Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Daewoo matiz zużycie oleju 1litr na 50km

tiki100 16 Lut 2008 23:56 17900 24
  • #1 16 Lut 2008 23:56
    tiki100
    Poziom 10  

Przy przebiegu 60000km wymienilismy z kolegą komplet rozrządu tzn pasek i napinacz.Przy stanie 82000km na wolnych obrotach napinacz rozlecial sie w drobny mak i pasek przeskoczyl na zebach.Demontaż głowicy wymiana trzech zaworów ssących i jednego wydechowego plus prowadnice i uszczelniacze.Po 300km zaswiecenie sie kontrolki od ciśnienia oleju.Stan oleju-0.Ponowny demontaż głowicy i sprawdzenie (szlifierz zapieral sie że wszystko jest ok)Nalalismy po centymetrze paliwa na tłoki i po uplywie 20 minut z jednego cylindra zeszło paliwo.Montaż głowicy i sprawdzenie pomimo nie znalezienia usterki (sądzilismy że szlifierz poprawił głowice i nie przyznał sie do błedu)Po przejechaniu 50km litr oleju brakuje.Ponowny demontaż głowicy i zawiezienie głowicy do innego szlifierza.który stwierdza luzy i rysy na prowadnicach plus zle dotarty jeden zawór ssący i krzywy zawór wydechowy.Ponowna naprawa głowicy.Ponowny montarz głowicy i to samo 50km i litr oleju brakuje.Dodam że po zdjęciu głowicy na wszystkich tłokach równo leży olej.Czy pomimo tego że paliwo nie schodzi z cylindrow po zalaniu pierscienie moga byc uszkodzone?Auto mam od nowosci nigdy nie bylo przegrzane i nigdy nie bralo oleju.Co jesli wyjme tloki i okaże sie że wszystko jest ok?

1 24
  • #2 17 Lut 2008 00:17
    kryszt44
    Poziom 17  

Głowice na szczelność sprawdzałeś, a po drugie nic nie świadczy że olejowy siedzi.

0
  • #3 17 Lut 2008 00:23
    tiki100
    Poziom 10  

Głowica na szczelność była sprawdzana

0
  • #4 17 Lut 2008 09:13
    ZGG
    Poziom 27  

Po tym przebiegu W tej martce, wymień wszystkie pierścienie na tłokach. Znajomy w lanosie 1,6 16V po 70 tysiącach też robił silnik. I naciagnęli go na remont wszystkiego. Jeżeli uszczelniacze w głowicy [na prowadnicach ]były już wymieniane. To pozostały tylko pierścienie na tłokach. I ewentualny wyciek.Przy takim połykaniu oleju masz pewnie niebieską chmure z tłumika .I załatwiony katalizator. To taka informacja dla poprawy humoru.Niestety.

0
  • #5 17 Lut 2008 09:27
    tiki100
    Poziom 10  

Chmurka jest bardziej biaława niż niebieska a katalizator spisałem juz na straty

0
  • #6 17 Lut 2008 10:05
    MakroSerwis
    Moderator Samochody

Coś jest nie tak z którymś tłokiem, może mieć nawet pęknięte denko po kolizji z zaworami.

0
  • #7 17 Lut 2008 11:03
    tiki100
    Poziom 10  

Zgodziłbym sie z kolegą ale przypominam że nalany centymetr paliwa na wszystkich tłokach utrzymał się 20minut a poza tym wszystkie trzy świece i tłoki są równo zaolejone

0
  • #8 17 Lut 2008 12:07
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 17 Lut 2008 14:23
    adam7009
    Poziom 38  

jestem ciekawy jak to możliwe ,że drugi szlifierz stwierdził krzywy zawór ,a robiliście przedtem prowadnice i uszczelniacze i nikt tego nie zauważył.

0
  • #10 17 Lut 2008 17:24
    MakroSerwis
    Moderator Samochody

No właśnie, też mnie zastanawia sposób naprawy tej głowicy. I to zużycie oleju - nie wiem czy bez uszczelniaczy powinien tyle wciągnąć. Tam na pewno nie jest coś popękane? Obejrzeliście tą głowicę dokładnie?

0
  • #11 17 Lut 2008 17:32
    MichaelR
    Poziom 20  

Nie wiem kto to robił, ale jak wymieniać to wszystkie zawory (zawsze tak robie) i tylko dobre zawory dolotowe i wydechowe.
    Jak były wymienione prowadnice to powinny byc nowe uszczelniacze.

Jeśli chodzi o pierścienie to tylko próba olejowa pokaże jaki jest ich stan (mierzenie ciśnienia sprężania)
    Wątpie aby przy przeskoczeniu paska na wolnych obrotach pękł tłok, co innego przy wyższych obrotach.
    Po złożeniu trzeba ustawić luzy zaworowe,
    może jest wyciek oleju z silnika przez jakiś uszczelniacz.
    A i dokręcenie głowicy tylko na nowej uszczelce, wg kolejności i z odpowiednimi momentami kluczem dynamometrycznym.

Jak wcześniej nie brał oleju wygląda na zbyt duży luz miedzy zaworem a prowadnicą lub nie prawidłowo montowane uszczelniacze zaworowe.

Sprawdź czy nie ma wycieków oleju.

1
  • #12 17 Lut 2008 19:32
    tiki100
    Poziom 10  

Wycieku nie ma na 100% Luz pomiedzy zaworami a prowadnicami jest ok.Uszczelniaczy jest założony drugi komplet i to nie tych najtanszych.Głowice to każdy z nas oglądał juz kilka razy aczkolwiek jesli byłaby pęknieta to czy olej byłby na wszystkich tłokach?
    Jutro zdejmuje głowice czwarty raz (jakbym wiedział że tak będzie to kupiłbym uszczelki pod glowice w hurcie po 10szt)
    Jeśli nic nie znajdziemy to wyciągam tłoki
    Aha pierwszemu szlifierzowi jak pokazałem krzywy zawór i porysowane niby nowe prowadnice to przyznał się że za bardzo sie nie przyłożył do tej pracy ale to i tak nie będzie przyczyna pożerania takiej ilości oleju i niestety akurat w tym się nie pomylił

0
  • #13 17 Lut 2008 19:43
    robokop
    Moderator Samochody

Rozklepane główki tłoków po kolizji z zaworami, skutek - popękane, bądź zakleszczone pierścienie. Zanim zdejmiesz głowice zmierz ciśnienie na tłokach.
    wywala olej do góry poprzez korek lub bagnet ?

1
  • #14 17 Lut 2008 19:46
    tiki100
    Poziom 10  

Nie nie wywala oleju ani miarką ani korkiem

-1
  • #15 18 Lut 2008 15:11
    Smakoszek
    Poziom 9  

Po pierwsze sprawdź głowicę na szczelność albo Tłok któryś może byc pęknięty jak się zderzył z zaworami.

0
  • #16 20 Lut 2008 18:26
    tiki100
    Poziom 10  

Głowica zdjęta po raz czwarty.Przed demontażem mierzyłem ciśnienie i wyszło po 12 na wszystkich trzech cylindrach.Po wyjęciu tłoków okazało się że pierścienie olejowe są zapieczone i stoją w miejscu.I teraz pytanie czy jest to skutek czy przyczyna brania oleju? Jeśli przyczyna to dlaczego przy takim przebiegu przy normalnej eksploatacji zapiekły się te pierścionki ?

0
  • #17 20 Lut 2008 21:37
    robokop
    Moderator Samochody

Nie są zapieczone. Na skutek kolizji z zaworami doszło do odkształcenia tłoków i zakleszczenia pierścieni - tłok w miejscu kanałów pierścieni zgarniających jest najdelikatniejszy. Tak że nie próbuj kombinować z wymianą samych pierścieni, bo narobisz większego bałaganu w silniku ( urwana główka tłoka nie należy do przyjemnych rzeczy).

0
  • #18 21 Lut 2008 16:57
    tiki100
    Poziom 10  

Rozumiem że jeśli tłoki są odkształcone to nowe pierścienie też nie powinny sie ruszać a nawet dać włożyć?

0
  • #19 21 Lut 2008 17:11
    robokop
    Moderator Samochody

tiki100 napisał:
    Rozumiem że jeśli tłoki są odkształcone to nowe pierścienie też nie powinny sie ruszać a nawet dać włożyć?

Tak. Nie baw się w wymianę pierścieni, bo to nic nie da, rowek w tłoku ma określone wymiary, za duży luz pierścienia w kanale spowoduje jego popękanie, zbyt mały zakleszczenie. Pierścień powinien "chodzić" w kanale bez zacięć, tak samo powinien dać się obracać.

0
  • #20 21 Lut 2008 21:50
    MichaelR
    Poziom 20  

No chyba że silnik jeździł na mineralnym oleju.
    Przy okazji wymień panewki korbowodowe.
    Tłoki można pomierzyć i sprawdzić czy trzymają wymiary czy któryś jest po za normą.

0
  • #21 21 Lut 2008 22:59
    robokop
    Moderator Samochody

MichaelR napisał:
    No chyba że silnik jeździł na mineralnym oleju.
    Przy okazji wymień panewki korbowodowe.
    Tłoki można pomierzyć i sprawdzić czy trzymają wymiary czy któryś jest po za normą.

Odnoszę wrażenie że kolegi wiedza fachowa pochodzi z "Auto Świata" i tym podobnych czasopism, lansujacych "obiektywne" opinie i sądy na temat różnych marek i materiałów eksploatacyjnych. Co ma olej mineralny do zakleszczenia pierścieni w silniku o przebiegu kilkudziesięciu tys. km ?. Opisałem powyżej przyczynę dlaczego tak sie stało i już. W przypadku zakleszczenia pierścieni tłok na 200% bedzię poza normą.

0
  • #22 22 Lut 2008 00:29
    adam7009
    Poziom 38  

zapieczone pieścienie mogą byc skutkiem brania oleju ,lub nie wymiany go na czas ,po kolizji z zaworami nie chce mi się wierzyc ,zeby wszystkie tłoki się uszkodziły,ale cuda się zdarzają.

0
  • #23 22 Lut 2008 13:22
    tiki100
    Poziom 10  

Nowe pierścienie dały się włożyć bez problemu i po lużno się dały obracać
    Po odpaleniu autko chodzi jak złoto czy bierze olej to jeszcze nie sprawdziłem gdyż skończyliśmy o 4 rano i teraz odsypiam ale w czasie jazdy nie ma tej mgły za autem więc myśle że bedzie ok.Teraz odnośnie zakleszczenia--zapieczenia tych pierścieni,ja myśle że byłoby możliwe zakleszczenie po udezrzeniu ale w momencie jazdy na wysokich obrotach a to stało się na wolnych obrotach jak sobie szyby skrobałem.Jeśli chodzi o olej to pilnuje wymian ale zawsze lałem mobil pełen syntetyk a od dwóch zmian dałem się skusić na holenderski vat też pełen syntetyk pozatym na pewno brał olej przez ten pierwszy komplet prowadnic do tego nalana benzynka w celu sprawdzenie pierścieni i kto wie może wszystko po trochu do tego się przyczyniło bo inaczej już sobie nie moge wytłumaczyć

0
  • #24 23 Lut 2008 13:24
    kryszt44
    Poziom 17  

Mam banalne pytanie jak uszczelniacze na wale, może szukamy tam gdzie nie trzeba.A jeśli już rozbiera silnik niech sprawdzi.

0
  • #25 24 Lut 2008 15:28
    MichaelR
    Poziom 20  

Jeśli chodzi o uszczelniacze to osobiście wymieniam przy wymianie rozrządu wszystkie pod rozrządem, a przy wymianie sprzęgła tylny na wale.

P.S. Robiłem kilka silników które jeździły na oleju mineralnym i syntetycznym - stąd stwierdzenie.
    Po dobrym syntetyku silnik wewnątrz wygląda prawie jak nowy, elementy gumowe były w miare elastyczne (uszkodzony był termostat i staneły pierścienie).
    Po mineralnym kanały olejowe są pozatykane pierścienie pozapiekane, a wnętrze silnika wygląda tragicznie, elementy gumowe są twarde jak kamień.

Czasami zdarzają się oszustwa z olejami - tj. kupujemy syntetyk a mamy nie wiadomo co.

Jak silnik jeździł na Mobilu syntetyku to lej ten olej do końca. Znajomy przejeździł maluchem 180000km bez remontu na Mobil1 5W50.

0