Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator, Jak obliczyć ilość zwojów? Grubość drutu?

16 Lut 2008 15:59 12956 15
  • Poziom 16  
    Witam

Mam rdzeń od starego transformatora rdzeniowego,chciałbym na niego nawinąć nowe uzwojenia i uzyskac 6V 12V 24V ponieważ chce użyć ten transformator do prostownika.Moje pytanie jak obliczyc ilość zwojów oraz grubość drutu i po ilu nawinięciach robić odczepy.
  • Poziom 43  
    Wzór na moc obliczeniową transformatora swego czasu podałem TAM.
  • Poziom 43  
    pio102201 napisał:
    Chodzi mi transformator taki jak na obrazku.A jakie potrzebne są wymiary przy takim transformatorze.
    Zobacz TAM.
  • Poziom 16  
    Witam

Jeszcze nie do końca rozumie pewnych wypowiedzi Quarz proszę o malutkie wyjaśnienie pewnych kwestii:

,,Uzwojenia muszą składać się z dwóch równych połówek i umieszczone na obu kolumnach rdzenia typu "O" i być połączone szeregowo (uzwojenie pierwotne na 230V), lub równolegle (uzwojenie pierwotne na 115V), ''

Czy przy ty typie transformatora tez musze dzielić uzwojenia na dwie połówki i:

,,natomiast połówki uzwojeń wtórnych wedle życzenia i obliczeń"

Chodzi o to , ze nie trzeba dzieli uzwojenia wtórnego czy połączenia między tymi połówkami są dowolne ?
    Jaka grubość drutu trzeba zastosować?
  • Poziom 43  
    Witam,
    to może najpierw uściślij gdzie (kolory) na Twoim rysunku jest magnetwód i gdzie uzwojenia?
    Dopiero po otrzymaniu tej informacji dam odpowiedź na Twój poprzedni post.

Pozzdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    pio102201 napisał:
    Witam
    O to on:
    Tak też myślałem...
    Wobec tego, moje uwagi o równych połówkach uzwojeń na obu kolumnach rdzenia pozostają w mocy.
    Pole przekroju poprzecznego rdzenia to pole przekroju w płaszczyźnie jednego z uzwojeń.
    Natomiast pole przekroju okna, to pole okna wewnątrz rdzenia.
    Ilość zwoi uzwojenia pierwotnego dla napięcia zasilania 230V (wart. skut.) należy policzyć wg wzoru jaki tam podałem z ilości zwoi_na_wolt i podzielić równo na dwie części - połączone szeregowo i zgodnie, na co zwracam szczególną uwagę przy pierwszym podłączeniu nawiniętego transformatora, ponieważ przy pomyłce, a "sztywnej" sieci zasilającej i o znacznej mocy zwarciowej, może być po uzwojeniu pierwotnym... :cry:
    Natomiast uzwojenie wtórne, to w zależności od potrzeb: jeśli tylko jedno (lub z wyprowadzonym środkiem) to identycznie jak pierwotne, choć można też połączyć dwie połówki równolegle (a wtedy liczymy ilość zwoi dla połówki na żądaną wartość napięcia wtórnego) - szczególnie dla małych wartości napięcia wtórnego, kiedy dla uzwojeń połączonych szeregowo wypada znaczna wartość średnicy drutu nawojowego.
    Tu jednak zwracam uwagę na symetrię obu tych, łączonych równolegle, uzwojeń ze względu na możliwość powstania niesymetrii i wtedy wzrostu poboru prądu po stronie pierwotnej, a i co za tym idzie wzrostu strat mocy w samym transformatorze.
    Średnice drutu (gęstość prądu dla uzwojeń) należy przyjąć takie, by nie przekroczyć podanej tam przeze mnie wartości współczynnika zapełnienia miedzią (realna szansa nawinięcia uzwojeń).

Niekiedy, w takiej konstrukcji transformatora, celowo rozdziela się uzwojenia; nawijając na jednej kolumnie (w całości) uzwojenie pierwotne, a na drugiej wtórne - wtedy łatwiej o lepszą izolację elektryczną pomiędzy nimi - np. w transformatorach bezpieczeństwa, lub kiedy uzwojenie wtórne pracuje pod wysokim napięciem względem pierwotnego np. uzwojenie żarzenia diod prostowniczych, ale wtedy sprzężenie magnetyczne pomiędzy uzwojeń pierwotnym a wtórnym jest gorsze, co pociąga za sobą zmniejszenie "stywności" napięcia wtórnego - zwiększone wartości indukcyjności rozproszenia w porównaniu z uzwojeniami dzielonymi.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Nie no głupi jestem ale nadal nie rozumiem jak z tego wszystkiego wyliczyć
    średnice drutu?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Na wstępie Witam nowego kolegę.

Link do tematu zawierającego obliczenia ukryty jest pod "TAM", w poście kolegi Quarz z 16 lutego, godz. 19.52

Pzdr.
  • Poziom 16  
    Mam pytanie donośnie tych odczepów do regulacji napięcia na którym uzwojeniu powinny one być pierwotnym czy wtórnym?
    Czy można zrobić tez odczepy do regulacji prądu jeżeli tak to czy przełączają sie miedzy tymi odczepami nie ulegnie zmiana prądu na wyjściu?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    pio102201 napisał:
    Mam pytanie donośnie tych odczepów do regulacji napięcia na którym uzwojeniu powinny one być pierwotnym czy wtórnym?
    Należy je wykonać po stronie wtórnej i jeśli dla każdego odczepu ma być możliwość pobierania mocy znamionowej transformatora to należy odpowiednio dobrać średnicę drutu każdej części uzwojenia wtórnego.
    Co implikuje największą średnicę drutu nawojowego dla najniższego napięcia po stronie wtórnej, a potem odpowiednio mniejsze dla wyższych, ale to z kolei powoduje niewykorzystanie (mniejsza gęstość prądu) średnic większych przy pracy na większym napięciu wyjściowym (mniejsza wartość prądu nominalnego), więc należy starannie przeliczyć (po wstępnym projekcie) współczynnik zapełnienia okna miedzią, by nie było niespodzianek przy nawijaniu...

pio102201 napisał:
    Czy można zrobić tez odczepy do regulacji prądu jeżeli tak to czy przełączają sie miedzy tymi odczepami nie ulegnie zmiana prądu na wyjściu?
    Nierozumiem, napisałeś zbyt ogólnie... :cry:
  • Poziom 16  
    Chodzi mi o to ze chciałbym regulować prąd przez odczepy na transformatorze jak to zrobić?
  • Poziom 15  
    Przepraszam za poruszanie starego tematu ale mam rdzeń transformatora UU
    o co chodzi z tym wypełnieniem okna?
    jeśli nie zapełnię całego to co się stanie?
    chciałem zarazem zapytać jaką moc maksymalną przeniesie?
    z tego co wyliczyłem jego przekrój to: 4cm x 2,5cm = 10cm^2
    czy to max. tylko 100W?
  • Poziom 35  
    stihler napisał:
    jeśli nie zapełnię całego to co się stanie?

Jest odwrotnie, może ci braknąć okna na uzwojenie.
    Tak 100W.