Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat zwrotnicy dwudrożnej do głośników Tonsil

16 Lut 2008 19:30 1887 2
  • Poziom 1  
    Witam, poszukuje schematu zwrotnicy dwudrożnej do głośników Tonsil:

GDN 16/50/6 - 8 ohm
    GDWK 9 / 120 - 8 ohm

Proszę o pomoc i bardzo dziękuję, pozdrawiam. Paweł
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji…
  • Poziom 9  
    Temat stary i nie rozwiązany, mimo tego dołączam się z podobnym pytaniem tylko lepiej sprecyzowanym. Posiadam zestaw amplituner Zodiak DSS402 wraz z kolumnami. Kolumny dwudrożne, niskobudżetowe o bliżej nieznanym typie (były w komplecie z Zodiakiem). Pierwotnie moc znamionowa kolumn wynosiła z tego co pamiętam 15w. Głośniki 8 omowe GDN (typu nie pamiętam) umarły jakieś 20 lat temu, około 15 lat temu zastąpiłem je nowymi Monacor 8ohm 100/50watt częstotliwość górna 4500hz (tak napisane na pudełku). Jako wysokotonowce pracują oryginalne GDWK 9/80 8 omów. Kolumny pierwotnie nie posiadały praktycznie rozbudowanej zwrotnicy, tylko kondensator szeregowo wpięty z wysokotonowym. Chciał bym jednak podzielić ich pasma, jednocześnie dodatkowo zabezpieczając głośniki wysokotonowe. W tym celu zamierzam zastosować filtrowanie 1-rzędu na Monacorze a GDWK wyposażyć w drugi rząd. I tu kilka pytań. Czy jest możliwość odciąć monacor na 4500 Hz filtrem 6db/o (cewka w szereg) natomiast GDWK zgodnie z zaleceniem producenta na 4800hz jednak filtrem 12db/o (kondensator szeregowo następnie cewka równolegle). Jakie powinny być wartości cewek i kondensatora? Wykorzystując ten kalkulator https://www.v-cap.com/speaker-crossover-calculator.php#MainContainer obliczyłem dla niskotonowca cewkę 0,28mH. Niestety program nie pozwala na obliczenie osobno wysokotonowego na 2 rząd. Przeliczając w tym programie 2 rząd liczy mi dla obu głośników. Proszę o poradę.
    Moderowany przez trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.