Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odpowiedniki TTL, 74LS150 i 74LS154 - zamienniki?

16 Lut 2008 14:45 1286 4
  • Poziom 9  
    Witam,
    Zawsze pracowałem w technologii TTL i niestety mam kłopot z kupieniem układów 74LS150 i 74LS154 czy możecie mi powiedzieć, jakimi układa mi powinienem je zastąpić?

Z tego, co się doczytałem układy CMOS mogę zasilić napięciem +5V i nie powinno być kłopotu z zastąpieniem TTL. Czy to prawdą?

Pozdrawiam
    Rafał
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Witam!

Z TTL LS mogą współpracować bez problemu 74HCTXXX (literka T w nazwie oznacza możliwość współpracy z TTL). Nie mogą to być jednak 74HCXXX, gdyż te mają poziom przełączania niedostosowany do TTL.

Pozdrawiam
    PS 74HCTxxx powinny być dostępne bez problemów
  • Poziom 9  
    Powinny być, ale przeszukałem sklepy internetowe i niestety nie znalazłem. Może wiecie gdzie mogę kupić te układy w ilości większej niż 50 szt.?

W swoim projekcie jak na razie używam MAX232, ULN2803, LVT847, ATmega8. Do tego planowałem użyć 74LS150 i 74LS154, ale z uwagi na dostępność musze je zastąpić.

Pozdrawiam
    Rafał
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Witam!

No to teraz wiemy trochę więcej ;-) . Rozumiem, że te TTLe nie będą współpracowały z innymi układami logicznymi poza procesorem. Więc jeśli twój układ nie ma dużych wymagań co do szybkości działania (w porównaniu z TTLami: LS - propagacja bramki: 9ns) i mogą być w nim wykorzystane trochę wolniejsze układy cyfrowe z typowej rodziny CMOS: 4000 (propagacja bramki: 40ns), to spróbuj wykorzystać w miejsce 74LS150 i 74LS154 dwa układy 4067 (np CD4067). Jest to uniwersalny multiplekser/demultiplekser 16 kanałowy, a więc układ ten z powodzeniem może wystąpić zarówno w roli pierwszej jak i drugiej TTLki.

Pozdrawiam
    PS CD4067 kupisz bez problemu
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
    Rafał