Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Półautomat spawalniczy MIG MAG 160 TURBO T.I.P.

LAMA525 16 Feb 2008 19:11 12272 13
Relpol
 • #1
  LAMA525
  Level 10  
  Witam!

  Mam problem z migomatem MIG MAG 160 TURBO T.I.P.
  Mianowicie dostałem go parę miesięcy temu od znajomego i nie mogę go uruchomić. Najpierw oddałem do naprawy w swoim mieście to "fachowiec" trzymał go ponad 2 m-ce i nic nie zrobił. Następnie zawiozłem do firmy zajmującej sie takim sprzętem i to samo. Powiedzieli, że wymienili wszystkie części i nic , wiec wstawili stare i oddali. Jak włączam miga to działa wentylator ale nie podaje drutu. Podajnik sprawdzałem zasilaczem i działa.

  Wiec proszę o pomoc.
  Z góry dzięki! Pozdrawiam!
 • Relpol
 • #3
  LAMA525
  Level 10  
  Szczerze mówiąc to nie znam sie na tym za bardzo.
  Ale jak sprawdzałem napięcie które wydaje mi sie ze powinno iść na podajnik to jest ok, ~12v.Natomiast na na wyjściu (chodzi o masę i rączkę, bo tak rozumiem wyjście) to niby coś jest ale ale to w setnych V. Napięcie na podajnik sprawdzałem przez dotkniecie masy na obudowie i kabla idącego od płytki do regulatora prędkości posuwu drutu.
 • Relpol
 • #4
  patryk-84a
  Level 28  
  Ciężko będzie Ci pomóc bez podstawowej wiedzy której nie masz.
  Po pierwsze wciśnij przycisk na uchwycie, wtedy silnik powinien się obracać a między masą (klamrą) a dyszą wyjściową (miedzianą końcówką) powinno być w zależności od zakresu od ok 20 do 30V dc.
  Nie mierz napięć w odniesieniu do obudowy. Obudowa spawarki jest uziemiona i nie ma nic wspólnego z napięciami idącymi na silniczek czy napięciem spawania.

  Chodzi o to czy z transformatora głównego wychodzi napięcie spawania po przyciśnięciu przycisku? Bo może jest trafo spalone lub mostek. Musisz zobaczyć dokładnie co nie działa a co działa, bo sam brak wysuwania drutu nic nie mówi. Napięcie do sterowania silniczkiem w tego typu migomatach jest brane z trafa głównego, więc jeśli jest coś z napięciem spawania nie tak to podajnik także nie będzie działał. A pytam się o to wszystko po to żeby wykluczyć rafo czy diody i wziąć się za dalszą diagnozę może płytki sterującej czy innych elementów. Wiesz samo zapytanie się na elektrodzie co może być zepsute nic Ci nie da. Trzeba mieć chociaż małą wiedzę bo nikt Ci napięcia na odległość nie zmierzy. A poza tym jest wiele wątków na temat migomatów na tym forum z których można wiele się nauczyć o budowie i działaniu migomatów, co jest niezbędnym w naprawach.
 • #5
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Ja dostałem uszkodzony migomat gratis który też nie podawał drutu. Był u paru fachowców oddawany przez poprzedniego właściciela, i nie zdołali go naprawić. Ja znalazłem usterkę w ciągu kilkunastu sekund. Otworzyłem pokrywę komory ze szpulą drutu spawalniczego i podajnikiem, włączyłem migomat, i okazało się że rolki podajnika się kręcą a drut nie idzie (ślizga się). Docisk rolek był ok, więc sprawdziłem ścieżkę drutu. Okazało się że był załamany bowden przez który idzie drut w rękawie lancy migomatu. Kupiłem bowden od przerzutek w sklepie rowerowym, wymieniłem, i migomat działa.
  Tak więc zacznij od sprawdzenia czy kręcą się rolki podajnika gdy jest wciśnięty przycisk w lancy.
  W przypadku mojego migomatu co do próby naprawy przez fachowców podzielam zdanie kolegi: To fachowcy nie źli. :D
  Pozdrawiam.
 • #7
  mrrudzin
  Level 39  
  Rolki, bezpieczniki, silnik od posuwu drutu - warto sprawdzić na początek.

  Ja niedawno walczyłem z migomatem w którym poległ tranzystor mocy pełniący rolę choppera.

  Spróbuj odpiąć silnik i podłączyć bezpośrednio za mostkiem prosotwniczym.
  Sprawdź omomierzem czy wciskając przycisk w rączce jest przejście...
 • #8
  LAMA525
  Level 10  
  I w tym problem, że silnik sprawdzałem, rolki też ok.
  Na mechaników już nie liczę wiec zanim wywalę go na złom to jeszcze spróbuje w nim pogrzebać.
  Może z waszą pomocą uda mi się coś zrobić(mam taką nadzieję)
  Czekam na następne propozycje. Jutro napisze jak z tym napięciem na wyjściu.
  Pozdrawiam!
 • #10
  LAMA525
  Level 10  
  Po naciśnięciu przycisku słychać delikatne stuknięcie i nie wiem dokładnie skąd sie wydobywa. Wydaje mi sie jakby od elektrozaworu(???) ale nie jestem pewien bo słychać z każdej strony praktycznie tak samo. A rolki sie kręcą bo włożyłem kawałek drutu i podłączyłem zasilacz to przesuwa drut. Mam jeszcze pytanko dotyczące elektrozaworu ponieważ jest na ni miejsce na podłączenie 3 kabelków a ja mam podłączone tylko 2 (nie ma nic na tym poziomym-dolnym) czytam powinno być coś podłączone? Jak tak to co i gdzie? A i brak jest kabla na termostacie z tej strony co wychodzi 1 blaszka a kabelków żadnych wolnych nie widać.
 • #11
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  To trzecie wyjście na elektro zaworze to jest do przewodu ochronnego (uziemienie).
  LAMA525 wrote:
  A rolki sie kręcą bo włożyłem kawałek drutu i podłączyłem zasilacz to przesuwa drut.

  Czy kręcą się jak wciskasz przycisk na lancy, czy podłączyłeś podajnik na krótko do zasilacza, bo nie zrozumiałem z twojego opisu dokładnie?
  Pozdrawiam.
 • #12
  LAMA525
  Level 10  
  Kręcą się jak podłącze do zasilacza
 • #13
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Czyli nie ma zasilania podajnik w migomacie. Po wciśnięciu przycisku w lancy powinien zostać załączony transformator. Trzeba sprawdzić czy pojawia się napięcie stałe po między miedzianą dyszą w lancy a przewodem masowym. Jeśli jest to jakie? Jeśli nie ma, to trzeba sprawdzić czy pojawia się napięcie Przemienne po stronie wtórnej transformatora. Następnie czy pojawia się po stronie pierwotnej (uwaga tu będzie napięcie 230V w przypadku migomatu jednofazowego, lub 400V w przypadku migomatu zasilanego z tak zwanego gniazda siłowego). Posprawdzaj to i daj odpowiedź, to coś więcej będziemy wiedzieli, i będziemy dalej szukali.
  Pozdrawiam.
 • #14
  arecki.25
  Level 11  
  LAMA525 wrote:
  A i brak jest kabla na termostacie z tej strony co wychodzi 1 blaszka a kabelków żadnych wolnych nie widać.

  Sprawdz dobrze o co chodzi z tym termostatem,sprawdz gdzie jest podłączony drugi kabel od tego termostatu i szukaj krok po kroku.
  Pozdrawiam.