuciłem Chiefteca i sprawuje sie bardzo dobrze. U siebie w komie zdecydowałem się na coś innego, mianowicie, że lubię eksperymentować ze sprzętem zakupiłem TACENSA pół - pasywnego i muszę szczerze stwierdzić iż mimo że nie jest drogi to trzyma napięcia stabilnie jak skała mimo dużego obciążenia a do tego jest niesłyszalny.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam,
    ja za to polecam HuntKey'a mam model HuntKey HK-350AP (jedyny 350W model tej firmy:P), który jest porównywany z 400W modelami innych firm.
    Zasilacz ten nie jest drogi (do nabycia poniżej 200zł), a bardzo wydajny i cichy. Napięcia wzorowe - mierzone oczywiście miernikiem...
  • Moderator
    :arrow: Szanowni koledzy wypowiadający się w tym temacie!
    Jeśli któryś z Was chciał zaistnieć w tym temacie podając markę zasilacza którą ma czy ewentualnie preferuje powinien:

A) Napisać coś więcej niż powiedzmy, że nazwę firmy (Chieftec, Fortron, Tracer, ModeCom, Codegen, Amacrox, Tacens) itd.

B) Powiedzmy, że te parę słów uzasadnienia czy nawet swoje prywatne odczucia co do zasilacza.

C) Sądzę że najważniejszym jednak parametrem jakim ewentualnie ktoś inny będzie mógł się kierować jest podanie modelu zasilacza (przynajmniej będzie pewny że to ten właśnie dokładnie zasilacz) wielu z Was nie ma pojęcia jak wiele jest modeli zasilacza nawet tylko podając firmę i moc zasilacza.

Niniejszym więc informuję że nic niewnoszące posty będę przenosił prosto do kosza, a te bardziej bezsensowne dostaną być może jeszcze odpowiednią nagrodę dla autora postu....
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Qoltec XtremPower Q52514 525W APFC. Według informacji z naklejki wyszedł z ręki Huntkey.
    Dwie linie 12V po 18A, 5V 40A, 3,3V 35A.
    Napięcia z miernika pod obciążeniem SuperPI 16M:
    12V - 12,14V
    5V - 5,07V
    3,3V - 3,29V

Zasilacz pojawił się u mnie półtora roku temu i póki co nie sprawił mi zawodu. Zakupiłem go bo wcześniejszy nie podołał z O/C więc przyszła konieczność na coś mocniejszego.
    Aktualnie bez zarzutu zasila Epox 8NPA7I z A64 Venice 3000 s754 2GHz na 2,5GHz, 1GB DDR400 na DDR500 250MHz przy 2,5-3-3-6-1T, Radeon X700, dwa HDD dokładnie 2x80GB na ATA - Barracuda + Samsung. CDRW, DVDRW, podwójne zimne katody.
    Zasilaczyk pracuje bardzo kulturalnie. Jak na moje uszy to głośniejszy od niego jest mój Arctic Cooling 12cm, który siedzi tuż pod zasilaczem.
  • Poziom 17  
    No dobrze ale jakoś nie mogę znaleźć tu wytycznych jaki zasilacz do czego poza dość obszernym opisem Mery84,
    mój konfig;msi645,celeron1.7,512ddr,gf6600gt,2xdvd philips,hd80g,flopik.
    system melduje że zasiłka się nie wyrabia mimo350w[samsung].proszę o rade jaki zasilacz polecacie [nie musi być dlaczego] i czy ewentualnie konieczna będzie przejścióweczka zasilania.wskazany byłby zapas mocy bo procek do modernizacji.z góry wielkie dzięki za rzeczową podpowiedź[ewentualne linki na alegro]
  • Poziom 15  
    Powiem krótko, wszelkie chinskie badziewie typu... można wrzucić do kosza, nie wiem czy chociaż mały procent "komputerowców" wie że bardzo dobre zasilacze robią polacy. I jesli pisze na zasilaczu że ma moc np. 420W to taką ma moc, napewno nie są tanie ale można bardzo dużo z nich wycisnąć. Mam takiego zamontowanego w sprzęcie i naprawdę nie narzekam....., nie wspomne tutaj o bardzo małej awaryjności czy też wszelkich certyfikatach które mają zasilacze z ever-a. Podaje linka do strony by się można było zapoznać z możliwościami
    http://www.ever.com.pl/pl/prod_powersupply.php?powersupply=silver
  • Poziom 17  
    Ok link na prawdę sensowny nie wiedziałem że robimy takie zasiłki chciaż wiem że polacy są naprawdę dobrzy[dtm-system choćby-z mojej branży]ale relacja cena wyrób w tym przypadku lekko nie do przyjęcia.dzięki za pomoc podziękowania punktowe prześlę,i czekam na merytoryczną"wspomoc"jaka zasiłka do mojej konfiguracji sprzętowej i za mniej więcej ile.
  • Poziom 9  
    ja miałem codogena 6 latek ( jechałem tak na ryzyk fizyk ) do mojego starego kompa, musialem go wymienić - teraz jadę na fortron 350 W HLN i nie narzekam. na drugim kompie mam be-quiet strength 450 W i też elegancko chodzi. co do zasilaczy jestem zdania że należy kupować znane i sprawdzone marki, niż potem poczuć swąd palonych kabli...
  • Poziom 21  
    Codegena i Fella miałem.
    Zasilacze do bani.Oba sie popaliły z tym, że Fell po 2 latach i zabrał z sobą wszystkie kondensatory na płycie głównej.
    Codegen sie kopcił i zdąrzyłem go wymienić.
    Obecnie w starym kompie mam Fortrona 350W za 80zł i działa super cichy nie słychać go i napięcia ideał.
    W nowym kompie zaś mam zasilacz NeoTec Maximus, super chodzi cichy(14cm-wentylator), bardzo wytrzymały przystosowany do pracy 24 godziny na dobe.
    Porównanie i dobieranie zasilaczy ATX.
  • Poziom 23  
    bubi89 napisał:
    przystosowany do pracy 24 godziny na dobe

Z ciekawości zapytam: czym takie przystosowanie miałoby się wyróżniać?
  • Poziom 37  
    Posiadam-
    1-tracer 4 live 400W - wyśmienity zasilacz, pracuje od dawna, napięcia na piątkę, spadki góra 0,1 V, można go przeciążać na 450W i smiga

2-Modecom-4 sztuki i żadna nie trzymała napięć...350-400w

3-Xilence, 480W - wyśmienity ...napięcia, trwałość, bajka...
  • Poziom 24  
    Zasilacze:
    1. Codegen 300X (300W hahahaha)
    Chodzi od 4-rech lat uruchamiany sporadycznie
    (PIII 750 384MB RAM, i440BX, DVD Rom, HDD, AIW 9000Pro).
    Teraz jest pod jego pieczą Duron 1400 MHz, ale jakoś zaczął podejrzanie cieplej dmuchać z tyłu i teraz już nie mam wogóle do niego zaufania.
    Ogólnie, można używać w sprzęcie na którym nam nie zależy.
    Napięcia niby trzyma, ale 12V na dolnej granicy normy.
    Drażniąco szumi. Wymieniam niebawem.

2. DEER 350ATX.
    Był fabrycznie zamontowany w obudowie Foxconn. Chodzi od 6-ciu lat. Najpierw z K6-2 400MHz, potem Duron 900, później Duron 1400 i z Sempronem LE-1100.
    Napięcia w normie, jednak po tylu latach 3.3V spadło do 3.18V, a 5V jest już 4.79V.
    Szumi, ale da się do tego przyzwyczaić.
    Już nie używam - też już nie mam zaufania.
    Jakość wykonania lepsza od Codegen.

3. Mode Com Feel III ATX 2.0 350 PFC.
    (kupione 2 sztuki do dwóch różnych PC)
    Ciężki i solidny.
    Napięcia w normie, aż miło.
    Cichy.
    Czy trwały? Nie wiem, jak narazie 2 miesiące i działa
    (PC1 - Sempron 2800, GA-K8VT800, 1GB DDR, GF2MX, HDD 160GB SATA
    PC2 - Sempron 2600, K8-N4E-SE, X300, 1GB RAM, DVD Rom, HDD ATA)

4. Pentagram SF-370-PFC (Silent Force - by Sirtec)
    Ciężki, solidny. cichy.
    W duecie ze Scythe Samurai Z sprawił, że dysk twardy tylko słychać.
    Napięcia: 5V=5.12V, 3.3V=3.34V, 12V=12.1V
    (Sempron LE-1100, MSI K9MM-V, AIW 9200, 1 GB DDR2, DVD-RW, HDD SATA)
    Czyli jest dobrze.
  • Poziom 15  
    Corsair CMPSU-450VXEU
    Moc zasilacza 450 Wat
    Format ATX
    Standard zasilacza (ATX) • 2,2 • 2,01
    Typ PFC (Power Factor Correction) aktywny
    Średni czas między uszkodzeniami (MTBF) 100000 h
    Ilość wtyczek zasilających 4-pin (HDD/ODD) 6 szt.
    Ilość wtyczek zasilających 4-pin (FDD) 2 szt.
    Ilość wtyczek zasilających Serial ATA 6 szt.
    Ilość wtyczek zasilających 6-pin (PCI-E) 1 szt.
    Ilość wtyczek zasilających +12V 4-pin (CPU) 1 szt.
    Typ złącza zasilania ATX 24-pin
    Przejściówka zasilania ATX (20-pin - 24-pin) Nie
    Ilość wentylatorów 1 szt.
    Klasa rozmiaru wentylatora 120 mm
    Regulacja prędkości obrotów wentylatora Termistor
    Wskaźnik obciążenia zasilacza Nie
    Zabezpieczenia • OCP (zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem) • OVP (zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem) • OPP (zabezpieczenie przeciążeniowe) • UVP (zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych) • SCP (zabezpieczenie przeciwzwarciowe)
    Szerokość 150 mm
    Głębokość 140 mm
    Wysokość 86 mm
    Kolor czarny
    Kilka miesięcy w użyciu. Stabilne napięcia, cichy. Po OC karty graficznej o 30% napięcia nie drgnęły tylko wentylator troszkę głośniejszy. Ogólnie polecam...
    Moc w szczycie koło 480 wat
  • Poziom 16  
    Bardzo bym prosił o dobór zasilacza do poniższej konfiguracji:

CPU: Athlon 64 X2 4400+ (65W)
    MoBo: Asus M2N
    GPU: Asus GF 8600 GT 512ram
    Ram: 2x 1024 ddr2
    HDD: Seagate 320 GB Sata II
    DVD-RW

Aktualnie mam 350W Feela Modecoma... który siedział w nowej obudowie, ehh nie ma to jak zakupy w pośpiechu 5 min przed zamknięciem sklepów :)

Dodam że komp nie będzie kręcony.
    Zostawić feel`a, czy kupić coś nieco lepszego ??
  • Poziom 21  
    K3 napisał:

Dobrym chłodzeniem stabilnością, bo jak jest zasilacz źle chłodzony(mały wentylator, kiepskie radiatorki) to po kilku godzinach chodzenia non-stop lubi nawalać:P
  • Poziom 2  
    Witam, ja osobiście w swoim PC mam Chieftec (GPS-350EB-101A) 350W, pracuje już prawie 2 lata bez przerwy. Polecam zasilacze firmy Tagan np model Tagan 480W U15, montowałem te zasilacze w komputerach które pracują 24/7 przez kilka lat bez obsługowo. Przy wyborze zasilacza warto zapoznać sie z wyniki testów na stronie np http://www.benchmark.pl/
    są tam również inne ciekawe testy sprzętu PC.
    Pozdrawiam Piotr

PS. ja preferuje zasilacze z wentylem 120mm, są bardzo ciche innych nie biorę pod uwagę.
    :D
  • Poziom 23  
    bubi89 napisał:
    K3 napisał:

Dobrym chłodzeniem stabilnością, bo jak jest zasilacz źle chłodzony(mały wentylator, kiepskie radiatorki) to po kilku godzinach chodzenia non-stop lubi nawalać:P

To to aż trzeba dodatkowo wyszczególniać?
    Bo jakoś nie zauważyłem, żeby zasilacze firm Antec, Chieftec, BeQuiet, Zalman , OCZ, Tagan, SilverStone szczególnie to wyróżniały. Ba, dla nich produkt niespełniający wymogów pracy 24h jest niedopuszczalny, nie znalazłby się w sprzedaży.

Jeśli ktoś tak reklamuje swoje zasilacze, to uważam, że taka firme należy omijać z daleka.
  • Poziom 21  
    Z Tym się zgadzam. Ale mój zasilacz nie był reklamowany wybrałem go bo przeczytałem mnóstwo dobrych opini i ani jednej złej.
  • Poziom 33  
    Co dwa lata wymieniamy elektrolity w przetwornicy startowej jest tam taki elektrolit który wysycha i po dwu latach lub trzech płyta do wymiany dla firmy komp. naprawiam zasilacze kazałem im temat przekazać do producenta - z uśmiechem to potraktowano odpowiadając że ruch musi być w interesie hihi
    jeszcze żaden zasilacz mi się nie spalił nawet nowy przerabiam i śpię spokojnie to nie w tym jest problem o ktorym piszecie problem zasilaczy to problem jakości KONDENSATORÓW ELEKTROLITYCZNYCH !!!!!!!!
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Wypowiedź Kolegi dipol możnaby uzupełnić paroma drobiazgami.

cytat:
    "... problem zasilaczy to problem jakości Kondensatorów elektrolitycznych !"

- wielkości radiatorów
    - doboru elementów p-przewodnikowych do obciążeń
    - doboru wielkości transformatora do deklarowej mocy
    - przekroju drutu nawojowego do prądu (dławiki i trafo)
    - pojemności kondensatorów elektrolitycznych po stronie wtórnej
    - obecności (najczęściej braku) dławików w filtrach napięć wtórnych
    - sposobem tworzenia napięcia +3,3V

Proszę Kolegów o uzupełnienie powyższej listy (na razie nie mam pomysłów).

Co do ciężaru...
    Zawsze rozbawiają mnie porównania w rodzaju cięższy czyli lepszy, solidny.
    Ciężki bo ma PFC w postaci dławika (żelazo + miedź = ciężar).
    Obecność tego stopnia nie ma żadnego wpływu na jakość napięć wyjściowych zasilacza.
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    Porównywanie po ciężarze miało rację bytu, kiedy nie było konieczności stosowania PFC, i PPFC było tylko w lepszych zasilaczach a o APFC nikt nie słyszał, oraz kiedy w ogóle PFC nie było... cięższy miał solidniejsze radiatory (albo w ogóle miał radiatory, a nie kawałki blachy aluminiowej) i większe trafa.

Do listy:
    - sposób monitorowania napięć i ilość monitorowanych linii
    - budowa przetwornicy pomocniczej
    - obecność obwodów zabezpieczających
  • Użytkownik obserwowany
    A moze ktoś się wypowie o sposobie uzyskiwania napięcia 3,3 V z głównego +5V.