Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Politechnika Poznańska - informacje, opinie, rekrutacja.

Michal19881 28 Maj 2008 13:48 1230148 8319
    Michal19881
    Użytkownik obserwowany
    I o EiT, elektrę i Informatykę :D
  • IGE-XAO
    jorul
    Poziom 9  
    Witam,
    mogę wam co nieco powiedzieć, bo jestem studentem drugiego roku EiT Politechniki Poznańskiej.

Po pierwsze to siatka godzin:
    https://nova.put.poznan.pl/ECTSPlusKlient/karty?wydzial_id=351
    Popatrz sobie na program dla pierwszego i drugiego roku, następne roczniki na pewno wielkich modyfikacji mieć nie będą.

Co do progów punktowych, to na Informatyce próg jako taki pewnie istnieje(ale informatyka na WIiZ, bo ta na elektrycznym to podobno słabsza), na EiT po pierwszym naborze próg był w okolicach 1100 na 2000 punktów, ale po wszystkich dodatkowych naborach i listach rezerwowych itp dostali się wszyscy. Na elektrotechnikę dostają się pewnie wszyscy za pierwszym razem.

Co do trudności, to na EiT początkowo dużo osób odpadło, z 210 zostało nas 80 kilka osób. Część z nich rozpoczęła studia na elektrotechnice i z tego co wiem tworzą tam silną grupę walczącą o stypendia naukowe, więc pewnie jest trochę łatwiej. Do tego zachwalają, że podejście do studenta jest dużo bardziej ludzkie:)
    Na informatyce też mam kumpla który na EiT nie dał rady i też się nieźle trzyma.
    pajaknoob
    Poziom 12  
    Jorul! a nie wiesz jak jest na AiR...? bo jak tak jak na EiT to ja idę na elektrotechnikę:p o widzę, że jeszcze wf jest, nawet tutaj męczą:p
    revolt
    Poziom 34  
    Hmm. Do nas też przyszło na drugim roku 5 z EiT. Został 1 :)
    Michal19881
    Użytkownik obserwowany
    Czyli gdzie jest trudniej po technikum elektronicznym: na Elektrotechnice czy na EiT ?
  • IGE-XAO
    pajaknoob
    Poziom 12  
    a ty revolt jesteś na AiR??
    Michal19881
    Użytkownik obserwowany
    Revolt jest na Elektrotechnice z tego co wiem. :)
    pajaknoob
    Poziom 12  
    dobra! postanowione składam na elektrotechnikę:p namówiliście mnie:p mój tata jest elektrykiem, brat też w tym kierunku zaczynał więc i ja pójdę tym śladem:p
    jorul
    Poziom 9  
    Na automatykę próg przyjęć był ciut wyższy, poziom trudności pewnie też podobny. Jeżeli nie chcesz się przemęczać to chyba jednak elektrotechnika będzie lepszym rozwiązaniem.
    Michal19881
    Użytkownik obserwowany
    Proszę o wypowiedzi studentów na temat Informatyki na wydz. elektrycznym i AiR.
    wie8
    Poziom 16  
    Odnośnie wyboru elektrotechniki a elektroniki i telekomunikacji, panowie... dlaczego można wybierać elektrotechnikę:

Bo elektrotechnika daje szeroki podgląd na całą elektryczność... natomiast w elektronice w pewnych momentach zaczynają się tzw klapy na oczy.

Jak kto woli. Osobiście ja na EiT bym nie poszedł.
    dnitek
    Poziom 2  
    Zastanawiam się pomiędzy AiR a EiT. Ciężko się dostać? Co lepsze (tzn przyszłościowo, jeśli chodzi o poziom trudności)? Pytam, bo te dwa kierunki są dla mnie dość podobne.
    wie8
    Poziom 16  
    Jeżeli masz wybierać to AiR, i napewno więcej ludzi idzie na AiR i informatykę niż na elektrotechnikę, dlaczego tak jest to już myślę że odpowiesz sobie sam :) I spodziewaj się że cięzej jest na AiR niż na elektrotechnice z racji tego że wykształcenie automatyka to wykształcenie fachowca w wielu dziedzinach, jeżeli chcesz mieć uniwersalne wykształcenie techniczne to AiR takie jest, bo uczysz się o różnego rodzaju aspektach pracy urządzeń, maszyn - często z elektroniką wydających się nie mieć do czynienia, np wzmacniacz przysłonowy, klapy, zawory (nie odnosić do "zaworów elektrycznych" ;)

EiT to inna para kaloszy ale niech wypowie się jakiś spec od tego.

Nie słuchaj wywodów o słabym wynagrodzeniu po studiach bo to bajki,

dostałem propozycje pracy po średnim jako automatyk za około 3000-4000 zł netto. Ale w poznaniu, mamy takie zakłady jak Bridgestone, Kimball Electronics, Volkswagen, Man Star & buses, Solaris Bus & Coach i inne... Imperial Tobacco Poland w tarnowie podgórnym, pozatym za ok 2-3 lat powstanie nowy oddział Kimball Electronics w Sadach produkujący aparaturę do laboratoriów medycznych, natomiast przy marcelińskiej Kimball produkuje układy kontroli trakcji do samochodów, inteligetne lusterka dla takich firm jak VW, Hyundai, Audi i innych, no i oczywiście tomografy komputerowe i rezonanse magnetyczne.

Jako elektryk w firmie produkcyjnej (nie instalacyjnej), jesteś w stanie wyciągnąć do 2000 zł podstawyprzy programowaniu sterowników, montażu układów elektronicznych w pojazdach o wysokiej technice zaawansowania.
    Do tego nadgodziny jeżeli chcesz

Wydaje mi się automatyka być bardzo przyszłościowa, optymalizowanie procesów produkcyjnych jest niezwykle ważne, natomiast tak naprawdę sterowniki PLC i poteżne szkolenie przejdziesz w pracy ;) Warto zaznaczyć że jest to praca trudna, stresująca, ale myślę że warto zainwestować w siebie. Czas który upływa od szkolenia do samodzielnego pracownika to około roku, dwóch.

Dla mnie natomiast lepsza jest elektrotechnika.
    Nie wiem jak w innych rejonach polski, ale gwarantuję że w Poznaniu zarobisz nieźlę, gdziekolwiek byś nie poszedł.
    Pierwsza praca dla absolwenta technikum to średnio 1500-1700zł więc naprawdę nie jest źle i nikt poza tą stawkę nie schodzi w dół - to absolutne minimum które podaje się pracodawcy i dodaje tekst "w związku z moim brakiem doświadczenia"... co nasuwa wniosek inny ;) zważywszy że absolwent ma zerową praktycznie wiedzę i jest do przyuczenia bo co on w życiu zrobił ? Mięsięczną śmiechu warte praktykę w szkole.
    princepeeter11
    Poziom 10  
    Mi się tez wydaje, że automatyka jest lepsza. Wszyscy się wybieracie do Poznania. Jest moze jakiś chętny do Gliwic??
    pajaknoob
    Poziom 12  
    do wie8 dzięki! nie wiesz nawet jak bardzo czekałem na taką wypowiedź:) wszycho na temat i w ogóle o coś takiego mi chodziło od początku tego wątku:) twoja wypowiedź utwierdziła mnie w wyborze :p
    prezesik007
    Poziom 1  
    Ja studiuję EiT na Politechnice Poznańskiej... zbliża się 2 sesja. Pierwszy rok jest wszędzie podobny... matma fiza infa obwodziki... Co tu dużo mówić, kierunek łatwy nie jest, ale kończąc go poczujesz satysfakcje:) Wypowiedzi o tym, że po elektrotechnice jest taakie wszechstronne wykształcenie, a po EiT nie, możecie sobie wsadzić na półeczkę z bajkami. Dlaczego niby próg na elektrotechnice jest ok. 200, a na EiT ponad 900 ?? najlepiej przyjdźcie i porozmawiajcie ze studentami. Jeżeli kogoś to naprawdę interesuje, czuje się "dobrym", chce spróbować swoich sił i powalczyć o przyszłość, to napewno nie pożałuje :) Gorąco zachęcam do tego kierunku, bo jak dla mnie jest po prostu super! To, czego oczekiwałem, można powiedzieć, że jest zaspokojone. Ukończyłem LO z dość dobrymi wynikami... i nie ma reguły, że ktoś z liceum, ktoś z technikum i który ma łatwiej... Udowodnią wam, że jedni i drudzy mało wiedzą. Bez uczenia się nie przetrwasz. Tak jak ktoś wcześniej wspomniał... łatwo się dostać, trudniej utrzymać - taki ogólny obraz politechnik...
    Pozdrawiam!:D
    wie8
    Poziom 16  
    Cytat:
    Wypowiedzi o tym, że po elektrotechnice jest taakie wszechstronne wykształcenie, a po EiT nie, możecie sobie wsadzić na półeczkę z bajkami. Dlaczego niby próg na elektrotechnice jest ok. 200, a na EiT ponad 900 ??

EE tam gadanie, EiT ma większy próg bo jest bardziej popularne, ale nie będe robił wywodów dlaczego.
    EiT wywodzi się przecież z jednego, z elektrotechniki nieprawdaż ? Prawda.

Poprostu elektrotechnika to ogólna elektryczność, a elektronika zakłada klapy na oczy w pewnych miejscach, wiem sam bo jestem elektronikiem, a to samo mówi gość prowadzący metrologie na elektrycznym poznańskiej (ten od specjalizacji pomiary w medycynie).

Anyway, po EiT masz specjalność elektroenergetyki ?
    Nie masz ? No nie.

A w elektrotechnice tak, oraz wiele innych jak np ukł informatyczne i elektroniczne w przemyśle i pojazdach (procesory sygnałowe, mikrokontrolery, programowanie obiektowe, ukł cyfrowe - ulubiony smaczek studentów EiT).

Wystarczy także poczytać jakie masz tu specjalności, jakie tam i wnioski nasuwają się same. Jedno jest pewne, każdy swego będzie bronił, ale co mogę powiedzieć - że wszystko i tak ma swoje podwaliny z elektrotechniki. W elektrotechnice też masz specjalizacje ukł automatyki, i ciekawi mnie dlaczego popularniejsze jest AiR. Oczywiście to pytanie retoryczne.

Co do LO i Tech - owszem potrafią udowodnić brak wiedzy, natomiast Ci po LO lepiej sobie radzą z matmą zwłaszcza na 1 roku, ale gdy przychodzi do laboratoriów choćby z metrologi to robią wielkie oczy na wychyloną wskazówkę amperomierza... bo to dla nich nowość. Gość z technikum już widział to nie raz, ba - nawet robił pomiary oscyloskopem z analizą FFT i pomiary lini telekomunikacyjnych miernikami za 40tys zł więc żadnego wrażenia na nim to nie robi ;) I napewno w praktycznych prym wiedzą osoby z "podwalinami" praktycznymi z technikum. Za dużo elektroniki na studiach i tak się nie zobaczy, a technikum pozwala takim osobom przekazać wiedzę ugruntowaną, praktyczną bez zbędnych pierdół które wałkują na politechnice przydatnych tylko w obejmowaniu stanowiska "konstruktora" :) Braki matematyczne w przypadku uczniów z technikum można wyjaśnić jednym, ONI MAJĄ 2x więcej przedmiotów niż Ci z Liceum czyli 26 dokładnie na dzień dziesiejszy, a materiał jaki realizują to ukł cyfrowe, mikroprocesorowe czy analogowe, natomiast w liceum można skoncentrować się na ogólnych przedmiotach. Praktycznie jedno z drugim trwa "prawie" tyle samo, ale nakład pracy jaki muszą wykonać uczniowie technikum jest niebagatelny + nauka systematyczności i soldinoścni ( wymagane sprawozdania na laboratoria) a opuszczenie zajęć w tygodniu z labolatoriów oznacza odpracowywanie obowiązkowe w sobotę. Natomiast z przedmiotów ogólnych można sobie blaukować ile wlezie bez odrabiania obecności - to jest także zasadnicza różnica. Dlatego śmiem twierdzić że technikum uczy także dobrego - systematyczności co pozwala lepiej się utrzymać. Warto również podkreślić, że licealiści koncentrują się tylko i wyłącznie na maturze którą można zdać od 30% w górę, a uczniowie z technikum oprócz tej samej matury mają także dodatkowo egzamin zawodowy, zwłaszcza etap praktyczny, który już nie tak łatwo zdać bo zalicza się go od minimum 75% ?!! Wyobrażasz sobie co by to było gdyby taka skala oceny była na maturze ? Oznaczałoby to tylko tyle że połowa ludzi nie trafiłaby w życiu na studia.

Robisz dopiero 2 sesję, więc o elektronice za bardzo nic powiedzieć nie możesz, zobaczysz jak będzie dalej. ;)

Pozdrawiam.
    revolt
    Poziom 34  
    Z tego co słyszałem dzisiaj na drugim semie elektrotechniki zostało 60-70 osób. To połowa tego co nas teraz na 6 sem :) Czyli jedno jest pewne- to nie prywatne studia- tu się nikt z nikim bawić nie będzie a bajki mało nas zostało więc jesteśmy pod ochroną można o kant dy*y rozbić :D Leci poziom niemiłosierne w funkcji rocznika.
    włuczykij
    Poziom 27  
    Z grupy w której ja byłem na koniec pierwszego semestru poleciała ponad połowa (z 32 osób).

Rok zaczynało około 200 osób (6 grup)
    Przetwornik
    Poziom 26  
    Do kiedy jest nabór na PP w tym roku?
    Bo jeszcze nie mam wyników matur a oni już chcą rekrutować...
    pajaknoob
    Poziom 12  
    http://www.put.poznan.pl/rekrutacja/kalendarze/stacjonarne_2008 :)

---------------------------------------------------------------------

A mógłby mi ktoś powiedzieć co np na zaliczenie mają wykonać studenci elektrotechniki??? bo wiem, że studenci informatyki wykonują jakieś tego typu projekty... a jak jest z elektrotechniką, czy tutaj pozostaje tylko teoria ??

Scaliłem posty. Jasiek690
    Przetwornik
    Poziom 26  
    Studenci AiR wykonują roboty, studenci Informatyki piszą programy, studenci EiT oprogramowują mikrokontrolery itp, a studenci Elektrotechniki właśnie? Sam jestem tego ciekaw...
    Zostają projekty instalacji elektrycznych itp. lub teoria...
    revolt
    Poziom 34  
    Wszystko to co wyżej. Naprawdę. Poza tym regularnie pojawiamy się w mediach np. na joemonsterze :) (rysunki w indeksie :D )
    Przetwornik
    Poziom 26  
    revolt napisał:
    Wszystko to co wyżej. Naprawdę.

Czyli co dokładnie?
    revolt
    Poziom 34  
    To co wymieniłeś w swoim poście. Co dokłądnie? Poczytaj ten temat od początku.
    pajaknoob
    Poziom 12  
    aha czyli elektrotechnika łączy w sobie air i eit :) ciekawe, ciekawe. no i szczególnie zafascynowały mnie występy mediach :p
    revolt
    Poziom 34  
    No elektrotechnika to z definicji wszystko co z prądem związane a więc i elektronika i automatyka i robotyka itp. itd.
    pajaknoob
    Poziom 12  
    no to fajnie, wszycho co mnie interesuje:D kierunek marzenie, tylko żebym kur... tą maturę zdał :p
    Przetwornik
    Poziom 26  
    W poniedziałek wszystko się okaże z maturą, a więc już niedługo... ;)
    w5
    Poziom 15  
    Przetwornik napisał:
    revolt napisał:
    Wszystko to co wyżej. Naprawdę.

Czyli co dokładnie?

Wszystko.
    Może nie na każdej Politechnice będzie równy nacisk na wszystko jednocześnie, ale w elektrotechnice używa się różnych rzeczy, prowadzi zajęcia i badania z następujących tematów:
    • mikrokontrolery i procesory sygnałowe DSP w urządzeniach sterujących i zabezpieczających obiekty energetyczne
    • elektronika (taka zwyczajna, czyli układy scalone, tranzystory) też wkracza wszędzie, do sterowania, przyrządów pomiarowych
    • energoelektronika (tranzystory mocy, triaki, tyrystory), czyli przekształtniki (prostowniki sterowane, falowniki realizujące skomplikowane algorytmy w celu regulacji silników, sprzęgła stałoprądowe do łączenia systemów elektroenergetycznych jak np. Szwecja-Polska)
    • technika radiowa w.cz. (linie energetyczne mogą być wyłączane zdalnie)
    • technika mikrofalowa (procesy technologiczne - jak napylanie cienkich warstw np. za pomocą magnetronów - bez których współczesna elektronika nie może istnieć, chodzi o wytwarzanie układów scalonych, czy komputerowych twardych dysków)
    • światłowody (w liniach wysokich napięć biegną także światłowody - w najwyższej na słupie lince odgromowej) do celów własnych energetyki, ale także komercyjnych
    • matematyka najwyższych lotów (związana z przetwarzaniem - także cyfrowym - sygnałów, zwłaszcza jeśli chodzi o przebiegi odkształcone)
    • chemia, inżynieria materiałowa (nowe materiały np. na izolatory, na superkondensatory, na elementy ochrony przeciwprzepięciowej)
    • technika kriogeniczna (czyli nadprzewodniki i superelektromagnesy)
    To wszystko może być robione dla celów komercyjnych, ale także wojskowych (wojsko nie ma własnej uczelni, która by dała radę w tylu tematach - warszawski W.A.T. wymięka).

Czyli elektrotechnika na wydziałach elektrycznych zahacza o wiele innych dziedzin (podczas, gdy elektronicy po wydziałach elektroniki nie wiedzą nawet co to są 3 fazy, dlaczego prąd kopie, jak i kiedy działa bezpiecznik, itp).
    Jeśli ktoś energetykę/elektrotechnikę postrzega jako banalną, rozumie ją wyłącznie jako "gniazdko w domu na ścianie", to jest w wielkim błędzie i się mocno przejedzie.
    :)