Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Multimetr Chauvin-Arnoux MAX 3000 - uszkodzony

IZYCH 16 Lut 2008 13:11 4407 6
  • Multimetr Chauvin-Arnoux MAX 3000 - uszkodzony

Poziom 15  

Witam,
    Mam problem z tym multimetrem. Służył mi kilkanaście lat. Wróciłem do pracy po urlopie i okazało się, że mam uszkodzony miernik.
    Po załączeniu i przytrzymaniu przycisku , jest prawidłowy test wyświetlacza. Miernik da się załączyć, natomiast sa dziwne objawy, a mianowicie:
    - są inne funkcje niż te wybrane na przełączniku.
    Na zakresie "V" mam "°C" i "mA" jednocześnie i wyświetla mi "-OL _ _" , na "Ω" mam "V" a na pomiarze temperatury "Ω" i pokazuje wartość 255 Ω.
    Układy scalone które spisałem z płytki to:
    14053B , 14093B , 14051B , TL062B , LM 385 , LM 324AM , AD 548JN , HCF 4053BE , LM335Z , 393A 9033 , 76 60C02 , BC 547.
    Nie demontowałem wyswietlacza więc nie wiem jaki jest tam procesor.
    Pobór prądu przez miernik to niecałe 40 mA.
    A tak wyglada ten miernik.
    Nie mam schematu do tego multimetru.
    Szkoda mi tego miernika i bardzo chciałbym go naprawić.
    Pozdrawiam i czekam na pomoc.

0 6
    Poziom 31  

Proponuje go wpierw rozebrać i zobaczyć czy gdzieś na pokrętle nie ma zwarcia albo sie nie wytarły ścieżki jak są bezpośrednio na PCB.

0
    Poziom 15  

Rozebrałem i nie widać żadnych widocznych uszkodzeń.

Przełącznik ustawiony w pozycji V

1
    Poziom 15  

Czy nikt nigdy nie serwisował tego multimetru ? Może jakieś namiary na serwis multimetrów w Katowicach lub okolicy.

0
    Poziom 31  

Sprawdź czy czasem pod LCD jakaś taśma sie nie obluzowała, jeśli da sie podnieść LCD.

0
    Poziom 15  

Wyswietlacz jest połączony przez typową listwę przewodzącą z gumy.A pod wyświetlaczem są dwa układy scalone: procesor o oznaczeniu M50932-954PP i układ w obudowie 20 DIP , ADC0841CCN.
    Wyświetlacz wyświetla wszystkie symbole.
    Zauważyłem że jak zasilę multimetr napięciem około 7V-6V to zmieniają sie funkcje miernika,tzn. tam gdzie ma być teperatura , wyświetla temperaturę i zmienia zakresy , a tam gdzie Ω są Ω ale przy otwartym obwodzie pomiarowym pokazuje około 256Ω , ale po zwarciu wejścia zeruje się.Przełącza się też podzakres na pomiar diod.
    Wynika z tego że procesor jest sprawny , tylko jest coś uszkodzone z zasilaniem układów multimetru , przydał by się bardzo schemat.
    Przełącznik ma trzy styki zwierne i pięć położeń ( funkcji ) mA , A , V , Ω , •C . W każdym z położeń można jeszcze wybierać jeszcze inne funkcje , jak test diod czy Hz.
    Jeden ze styków wybiera wejścia miernika ,drugi funkcje a trzeciego narazie nie rozszyfrowałem.
    Miernik przed uszkodzeniem nigdzie nie upadł , płytki są z grubego laminatu i nie widać żadnych uszkodzeń , zamocowanie płytek jest w gumowej osłonie , tak że nigdy nie ma tam żadnych naprężeń.
    Napięcie odniesienia na układzie scalonym LM 385 mam cały czas takie samo , tzn. 2,534V . Ciekawią mnie dwa układy scalone 393A 9033 i 76 60C02 , jakie one pełnią funkcje , nigdzie nie znalazłem informacji o tych układach i procesorze M50932-954PP.
    Cały czas czekam na pomoc.

0
    Poziom 15  

Nadal czekam na pomoc w naprawie tego multimetru , lub namiary na serwis .

0