Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stary wzmacniacz z fazą na masie.

2jan 17 Feb 2008 00:29 1167 4
    2jan
    Level 11  
    Ok, w zasadzie to nie wiem, czy ten temat akurat do tego forum pasuje, ale jest w opisie napisane „wzmacniacze”, więc uznałem, że będzie ok. ;-)

Mam staaary wzmacniacz pewnie nieistniejącej już firmy Earth, która swoją siedzibę miała, jak odkryłem w Nowym Jorku. Jest to wzmacniacz instrumentalny (gitarowy? tak go wykorzystuję) o mocy 130W i jest to pewnie jedna ze staaarych i sprawdzonych konstrukcji na 4 tranzystorach prawdopodobnie będących typu 2n2222, czy który to tam był taki popularny, nie jest to kwestią istotną. Tyle tła historycznego.
    Wzmacniacz działa, można na nim grać, ale nie można dotykać niczego co jest uziemione. O ile na wszystkich salach prób nie jest to problemem, bo mało co ma tam bolec, o tyle koncerty i inne podobne wydarzenia obfitują w same takie.
    Wpierw rozebrałem bydlaka i zajrzałem do środka oczekując, że znajdę tam jakieś połączenie (przypadkowe), które będzie można szybko poprawić. Niestety nie znalazłem niczego takiego. Zamiast tego moją uwagę zwróciły dwa kondensatory – jeden łączący przewody zasilające (co wydaje się być w normie, jako filtr) oraz drugi łączący jeden z przewodów zasilających do masy o parametrach 0,047µF / 1250V. Zrobiłem mały „research”, po którym powinno się mi zrobić jaśniej na ten temat. Niestety przerabianie gniazdek nie jest za bardzo wszędzie możliwe, a przecież są działające wzmacniacze, które nie wykazują takich problemów. Moim pytaniem jest czy można w takim razie wypiąć ten kondensator, bez większych strat sprzętowych? Rozumiem, że to to filtr i jest to dobry „ficzer”, ale puszczanie fazy na masę nie mogę postrzegać jako „miłego dodatku”. ;-)

Pozdrawiam.
    HINUŚ
    Level 16  
    Hmmm przyznam że jest to bardzo dziwny przypadek. Jeżeli ten piecyk jest IIkl. ochronności, to wtedy nie posiada on zacisku ochronnego na obudowie. Wówczas jeżeli owy kondensator przeciw zakłuceniowy będzie połączony miedzy jednym z przewodów zasilających a obudową (masa) to pojawi się napięcie na obudowie jeżeli ten kondensator się uszkodzi (będzie miał zwarcie) Jeżeli go wywalisz to powinno być wszystko w porządku. Pozdrawiam.
    Ptolek
    Level 36  
    Dziwne, albo ten wzmacniacz ma przewód i wtyk zasilający z "bolcem", i wtedy właśnie przy podłączonym uziemieniu nie powinno nic kopać, albo nie ma przewodu ochronnego, i wtedy nie powinno być tego kondensatora 0,047µF / 1250V.
    Co więcej, jeżeli ten kondensator jest podłączony tylko do jednego z przewodów zasilających (do zera albo fazy) to przy włożeniu wtyczki do gniazdka w jedną stronę powinno kopać, a w drugą nie.
    Możesz odłączyć ten kondensator bez szkody dla sprzętu, lub podłączać wtyczkę zawsze w tą stronę, w którą nie kopie. Drugie rozwiązanie nie wydaje się przyjemne.
    2jan
    Level 11  
    Ptolek wrote:
    Dziwne, albo ten wzmacniacz ma przewód i wtyk zasilający z "bolcem", i wtedy właśnie przy podłączonym uziemieniu nie powinno nic kopać, albo nie ma przewodu ochronnego, i wtedy nie powinno być tego kondensatora 0,047µF / 1250V.
    Co więcej, jeżeli ten kondensator jest podłączony tylko do jednego z przewodów zasilających (do zera albo fazy) to przy włożeniu wtyczki do gniazdka w jedną stronę powinno kopać, a w drugą nie.
    Możesz odłączyć ten kondensator bez szkody dla sprzętu, lub podłączać wtyczkę zawsze w tą stronę, w którą nie kopie. Drugie rozwiązanie nie wydaje się przyjemne.

Owszem ma… wtyczkę z uziemieniem ochronnym, ale nie bolcem. Stary niemiecki wtyk z dwoma paskami po bokach do uziemienia. Kabel jest na stałe zamontowany. Na dodatek ów wzmacniacz, ma trójpozycyjny przełącznik do włączania zasilania (tak, że można nim „zamieniać” bolce).
    Okej, wylutowałem ten kondensator, bo rozumiem, że powinienem mieć wszystko i zawsze uziemione, ale jak mówię nie zawsze jest to możliwe. Ok dzisiaj potestuję i zobaczę, czy to rozwiązało problem. :-)
    Dzięki za szybką odpowiedź ;-)