Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejący się zasilacz i laptop

matej_mlody 16 Lut 2008 23:30 15148 11
  • #1 16 Lut 2008 23:30
    matej_mlody
    Poziom 15  

Witam. Wiem, że jest setki takich tematów ale tu chodzi także o zasilacz.

Więc kupiłem okazyjnie notebooka sprowadzonego z Angli firmy "EiSystem" w którym bateria jest uszkodzona. Laptop włącza sie i po chwili wyłącza. Natomiast można pracować pod zasilaczem i działa normalnie ale po 20-30 minutach zaczyna sie nagrzewać zasilacz a potem sam Notebook. Co jakiś czas na początku włącza sie wentylator na chwile 2-3 min ale po 1 h juz chodzi cały czas. Sprawdzając w programie Speedfan okazuje sie, że temperatura procesora sięga 75 stopni. Wiec moje pytanie teraz takie:
    Czy mógłbym zmniejszyć taktowanie procesora (INTEL 2.4) na np. 2.2 lub bardziej ?
    I jak zrobić aby zasilacz tak bardzo sie nie nagrzewał? bo jest nie mal gorący.

Poprzedni właściciel mówił, że on potrafi sie tak "nagrzać" ze sam się wyłączy. No i przy wtyczce jest przejściówka na polskie gniazdko.

Prosze o pomoc.

1 11
  • #2 16 Lut 2008 23:51
    efish
    Poziom 12  

Zobacz w biosie, na pewno znajdziesz tam ustawienia zegara. A co do grzania się samego laptopa, Zobacz czy wentylatory nie są zapchane kurzem. Przedmuchaj kanały chłodzące sprężonym powietrzem.

0
  • #3 17 Lut 2008 10:35
    diquan
    Poziom 20  

A to, że zasilacz jest ciepły to nic nowego. U mnie też jest gorący, po dłużej pracy, raczej normalny objaw. Co do samego procesora, to polecam, jak już wcześniej wspomniał efish, przeczyszczenie radiatora i ewentualnie wymianę pasty na procesorze.

0
  • #4 17 Lut 2008 12:05
    jarewa
    Poziom 31  

75stopni w ntebookach to normalna teperatura, notebooki tak maja zeby oszczedzać na prądzie procesory maja podwyszoną temperaturę żeby wiatraki jak najmniej kreciły moja toshiba też miała 75stopni zawsze jako norma po przekroczeniu jej dopiero wiatraki zaczynaja krecic. Jak chcesz schłodzić to zainstaluj spedfan może masz regulacje obrotami wiatraczka to wtedy w programie zaznacz inaczej żeby krecił wiatrak już przy niszej teperaturze. A co do zasilacza jak chcesz żeby sie tak nie grzał to kup mocniejszego.

1
  • #5 12 Mar 2008 00:23
    mroku5
    Poziom 1  

Mój zasilacz też jest niemalże gorący, mam nowego notebooka fs amilo pi 2530, ale jest jeszcze coś, przy podłączaniu do prądu iskrzy, czy to normalne ?

0
  • #6 12 Mar 2008 06:26
    mitusm
    Poziom 20  

Przeczyszczenie i nałożenie nowej pasty na pewno pomoże.
    Jeżeli chodzi o pytanie mroku5, też zauważyłem w kilku przypadkach słyszalne iskrzenie przy podłączaniu zasilacza, wydaje mi się to normalne, zasilacze są gorące i niewiele na to można poradzić, chyba jedynie wymieniając na inny z większym A.

0
  • #7 12 Mar 2008 06:47
    komalik
    Poziom 14  

witam
    Zasilacz iskrzy przy podłączaniu do gniazdka, bo ładują się kondensatory filtrujące i przez moment płynie duży prąd. A to że się grzeje to normalny objaw. Nie przykrywaj go tylko kołdrą (zasilacza), bo się może przegrzać i zabezpieczenie go wyłączy.

pozdrawiam

0
  • #8 12 Mar 2008 07:11
    Loker
    Poziom 38  

matej_mlody - a przypadkiem akumulator nie jest na tyle uszkodzony, że przy próbie ładowania pobiera za duży prąd z zasilacza i dodatkowo podgrzewa Ci laptopa?

0
  • #9 12 Mar 2008 12:51
    komalik
    Poziom 14  

Witam
    Właściwie to racja. Czy próbowałeś pracować bez akku. Jeśli tak to czy tak samo się dzieje. Po drugie to sprawdź na jakiejś tabliczce znamionowej na laptopie jakie jest wymagane źródło zasilania dla niego a potem zerknij na zasilacz. Może ten zasilacz jest nieoryginalny tylko np. od jakiegoś innego komputera i ma mniejszą wydajność prądową niż wymagana dla Twojego modelu.
    Co do samego komputera to powodem grzania może być jakieś złe ustawienie wydajności. Procesor może pracować na 100% mocy cały czas zamiast zmniejszać swoją częstotliwość i napięcie. Poza tym może jakiś proces cały czas obciąża Ci procesor na 100% i dlatego on się mocniej grzeje... Oczywiście najpierw przetestuj bez akumulatora, gdyż być może on jest jedynym winowajcą.

pozdrawiam

0
  • #10 12 Mar 2008 15:21
    izariz
    Poziom 14  

Od siebie dodam, że jeśli masz trochę zdolności manualnych i komplet małych śrubokrętów, to możesz trochę poprawić chłodzenie laptopa. Cała sztuka polega na rozkręceniu sprzętu i wyjęciu metalowej siatki (małego radiatora użebrowanego) z miejsca gdzie ciepłe powietrze wylatuje przez obudowę. Ten zabieg poprawia odprowadzanie ciepła i problem osadzania się kurzu przy wylocie.

0
  • #11 15 Mar 2008 12:05
    matej_mlody
    Poziom 15  

Wyciągnałem baterie i okazało się ze ona nie jest orginalna... ma 11.1 v a orginalna powinna miec 14.8 v. Bateria nie trzymała i była zła... wiec strasznie sie nagrzewał. Teraz temperatura dochodzi do 44 stopni maksymalnie dysk. A procek 75 cały czas. A i mam pytanko bo ja do zasilacza mam przejsciówke z ang gniazdka na Polskie, Czy moge wymienić konieczynke na Polska wtyczke?

0
  • #12 15 Mar 2008 13:07
    ][mako][
    Poziom 13  

A powiedz mi czy ten procesor to jest wersja mobilna czy nie :?: bo jeżeli jest to procek mobilny i cały czas chodzi na dużym zegarze to możesz spróbować zmienić w ustawieniach zasilania profil na przenośny/laptop to może zacznie wtedy obniżać sobie zegar (miałem coś takiego w laptopie compaq że jak był profil "stacjonarny..." to proc chodził na max a jak zmieniłem na "przenośny..." to zaczął obniżać zegar.

0
  Szukaj w 5mln produktów