Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Extensa 5220 i instalacja WinXP bez FDD

17 Lut 2008 12:15 12401 25
  • Poziom 36  
    Witam.

Muszę zainstalować WinXP na Acer Extensa 5220

Znalazłem stronę z informacją, że potrzebuję sterowniki do SATA podać instalatorowi na FDD.

Niestety nie mam stacji FDD.

Utworzyłem sobie na innym laptopie wirtualną FDD, i chciałem wypakowane pliki podać na Pendrive, niestety głupi instalator WinXP życzy je sobie na FDD.

Proszę powiedzcie co mogę jeszcze zrobić.
  • Poziom 36  
    weryfany napisał:
    Mam identyczny model Lapciaka i mi pomogła aktualizacja biosu. Do nowszej wersji. :D

A jakim to cudem upgrade biosu pomógł ci w przypadku brakujących sterowników SATA w instalce WinXP ? ;-)

Ten wynalazek Acera to niezły rodzynek, trzeba się nieźle nakombinować i pół internetu przekopać, żeby na nim system postawić. Oto instrukcja postępowania z Acer Extensa 5220

Zaczynając przygodę instalacją WinXP na laptopie Acer Extensa 5220 czekają cię następujące problemy:

1. Pierwszy z serii "instalator nie znalazł dysku twardeko i nie może kontynuować instalacji"
    2. Problem z zainstalowaniem dźwięku
    3. Problem z zainstalowaniem modemu
    4. Niespodzianka ze BlueTooth-em

Przed przystąpieniem do instalacji Win XP pierwsza rzecz to wyłączyć w biosie AHCI, czyli przestawić na IDE (ale o tym to pewnie wszyscy wiedzą, bo to normalne we współczesnych laptopach)

1. W przypadku nieposiadania stacji dysków na USB pozostaje dograć pliki do kompilacji ISO instalki WinXP, ja to zrobiłem nLite - m.

Z takiej płyty można przeprowadzić instalację (prawdopodobnie z powodu kiepskiej jakości napędu w tym laptopie miałem żonglerkę płytami - zmodyfikowaną i oryginałem w dalszej części instalacji) Kilka ostatnich plików musiałem zwyczajnie zignorować.

2. Po zainstalowaniu systemu, chipsetu, i pozostałych sterowników, okaże się, że modem nie daje się zainstalować. Zostawiamy modem, jako średnio ważny element komputera i przechodzimy dalej.

3. Nadchodzi kolej na instalaję dźwięku. Ten zainstaluje się bez problemu, ale... nie będzie się on wydobywał z komputera do póki nie zostanie prawidłowo zainstalowany modem!

W tym celu otwieramy menadżera urządzeń, i znajdziemy tam rozwiniętą listę z niebieskim monitorkiem i żółtym wykrzyknikiem. Klikamy aktualizuj sterownik / tylko tym razem / automatycznie i problem zniknie.

Teraz będziemy mogli zainstalować modem (nagle stanie się to możliwe) :-)

Po instalacji modemu zaczyna również prawidłowo działać dźwięk.

A na koniec drobny psikus. Przy instalacji BlueTootcha instalator wywali błąd i zakomunikuje, że nie ma podłączonego urządzenia Bluetootch.

Okaże się, że laptop ma kontroler do bluetootha (oraz elegancki włącznik do bluetootha) ale samego bluetootha już nie ;-)

Ale instalacja WinXP ogólnie rzecz biorąc udała się.

Fajny ten Acer ;-)
  • Poziom 12  
    To ciekawe, bo po zainstalowaniu visty bluetooth dziala w tym laptopie. problemem jest brak sterow do xp
  • Poziom 36  
    bogdanbb2 napisał:
    To ciekawe, bo po zainstalowaniu visty bluetooth dziala w tym laptopie. problemem jest brak sterow do xp

A to -> http://www.ziolaiprzyprawy.info/2008/01/21/blog/acer-extensa-5220-nie-dziala-bluetooth/ ?

Sterowniki do WinXP były ściągnięte ze strony producenta. Być może po prostu w mojej konfiguracji (kogoś komu stawiałem system) nie było bluetootha.

Aha, link do źródłowej dyskusji:
    http://forum.pcformat.pl/printthread.php?tid=47414

:-)
  • Poziom 12  
    Widocznie produkowane są różne wersje tego samego modelu.
  • Poziom 36  
    bogdanbb2 napisał:
    Widocznie produkowane są różne wersje tego samego modelu.

Prawdopodobnie.
  • Poziom 1  
    Są, są.
    Dzis zakupiłem wlasnie Extense 5220. Kolo niego byl ten sam laptop ale on mial 1GB RAM i 120GB dysk i cos tam jeszcze i kosztowal 1800. Zobaczymy czy na moim zadziala bluetooth ;3
  • Poziom 13  
    W nowszej partii Ex5220 nie trzeba już stosować stacji fdd na usb - wystarczy w BIOSie przestawić SATA NATIVE na DISABLED i xp wsio się instaluje.

Co do BLUETOOTHA to nie spotkałem się z modelem ex5220 który by go miał - ani wersja z dyskiem 120gb ani z mniejszym - bodajże 80gb. Mają one w obudowie klawisz do uruchamiania BT ale samego układu nie mają wstawionego.
  • Poziom 36  
    Chotu napisał:
    W nowszej partii Ex5220 nie trzeba już stosować stacji fdd na usb - wystarczy w BIOSie przestawić SATA NATIVE na DISABLED i xp wsio się instaluje.

Problem polega na braku w instalatorze Windows XP sterowników do obsługi kontrolera SATA. Jeśli w biosie komputera (i w najnowszej wersji biosu też nie ma) odpowiedniej opcji, wówczas można w tej sytuacji pobrać sterownik SATA trybu tekstowego ze strony producenta. Program tworzy dyskietkę (wymaga podpiętej stacji dysków), a jak wiadomo współczesne laptopy takowej nie posiadają. Można pożyczyć o kogoś napęd FDD na USB, ale... po co? Wystarczy kreatora dyskietki "oszukać" instalując w systemie wirtualny napęd FDD ( vfdwin ). Gdy wirtualny napęd FFD zacznie funkcjonować w systemie, uruchamiamy kreator dyskietki z driverami do SATA. Uzyskane w ten sposób pliki sterowników integrujemy z instalką Windows XP za pomocą programu nLite. Z tak przygotowanej płyty można już bezproblemowo zainstalować Windows XP.

Przy problemach z instalacją Windows XP na nowszych komputerach warto upewnić się czy tryb AHCI został wyłączony, lub przestawiony na IDE.
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie,
    a mnie udało się zainstalować XP z płytki, do której dograłem sterowniki SATA za pomocą nLite.

Co ciekawe, same sterowniki ściągnąłem ze strony producenta, moim skromnym zdaniem, najlepszych laptopów na ten czas, czyli LENOVO. Jedynie tam znalazłem archiwum, w którym po rozpakowaniu, bez instalacji były sporo plików *.inf. Następnie zintegrowałem je z oryginalnym XP i instalacja poszła jak z płatka, z wyjątkiem karty dzwiękowej. Nadal się z tym produkuję i już mi pomysłów brak.

Co ciekawe, we menadżerze urządzeń jest już coś zainstalowane, co niby ma być sterownikami do dźwięku, mimo to go nie słychać. Po zainstalowaniu sterowników (Realtek High Definition Audio) ze strony producenta laptopa, powstaje jakiś konflikt i dźwięku nadal nie ma. Co więcej tych sterowników, które już są nie mogę odinstalować, bo nie ma takiej opcji.

Podczas próby skorzystania z pomysłu z tego forum, czyli doinstalowanie sterowników modemu, instalator tegoż stwierdza, że nie mam modemu w ogóle

Krótkie pytanie: cóż począć dalej ??

Pozdrawiam
  • Poziom 36  
    mossy napisał:
    Następnie zintegrowałem je z oryginalnym XP i instalacja poszła jak z płatka, z wyjątkiem karty dzwiękowej. Nadal się z tym produkuję i już mi pomysłów brak.

Co ciekawe, we menadżerze urządzeń jest już coś zainstalowane, co niby ma być sterownikami do dźwięku, mimo to go nie słychać. Po zainstalowaniu sterowników (Realtek High Definition Audio) ze strony producenta laptopa, powstaje jakiś konflikt i dźwięku nadal nie ma. Co więcej tych sterowników, które już są nie mogę odinstalować, bo nie ma takiej opcji.

Podczas próby skorzystania z pomysłu z tego forum, czyli doinstalowanie sterowników modemu, instalator tegoż stwierdza, że nie mam modemu w ogóle

Krótkie pytanie: cóż począć dalej ??

Pozdrawiam

A dlazego nie zytasz tego, co było napisane wyżej?

Cytat:
    3. Nadchodzi kolej na instalaję dźwięku. Ten zainstaluje się bez problemu, ale... nie będzie się on wydobywał z komputera do póki nie zostanie prawidłowo zainstalowany modem!

W tym celu otwieramy menadżera urządzeń, i znajdziemy tam rozwiniętą listę z niebieskim monitorkiem i żółtym wykrzyknikiem. Klikamy aktualizuj sterownik / tylko tym razem / automatycznie i problem zniknie.

Teraz będziemy mogli zainstalować modem (nagle stanie się to możliwe) Smile

Po instalacji modemu zaczyna również prawidłowo działać dźwięk.
  • Poziom 26  
    mossy - poszukaj w menadzerze urzadzen czy w urzadzeniach systemowych nie masz jakiegos wykrzyknika. Jezeli tak to wejdz w to urzadzenie i zainstaluj ponownie sterownik. Wtedy bedzie mozna zainstalowac karte muzyczna.
  • Poziom 36  
    MiL999 napisał:
    mossy - poszukaj w menadzerze urzadzen czy w urzadzeniach systemowych nie masz jakiegos wykrzyknika. Jezeli tak to wejdz w to urzadzenie i zainstaluj ponownie sterownik. Wtedy bedzie mozna zainstalowac karte muzyczna.

No przecież to samo jest napisane powyżej.
  • Poziom 15  
    Zamiast w biosie przestawiac SATA MMODE z AHCI na IDE lepiej jest zintegrowac sterownik z instalatorem XPnp. nLite. Lepiej jest jak laptop dziala w trybie AHCI bo moze wykorzystać wszystkie zalety nowego dysku.

Co do dzwieku to trzeba pamietac o kolejnosci instalowania sterownikow oraz o robieniu restartow jesli potrzeba. Problem z dzwiekiem jest na wielu laptopach ktore maja Realtek HD Audio, a nie tylko na Acerach. Microsoft wypuscil nawet latke kb888111, ale nowe sterowniki maja juz ja w sobie
    http://www.realtek.com.tw/downloads/downloads...=24&Level=4&Conn=3&DownTypeID=3&GetDown=false

Co do bluetooth to jest tak jak napisaliscie. Ogolnie nie ma go zamontowanego, ale sa laptopy tej serii sprzedawane za granica, ktore maja bluetooth i kamere.
  • Poziom 17  
    Jeżeli chodzi o dzwięk u Mnie dopiero usunięcie z sekcji urządzenia systemowe wpisu "Microsoft UAA Bus Driver for High Definition Audio" i ponowne zainstalowaniu sterownika do karty muzycznej uaktywniło dżwięk.
  • Poziom 11  
    Witam, mam troszke inny problem, ale związany z tym laptopem i dyskiem SATA. Do instalacji Win XP ustawiłem na emulowane IDE, system już mam działa, i teraz instaluje sterowniki, przyszła kolej na sterownik AHCI dla dysku, przy instalacji wyskakuje komunikat że nie są spełnione wymagania.....wydedukowałem że należy przejść z IDE na SATA bo w końcu do takiego dysku instaluje sterownik. Ok, wejście do biosu i szybka zmiana.....system już się ładuje, widać logo Windowsa, ale na ułamek sekundy pokazuje się blue screen :/ i komputer się samoczynnie restartuje. Widocznie jak nie ma sterownika to logiczne że nie odpali się, no ale to w końcu zainstalować ten sterownik??
  • Poziom 13  
    @Kys - nie ma większego sensu, pozostań na emulacji i tyle.
  • Poziom 11  
    No tak, właściwie da się obejść bez tego, ale jednak chciałbym korzystać, to powiedz mi czy dużo trace działając na emulacji? podejrzewam ze tyle co nic.
    Aha i jeszcze jedno, dokupiłem sobie 1GB ramu, i po wmontowaniu pamięci lapek nie chciał sie uruchomić. Wymontowałem i ponownie wmontowałem i dalej to samo, zdziwiony jestem, potem sprobowałem te ramy bez tych co dostałem do laptopa. I to samo, i zastanawiam sie czy przypadkiem kupiłem nie odpowiednie ramy. Oto link do nich:
    http://www.proline.pl/sklep.php?prodid=SODIMM+1GB+667+KINGS
    prosze mi powiedzieć czy te są dobre?
  • Poziom 13  
    Wydaje mi się, że dużo aż tak się nie traci bo jednak nie są to wysoce wydajne notki - nie oszukujmy sie ;) Sam ram kingstona - sodimm 667 powinien śmigać - ja ani razu nie miałem problemu z nim.
  • Poziom 11  
    Czyli w poniedziałek widze sie ze sprzedawcą pewnego sklepu, w którym to zakupiłem ten ram :] Dzięki za szybkie odp.
    Ale zastanawia mnie, jak kolega to zrobił ze działa na SATA, a napewno nie tworzył nowej płyty N-litem, tylko instalował sterowniki. Może jak zwykle sam nie wie co zrobił ;)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    I właśnie jest różnie, na stronce sklepu pisze ze rodzaj pamięci to 667, a juz gdzieś czytałem ze są tam tylko 533, zaufałem informacji ze sklepu. Natomiast gdy działam po dołożeniu tej pamięci 1GB 667, to właśnie system się odpali, ale po 5min. wyskakuje blue screen, lub tez po prostu sam się restartuje. Nie wiem jaka jest ta oryginalna pamięć, może 533. Czy w przypadku połączenia tych kości 533 i 667 mogą występować komplikacje?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    U mnie z ramami również wszystko ok, dostałem wadliwe, bez problemu wymieniłem je w sklepie, i teraz bezkonfliktowo działam w Win XP. Aha, obecnie mam właczone AHCI mode, programem Nlite scaliłem sobie sterownik i jest wszystko jak chciałem.